Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri lip 16, 2021 21:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Poruka
PostPostano: Pon sij 25, 2021 12:50 

Neki su tamo bili u teškom siromaštvu, bez struje...Sigurno im je ovo došlo dobro, bar će se nešto srediti...

Vrh

PostPostano: Pon sij 25, 2021 20:58 

Neki su tamo bili u teškom siromaštvu, bez struje...Sigurno im je ovo došlo dobro, bar će se nešto srediti...

Nisam mislila na to... Jedna karizmatska skupina traži pomoć u egzorcizmu: drugim riječima oni vjeruju da ova situacija nije od Boga, već od Zloga.

Vrh

PostPostano: Uto sij 26, 2021 16:19 

Valjda im geologija nije poznata

Vrh

PostPostano: Uto sij 26, 2021 20:58 

Valjda im geologija nije poznata

One nedjelje u korizmi kad je bio prvi zagrebački potres, u Časoslovu Jutarnje molio se Psalam 93:

"Čvrsto stoji krug zemaljski,
neće se poljuljati."

Znakovito.

Vrh

PostPostano: Uto vel 02, 2021 23:03 

Preminuo je Miroslav Tuđman. Pokoj mu vječni. :cry:

Vrh

PostPostano: Ned vel 14, 2021 21:09 

Prošle korizme nakon savjeta svećenika-psihologa odrekla sam se suvišnih medijskih informacija i senzacija (sada nakon Stepinčeva podsjetila sam se kako je to bilo korisno), ali to odricanje ne može spriječiti tu veliku bolest društva kada se među informacije uvlače same negativnosti, ogovaranja, klevetanja, šikaniranja, i to koja trpe zaista dobri ljudi u skladu s onime: što ljudima više dobra učiniš, oni te više kleveću i podmeću...
To je doživio i blaženi kardinal - iz čiste mržnje prema Crkvi, a to je put kojim je i Isus prolazio, kad nam je rekao: "Ne bojte se, ja sam pobijedio svijet".

Hvala Gospodinu za sve one koji su ozdravili, a molimo se i dalje "za začetnike i počinitelje zla", i za one koji siju zlo napose svojim riječima i optuživanjima...

Vrh

PostPostano: Čet vel 25, 2021 16:18 

[color=#FF4000][color=#FF8000][color=#FFBF00][/color][/color][/color]
Prošle korizme nakon savjeta svećenika-psihologa odrekla sam se suvišnih medijskih informacija i senzacija (sada nakon Stepinčeva podsjetila sam se kako je to bilo korisno), ali to odricanje ne može spriječiti tu veliku bolest društva kada se među informacije uvlače same negativnosti, ogovaranja, klevetanja, šikaniranja, i to koja trpe zaista dobri ljudi u skladu s onime: što ljudima više dobra učiniš, oni te više kleveću i podmeću...
To je doživio i blaženi kardinal - iz čiste mržnje prema Crkvi, a to je put kojim je i Isus prolazio, kad nam je rekao: "Ne bojte se, ja sam pobijedio svijet".

Hvala Gospodinu za sve one koji su ozdravili, a molimo se i dalje "za začetnike i počinitelje zla", i za one koji siju zlo napose svojim riječima i optuživanjima...

Što se tiče Blaženog Stepinca ja ga sam branim na Srpskom forumu jer mislim da neko treba da govori i na mjestima gdje je to prilično teško a isto tako se kritički osvrćem i komentiram film Dara iz Jasenovca i to sada dok traje euforija i gdje se svaka kritika dočekuje oštro.

Već prilično dosta godina sudjelujem na dosta foruma i drugih društvenih mreža kao što su.fb grupe gdje neke od njih imaju i preko deset tisuća članova...tamo su članovi iz različitih denominacija i većinom su negativni komentari prema KC, međutim društvene mreže a sada i YouTube omogućuje i na neki način postaje sve moćnije sredstvo....znam puno protestantskih i pravoslavnih svećenika koji na YouTubeu imaju više desetaka tisuća pratitelja i iz dana u dan se sve više povećava broj to opet nije ni blizu onih nažalost YouTubera tipa baka prase i sl a koji ništa korisnog nemaju za reći, joj zaboravi Miroljuba Petrovića uglavnom što veće lude to više pratitelja.
Ali unatoč svemu tome mi smo pozvani da sudjelujemo u tom novom svijetu koji postaje sve moćniji i da iskoristimo ta sredstva u cilju dobra i evangelizacije.
Na žalost ja neznam ni jednog katoličkog svećenika jutubera da se pozabavi sa ovom tematikom.
Ja mislim da će u budućnosti Crkve biti gotovo prazne a većina društvenih događanja uključujući i vjeru će se preseliti na internet.

Vrh

PostPostano: Čet vel 25, 2021 21:58 

Na žalost ja neznam ni jednog katoličkog svećenika jutubera da se pozabavi sa ovom tematikom.

Misliš tematikom o Stepincu, mržnji na Stepinca i slično?

Da, mada sad već ima dosta knjiga o tome, a i imamo dobre "službene stranice", nedostaju komentari i osvrti na društvenim mrežama...

Zabrinjavajuće je što komentari na suprotnoj strani postaju već toliki kao da se povijest ponavlja. Zabrinjavajuće.

Vrh

PostPostano: Pet vel 26, 2021 10:23 

Misliš tematikom o Stepincu, mržnji na Stepinca i slično?

Da, mada sad već ima dosta knjiga o tome, a i imamo dobre "službene stranice", nedostaju komentari i osvrti na društvenim mrežama...

Zabrinjavajuće je što komentari na suprotnoj strani postaju već toliki kao da se povijest ponavlja. Zabrinjavajuće.

Mislim općenito naši svećenici ne shvaćaju važnost interneta i društveni mreža kao sredstva evangelizacije.

Vrh

PostPostano: Pet vel 26, 2021 12:20 

Aktivni su naši svećenici, koga zanima, lako će naći.
Nemoj da tražim što si pisao o Stepincu po ovim forumima. Ništa lijepo.
A spski me ne zanimaju.

Vrh

PostPostano: Sub vel 27, 2021 20:22 

Mislim općenito naši svećenici ne shvaćaju važnost interneta i društveni mreža kao sredstva evangelizacije.

Bit će da se posvećuju pastoralnim aktivnostima uživo,
ili čitanjem knjiga (kao ja),
ili pisanjem.

Meni nedostaje baština - npr. prijevodi starih autora, crkvenih otaca, naučitelja, duhovnih spisa - nije mi jasno zašto se ljudi ne bave više recimo sv. Tomom Akvinskim (izuzetno je dobar, pregledan i jednostavan - bar sam ga tako doživjela u prijevodima dominikanca Tome Vereša).. imamo mi dosta materijala koji su dostupni na internetu ili na engleskom ili na srpskom, ali ćirilicu nove generacije ne razumiju.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 28, 2021 21:01 

Prije 10-tak dana objavljen je jako lijepi tekst "Pandemija i potres - poziv na obraćenje" (biskup Košić u ime Vijeća HBK). Prenijet ću ulomke da ostanu i ovdje:

3.4. Punina zakona je ljubav

„Sada ostaju vjera, ufanje i ljubav – to troje –
ali je najveća među njima ljubav.“ (1 Kor13, 13)

Želimo također naglasiti kako u obraćenje spada i djelotvorna kršćanska ljubav. Ona će biti glavni kriterij na Božjem sudu. Što god smo dobra učinili čovjeku u nevolji, samome Isusu to smo učinili. Odnosno kad god nismo pomogli ljudima koji trpe razne nevolje, ni Kristu to nismo učinili. Na temelju biblijske poruke Starog i Novog zavjeta, možemo s pravom reći kako Bog dopušta razne nevolje da probudi u nama dobrotu i ljubav kojom nas je obdario kad nas je stvorio na svoju sliku. Bog nam daje priliku da činimo dobro onima koji su u nevolji. Pandemija virusa kao i razorni potresi mogu se doživjeti i kao poziv svima, napose vjernicima da budu osjetljivi na patnju drugih, da im pomažu u izdržavanju i prevladavanju patnje, da se bore protiv zla i patnje u svijetu, da je ne prihvate kao samorazumljivu činjenicu, nego da je svojim zalaganjem iskorijene ili barem ublaže. To je pravi odgovor kršćanina na patnju u svijetu. Na taj način nasljedujemo svoga Otkupitelja koji je bio osjetljiv za patnike svoga vremena, i za sve ljude kao duhovne patnike zbog grijeha. Zalaganje za ljude u nevolji bitni je vid obraćenja na koje nas Bog neprestano poziva. Zahvaljujemo dragom Bogu što se ovaj vid obraćenja već dobrano aktivirao, što se moglo vidjeti u velikom broju volontera koji su iz raznih krajeva Hrvatske kao i iz drugih zemalja svijeta, odmah pohrlili na Banovinu i velikodušno pomagali žrtvama potresa.

Da bismo postigli ljubav koja služi drugima, trebamo imati obraćeno srce u koje će Duh Sveti razlijevati ljubav Božju. Treba jasno reći da proces obraćenja nije lagan put. Na putu istinskog obraćenja treba voditi borbu na tri bojišta: protiv demonskih sila, protiv duha ovoga svijeta i protiv požuda vlastitog srca. Novi svijet počinje s novim čovjekom. A novi čovjek se stvara obraćenjem vlastitog srca. „Razderite srca, a ne halje svoje! Vratite se Gospodinu, Bogu svome, jer on je nježnost sama i milosrđe, spor na ljutnju, a bogat dobrotom”, poručuje nam Bog preko proroka Joela (Jl 2, 13).

4. Ojačajte svoj duhovni imunitet

„Obucite se u bojnu opremu Božju
da se mognete suprotstaviti đavolskim napadima.“ (Ef 6, 11)

U naše vrijeme pandemije korona-virusa, puno se govori o imunitetu koji treba ojačati da nas zaštiti od teških posljedica infekcije. Dobro je prisjetiti se da osim tjelesnog, postoji i duhovni imunitet, snaga duhovne naravi koja je čovjeku najpotrebnija. Duhovni imunitet je snaga osobne vjere kojom se opiremo zlu i čuvamo slobodu djece Božje. Milost Božja stvara i posreduje duhovni imunitet u nama.

Duhovni imunitet jačamo onda kad autentično živimo u vjeri, nadi i ljubavi. Jaki i djelotvorni duhovni imunitet imamo onda kad smo u milosti Božjoj; kad ljubimo Boga iznad svega, a bližnjega svoga kao samoga sebe; duhovni imunitet jačamo kad iz čiste ljubavi služimo Bogu i ljudima. Nadalje, iskrenom poniznošću, svakodnevnom molitvom, životom u istini, vršenjem volje Božje, čitanjem i razmišljanjem o Božjoj riječi Svetoga pisma jačamo svoj duhovni imunitet. Sakramentalnim životom stvara se duhovni imunitet i štiti nas od zla i od Zloga. Prije sv. pričesti svećenik moli da mu blagovanje tijela i krvi Kristove ne bude na sud i osudu, nego da mu, po Isusovoj dobroti, bude duši i tijelu zaštita i lijek. Euharistija je dakle i najbolja prevencija, zaštita, najbolji čimbenik duhovnog imuniteta. Ona je također i najbolji lijek od svih bolesti, napose onih duhovnih koje nas udaljavaju od Boga i vode nas u propast. Euharistija je snaga za vjeru, nadu i ljubav, to je hrana vječnoga života.

Zaključak

Biti kršćanin je nešto uzvišeno i lijepo, ali također i zahtjevno i odgovorno. Bog nam nudi vječni život u svome kraljevstvu. O ljepotama tog života u zajedništvu s Bogom ovdje ne možemo ni sanjati. Sv. Pavao kaže da ono što je Bog pripravio onima koji mu vjeruju i koji ga ljube, nadilazi svaku našu želju i zamisao. Na tako veličanstvenu Božju ponudu možemo odgovoriti samo vjerom koja prihvaća tajnu koja nadilazi mogućnosti našeg ljudskog razumijevanja. Da bismo primili nezasluženi dar vjere trebamo se slobodno i ponizno odazvati na Isusov evanđeoski poziv na obraćenje. Jedino iz osobnoga obraćenja može izrasti nepokolebljiva vjera (usp. Rim 4, 19). Nevolje s koronavirusom i potresima koji su zadesili Hrvatsku, kršćanski vjernik može i smije prepoznati i prihvatiti kao jedinstvenu priliku i poziv na evanđeosko obraćenje, jer se upravo u nevoljama prokušava i učvršćuju vjera prožeta nadom (usp. Heb 11, 1) i nada nošena slavom baštine vjere (usp. Ef 1, 18). „Mi se dičimo i u nevoljama jer znamo: nevolja rađa postojanošću, postojanost prokušanošću, prokušanost nadom“ (Rim 5, 3-4).

Dobro je ovdje prisjetiti se našeg hrvatskog mučenika, blaženog Alojzija Stepinca koji je u svoje vrijeme, također pogođeno teškim nevoljama i još većim stradanjima ljudi, izjavio: „Kad dakle gledamo, kako je teško pogodila ruka Božja naš hrvatski narod, nemojmo se čuditi, nego se ponizimo pod silnom rukom Božjom. Ta za Gospodina Boga stoji pisano: »Ljubiš sve, što postoji, i ne mrziš ništa od onoga, što si stvorio. Jer da si bio što mrzio, ne bi onda to stvorio.« Stoga vjerujemo, da dragi Bog po ovim nevoljama, koje je poslao na našu domovinu, želi najbolje našemu narodu. Kao što stabla u voćnjaku nakon zime opet procvatu, prolistaju i donose obilati plod, tako vjerujemo, da će po beskrajnoj dobroti Božjoj sve ove nevolje biti podloga procvatu, sreći i blagostanju naše domovine“. (Blaženi Alojzije STEPINAC, Propovijedi, govori, poruke 1941.–1946., prir. Juraj Batelja, izd. Postulatura Blaženoga Alojzija Stepinca, Zagreb, 2012., str. 394-406). LINK

Pozivamo sve vjernike da ove nevolje koje su nas zadesile prihvatimo kao priliku i poziv na obraćenje. Neka se to obraćenje dogodi, uz milost Božju, po slušanju Božje riječi, molitvi, duhovnom odricanju i slobodnom posluhu vjere ljubavlju djelotvornom.

Završavamo ovo razmišljanje o obraćenju riječima svetog oca Pape Franje, koji nam, navodeći Isusove riječi: „Što ste bojažljivi? Kako nemate vjere?“ poručuje: „Početak vjere je svijest o tome da nam je potrebno spasenje. Nismo sami sebi dovoljni, sami tonemo: trebamo Gospodina kao drevni moreplovci zvijezde. Pozovimo Isusa u lađe našega života. Predajmo mu svoje strahove da ih On pobijedi. Poput učenikâ iskusit ćemo da s njim na lađi nećemo doživjeti brodolom. Jer to je snaga Božja: okrenuti na dobro sve što nam se događa, pa i loše stvari. On donosi spokoj u naše oluje, jer s Bogom život nikada ne umire“. (Nagovor od 27. ožujka 2020.).

Vrh

PostPostano: Čet svi 06, 2021 21:11 

Prije 4 dana jedna hvalevrijedna propovijed don Ante Mateljana (tijekom devetnice sv. Dujmu):

"...Isus u nedjeljnom evanđelju također govori o priključku, nastavio je katedralni župnik, „istina u slici onoga vremena koja je i danas bliska ljudima: u slici trsa i loze, panja i mladice. Mladica može rasti, razvijati se, donositi plod jedino ako je na trsu, ako je priključena. Ona koja se isključi – osuši se, koja se polomi – baca se. Zdravu mladicu se čisti, obrezuje, hrani i čuva da bi donijela plod. Isus veli da je on trs a Otac nebeski vinogradar i da su njegovi učenici mladice koje bez njega ne mogu ništa. A kad su u njemu na njega navrnuti, ucijepljeni, nakalamljeni, njemu pritjelovljeni i u njemu uglavljeni kroz njih teče njegov životni sok, snaga, njegov duh“.

Pridruženjem Kristu kao trsu postaje se dio njegova vinograda, njegova otajstvenoga Tijela, Crkve. Tim pridruženjem veli sv. Ivan u svojoj Prvoj poslanici događa se troje: upoznajemo ga kao istinu, ljubimo ga kao život, upućujemo se s njim i k njemu jer on je put. Tu je odgovor, istaknuo je propovjednik, na „katekizamsko pitanje na početku svake pouke: Zašto smo na svijetu? Odgovor je: da Boga upoznamo, da ga uzljubimo i k njemu dođemo. Čudno je kako se ta formulacija izostavila u novom katekizmu i kao da je stavljena po strani“.

Dr. Mateljan je o pridruženju Kristu propovijedao kroz aktualni govor o cijepljenju naglasivši da „u cijepljenju primamo nešto što ne možemo u sebi imati s nakanom da nam to bude od pomoći ili bi barem tako trebalo biti. I Isusova slika iz evanđelja ima veze s tim. Pridruženjem Kristu, ucjepljenjem u njega primamo ono što od sebe ne možemo imati: Božju milost, blizinu, pomoć, dobrotu, milosrđe i to se događa vjerom i sakramentima, iznad svega krštenjem i euharistijom. Cjepivo koje nas čuva za život vječni je euharistija (‘lijek besmrtnosti’). (…) Kršćansko cjepivo su sakramenti, učinak je milost. Nužni su jer smo u svijetu punom zaraze, djelotvornost imaju jer u njima djeluje Krist po Crkvi u onima koji slijede njegove upute. Onima koji ne slijede njegove upute ne da ne mogu biti od koristi nego mogu biti i na štetu. Kod svakoga cijepljenja boli, treba zarezati, odrezati beskorisno i štetno, pobuditi ono što je dobro. Svako ucjepljenje uključuje određeno odricanje. To je nužno kako bi i milost potekla, kako bi se životni sok razlio i da bi se ostvario cilj: plod, život vječni“.

Na kraju propovijedi pozvao je vjernike da nasljeduju sv. Dujma koji je potpuno priključen Kristu i ucijepljen u njega, u njegovu mrežu u Crkvu, „pastir koji je u potpunosti nasljedovao Učitelja sve do predanja vlastitoga života za stado ostvarujući njegovu zapovijed, a ona prema današnjem čitanju glasi: da vjerujemo u ime njegova sina Isusa Krista i da ljubimo jedni druge kao što nam on zapovijedi. (…) Sveti Duje danas mene i vas pita na koga si priključen, koje si cjepivo primio i kako djeluje u tebi? Koji duh teče tvojim žilama? I nije li vrijeme da dobro promisliš jer koliko god vremena bilo bit će ti ga malo?“ Zaključio je propovijed poznatim riječima, kojima svake godine, započinje procesija prigodom slavlja svetoga Dujma: „Korake nam upravi putovima mira, blagoslov nam podaj, Duha ljubavi!“

https://ika.hkm.hr/novosti/peti-dan-dev ... biskupije/

https://youtu.be/k1ddcACT9X4?t=1168

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vrijeme na UTC + 01:00 sata