Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon srp 04, 2022 14:04

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Krštenje
PostPostano: Pon stu 02, 2020 20:03 

Da li mogu praktikovati katolički nauk,u tajnosti,iako nisam kršten ?

Vrh

Naslov: Re: Krštenje
PostPostano: Uto stu 03, 2020 17:18 

Kako misliš, u tajnosti?
Potrebno je ići na misu i pričešćivati se, a pričestiti se ne možeš ako nisi kršten.

Vrh

PostPostano: Uto stu 03, 2020 18:12 

Od prakticiranja katoličkog nauka ne sprečava ga što nije kršten i što još ne može primati euharistiju...

Dapače, priprava za krštenje i traje neko vrijeme... Tako da nije ni poželjno da odmah uskače u euharistiju.. :DD

Do tada može slobodno biti katolik "u tajnosti", jer "Otac naš vidi u tajnosti" (Evanđelje po Mateju).

PS. Dobrodošao na naš forum... :)

Vrh

PostPostano: Uto stu 03, 2020 18:36 

Kako misliš, u tajnosti?
Potrebno je ići na misu i pričešćivati se, a pričestiti se ne možeš ako nisi kršten.

Dragi brate.Moj otac je kršten,pa nikada nije vidio mise,niti je krstio mene :/
Moja mama je imenom muslimanka ali ju nikada nisam vidio da se moli.
Stanje u kome sam sada je produkt istraživanja svih religija unazad 3 godine.
Kada kažem u tajnosti,mislim na to da ne želim dijeliti sa ljudima koji neće razumjeti.
A,krstiti se ne mogu zbog pandemije :/

Još jednom hvala za odgovor <3

Vrh

PostPostano: Uto stu 03, 2020 18:36 

Od prakticiranja katoličkog nauka ne sprečava ga što nije kršten i što još ne može primati euharistiju...

Dapače, priprava za krštenje i traje neko vrijeme... Tako da nije ni poželjno da odmah uskače u euharistiju.. :DD

Do tada može slobodno biti katolik "u tajnosti", jer "Otac naš vidi u tajnosti" (Evanđelje po Mateju).

Hvala za podršku i dobrodošlicu :)

Vrh

PostPostano: Sri stu 04, 2020 15:54 

Što znači onda "prakticiranje katoličkog nauka"?
A za pojam katolik i tajnosti, prvi put čujem.

Vrh

PostPostano: Sri stu 04, 2020 15:59 

Dragi brate.Moj otac je kršten,pa nikada nije vidio mise,niti je krstio mene :/
Moja mama je imenom muslimanka ali ju nikada nisam vidio da se moli.
Stanje u kome sam sada je produkt istraživanja svih religija unazad 3 godine.
Kada kažem u tajnosti,mislim na to da ne želim dijeliti sa ljudima koji neće razumjeti.
A,krstiti se ne mogu zbog pandemije :/

Još jednom hvala za odgovor <3

Krstiti se možeš, samo je nepoželjan velik broj ljudi

Vrh

PostPostano: Sri stu 04, 2020 20:58 

Što znači onda "prakticiranje katoličkog nauka"?
A za pojam katolik i tajnosti, prvi put čujem.

Slušala sam nedavno o časnim sestrama u Rusiji u ono vrijeme progona Crkve. Živjele su kršćanstvo u tajnosti, radile u zajednici a da nikome nisu ikad rekle da su one časne sestre. Činile su djela milosrđa potiho i bez razmetanja, molile se u tišini svoje sobe, svjedočiti javno nisu mogle... Kod nekih optuživanja, čak se šef zauzeo za njih jer su bile dobre radnice... Iako je i on primijetio da su one "nešto drugačije" toliko im je bio privržen da je bio na njihovoj strani...

Želim reći: danas nisu vremena kad se treba skrivati, ali ako netko želi živjeti u tajnosti, bez busanja o prsa "ja sam vjernik" i bez halabuke, zašto mu to priječiti...?

Vrh

PostPostano: Čet stu 05, 2020 12:09 

No, dobro...da ne razvlačim temu...no, ako si katolik, moraš ići na misu...a ona se, koliko znam, ne drži u tajnosti. Inače, tko se busa i pravi halabuku, ja sam vjernik? Nisam još vidjela to.

Vrh

PostPostano: Pet sij 21, 2022 18:28 

No, dobro...da ne razvlačim temu...no, ako si katolik, moraš ići na misu...a ona se, koliko znam, ne drži u tajnosti. Inače, tko se busa i pravi halabuku, ja sam vjernik? Nisam još vidjela to.

Pa čovjek može ići na svetu misu...slušati misu, moliti se isl.
Ne mora se pričestiti
Kad bi znala koliko ima katolika koji idu na misu a godinama ili decenijama se ne ispovijede ni pričeste...a mogli bi
Junior ne može radi nabrojanog razloga se pričešćivati ,ali naravno može nazočiti svetoj misi, molite se Bogu na njoj,,a mislim da njega baš to zanima :))
Pa kada uvidi kakvo je bogatstvo svete mise, sam će odlučiti da se krsti, na prvu svetu pričest i prvu svetu ispovijedri zari
Kolko se sjećam odraslikatekumeni koji prođu valjano vjerenauk koji je potreban, ta sva 3 sakamenta obave odjednom
Eto i neke olakotne stvari za starije katekumene :))

Vrh

PostPostano: Uto sij 25, 2022 19:10 

Slušala sam nedavno o časnim sestrama u Rusiji u ono vrijeme progona Crkve. Živjele su kršćanstvo u tajnosti, radile u zajednici a da nikome nisu ikad rekle da su one časne sestre. Činile su djela milosrđa potiho i bez razmetanja, molile se u tišini svoje sobe, svjedočiti javno nisu mogle... Kod nekih optuživanja, čak se šef zauzeo za njih jer su bile dobre radnice... Iako je i on primijetio da su one "nešto drugačije" toliko im je bio privržen da je bio na njihovoj strani...

Želim reći: danas nisu vremena kad se treba skrivati, ali ako netko želi živjeti u tajnosti, bez busanja o prsa "ja sam vjernik" i bez halabuke, zašto mu to priječiti...?

Adrijana godinama pises na forumu, i moran ti napisat da me fascinira tvoja duhovna naivnost. Kako netko moze bit tako naivan? Jel ti stvarno vjerujes da covjek danas (za razliku od prije) moze zivit i svjedocit Istinu? Moze zivit Krista? Danas bi ta Istina, tj. (i) Krist zavrsili gore nego sto je Krist zavrsio prije 2 hiljade godina. Mislim da je dovoljno (ne) procitat (ikakvu duhovnu literaturu, vec) Idiota od Dostojevskog da se to uvidi...

Vrh

PostPostano: Uto vel 01, 2022 21:00 

Adrijana godinama pises na forumu, i moran ti napisat da me fascinira tvoja duhovna naivnost. Kako netko moze bit tako naivan? Jel ti stvarno vjerujes da covjek danas (za razliku od prije) moze zivit i svjedocit Istinu? Moze zivit Krista? Danas bi ta Istina, tj. (i) Krist zavrsili gore nego sto je Krist zavrsio prije 2 hiljade godina. Mislim da je dovoljno (ne) procitat (ikakvu duhovnu literaturu, vec) Idiota od Dostojevskog da se to uvidi...

Nije Adrijana duhovno naivna...adrijana je produhovljena
Zašto čovjek ne bi mogso živiti Krista...?
Napasti danas jesu velike,ali tko odluči može živjeti tko...ne kažem da neće nikada počiniti rijeh,ali da tome treba težiti
i boriti se sa napastima, to se može , i to se u konačnici isplati (barem na drugom svijetu ćeš dobiti vječnu naradu)

Vrh

PostPostano: Sri vel 02, 2022 13:41 

Nije Adrijana duhovno naivna...adrijana je produhovljena
Zašto čovjek ne bi mogso živiti Krista...?
Napasti danas jesu velike,ali tko odluči može živjeti tko...ne kažem da neće nikada počiniti rijeh,ali da tome treba težiti
i boriti se sa napastima, to se može , i to se u konačnici isplati (barem na drugom svijetu ćeš dobiti vječnu naradu)

Hrki ostavi se foruma i razglabanja, ne ide te..

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata