Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri lip 16, 2021 20:54

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 86 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sub tra 17, 2021 19:59 

Gornje sam postove prijavila zbog trolanja i širenja laži o ustaškom režimu, i mislim da takvi koji izokreću tuđe stavove i osobno prozivaju i vrijeđaju ne zaslužuju nikakav odgovor...

Jedan od onih koji su već prije mene dali odgovor na takva pitanja je Michael Jones koji je u svojoj knjizi o Međugorju (i etničkom čišćenju) pisao o zločinima ustaša u lipnju 1941.g. u okolici Međugorja nad srpskim stanovništvom. O ubojstvu 7 pravoslavnih monaha iz manastira Žitomislić u blizini Međugorja. O ubojstvima i zločinima s druge strane "brda ukazanja".

Koliko je tih zločina bilo samo u razdoblju od 24. 6. do 1. 7. 1941. g. (dakle u prvom tjednu ukazanja - 40 godina prije) piše sve na ovoj stranici:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kronologija_usta%C5%A1kih_zlo%C4%8Dina_1941.

Pošto ne znam hoće li naš veleumni Hrki to otvoriti, kopirat ću dio na koji se odnosi:

23. - 24. lipnja: Masovni zločin u Rzana dolu nad muškim stanovništvom sela u Popovom polju (Veličani, Dubljani, Dračevo, Drijenjani, Mrkonjić, Tulje). Ubistvo su organizirale ljubinjske ustaše na čelu s Vidom Žutcem i Leonom Togonal. Od ukupno 168 stanovnika sela Veličani, Dubljani, Dračevo, Drijenjani, Mrkonjići i Tulje koji su 23. lipnja pohvatani i dotjerani na jamu u Ržani do, uspjela su pobjeći samo trojica. Ostali su pobijeni ili su živi bačeni u jamu gdje su skončali. Poznati su poimenični podaci o stradalima. Sutradan je ista grupa ustaša izvršila hvatanje stanovnika sela Zavala, Grmljani, Sedlari i Poljice (ukupno 32 poimenice poznata stradala stanovnika). [108]
U blizini sela Pridvorci pokraj Trebinja ustaše ubile 13 trebinjskih Srba, a njihove leševe potom bacili u jamu. Trojica muškaraca su uspjela pobjeći sa stratišta. Poznati su poimenični podaci o stradalima. Ovaj zločin potvrđuje izvor NDH provenijencije. [109] [110]
U Gackom i susjednom Avtovcu pohapšeni svi odrasli srpski muškarci, od strane lokalnih i zapadnohercegovačkih ustaša, pod rukovodstvom Franje Sudara. Poznata su imena 18 osoba ubijenih u Gacku na svirep način. Jedan dio uhićenih lokalnih stanovnika, koji nije pobijen u noći 23-24. lipnja, transportovan je iz Gacka u Nevesinje. Ubrzo potom u Nevesinju je ubijeno 28 prispjelih stanovnika Gacka i Avtovca. [111] Ove zločine potvrđuju i izvori NDH. [112]
24. lipnja: Ustaše iz Fazlagića Kule pokraj Gacka ubile su 29 stanovnika sela Zborna Gomila i Međulić u zaseoku Stolac u Fazlagića Kuli. Među ubijenima bilo je 14 djece i 11 žena. Većina ubijenih pripadala je obiteljima Popović i Zlatanić. [113]
U blizini sela Cerno, između Ljubuškog i Međugorja, ubijeno 16 srpskih muškaraca iz Ljubuškog. Zločin su organizirali kotarski predstojnik Ivan Bukovac, logornik Staniša Vasilj i druge ustaše iz Ljubuškog. [114] [115]
24. lipnja: Deportacija svih srpskih i židovskih stanovnika iz Bihaća, po naređenju velikog župana Ljubomira Kvaternika. Bihaćki Židovi su protjerani u Kulen Vakuf, gdje su se privremeno zadržali, dok su bihaćki Srbi protjerani u Bosanski Petrovac. Uskoro su bihaćki Židovi također provedeni u Bosanski Petrovac. Početkom srpnja bili su izolirani u zgradi petrovačke bolnice, nazvane " sabirni logor ". Početkom rujna zatočeni Židovi prebačeni su u Prijedor gdje su bili smješteni u kućama lokalnih Židova. Ustaše su potom dozvolile bihaćkim Židovima da se presele u gradove u Bosni, izuzev Bihaća, što je većina učinila. Međutim, najveći dio bihaćkih Židova podijelio je sudbinu Židova Bosne i Hercegovine i bio je ubijen u ustaškim logorima tijekom 1941-1943. Od 146 bihaćkih Židova ustaše su ubile 109. Većinu ostalih bihaćkih Židova spasili su partizani. [116]
24. - 25. lipnja: Ustaše iz Fazlagića Kule ubile 9 članova obitelji Nikolić i 13 članova obitelji Boljanović koje su živjele u Fazlagića Kuli. Njihovi leševi bačeni su u jamu nedaleko od zaseoka Drugovići u Kuli. Obitelj Nikolić u potpunosti je istrijebljena, a od Boljanovića je preživio jedan dječak koji je svjedočio o zločinu. Publicirani su poimenični podaci o stradalima. [117]
24. - 28. lipnja: Masovna uhićenja u Mostar u otpočinju 24. lipnja i traju do 26. lipnja. Pojedini izvori procjenjuju da je uhićeno oko 450 osoba, tj.. odraslih muškaraca. Uhićenici su izolirani u privremeni sabirni logor. Nakon nekoliko dana uhićenici su kamionima transportovani u pravcu Čitluka i Širokog Brijega, da bi u blizini ovih nasjela bili likvidirani. Likvidacije su vršene i na obali Neretve, izvan Mostara, kako zaključujemo na temelju svjedočenja preživjelih. Kako ističe povjesničar Savo Skoko, " smatra se da je za nekoliko dana (od 24. do 28. lipnja) samo iz grada Mostara ubijeno 160 ljudi. " Poimenice je poznat dio stradalih. [118]

Zadnja izmjena: adrijana; Sub tra 17, 2021 20:01; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Sub tra 17, 2021 19:59 

25. lipnja: Ubojstvo 9 srpskih muškaraca iz sela Mekinjar, pokraj Korenice. Zločin se dogodio u blizini sela Bajinovac. Publikovani su podaci o stradalima. [119]
Uhićenje oko 60 srpskih muškaraca u Drvaru. Uhićenici su provedeni u ustaški zatvor u Bihaću, odakle su krajem srpnja 1941. odvedeni na stratište na Garavicama gdje su ubijeni. [120]
25. - 26. lipnja: U noći između 25-26. lipnja južno od Opuzena, na obali Neretve, ustaše izvršile ubijanje oko 283 osoba srpske nacionalnosti sa područja kotara Stolac. [121] [122]
25. - 28. lipnja: Kolektivno protjerivanje srpskog stanovništva u Srbiju iz pojedinih sela u kotaru Podravska Slatina. 25. srpnja iz Novaka protjerano je 60 stanovnika, istog dana iz Dubrave Noskovačka 174, a iz španatom 445. 26. lipnja iz Bjelkovca protjerano je 570 stanovnika, iz Čomborja 420, iz Aleksandrovca ​​550, iz Petrovca ​​827, iz Balinac 174, iz Gornjeg Miholjca 39, iz Nove Bukovice 22, 27. lipnja iz Čojluk 115, 28. lipnja iz Bistrice 13 žitelja. Prinudno iseljavanje pratila je pljačka stanovništva i nasilno provođenje. Iz grada Podravska Slatina 26. lipnja protjerano je 35 srpskih porodica. [123]
26. lipnja: Pokolj nad 16 stanovnika sela Kozice i 23 stanovnika sela Prenj, Pješivci, Opličići i Lokov, u blizini Stoca. Pokolj su izvršile stolačke ustaše na čelu sa Martinom maslacu i Stojanom Ragužom. Zločin je izvršen u selu Kozice. Leševi ubijenih bačeni su Neretvu u blizini Čapljine. Poznati su poimenični podaci o žrtvama. [124]
26. - 27. lipnja: U blizini Borova pokraj Vukovar a strijeljano 12 srpskih muškaraca iz sela u Sremu : 4 iz Laćarka 0,4 iz Bosut ai 4 iz Grabovaca. Publicirani su poimenični podaci za 8 streljanih osoba. [125] [126]
Pokolj nad oko 170 stanovnika sela Berkovići, klack, Ljuti Do, Meča, istočno od Stoca. [127]
26 - 28. lipnja: Masovno hapšenje i stradanje dijela stanovništva u selima u okolici Mostar a. Počevši od 26. lipnja ustaše su uhitile veći broj muškaraca u srpskom i etnički mješovitim selima Bijelo Polje, Raštane, Gnojnice, Ortiješ, Lakševine, Malo Polje, Blagaj, Hodbina, Bogodol, pijeska, Baćeviće, Žitomislić. U Pijescima i Žitomisliću stradalo je oko 50 muškaraca, uključujući i sedmoricu monaha iz manastira Žitomislić. Ova lica su ubijena u blizini Domanovića i Blizanaca. Iz sela Bogodol ubijeno je 5 muškaraca i 4 žene (ubijeni su pokraj sela Gradac u blizini Širokog Brijega). U selu Hodbina i Ortiješ ubijena su šestorica muškaraca. Kako ističe povjesničar Savo Skoko, ovi događaji su zaustavljeni krajem lipnja dolaskom u Mostar generala Vladimira Lakse, Pavelićevog opunomoćenika za Hercegovinu. " On je u cilju što brže pacifikacije pobunjenog područja, privremeno obustavio pokolje hercegovačkih Srba i 30. lipnja pustio na slobodu oko 300 ljudi ", zatočenih u Mostaru. Poznata su imena izvršilaca navedenih zločina. [128]
27. lipnja: Pokolj nad 137 lokalnih stanovnika u Nevesinju. Zločin je organizirao ustaški zapovjednik Franjo Sudar iu njemu su sudjelovale lokalne i zapadnohercegovačke ustaše. Poznati su poimenični podaci o stradalim osobama. [129]
Strijeljanje 4 komunista hrvatske nacionalnosti u Zagreb u. Publicirani su poimenični podaci o strijeljanim osobama. [130]
Uhićenje 25 srpskih muškaraca u Visko mi njihovo provođenje u logor Gospić. Publicirana su imena uhićenika. Većina je stradala u ustaškim logorima. [131]
27. - 28. lipnja: Pokolj nad srpskim stanovništvom kotara Stolac na Vidovom polju pokraj Stoca. Pokolj su organizirale lokalne ustaše i grupa ustaških profesionalnih ubojica iz Ljubuškog i Čapljine. Masovna uhićenja na području stolačkog kraja započela su 22. lipnja 1941. i trajala su nekoliko dana. Prema nepotpunim podacima, poznata su imena 96 stanovnika stolačkog kraja ubijenih na Vidovom polju. Riječ je o odraslom muškom stanovništvu Stoca i okolnih seoskih naselja : Poprati, Šćepan Krst, Ošanići, Dragovilje, Hrgud, Dabrica. [132]
Uhićenje 27 stanovnika Bijeljine. Među uhićenima bila je jedna žena. Većina uhićenih (22) bili su srpske nacionalnosti, dok je 5 uhićenika bilo židovskog porijekla. Među uhićenima za 12 se navodi da su lišeni slobode " kao komunisti ". Publicirana su imena uhićenika. [133]
29. lipnja: Olovske ustaše ubile 6 srpskih seljaka iz sela Brda pokraj Olova. [134]
30. lipanj - 1. srpnja 1941: Iz pravca Čapljine i Stoca dovezeno oko 90 Srba i ubijeno i bačeno u jamu u neposrednoj blizini samostana Humac pokraj Ljubuškog. Drugi izvori spominju 86 stradalih, za koje se pretpostavlja da potječu iz okoline Stoca. [135] [136]
30. lipanj - 1. srpnja: Deportacija oko 1.500 srpskih stanovnika s područja Plitvičkih jezera i seoske općine Ličko Petrovo Selo, po naređenju ustaškog velikog župana Ljubomira Kvaternika. Dio stanovništva je protjeran u okolinu Bosanskog Petrovca​​, a dio u pravcu Bosanskog Grahova. U Borovac pokraj Bosanskog Grahova ustaše na čelu s Nonom Šarićem izvršile su silovanje dijela prognanih žena. Prognano stanovništvo je razmješteno u selima u okolici Grahova, a izbjanje ustanka 27. srpnja 1941, spasilo je živote prognanicima, za razliku od većeg broja njihovih suseljana koji su ubijeni u okolici Bihaća, krajem srpnja 1941. [137]

Vrh

PostPostano: Ned tra 18, 2021 22:24 
Administrator

Po treći put upozoravam, ovdje se ne bavimo politikanstvom ni raspravom o ustašama i četnicima, nego vjerom.
Tako Stepinac nije bio svet "BAŠ ZATO ŠTO JE DO KRAJA OSTAO UZ SVOJ NAROD I SVOJU DRŽAVU" već je bio svet što je do kraja ostao uz svoju vjeru i uz svoju Crkvu! I nije pristao na manipulacije o stvaranju neke drugačije crkve osim one Kristove sve do smrti. Tu je njegova veličina kao blaženika i sveca, živio je za Krista i ništa mu nije bilo ispred ljubavi prema Bogu.

Dakle ovdje se bavimo vjerom, Kristovim naukom.
Molim da se raspravlja o vjerskim temama

Vrh

PostPostano: Pon tra 19, 2021 09:03 

Politikanstvo je put u razdvajanje i mimoilaženje itd.

No nije to ništa novoga. Uvijek je tako bilo i biti će toga još!
Primjer je Juda koji je zbog domoljublja izdao Isusa kako bi riješio svoju domovinu od okupatora Rimljana...

Domoljublje, kao i politikanstvo je mač koji zatalasa zamuti razdjeli = stvori neprijatelje.
No onda postoji ono na što smo pozvani od Krista: obrat, obraćenje, razumjevanje = ljubljenje neprijatelja :))

Nakon svakog rata, nastane mir.
Nakon kiše i oluje nastane sunčan dan radostan :))

Vrh

PostPostano: Pon tra 19, 2021 10:40 

Ovo je prvi put da čujem takvo tumačenje. Učili su nas da je zbog novca izdao, tj. pohlepe

Vrh

PostPostano: Pon tra 19, 2021 20:26 

Ima nešto u tom tumačenju.
Juda je izdao Isusa da zaštiti prividan mir između židovske vladajuće elite s Rimljanima.

Ali isto je i Baraba kojeg je Pilat oslobodio na zahtjev naroda bio domoljuban.
Baraba je uhvaćen kao vođa oružane pobune protiv Rimljana i optužen zbog ubojstva.
Kažu da je bio pripadnik zelota, židovske stranke koja se oružjem borila za oslobođenje.

Isus, naprotiv, nije bio nikakva stvarna prijetnja Rimu. "Pilat je znao da ga predadoše iz zavisti."
"Tko god se pravi Bogom, neprijatelj je caru". Te optužbe, pismo kaže, Pilat se uplašio.

Pilat je zapravo bio politeist, on je doista vjerovao da bi Isus mogao biti Bog koji je sišao na zemlju,
jer je njegova religija bila puna bogova i polu-bogova.

Zato je i pitao Isusa: "Što je istina?"

U vezi upravljanja narodom prorok Zaharija daje prispodobu o dva pastira. (pogl. 11.)
Jedan pastir je opak i bezuman. U tom dijelu naviještena je Judina izdaja za 30 srebrnika.

"Tad uzeh svoj štap Naklonost i slomih ga da raskinem Savez svoj što ga bijah sklopio sa svim narodima.
I on se raskinu onog dana, i trgovci ovcama koji su to gledali doznaše da je to bila riječ Jahvina.
Rekoh im tad: »Ako vam je to dobro, dajte mi plaću; ako nije, nemojte.«
Oni mi odmjeriše plaću: trideset srebrnika.
A Jahve mi reče: »Baci u riznicu tu lijepu cijenu kojom su me procijenili!«
Ja uzeh trideset srebrnika i bacih u riznicu u domu Jahvinu.
Onda slomih i svoj drugi štap, Svezu – da raskinem bratstvo između Jude i Izraela.

I reče mi Jahve: »Uzmi još opremu bezumna pastira,
jer, evo, podići ću jednoga bezumnog pastira u ovoj zemlji:
za izgubljene on se neće brinuti, zalutale neće tražiti,
ranjene neće vidati, iscrpljene neće nositi,
nego će jesti meso od pretilih i papke im otkidati.
Teško pastiru opakom
koji stado ostavlja!
..."

Vrh

PostPostano: Uto tra 20, 2021 05:46 

Ima lijepi film o Isusu i o Judi koji to što sam rekao prikazuje i objašnjava.
Da li je baš tako bilo ili nije... ja ne ću suditi!

No rekao bih da je vjerojatno moglo biti tako: što je Juda vidio, kao i ostali apostoli, kakva čuda Isus čini i logikom/agendom/skrivenim namjerama htio je to iskoristiti kako bi Isus napravio čudo i oslobodio Izrael od rimskih okupatora.

Zar to mi ne činimo često?
Imamo skrivene namjere radeći za neko "dobro", a protiv nečije slobodne volje.
Ja bih rekao da to činimo svakodnevno...
Ima poslovica: put u pakao je popločen dobrim namjerama!

Mnogi imaju dobre namjere, a ispadne svakako...

Po meni su veći problem oni koji se drže iznad drugih kao pravednici, pa ne žele "zamutiti" vodu...
Žele da ne budu grešnici - da budu pravednici...

No toga u ovom prolaznom svijetu ne može biti (Isus je takve nazvao licemjeri).

Pozvani smo na obraćenje, a nismo pozvani na pravednost i ne činjenja ništa kako ne bi sagriješili.
Priča o talentima... Tko je bez grijeha neka ....

Cijeli nauk našeg Učitelja je da živimo i slavimo Boga, a bez obraćenja se teško živi (umire se).
Imamo svaki trenutak za obraćenje - sadašnjost!
Obraćenje je promjena sebe koju mogu privolom dozvoliti da Duh Sveti učini kako bih živio, a privola je potaknuta ljubavlju.

Ljubav je Savez!
Savez u kojem neprijatelja kojeg sudimo više ne vidimo kao neprijatelja, već kao dio Nas.
Savez u kojemu drugoga drugačijega različitoga jedinstvenoga vidimo kao Zajednicu Jedinstvenih = gdje neprijatelja razumijemo čime on prestaje biti neprijatelj.
Taj Savez mijenja mene, mijenja preko mene cijelu moju projekciju koja se odražava na sve, a koju vrijeme ne uništava jer je obraćenje stvar vječnosti.

Obraćenje je molitva kojom se mijenjam i umnažam plodove Ljubavi učvršćujući Savez = slaveći Ljubav koja je bezuvjetna i koja se daje :))

Molimo!

Vrh

PostPostano: Sri tra 21, 2021 14:54 

https://narod.hr/hrvatska/jakov-sedlar- ... ati-o-nama

Evo jedan intervju sa domoljubnog sajta Narod.hr o velikom domoljubu i redatelju Jakovu Sedlaru! Gdje nam isti svima nama kaže:
Ako mi sami ne kažemo istinu o sebi, drugi je neće ispričati o nama

Evo samo nekih isječaka iz intervju---link je gore iznad:

Primjerice, pokojni Vlatko Marković, veliki trener i nogometaš mi je rekao da ga je jednom prilikom zvao Račan na sastanak. Nije znao zašto ga zove. Kad je došao do njega, Račan ga je upitao: „Vlatko, moraju li vaši reprezentativci držati ruku na srcu dok se pušta himnu?“ Marković mu je odgovorio: “Dok sam ja predsjednik Saveza, sigurno hoće.“ Vidite do kud to ide, što pojedince smeta.

film Milost mora bio bi prikazivan i u kiima. Za sada ga se može pogledati na platformi Vimeo. Bilo bi mi drago kad bi Hrvatska televizija otkupila film, odnosno dao bih im film besplatno kad bi to htjeli. Ovaj film je aktualan – ima hrvatsku temu, veliki glumac u njemu glumi i važno je da ga pogledaju mladi ljudi koji nisu bili svjedoci onoga vremena, da dožive jedan dio te povijesti, jer puno takvih priča nije ispričano. Mislim da je glupost države i institucija, konkretno Ministarstva kulture i HAVCA, da uopće nemaju interes za hrvatske teme
Na povijest hrvatskoga naroda ne smijemo biti slijepi jer imamo kulturu, obrazovanje i sport kojim se trebamo dičiti. Ako mi sami ne kažemo istinu o sebi, putem filmova ili knjiga, kulture i umjetnosti, sporta – drugi je neće o nama ispričati.

O FILMU HRVATSKI PRAVEDNICI:
Živcira me što dio medija u Hrvatskoj stalno govori samo o hrvatskim zločinima. Slažem se da ne smijemo prešutjeti ništa vezano uz našu povijest. ni loše, ali ni dobre stvari. Tako se, na primjer, u kontekstu 2. svjetskog rata jako prešućuje činjenica da je 156 Hrvata proglašeno Pravedncima među narodima u Izraelu. Riječ je o odlikovanju koje dodjeljuje država Izrael pripadnicima drugih naroda koji su spašavali Židove od istrjebljenja tijekom holokausta riskirajući pri tome vlastite živote. I upravo o tome završavam film Hrvatski pravednici – koji govori o tome tko su bili tu ljudi u tom vremenu i o tome što je zapravo duša hrvatska

Puno je ovakvih priča. Primjerice, došao sam do dokumenata prema kojima ću snimiti još jedan film o stradanju Židova u Titovoj Jugoslaviji. Imam podatke o tome koliko je srušeno sinagoga nakon rata, što se događalo s židovskom imovinom, kako su Židovi stradavali nakon dolaska Tita na vlast, tako da će to biti još jedna zanimljiva priča koja će imati svoju premijeru u Izraelu i nadam se i u Hrvatskoj. Moje je načelo da treba govoriti istinu. Istina dugo može biti skrivana ali ne zauvijek. Previše je dobroga učinjeno od strane Hrvata da bi to itko mogao zauvijek skrivati.

Više o filmovima Jakova Sedlara, koronavirusu, cijepljenju, prijateljstvu s Julijom Timošenko i kako je s pozicije direktora drame u HNK i kulturnog atašea u SAD-u – prebačen na radno mjesto „blagajnika“ pogledajte ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=0ksMujc7jD4

Vrh

PostPostano: Sri tra 21, 2021 15:15 

A evo šta kažu npr. dva velika hrvatofoba Klasić i I.Goldstein:

https://narod.hr/hrvatska/klasic-i-gold ... e-iz-90-ih

Klasić i Goldstein su u emisiji govorili o Jasenovcu, a potom je Klasić ustvrdio da znamo za 80.000 žrtava u njemu, a da ih je vjerojatno bilo i više. Potom su se obrušili na komemoraciju u Bleibrugu, Crkvu zbog toga što brani bl. Alojzija Stepinca, Marka Perkovića Thompsona, pozdrav ‘Za dom spremni’, hrvatsku kinematografiju iz 90-ih i film ‘Gospa u Međugorju’, a ustvrdili su i da u Hrvatskoj postoji revizionizam, neoustaško društvo i ustašofilija.

Gledajte. oni se osvrću na film Gospa u Međugorju...mogu misliti šta kažu o njemu i Gospi!
Mene ne čudi kada oni tako pišu

Ali me čudi kada naša katolkinja Adrijana u postu od 17.4 se poziva na engleza ( jesu li oni- englezi isporučili 300 000 hrvata titovim srpskim generlima na milost i nemilost križnih puteva i ubijanja od slovenije do gevgelije...ubijeno je 300 000 ljudi, civila i vojnika bez ikakvog suđenja!!....najviše ih je zakopano u sloveniji i vojvodini u tenkovskim rovovima koje su kopali nijemci protiv crvene armije 1944. godine...to su na stotine kilometara rovova...tu je zatrpan najveći broj od 300 000 hrvatskih žrtava!...
Michael Jones koji je u svojoj knjizi o Međugorju (i etničkom čišćenju) pisao o zločinima ustaša...mislim on međugorje i Gospu iz 1981. povezuje sa zločinima ustaša iz 1941. i time nam valjda kao hoće reći da radi tih zločina se gospa sigurno nije ukazala u Međ...ili šta već?
Može li nam Adrijana pojasniti što je njoj ta knjiga , baš sa tim naslovom toliko bitna...da dokaže da nije bilo Gospe iz međugorja??
Valjda ju je zato i čitala jer nam to vrli englez sugerira

Mi hrvati smo zbilja mazohisti...imali smo najveće gubitke u 2.SR ali mi se uvijek kao moramo nekome pravdati i vršiti pokoru za zločine ustaša koji su bili min. barem 10 puta anji od komunističko- partizanskih i srbijansko/ prečansko -četničkih!

Vrh

PostPostano: Ned tra 25, 2021 13:26 

Nažalost mnogi hrvati ne znaju koliko je naš narod nepravedno ocrnjen da je u proteklm ratovima bio najgori narod, a baš naprotiv da je naš narod imao najveće žrtve u kraljevini jugoslaviji od 1918-1941, da je opet imao najveće žrtve u 2.SR sa četnicima i partizanima/komunistima, posebice je imao najveće gubitke od kraja rata 8.5.1945do 1948 u genocidu nad hrvatima koje su počinili partizani, predvođeni srbijanskim generalima ( ala general kosta nađ, general koča popović, simo dubajić,milka palninc itd)da je imao opet najveće demografske gubitke od 1945 do 1990.

Naš narod je prije ulaskau u kraljevinu SHS/Jugoslaviju bijo najuljudbeniji narod , većina naroda su bili katolici, seljaci koji su vjerovali u Boga , išli u crkvu, vodili sakramentalni život, bili praktični katolici.
I kao takvi kulurni i odgojeni katolici, uletjeli smo u zajednicu sa srbijanskom velikosrpskom hegemonijom i šovinizmom.
Već 4 dana nakon proglašenja nove države hrvati su bili ubijani usred Zagreba od strane srpske/jugoslovenske žandarmerije-tzv. prosinačke žrtve od 5.12.1918.
Napravljen je i gospodarska špekulacija i prevara na štetu hrvata...hrvatska/austrougar.moneta koja je bila svakako vrijednija od srpskog dinara , je mijenjana pod skroz nepovoljnim i neralnim tečajem-za 1 dinar davalo se 4 hrvatske monete , umjesto da je bilo obrnuto. Već prvi dan velikosrpska , beoradska čaršija je opelješila čitav hrvatski narod!!
Da ne govorimo o dajnjim progonima hrvata od 1918 do 1929 od strane žandara, posebne policije, vojske ...svi znamo ili valjda znamo za ubojstvo stjepana radića, basaričeka, pernara u beogradskoj skupštini!
uglavnom katolicima nije bilo života u korumpiranoj yu, čitava srbijanska uprava, birokracija prije stvaranja države SHS je bila korumpirana, sve se zasnivao na davanju mita upravi i birokraciji!
I onda se katolička ,uljudbena hrvataska unutar ređenog AU carstva našla u raljama srbijanske korumpirane birokracije koja je preslikana na isti način i u birokraciju u hrvatskoj...dovedeni su srpsi kadrovi da sve nadgledaju, nadiru i provode!
Uglavnom sve poluge vlasti i svu silu u hrvtaskoj imala je srbijanski državni terorizam, srbijanski kadar u policiji, žandarmeriji, vojsi, ztajnim službama, upravi-birokraciji,ali i u svim drugim bitim dijelovima društvenog života.
Izvući iz te vojno-policijske države jugoslavije posebice nakon uvođenje diktature kralja aleksandra 6.1.1929 nije se moglo na miran i uljudan način, jer to srbijanci nisu nikao dopuštalo.
HSS nije bio na stajalištu da se ide u ustanak protiv srpske tiranije...HSS je djelovao kao stranka koja je težila autonomiji hrvatske,ali ne i samostalnosti, odcjepljenju. Slično kao i 1990 kada su sve stranke u hrvatskoj bile za federaciju, konfederaciju unutar SFRJ , znači ne za odcjepljenje od jugoslavije( posebice HNS koji je figurirao na staroj slavi Savke D.Kučar je bio za ostanak unutar yu)...jedino je HDZ bio da se u konačnici ide na samostalnost hrvatske.
E tako su jedino frnakovci u hrvatskoj bili za izlazak hrvata iz diktatorske yu...za to su bili i ustaše koji su se nalazili izvan yugoslavije (( predvođene a,pavelićem)
Znači , želim katolicima ovog foruma, adrijani i sličnima pokazati kako su bile teške prilika za hrvate-katolike unutar kraljevine yu pod srpskom dominacijom i hegemonijom.
Narod je bio totalno izdominiran srbijanskom poitikom,kadrom itd...bio je soro obespravljen
Jedini koji je shvaćao da kralj i velikosrpska politika nikada hrvatima neće dati slobodu i miran izlazak iz KYU su bile ustaše koji su bili za dizanje ustanka u jugoslaviji , za oružanu borbu jer slobodu ti nitko neće dati samo tako.
To se i vidjelo jer nijedna stranka političkom borbom u KYU se nije izborila za puno bolji položaj hrvata unutar diktature kralja aleksandra...ostao je status quo , i dalje se država održavala puKom silom i terorom nad hrvatim,slovencima , muslmanima BiH, makedoncima.
Znači, slobode hrvatima i drugim nesrbima nije bilo na vidiku a da bi se dobila mirnim putem!!
Pa evo ni SR Hrvatska nije uspijela izaći iz SFRJ bez rata!!...iko je u ustavu SFRJ eksplicite i jasno pisalo da surepublike na neki način države i da svaki narod unutar sfrjota ima pravo na samoodređenje i izdvajanje iz SFRJ ao to većina naroda na referendumu izglasa!!i pored toga svega pisanog u Ustav SFRJ hrvatska nije mogla izaći iz ex YU bez rata!!
Možete onda zamisliti da je to bilo još teže, odnsono nemoguće uraditi u
nutar Kraljevine jugoslavije koju je vodio kralj aco i koji je 1929. proglasio diktaturu, odnosno državu je vodio lično kralj!! demokracije ako ju je i nešto malo bilo kroz parlamentarizam više nije bilo nimalo.
Splet povijesnih okolnosti, nepodržavanje svih relevantnih sila ( francuske , engleske,rusije, čak i njemačke)da hrvati izađu iz KJU je dovela do stvaranja ustaša u emigraciji ( osim toga mnoge vođe ustaša su bile osuđene na smrt od strane sudova KJU, te su morali ići u emigraciju).
Političke prilike, a i to da su jedine bile oliko toliko naoružane ( za rat 1941. koji je 6.4.započeo u KJU je bilo potrebno oružje, kojeg naravno nijedna stranka niti hrvatsk narod u hrvatskoj nije imao!) su dovele do toga da ustaše bile jedina snaga koja je mogla voditi rat prtiv jugo,kraljeve vojske i žandarmerije!
NDH je postala prva hrvatska država poslije 1102. i bila je prihvaćena od hrvatskog naroda.

Vrh

PostPostano: Pon tra 26, 2021 08:46 

Ova rasprava zahtjeva otvaranje posebne teme. Možda je bolje i ne raspravljati o tome jer je nemoguće izbjeći ljutnju i frustracije kada se o tome govori.
Naš je ključni problem što ne znamo što se točno događalo za vrijeme 2. svjetskog rata i u vrijeme nakon toga. S jedne strane imamo povjesničare poput Klasića/Goldstaina/Budaka koji tvrde jedno o Jasenovcu i ustaškom režimu, dok s druge strane imamo povjesničare poput Jurčevića/Nazora/Leljaka koji daju posve suprotno viđenje istih povijesnih zbivanja.
Činjenica jest da je bilo zločina od strane ustaškog režima kao i od strane partizana i kasnije komunista. Tko je više okrvavio ruke u konačnici nije niti bitno jer i jedno i drugo zaslužuje osudu.
Katolička Crkva u Hrvatskoj nije jasno određena po tom pitanju i to stvara problem nama vjernicima i ostaloj javnosti jer dok se o komunističkim zločinima stalno u Crkvi govori, služe se mise zadušnice za stradale u tim pokoljima, dotle se o ustaškim zločinima šuti i nisam primjetio da su negdje služene mise zadušnice za stradale od ustaškog režima.
Tako imamo jednu zbunjujuću situaciju i stalnu potrebnu da se opravdavamo ili nekoga drugog optužujuemo za ono što se događalo prije nego se većina nas rodila.
A Isus kaže 'Istina će vas osloboditi', međutim, problem je što svatko ovdje ima svoju istinu i vidi samo ono što mu odgovara pa je o ovoj temi nemoguća bilo kakva suvisla rasprava hladne glave i bez niskih udaraca.

Dakle, problem je što se unaprijed zauzima nekakav stav koji se onda silom brani i traže se kojekakve poluinformacije i mišljenja nekih kvazi povjesničara kako bi se potkrijepila unaprijed određena teza, bez obzira je li ona utemeljena ili nije. Pa se tako Antu Pavelića prikazuje kao nekog erudita, humanistu ili Tita kao velikog mirotvorca, negiraju se ustaški zločini ili prešućuju komunistički. Posebno je tužno u svemu tome što su u tim ratnim zbivanjima bili uključeni i pripadnici kršćanskih crkava s ovih područja, kako Katoličke tako i Pravoslavne.
Jesu li bili gori koljači pravoslavni popovi ili neki pripadnici katoličkog klera i hoće li nam to pomoći da iscjelimo rane na Kristovu tijelu koje su ti ljudi napravili? Hoćemo li doživjeti katarzu ako upremo prstom u nekog svećenika SPC-a ili KC-a za zločine koje je ovaj napravio?
Moramo se čuvati generaliziranja i zazivanja kolektivne krivnje. To su radili komunisti pa su tako zbog ispada pojedinih pripadnika klera Katoličku Crkvu označili kao državnog neprijatelja i iz osvete poubijali mnoge nevine ljude - svećenike, redovnike, redovnice, vjernike laike.
Ne smijemo biti zaljepljeni domoljubljem kada govorimo o NDH kao o vjekovnoj težnji hrvatskog naroda da ostvari svoju državu i stvari gledati crno/bijelo, mi/oni, četnici/ustaše itd. Očito je kako su ta povijesna zbivanja bila mnogo složenija i bit će potrebno još dosta vremena da se mnoge mutne vode razbistre i istina izađe na vidjelo. Neke stvari nažalost vjerojatno nikada nećemo saznati i to trebamo imati na umu, i to je također Božja volja. Bez obzira na to moramo graditi civilizaciju mira i ljubavi, a to možemo samo ako ljude oko sebe ne promatramo kao partizane, ustaše, komuniste, Srbe, Hrvate već kao braću i sestre u Kristu.

Vrh

PostPostano: Pon tra 26, 2021 12:12 

Ova rasprava zahtjeva otvaranje posebne teme. Možda je bolje i ne raspravljati o tome jer je nemoguće izbjeći ljutnju i frustracije kada se o tome govori.
Naš je ključni problem što ne znamo što se točno događalo za vrijeme 2. svjetskog rata i u vrijeme nakon toga. S jedne strane imamo povjesničare poput Klasića/Goldstaina/Budaka koji tvrde jedno o Jasenovcu i ustaškom režimu, dok s druge strane imamo povjesničare poput Jurčevića/Nazora/Leljaka koji daju posve suprotno viđenje istih povijesnih zbivanja.
Činjenica jest da je bilo zločina od strane ustaškog režima kao i od strane partizana i kasnije komunista. Tko je više okrvavio ruke u konačnici nije niti bitno jer i jedno i drugo zaslužuje osudu.
Katolička Crkva u Hrvatskoj nije jasno određena po tom pitanju i to stvara problem nama vjernicima i ostaloj javnosti jer dok se o komunističkim zločinima stalno u Crkvi govori, služe se mise zadušnice za stradale u tim pokoljima, dotle se o ustaškim zločinima šuti i nisam primjetio da su negdje služene mise zadušnice za stradale od ustaškog režima.
Tako imamo jednu zbunjujuću situaciju i stalnu potrebnu da se opravdavamo ili nekoga drugog optužujuemo za ono što se događalo prije nego se većina nas rodila.
A Isus kaže 'Istina će vas osloboditi', međutim, problem je što svatko ovdje ima svoju istinu i vidi samo ono što mu odgovara pa je o ovoj temi nemoguća bilo kakva suvisla rasprava hladne glave i bez niskih udaraca.

Dakle, problem je što se unaprijed zauzima nekakav stav koji se onda silom brani i traže se kojekakve poluinformacije i mišljenja nekih kvazi povjesničara kako bi se potkrijepila unaprijed određena teza, bez obzira je li ona utemeljena ili nije. Pa se tako Antu Pavelića prikazuje kao nekog erudita, humanistu ili Tita kao velikog mirotvorca, negiraju se ustaški zločini ili prešućuju komunistički. Posebno je tužno u svemu tome što su u tim ratnim zbivanjima bili uključeni i pripadnici kršćanskih crkava s ovih područja, kako Katoličke tako i Pravoslavne.
Jesu li bili gori koljači pravoslavni popovi ili neki pripadnici katoličkog klera i hoće li nam to pomoći da iscjelimo rane na Kristovu tijelu koje su ti ljudi napravili? Hoćemo li doživjeti katarzu ako upremo prstom u nekog svećenika SPC-a ili KC-a za zločine koje je ovaj napravio?
Moramo se čuvati generaliziranja i zazivanja kolektivne krivnje. To su radili komunisti pa su tako zbog ispada pojedinih pripadnika klera Katoličku Crkvu označili kao državnog neprijatelja i iz osvete poubijali mnoge nevine ljude - svećenike, redovnike, redovnice, vjernike laike.
Ne smijemo biti zaljepljeni domoljubljem kada govorimo o NDH kao o vjekovnoj težnji hrvatskog naroda da ostvari svoju državu i stvari gledati crno/bijelo, mi/oni, četnici/ustaše itd. Očito je kako su ta povijesna zbivanja bila mnogo složenija i bit će potrebno još dosta vremena da se mnoge mutne vode razbistre i istina izađe na vidjelo. Neke stvari nažalost vjerojatno nikada nećemo saznati i to trebamo imati na umu, i to je također Božja volja. Bez obzira na to moramo graditi civilizaciju mira i ljubavi, a to možemo samo ako ljude oko sebe ne promatramo kao partizane, ustaše, komuniste, Srbe, Hrvate već kao braću i sestre u Kristu.

Ja se u načelu slažem s tobom...
Mislim da svakom realnom čovjeku može lako biti jasno tko je istinski povjesničar i istraživač povijesti iuz 2.SR , da li je to Klasić ,goldstajn i jakovina ili npr. kako si sam naveo jurčević i nazor
Goldstajn je jedan običan parazit i kvatipoznavalac istine o jasneovcu...njega je pozivao mislim jurčević ili vukić na verbalno sučeljavanje oko jasenovca , bilo kad bilo gdje , kad mu god odgovara , goldstajn se nikada nije htio odazvati!
Nije se htio odazvati jer nije imao argumente...osim toga taj dotični bi mu u lice rekao da je lažov i da njegove bajke koje je opet pisao u najnovijoj knjizi koju je nedavno izdao nemaju veze sa stvarnošću
Inače , nitko od tih povjesničara komun. provijencije nikada se nije htio sučeliti s nikom tko tvrdi suprotno
evo , neznam da li si gledao sučeljavanje u srbiji , gdje je igor vukić ( on je porijeklom srbin i njemu je otac ili ev.djed bio u jasenovcu i mnoge stvari o jas. je čuo iz prve ruke od djeda!) jako parirao šešelju i još ostalim dvoje iz studija u beogradu! Sve mirno, sa argumentima...pročitao je skoro sve knjige za koje ga je šešelj pitao itd.
Ako mu nije mogao parirati dr. prava šešelj, teško da bi mu se goldštajno argumentirano parirao

Sa puko preuzetom komunističkom agendom...NE ZNAM JEL VAM POZNATO DA MARŠAL TITO NIKADA NIJE IŠAO U JASENOVAC , JER JE ZNAO DA JE MIT OD 700 000 ŽRTAVA I LOGORU SMRTI IZMIŠLJENJA PRIČA

https://www.youtube.com/watch?v=bsbeAjlKDbQ
Slažem se da moramo graditi civilizaciju mira! Ja o politici , jasenovcu , pročetničkom SPC-u nisam pisao od 2012. godine
Ali , nažalost , ponukam sam zadnjim događajima od 2020. g. do danas kada velikosrbi, komunisti isl. opet dižu glavu i nameću nam genocidnost!...da stvar bude još žalosnija to radi novi patrijarh SPC za kojega su ufurava teza da je on kakti neki veliki ekumen!?
Samo zbog toga pišem one stvari koje povjesničari , novinari il političari jugoslavensko/ komunističkog uvjerenja neće nikada pisati, niti nam otkrivati pravu istinu!
Istina će nas osloboditi kak ti reče , parafrazirajuči Isusa...slažem se...zato treba jednom zasvagda argumentirano pokazati šta je točno bilo oko jasenovca, da tu nije bilo 80 000 žrtava kako tvrdi goldštajn , a kamoli 700 tisuća kako se najčešće tvrdilo u SFRJ! ili 1,2 milijuna kako tvrdi ministar vlade srbije aleksa vulin!??
O tome se radi...dokada ćemo mi katolici i hrvati , te naši politićari šutjeti na te prozirne laži koje nam se evo nažalost plasiraju istom žestinom i iza 1991. ili 2000 g, ili čak 2021. godine , nakon svih novih dokaza i istraživanja??

Do kada će hrvati /katolici šutjeti o tim velikosrpskim lažima i ispadati da smo genocidan narod, a u biti imalo smo najveće žrtve u 2.SR!!
Nema potrebe po meni da se otvara nova tema, jer ova tema se zove Politikanstvo sa teme o međugorju i ona pokriva ovo pisanje koje nam je izvorno poteklo sa te teme

Vrh

PostPostano: Sri tra 28, 2021 10:58 

Ja nemam tih nedoumica poput tebe, jer sam bila u školi indoktrinirana i slušala njihovu istinu a tek poslije sam čula zataškavani dio povijesti, gdje se jame još otkopavaju. Tako da znam i jedno i drugo i nisu mi nikakvi Klasići potrebni.
Mise se služe žrtvama svih zločina zločinačkih režima tako da vidim da nisi baš upućen u materiju o kojoj pišeš.
Određenje katoličke crkve meni nije upitno i ne stvara mi problem, pa te molim da ne pišeš da stvara problem "nama vjernicima"već govori u svoje ime.
Ono boldano, molila bih da navedeš konkretno "koljače iz klera" da vidim je li to tvoja konstrukcija ili povijesno dokazana istina.

Vrh

PostPostano: Sri tra 28, 2021 12:09 

https://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-priloz ... gandi.html

Malo pojašnjenje zašto četnici/komunisti toliko lažu o jasenovcu i stvaraju mit
Dosta o tome sam i ja sam rekao

Vrh

PostPostano: Čet tra 29, 2021 17:40 

Citat:
Ja nemam tih nedoumica poput tebe, jer sam bila u školi indoktrinirana i slušala njihovu istinu a tek poslije sam čula zataškavani dio povijesti, gdje se jame još otkopavaju. Tako da znam i jedno i drugo i nisu mi nikakvi Klasići potrebni.
Mise se služe žrtvama svih zločina zločinačkih režima tako da vidim da nisi baš upućen u materiju o kojoj pišeš.
Određenje katoličke crkve meni nije upitno i ne stvara mi problem, pa te molim da ne pišeš da stvara problem "nama vjernicima"već govori u svoje ime.
Ono boldano, molila bih da navedeš konkretno "koljače iz klera" da vidim je li to tvoja konstrukcija ili povijesno dokazana istina.

Pa čini se da ih je nažalost bilo, premda su to izolirani slučajevi i nipošto se to ne može generalizirati.
Evo ti jedan primjer: Link. Moguće da je ovo lažna objava, ali je indikativno to što je napisano.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 86 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata