Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto ruj 17, 2019 07:54

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Sveta Filomena
PostPostano: Ned sij 30, 2011 13:39 

Jučer je u Molvama bilo nacionalno hodočašće Svetoj Filomeni. Molvarska crkva je predivna, a i kip svetice.
Slika

Kip Svete Filomene u crkvi Uznesenja BDM u Molvama
Međutim, njen životopis kojeg pronalazim na raznim mjestima (čak i u knjzi "Sveci", izdanje Veritasa u Zagrebu 2010) prepun mi je čudnih i povijesno netočnih stvari, pa molim bolje poznavatelje svetičina života da me ovdje isprave.
1. navodno je bila kćer nekog grčkog kralja; po jednoj verziji vladara polisa na otoku Krfu, po drugoj iz Nikomedije u Maloj Aziji. Međutim, u Dioklecijanovo vrijeme, kad je Filomena podnijela mučeništvo, nije bilo slobodnih grčkih kraljevina već 300 godina, jer je Rim pripojio Grčku još prije Krista, a u 1. stoljeću dovršio je pripajanje Male Azije i njenog dijela naseljenog Grcima. Rimsko je Carstvo u Filomenino vrijeme odavno sezalo sve do Eufrata i graničilo s Perzijom.
2. nije poznato da bi Dioklecijan imao ženu sv. Serenu koju je dao ubiti; imao je samo Priscu (i s njom kćer Valeriju-obje su bile kršćanke).
Brojna su svjedočanstva o uslišanim molitvama upućenim Sv. Filomeni, osobito u slučaju sv. Ivana Marije Vianneyja, a i sam papa Ivan Pavao II. poticao je na čašćenje svetice. Hvalio ju je i sv. Padre Pio. Ne sumnjajući u to, ipak bih htio doznati nešto točnije o njoj, pa tko zna, neka napiše.

Vrh

PostPostano: Uto vel 01, 2011 15:50 

Bernard je napisao/la:
Međutim, njen životopis kojeg pronalazim na raznim mjestima (čak i u knjzi "Sveci", izdanje Veritasa u Zagrebu 2010) prepun mi je čudnih i povijesno netočnih stvari, pa molim bolje poznavatelje svetičina života da me ovdje isprave.

Zanimljiva tema. Ne mogu ti previše pomoći oko pronalaženja točnih podataka iz životopisa, ali sam čitala da je ona 1969. g. (prilikom reforme katoličkog kalendara) izostavljena iz popisa svetaca u kalendaru upravo zbog toga jer je o njoj postojalo više legendi i priča nego izvornih povijesnih podataka. Ona, jednostavno, službenog (povijesno točnog) životopisa nema.
Nije jedina, više je takvih svetaca izostavljeno iz novog kalendara, premda su u povijesti Crkve bili vrlo štovani (izgleda samo na temelju legendi).
Neki slični su ipak ostavljeni u kalendaru radi vrlo velike raširenosti štovanja i značenja, usprkos nedostatku povijesnih potvrda... kao npr. sveti Nikola biskup.

U životopisima sv. Filomene obično danas piše:

"O životu sv. Filomene, nije se znalo gotovo ništa. Troje ljudi iz različitih dijelova svijeta (svećenik, časna sestra i umjetnik), koji su štovali sv. Filomenu, neovisno o drugima, dobili su vrlo slična ukazanja o životu i mučeništvu sv. Filomene. Prema tome, Filomena je grčka princeza iz Nikomedije" ... itd.

Pitanje je koliko se tim ukazanjima može vjerovati i ima li smisla danas moliti se svecu za kojeg nema uopće pravih dokaza da je ikada postojao??

Vrh

PostPostano: Uto vel 01, 2011 19:33 

Evo citiram..s foruma,jednog svjedocanstva..

Sv.Filomena koja je tada imala 13 god. Nakon 40 dana tamnice i strašnih mučenja preselila je u vječni život,odsijecanjem glave, 10.08.302 god.mlada duša,sa puno snage i vjere pošla je svome Zaručniku.Njeno tijelo pokopano je u katakombama Sv.Prisile u Rimu.Punih 1500 god,bila je u tami,a onda 09.08.1802 izlazi na svjetlo.Župnik župe mjesta Mugnano dell Cardinale,u blizini Napulja,krenuo je u Rim po relikvije jednog sveca,da bi ih stavio u oltar crkve koja je trebala biti blagoslovljena i posvećena,jer je tad trebalo imati relikvije sveca u oltaru.Kad je stigao u Rim,gdje su se čuvale relikvije zastao je kod jednih i baš njih tražio.O relikvijama nisu puno znali osim da je ranokršćanska mučenica.Uzeo je relikvije i krenuo prema Mugnanu.Molio se da bar nešto dozna o toj mučenici.Trebao je stići 08.08 u Mugnano,al to nije bio i Božji plan.Uz probleme na putu,stigao je 09.08.1805 navečer.Ujutro je trebalo da počne slavlje i posveta.U toj noći tri osobe na tri različita mjesta imaju objavu mučenice.Objavila je svoj život,ime kao i način mučenja i smrti.Objasnila je i zašto je baš tad stigla u Mugnano,jer je 10.08 bio njen dan prelaska u Nebo.Od tada su počela čuda,ozdravljenja,obraćenja na njenom oltaru.

http://www.tebe-trazim.com/forum/viewto ... w=previous

I ovdje se moze procitati o Sv.Filomeni..
http://www.tebe-trazim.com/forum/viewtopic.php?p=86647

Vrh

PostPostano: Sri vel 02, 2011 13:45 

Ne znam, Leja, ova svetica se počela dakle štovati u 19. st., kada su započela iskopavanja u rimskim katakombama i nađene kosti mlade žene, a na sarkofagu natpis u kojem se premetanjem slova došlo do imena "Filomena". Ona, usput rečeno, nikad nije kanonizirana niti ušla u Rimski martirologij.

Na engleskoj Wikipediji piše da istraživanja pokazuju da natpis sa sarkofaga ipak ne pripada ženi, jer je natpis iz 2. stoljeća, a ona je umrla početkom 4. st. O njoj se ne zna ništa drugo doli ono što je troje ljudi u 19. st. doživljelo u privatnim ukazanjima...

Vrh

PostPostano: Sri vel 02, 2011 16:47 

To je zaista prava zagonetka. S druge strane jako ju je štovao Sv. Ivan Maria Vianney. Čak mu se i navodno ukazivala i smatrao ju je svojom velikom pomoćnicom koja je potakla mnoga obraćenja u Arsu.
Netko ju je ipak morao kanonizirati kad su joj posvećene crkve u svijetu. U Čileu je jedna crkva posvećena njoj preživjela nekoliko potresa.

Vrh

PostPostano: Sri vel 02, 2011 18:00 

adrijana je napisao/la:
Ne znam, Leja, ova svetica se počela dakle štovati u 19. st., kada su započela iskopavanja u rimskim katakombama i nađene kosti mlade žene, a na sarkofagu natpis u kojem se premetanjem slova došlo do imena "Filomena". Ona, usput rečeno, nikad nije kanonizirana niti ušla u Rimski martirologij.

Na engleskoj Wikipediji piše da istraživanja pokazuju da natpis sa sarkofaga ipak ne pripada ženi, jer je natpis iz 2. stoljeća, a ona je umrla početkom 4. st. O njoj se ne zna ništa drugo doli ono što je troje ljudi u 19. st. doživljelo u privatnim ukazanjima...

Nista draga Andrijana ni ja nisam napisala da se slazem sa tim..Nemam se cemu protiviti ako netko zeli ,ali kod mene u rodnom kraju hr...a ni ovdje gdje zivim..Sv.Filomena je " nepoznata svetiva,mucenica"tako,da ne mogu ni podrzati ....jer ipak Crkva treba biti jasna u tome..No,narod uzima u svoje ruke...
Ovi postovi sa TT..nisu moji..stavila sam link..da tko zeli procita..
Mislim da je dobro da se pise o tome..jer ima sve vise ,mislim da ima i "molitvena zajednica Sv.Filomene"Ne moramo se mi uvjek sa svim slagati...

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 16:24 

Leja je napisao/la:
Ovi postovi sa TT..nisu moji..stavila sam link..da tko zeli procita..
Mislim da je dobro da se pise o tome..jer ima sve vise ,mislim da ima i "molitvena zajednica Sv.Filomene"Ne moramo se mi uvjek sa svim slagati...

Sve u redu, ali postovi sa foruma nisu baš pouzdani izvor pravih informacija. Na jednom od navedenih linkova stoji, između ostaloga, naravno bez reference i izvora citata, sljedeće:

"Međutim sv. Padre Pio rekao je za nju da je ona Svetica Svjetla trećeg tisućljeća, a papa Ivan Pavao II. je na pitanje o njoj rekao: Zbrka je djelo Sotone, a Filomena je u raju. Nastavite moliti i štovati sv. Filomenu i ne unosite zbrku među pukom."

Pitanje je što je uopće (i ako je) papa Ivan Pavao II. rekao o sv. Filomeni, jer se takvim i sličnim "citatima" očito želi osporiti novi kalendar svetaca i unijeti nova pomutnja, kao što to primjerice rade neke tradicionalističke skupine povezane sa Bratstvom sv. Pija X. koji vide u promjenama crkvenog kalendara "djelo đavla" i sličnim rječnikom omalovažavaju promjene u Crkvi. (http://www.shrineofsaintphilomena.com/FAQ/FAQ.HTM)

Kad su se početkom 19. st. pojavile priče o mučenici Filomeni, lako je razumljivo da su mnogi (pa čak i svećenici i biskupi) u dobroj nadi povjerovali tim pričama i odmah je u puku proglasili svetom, ali ne može se njen životopis (koji je proizišao iz privatnih objava) staviti u istu razinu sa ostalima, pogotovo stoga jer postoje neke povijesne nepodudarnosti.
Osobno nemam ništa protiv nastavka i oživljavanja njenog štovanja, ali treba i razumjeti kriterije ulaska u službeni crkveni Popis svetaca, pogotovo danas kad su procesi beatifikacija i kanonizacija posebice strogi i rigorozni. Crkva kad stavlja nekoga za uzor vjernicima želi biti uvjerena da su razlozi štovanja dovoljno čvrsti.

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 17:58 

Slazem se sa ovim draga Andrijana...ipak,ima tu dosta nejasnoce...i od strane Cekve..
Znaci sve je prepusteno ,da svatko sam odluci o tome...??Inace ,da moze biti stetno-bilo bi zabranjeno..ili..?
Za,predhodne postove ne mogu reci nista..jer sam tada prvi puta cula za Sv.Filomenu...!
Istiniti ili ne..ne znam..!

Vrh

PostPostano: Pet vel 25, 2011 21:09 

Slažem se s Adrijanom da ti argumenti da je netko nekom nešto rekao ne vrijede ništa, ali zato su tu dokumenti. Papa Grgur XVI. odobrio je štovanje svete Filomene, a kasniji pape su širili to štovanje, ne postoji dekanonizacija. Slično su kasnije prošli mnogi stari sveci o kojima ne znamo puno. To ne znači ni da nisu sveci ni da nisu postojali. Danas je teško shvatiti čemu su služila ta manevriranja sa svecima, don Živko je u svojoj kolumni pisao, koliko se sjećam u vezi s premještanjem blagdana sv. Matije, otprilike da se nije uzimalo u obzir ustaljenost blagdana u narodu i slično- birokratski potez. Milan Sijerković često spominje pučko vremenoslovlje, te su poslovice često povezane sa svecima- kao sa spomenutim sv. Matijom koji se slavio 24. 2.- Sveti Matija led razbija, če pa ga ni- ga naredi!

Svetište sv. Filomene je u Mugnanu del Cardinale, rektor je don Giovanni Braschi ovdje možete vidjeti kad je bio u Molvama, gdje navodno jedan od najljepših prikaza svete Filomene (http://www.philomena.us/email/enewsletter_100324.asp)

Vrh

PostPostano: Pet vel 25, 2011 21:10 

Dvije lijepe slike svetišta

Slika

Slika

Vrh

PostPostano: Pet svi 25, 2012 01:15 

Pozdrav i Božiji Blagoslov svima... :)
Ja sam novi član na forumu... :D
Želio bih vam dopuniti svoje mišljenje i nekoliko informacija o Svetoj Filomeni.
Upoznao sam i predsjednicu Hrvatske Bratovštine koja takođe ima svoje svjedočanstvo o ozdravljenju po Svetoj filomeni!
I sam sam saznao za Tu sveticu prije nekoliko godina, čitajući o Njenom životu, jako me se dojmilo, takva hrabrost, odlučnost, nepokolebljivost i otpor tiraninu, sve do mučeničke smrti.
Svima je poznato da je pod vladavinom Dioklecijana, jako mnogo Kršćana, mučeno i nastradalo smrću.
Čitao sam već 2 knjige hrvatskog izdanja, pogledao na desetine raznih svjetskih web stranica o Svetoj Filomeni.
Na nekolicini su objavljeni i pismeni Crkveni i Papinski dekreti, priznanja i štovanja Sv. Filomene.
(Dolje ću objaviti linkove, sa kojih možete pročitati i spremiti ta dokumenta... ako nađete malo slobodnog vremena)
Sveta Filomena je jedinstvena u cjeloj povijestri Crkve!
Kada je bager 24.05.1802. vršio iskopine u katakombama Svete Priscile na cesti Via Solaris, naišao je na čudne simbole urezane u glinene ploče, odmah je zaustavio radove i pozvao
P. Fillipa Ludovica, vatikanskog nadglednika iskapanja.
Sutradan 25.05, P. F. Ludovici, u pratnji sa nekoliko promatrača, spustio se u grobnicu, gdje su očistili zemlju sa 3 nadgrobne glinene ploče sa epitafom ispisane crvenim slovima.
Slika
Slika
"LUMENA PAXTE CUMFI" Tumačeći natpis kako je u skladu sa antičkim običajem,
započinje čitanje od druge ploče i tako i s logičkim etimološkim kontekstom, rezultat ovog čitanja je cijeli natpis "PAX TECUM FILUMENA" što u prevodu znači "Mir stobom Filumena".
Tokom otvaranja niše, pronađena je razbijena pločica s tamnim prahom nalik na krv na komadićima stakla,
dok je donji dio bočice bio netaknut i čvrsto usađen u cement.
Na drugoj ploči uočen je urezan palmin list, drugi tipični znak s kojim se označava grob nekog mučenika.

Na ovom domaćem blogu http://sveta-filomena-princeza-mucenica.blogspot.com/p/zivot-svete-filomene.html
(Ove će godine biti napravljena i službena Hrvatska web stranica bratovštine Svete Filomene)
Možete pročitati o životu Svete filomene, o mnogobrojnim svjedočanstvima, ozdravljenjima, štovateljima Crkvenim i Papinskim, pisanim izvješćima, odredbama, ...
nekolicinu ste već i nabrojali, mada je najpoznatije svjedočanstvo u koje se uvjerio i sam papa Grgur XVI,
kada ga je Skoro na rubu života posjetila Blažena Pauline Jaricot i tražila da papa dopusti javno štovanje Svete Filomene ako se ona vrati živa i zdrava iz Crkve Mugnano Del Cardinale (Blizina Napulja)
gdje su se nalazile relikvije Svete Filomene . Papa je odgovorio "Doista kćeri moja jer bi se u tom slučaju radilo o čudu prvoga reda"; okrenuvši se i glavarici Papa doda na talijanski "neće se vratiti! Izgleda kao da se digla iz groba!
Bolesnica je razumjela i nasmješila se.
Zacijelo se i dogodilo veliko čudo...ako tkoga bude zanimalo, napisat ću cijeli slučaj... :)
Uglavnom Paulina se vratila potpuno zdrava pred Papau, na što je ovaj ostao iznenađen!
Paulina odgovori "Sveti Oče, upravo sam ona koju ste vidjeli na samrti.
Bog mi se smilovao zagovorm Svete Filomene. Hoćete li sada dopustiti da izvršim svoj zavjet, da joj podignem kapelu.
Papa odgovori "O dakako, požurit ćemo sa ispitivanjem nezinog slučaja"!
Po nalogu Pape Grgura XVI, izdan je dekret Kongregacije svetih obreda od 30.01.1837, kojim se dopušta čašćenje Svete Filomene 11 Kolovoza.
U Francuskoj je u Arsu Paulina upoznala mladog Sv. Ivana Vianneya, dala mu je relikviju i rekla "Župniče, imajte povjerenja u tu sveticu i sve ćete postići što želite!"
U Lyonu u crkvi "Lorette", nalazi se kapela koju je blaženica dala podići u čast Sv. Filomene.
Inače 90 - ih godina ponovo se počelo izražajno svuda po svjetu štovati Sveta Filomena i od svuda stižu svjedočanstva...
Vjerujem da će u brzo biti ponovo vraćeno njeno ime u kalendare.... :)

papinski dekreti,crkvena dokumenta o Svetoj Filomeni......http://www.philomena.us/include_present_ecclesial_status.asp
Nije cjela Grčka bila pod upravom rima, bilo je i slobodnih provicija, to možete vidjeti u ovom prilogu...
http://gloria.tv/?media=132399
Pozdrav svima BB :)

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata