Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lis 13, 2019 23:31

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: katolik.hr
PostPostano: Sri ruj 09, 2009 09:10 

zumzum je napisao/la:
meni ovo izgleda sve na davljenje nekoga zbog nečega...

u ovome slučaju Ria koji davi angelusa i njegove stavove....uz veeliku voljicu...
hmm...
:roll:

Zašto ti nisi uzela nick zumzum-potpaljivačica :wink:

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2009 09:11 

Rio je napisao/la:
Zumzum,
Jadan taj Angelus kad mu treba toliko dragovoljnih advokata.
Pitanje: ovo tvoje geslo, što li već: Uzdrži se od veza s mnogim ljudima da ti duh ne bi lutao pa da izgubiš nutarnji mir je od Kempenca ili?

Za Barnabu,
da se ne bi opet upleli u neke reperkusije kao ovaj zumzumov pokušaj koje nemaju veze sa temom Katolik.hr molim te da nastavimo.
Baj

Može ali nažalost reba mi malo više vremena za osvrt pa molim za strpljenje.

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2009 09:13 

Rio je napisao/la:
Zumzum,
Jadan taj Angelus kad mu treba toliko dragovoljnih advokata.
Pitanje: ovo tvoje geslo, što li već: Uzdrži se od veza s mnogim ljudima da ti duh ne bi lutao pa da izgubiš nutarnji mir je od Kempenca ili?

Za Barnabu,
da se ne bi opet upleli u neke reperkusije kao ovaj zumzumov pokušaj koje nemaju veze sa temom Katolik.hr molim te da nastavimo.
Baj

ma fulal si 8)
ja nisam advokat-ica, viš kak je Barnaba dobro po drugi puta skužil :roll: ja samo potpaljujem ...
a barnaba brani...

Mislim da ova izreka nije od Kempenca, neg od pustinjakof....

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2009 11:21 

:wink: Kako je lijepo kad su braća (i seke) složna i još kad se ovako dobro razumiju, a ja kontam da će jugo pa ću se malo udaljiti. :|

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2009 12:09 

angelus je napisao/la:
:wink: Kako je lijepo kad su braća (i seke) složna i još kad se ovako dobro razumiju, a ja kontam da će jugo pa ću se malo udaljiti. :|

zar nisu prognozirali, buru??
:mrgreen:

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2009 13:52 

Rio je napisao/la:
Kao Udruga će se na predstojećoj skupštini proširiti u članstvu jer postoji interes, što mi je vrlo drago jer to potvrđuje da je postojala potreba katoličke apologetike u organiziranom obliku. Za sada je to vidljivo u formi web stranice te naravi, a trebalo bi kasnije biti vidljivo i u drugim oblicima - 1 član već vodi apologetske tribine na jugu, a za još jednog je izvjesno da će ih započeti i na sjeveru u Zagrebu. Statut predviđa i javno djelovanje u vidu okruglih stolova, spomenutih tribina, publikacija i drugog. Od svega toga bi nešto trebalo i biti. Sve to je mala baza. U stvari bi želje trebale pratiti mogućnosti, ali Providnost Božja je uvijek jednako iznenađujuća / očaravajuća. Karl Keating, predsjednik najveće svijetske katoličke apologetske organizacije "Catholic Answers" iduće godine dolazi u posjet Hrvatskoj, na mali tečaj hrvatskog. Susrest ćemo se, pa će svakako biti vrijedno čuti njegova iskustva i savjete. Zanimljivo je da mu je majka hrvatskih korijena. Da li bi ti nešto želio ili savjetovao od "Katolika"? - Kako si napisao ranije Nakon dugo vremena i najav i to smo dočekali. Moram malo pogledati prje nego se osvrnem a za sada općenito mislim kako je nedostatak skoro svih apologetskih stranica (ali i općenito katoličkih) to što su na laičkim leđima. Pravi pomak će biti kad se "službena" Crka u to uključi, sa svim svojim arsenalom. - ako si u međuvremenu pogledao, zamolio bih te da istakneš par tekstova koji su ti ok, i koji koji ti to nije. Kao i bilo koji drugi komentar ticalo se to jednako sadržajnog ili tehničkog djela.

Hvala ti na ovome što si napisao raduje me da planova ima i da se tribina već održavaju po Zadru.
Možda bi uz ove planirane aktivnosti trebalo razmisliti o organizaciji nekog vida "disputacija" na kojima bi se konkretno i ravnopravno na znanstvenoj osnovi raspravile stvari između dvije strane.
Što se tiče stranice najveća mi je zamjerka nepreglednost sadržaja. Čini mi se da teme nisu na mjestu gdje bi sadržajno trebale biti.
Na stranici i lijevo i desno ima dosta praznog prostora u koji se može smjestiti i drugačiji tematski sadržaji. Npr teme bi bilo dobro razvrstati i po principu demonstratio religiosa, demonstratio christiana i demonstratio catholica.
Kao odlične tekstove izdvoio bih ove:
Je li religija proizvod ljudskog uma?
O spasenju nekatolika
Presveto Trojstvo - sažeti osvrt
Katolici su idolopoklonici? Ne, nego protestantsko vjerovanje protuslovi Bibliji

Ima i onih koje smatram ponešto manjkavim ali ne bih o njima sada jer smo o prije raspravljali kritički a sad bi za promjenu afirmativno.

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2009 19:00 

Citat:
Hvala ti na ovome što si napisao raduje me da planova ima i da se tribina već održavaju po Zadru.
Možda bi uz ove planirane aktivnosti trebalo razmisliti o organizaciji nekog vida "disputacija" na kojima bi se konkretno i ravnopravno na znanstvenoj osnovi raspravile stvari između dvije strane.

Prijedlog uopće nije loš. Gledao sam nešto slično na youtube http://www.youtube.com/watch?v=stS4eveIbQQ
Citat:
Što se tiče stranice najveća mi je zamjerka nepreglednost sadržaja. Čini mi se da teme nisu na mjestu gdje bi sadržajno trebale biti.

E to je jako teško postići, i par puta smo za početak već preslagivali. Ne znam da li si kad radio ili surađivao u izradi vjerske web stranice; vjeruj nije jednostavno, naročito u djelu koji spominješ. Naime mnoštvo naslova nije jednoznačno već višeznačno tematizirano. Da bi se to zadovoljilo ime rubrike bi nekada trebalo sadržavati 10ak riječi - što je tek onda nepraktično i nepregledno. Bit će bolje.
Citat:
Na stranici i lijevo i desno ima dosta praznog prostora u koji se može smjestiti i drugačiji tematski sadržaji.

Za home page za sada bolje da je tako, nego da imamo topografski preglednik. Kad se nešto otvori, ostaje prazan prostor samo s lijeve strane, što je i opet dobro, jer kada je tekst preko cjelog ekrana zna izgledati prezgruvano pa time zamarati i oko i pažnju. Nek bude malo lufta.

Citat:
Npr teme bi bilo dobro razvrstati i po principu demonstratio religiosa, demonstratio christiana i demonstratio catholica.

Ni to nije loš prijedlog, može se i tako urediti.

Citat:
Kao odlične tekstove izdvoio bih ove:
Je li religija proizvod ljudskog uma?
O spasenju nekatolika
Presveto Trojstvo - sažeti osvrt
Katolici su idolopoklonici? Ne, nego protestantsko vjerovanje protuslovi Bibliji

Baš mi je drago, jer su sva četiri teksta od 4 različita autora.
Citat:

Ima i onih koje smatram ponešto manjkavim ali ne bih o njima sada jer smo o prije raspravljali kritički a sad bi za promjenu afirmativno.

Svakako da ima i manjkavih. Slobodno ti daj napiši kojih, neće nam pasti kruna s glave. Može se dopisivati i kritički pozitivno ili što ti kažeš afirmativno, što prethodno nije bio slučaj. Napišeš što je manjkavo - i ako je to objektivno i konstruktivno (i izvedivo) - mi to uvažimo i zapravo nam pomogneš. :wink:

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2009 17:39 

Barnaba je napisao/la:
Npr teme bi bilo dobro razvrstati i po principu demonstratio religiosa, demonstratio christiana i demonstratio catholica.

Raspodjela rubrika jest izvršena po tom principu, samo pod različitim nazivima - prvome odgovara kategorija ''vjera i vijet'', drugome ''kršćanske teme'', a trećemu ''Crkva''. Prikladniji su svakako konkretniji i jasniji izrazi od stručnih.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 17, 2009 08:09 

Poštovani,
kako je i ako nije da li će udruga "Katolik" reagirati na nedavne napade koji dolaze od Mesića i javnog pravobranitelja a usmjereni su na zabranu iznošenja mišljenja kako svjedočanstvo vjere nije krsni list nego svjedočanstvo života po vjeri?

Vrh

PostPostano: Sub ruj 26, 2009 09:00 

Barnaba je napisao/la:
Poštovani,
kako je i ako nije da li će udruga "Katolik" reagirati na nedavne napade koji dolaze od Mesića i javnog pravobranitelja a usmjereni su na zabranu iznošenja mišljenja kako svjedočanstvo vjere nije krsni list nego svjedočanstvo života po vjeri?

Trenutno je mala prepreka da je Udruga zaokupljena rješavanjeg jednog vrlo važnog internog pitanja, stoga nije bilo prostora za intenzivniju stvaralačku djelatnost (a uostalom ima još puno onog tehničkog i uređivačkog posla čiji rezultati nisu toliko vidljivi, ali ipak jako važni). Što se tiče Mesićevih protucrkvenih ispada, mislim da je potrebno u tu problematiku ući na jednoj široj razini i dubinski razjasniti fenomen mentalnog i duhovnog sklopa te načela sekularističkih diverzantskih akcija, čime će se automatski baciti svjetlo i na sve ovakve (bez)brojne pojedinačne slučajeve. Evo upravo sam jučer prolazio stranicama jednog sekularističkog masovnomedijskog programera mozgova, i mislim da bi se tu izgubila sva tinta da idemo komentirati sva podmetanja i sofizme vrlih ''slobodoumnih mislioca'', i zato je potreban jedan taktičan nastup.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 15, 2010 10:49 

Skrenuo bih pažnju na hvale vrijedan projekt koji su pokrenuli članovi udruge katolik.hr. Radi se o prevođenju apologetskog materijala pod nazivom "Krugovalni odgovori" (org. "Radio Replies") http://www.katolik.hr/crkvamnu/kateheza ... i-odgovori
U tijeku je rad oko prvog sveska iz serije Krugovalnih odgovora, odakle donosimo određeni dio materije. Projekt je otvoren za Vašu pomoć u prevođenju, koja može biti od velike važnosti za njegovu što skoriju realizaciju. Ukoliko posjedujete kompetencije i voljni ste aktivno se uključiti, možete se obratiti na kontakt adresu Udruge.

U predgovoru ovom djelu, nadbiskup Fulton Sheen, ističe kako se mržnja prema Crkvi temelji na neznanju, što jasno ukazuje na potrebu ispravne pouke o vjeri i nauku Katoličke Crkve. Sudeći po sada dostupna četiri poglavlja, "Krugovalni odgovori" zasigurno doprinose olakšavanju da se predstavi istina, kako bi milošću Božjom istina pobijedila.
Iako, svi ne možemo sudjelovati u projektu, pomozimo molitvom Bogu za ustrajnost, znanje i mudrost onih koji nose ovaj projekt.

Slika

Vrh

PostPostano: Sub stu 20, 2010 21:04 

Postavljen je novi obrok prevedenog materijala "Krugovalnih odgovora" na http://www.katolik.hr/crkvamnu/kateheza ... ri-116-202
Materijal ima sljedeće naslove:

Četvrto poglavlje: Biblijska religija (nastavak)

Nejasnoće u Starom zavjetu (116-150)

Poteškoće s Novim zavjetom (151-166)

Peto poglavlje: Kršćanska vjera

Židovska vjera (167-175)

Istinitost kršćanstva (176-188)

Narav i nužnost vjere (188-202)

Vrh

PostPostano: Ned tra 10, 2011 19:23 

Vezano za novi članak na katoliku.hr o stavu Crkve prema smrtnoj kazni
http://katolik.hr/krscanstvomnu/moralie ... rtna-kazna

postavljam pitanje koja je namjera teksta
i je li cilj razuvjeriti vjernike (a i ostale) koji misle da se Crkva danas protivi smrtnoj kazni?
Ako jest, zašto?
Treba li se služiti ovim slučajem samo da bi se dokazivalo kako se crkveni stavovi o moralu nisu kroz povijest mijenjali?

Istu tematiku obrađuje i http://www.katolicki.info/kazna.htm,
kao i http://hrcak.srce.hr/index.php?show=cla ... ezik=61234
ali je poruka sasvim drugačija.

Vrh

PostPostano: Sri tra 13, 2011 08:52 

adrijana je napisao/la:
Vezano za novi članak na katoliku.hr o stavu Crkve prema smrtnoj kazni
http://katolik.hr/krscanstvomnu/moralie ... rtna-kazna

postavljam pitanje koja je namjera teksta
i je li cilj razuvjeriti vjernike (a i ostale) koji misle da se Crkva danas protivi smrtnoj kazni?

Možda se može i tako shvatiti no meni se čini kako je namjera ipak bila informativna u smislu pokazivanja da Crkva ne odriče pravo "društva" tj. države da uvede potrebne kazne radi očuvanja određene razine vrijednosti, koje postoje u njima. E sad da li je baš pitanje smrtne kazne najbolji način za to, i ja dvojim oko toga? No činjenica je da je nakon drastičnog smanjenja kazni u Hrvatskoj (ukidanje doživotnog zatvora, uvođenja prava maloljetnika da im se ne sudi istim zakonom kao punoljetnima za teške zločine) jako porastao kriminal svih vrsta, od onog u pretvorbi do maloljetničkog.
Naravno pravu nakanu tog članka zna samo autor, ja sam samo napisao neka svoja razmišljanja.

Inače na katoliku.hr ima novi, koristan članak pod nazivom Može li Crkva otpasti od vjere? ....i zašto je protestantizam nužno pogrešna vjera

Vrh

PostPostano: Sri tra 13, 2011 17:40 

Barnaba je napisao/la:
Možda se može i tako shvatiti no meni se čini kako je namjera ipak bila informativna u smislu pokazivanja da Crkva ne odriče pravo "društva" tj. države da uvede potrebne kazne radi očuvanja određene razine vrijednosti, koje postoje u njima.

… u tome je i problem. Katekizam je jasan:

2267 Ako su nekrvna sredstva dovoljna da se ljudski zivot obrani od napadaca te se javni red i osobna sigurnost zastiti, vlast ce se zadovoljiti tim sredstvima jer bolje odgovaraju stvarnim uvjetima opcega dobra i sukladniji su s dostojanstvom ljudske osobe.

U enciklici Evangelium vitae papa Ivan Pavao II piše o dostojanstvu ljudske osobe, te da je smrtna kazna u današnjem društvu, s današnjim sredstvima kažnjavanja “okrutna i nepotrebna”. Sveti je Otac više puta ustajao u intervencijama za ukidanje smrtne kazne.
Tim smjerom, bez ikakvog nećkanja ili bi – ne bi, idu i izjave Svete Stolice pred Svjetskim kongresom i pred Ujedinjenim narodima:
http://www.vatican.va/roman_curia/secre ... ty_en.html, Strassbourg, 2001.

http://www.vatican.va/roman_curia/secre ... ty_en.html, New York, 1999.

Troslojna svrhovitost smrtne kazne sa Tridentinskog sabora danas više nema opravdanja, jer se društvo promijenilo. Danas postoje bolja i humanija rješenja. Ne radi se ovdje o nečem relativnom niti moralno neutralnom, kao što je npr. vremenska prognoza, da se Crkva ne bi mogla jasno odrediti.

Velik dio teksta na katoliku.hr, da sad ovdje ne citiram pola stranice, govori zapravo suprotno onome za što se Crkva danas zalaže i time dezinformira javnost.

:o

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata