Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lis 24, 2021 23:53

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri tra 28, 2021 11:56 

Svećenik koji je gostovao u "Bujici" rekao je da su ta pisma izmišljotina.

Pa naravno
Šta si mislila da pročetnički porfirije govori istinu?
Tko to veruje taj je veliki naivac...nažalost kod hrvata ih ima na milijune :oops:

Tu ne mislim na tebe...ti si dosta nacionalno osvještena

Vrh

PostPostano: Sri svi 19, 2021 15:51 

Nekako mi se čini da još nije svjestan svoje uloge, pa pokušava na sabor prebaciti odgovornost za vođenje - kao "sabor je taj koji može nadglasati patrijarha".

Ako npr. vozač vozi putnike nema glasanja oko toga dali se zaustaviti na crveno ili stop ili ubrzati preko ograničenja i sl.
Eventualno vozač može dati na glasovanje dali pojačati klimu ili radio, čak i tada ako vozač pojača klimu kao rezultat glasovanja i ako netko dobije npr. prehladu ne može prebaciti odgovornost na kolektiv iako je kolektiv npr. izglasao odluku.
I tada je vozač odgovoran za tu odluku.

Tako da vozač može poništiti svojim autoritetom odluku o glasovanju i postupiti kako on vjeruje da je bolje.

Tako isto i patrijarh. Odluka kolektiva (Sabora ili nekog šireg kolektivnog organa) je konzultativne naravi. Patrijarh svojim autoritetom može donijeti ili drugačiju odluku i se složiti sa odlukom kolektiva, pa makar njemu osobno ne pasala ta odluka.

Da manje eksperimentiraju, da više svi popovi slijede Isusa i njegov primjer svima na Balkanu bi bilo bolje. I manje ratova i tih zala.
Valjda će 21. stoljeće biti bolje.

Vrh

PostPostano: Čet svi 20, 2021 11:29 

Nekako mi se čini da još nije svjestan svoje uloge, pa pokušava na sabor prebaciti odgovornost za vođenje - kao "sabor je taj koji može nadglasati patrijarha".

Ako npr. vozač vozi putnike nema glasanja oko toga dali se zaustaviti na crveno ili stop ili ubrzati preko ograničenja i sl.
Eventualno vozač može dati na glasovanje dali pojačati klimu ili radio, čak i tada ako vozač pojača klimu kao rezultat glasovanja i ako netko dobije npr. prehladu ne može prebaciti odgovornost na kolektiv iako je kolektiv npr. izglasao odluku.

Tako da vozač može poništiti svojim autoritetom odluku o glasovanju i postupiti kako on vjeruje da je bolje.

Tako isto i patrijarh. Odluka kolektiva (Sabora ili nekog šireg kolektivnog organa) je konzultativne naravi. Patrijarh svojim autoritetom može donijeti ili drugačiju odluku i se složiti sa odlukom kolektiva, pa makar njemu osobno ne pasala ta odluka.

Da manje eksperimentiraju, da više svi popovi slijede Isusa i njegov primjer svima na Balkanu bi bilo bolje. I manje ratova i tih zala.

Realno sabor kao glavno crkveno tijelo ima najveću ovlast samo se vrlo rijetko i u nekim izvanrednim situacijama ona koristi.
U svim drugim okolnostima sinod na kojem je čelu patrijarh odlučuje u svim redovnim pitanjima crkve.
Na lokalnoj razini sve odluke donosi biskup i tu se ni patrijarh ne može miješati niti promjeniti tu odluka osim ako nije nešto što zadire u pitanje vjere i kanona a onda se u tom slučaju saziva sinod i donosi odluka kojom se poništava ili ako je potrebno i samo raščinjavanje biskupa.
Kod nas katolika je to malo drugačije jer je papa vrhovni zapovjednik.

Vrh

PostPostano: Čet svi 20, 2021 15:23 

Dobro si rekao ,posbeno ovo na kraju
ali ne vjerujem da će to tako biti...iz razloga koje sam spominjao već na ovoj temi, ali i opširnije na temi -politikanstvo o međugorju:
viewtopic.php?f=3&t=2463&start=75

Možda nisi čitao, ili drugi čitali pa ću ponoviti:
nažalost srbijanska politika od 1902. ( ali iranije) je potpuno ekspanzinistička , šovinistička, hegemonistička sa stalnim tendencijama da vladaju drugim teritorijima i/ili narodima!
Pogledaj malo kartu kako je izgledala srbija 1913. prije 1.SR...PRIJE raspada AU Carstva...beogradski pašaluk!
ŠIRENJE SRBIJE KROZ kraljevinu jugoslaviju na vojvodinu, bosnu i hercegovinu, makedoniju , crnu goru i hrvatsku i sloveniju je nešto neviđeno u svjetskim okvirima!
Tada je i osnovana ( 1920.) SPC- srpska pravoslavna crkva
prije nije postojala SPC! koja bi obuhvaćala sve teritorije unutar jugoslavije...postojale su episkopije...pečka, sremsko-karlovačka ...
i onda kroz kraljevinu Jugoslaviju srbijanskim episkopima rastu zazubice i oni se povapiriše
žele da se stvori jedna pravoslavna crkva koja bi pokrivala vascelu teritorij KYU koju su srbijanci zacrtali kao prostor kojim će dominirati i druge izrabljivati ( posebice puno bogatiju hrvatsku i sloveniju koje su tek izašle iz jednog bogatog, civiliziranog, kulturnog i uljudbenog AU carstva/ habsburšek monarhije bu kojoj su stolječima bili!!
Dok su srbijanci do negdje 1830 stenjali pod turskiom vlašću!

Zbog te umjetne ekspanzije ( koja je kriminalno, nezakonito plaćena milijunima švic. franaka u ZLATU da bi dobili tomos od carigradskog patrijarha koji jedini može odbriti stvaranje neke nove autokefalbe PC!) na prostore bivših teriterija Auatro-ugarskog carstva i pitomosti hrvata koji su bez ikakvog otpora dopustili da ih srbi zajaše sve do 1941. kralju aci i SPC su porasli epiteti i oni su vršili teror nad svim nesrbima
Mislim da znaš da je inače pravoslavna crkva vezana uz neki teritorij ili državu i da država i domicilna PC uvijek žele imati dobre odnose, postoji jedinstvo državne i crkvene vlasti!
U srbijanaca je to bilo posebno naglašeno, jer su preko srba prečana imali cilj vladati i drugim zemljama ili im stalni stvarati nemir, pobune i sukobe!
To su na prostorima Yu i postigli jer su imali puno jaču vojsku, žandare, polciju, tajne službe ali i domaće srbe koje su instrumentalizirali u smjeru svojih velikosrpskih , hegemonističkih ciljeva
I zbog toga su naprosto radili što su htjeli, nitko im se nije suprostavljao!...čak ni HSP, frankovci , niti VMRO u makedoniji čak!
Hrvati su bili teški pacifisti i nisu imali ni pameti, ni moći,a ni velike želje da se bore za svoju samostalnost( osim izbjeglih ustaša koji su bili u mađarskoj i italiji..večina glasvnih ustapa i domobrana u emigraciji su već bili od sudova KYU osuđeni na smrt i bili su prisiljeni pobjeći u emigraciju radi vlastitiog života!

NA tim temeljima od 1920 kada je SPC zagospodarila svim teritorijima, kada je oduzeta autokefalnost Crnogorskoj PS na potpuno nelegalan i nasilan način , od tada se posebno jako počeo širiti kroz SPC velikosrpski duh kod srba izvan srbije- tzv. prečana!
Vjerujem da znaš šta je govrio stevan moljević , crna ruka, cvijić, j.jovanović zmaj, četnički pokret, draža mihailović , kralj aleksandar, pašić i drugi velikosrbi...ako ne prouči...danas u vrijeme neta se sve može dobro prioučiti i lako naći!

Znači, zbog sve te velikosrpske propafande od države, skoro svih srbijanskih stranaka i SPC-a, zbog mitova stvorenih od istih da su srb ugroženi od svih susjeda oko njih i da svi samo vrebaju da ih unište kod svih srba seu u njihovo biće uvukla paranoja da su ugroženi
Nažalost i sama SPC tu politiku provodi već preko sto godina i neće ili ne može da od nje odstupi!
jer svatko tko bi imalo odstupio od velikosrpstva bio bi ubijen kao obrenovići, mnogi drugi knezovi, predsjednik đinđić isl.
Oni se neće povesti putem evanđelja i evan.ljubavi kako biblija propovijed , jer su dug niz povijesti ovih prostora duboko zagrezli u velikosrpski dug, svetosavlje-dušanovo carstvo, i oni naprosto ne mogu sve da hoće bez velike borbe i trpljenja izaći iz te velikosr.matrice!

Zbog toga svega, to su od strane nas i svih drugih samo ljepe želje...wishfull thinkinf,a ne realno stanje...SPC je jako homogena, momolitna i svako tko imalo odstupa od velikosr. politike i svetosavlja se vrlo brzo odstrani!

Vrh

PostPostano: Čet svi 20, 2021 20:50 

kao što sam jednom ranije rekao ni porfirije perić nikada ne bi bio izabran da nije dovoljno velikosrbin
velikosrpska politika i hgemonija se najviše provodi grubom silom ( posebice prije u kraljevini yu kada su srbi držali sav represivni aparat), ali i preko ljudi
posebice je tu bitna uloga srba izvan srbije. oni se od 1918. instrumentaliziraji i galvaniziraju u korist velikosrpske politike
instrumentaliziraju se i danas , stalnim podgrijavanjem da su ugroženi, da su bili najveće žrtve u 2.SR , stalno se kod njih stvara paranoja, strah, nepovjerenje prema svim domicilnim narodima/državama gdje oni žive
oni su stalno pod verbalno-političkim presingom i ispiranjem mozga da ne budu lojalni državama u kojima živi...
nažalost zbog straha da su ugroženi ti srbi-nesrbijanci vjeruju bezpogovorno u politička emisare iz srbije,ali i SPC koja je glvani kohezioni faktor kod srba
sve ako i ne vjeruju prevrtljivim političarima, srbi vjeruju njihovoj SPC , jer misle da Kristova crkva , crkva koja uči evanđelju itd sigurno ne širi neutemeljene strahove i krive poitike
u tom smislu oni bivaju instrumentalizirani i od SPC
ako znamo kakvu politiku vodi SPC prema crnogorcima, hrvatima, muslimanima,onda je lako zaključiti u kom smjeru se srbi prečni hteli-nehtjeli instrumentaliziraju!
i to je žalosno...glavni kohezioni elemenat koji širi i danas priču o ogruženosti je crkva??!
tako da će uvijek žrtve svih tih nepovjerenja između prečana i ostalih naroda biti uvijek srbi prečani(a ne srbijanci) i narodi kojih se oni boje,a i ti narodi koji se onda boje isto od njih i velikosrpske politike...i to je začarani krug!
nepovjerenje prema susjedu i spremnost na nešto što nije krščanski

Uglavnom, zbog svega toga mislim da popovi i dalje na ovim prostorima ( crna gora, BIH, hrvatska,kosovo i dalje neće širiti priču da srbi prečani moraju biti lojalni prvo državi u kojoj žive
zbog toga prečani neće biti lojalni, stalno će tinjati nepovjerenje pa čak i mržnja između domicilnog naroda i njih i nikada nećemo imati istinsku kršćansku , evnđeosku ljubav među tom entitetima
kada bi prečani napokon shvatili da im je najbolji život u miru sa domicilnim narodima , a ne stalno srbovanje, onda bi svima bilo bolje

svi bi se mogli okrenuti čisto ekonomskim,životnim pitanjima i naprdak bi bio neminovan
ovako naši narodi stalno imaju preča posla da e bavimo politikom,i politiziranjem i gospodarski napredak je puno manji nego što bi mogao biti da se ne bavimo politikom razdvajanja, getoiziranja u svoje nacionalne blokove ,a nepovjerenja prema drugim narodima

zbog svega toga , ne vidim da će narod shvatiti da im popovi zagovaraju politiku gore navedenu, nego će vjerovati da ako su isti srbi, braća da im je vjerovati pod svaku cijenu
Uglavnom, suma sumarum , ne vidim ja tu nekog napretka jer se SPC opet jako angažira na političko/nacionalnom planu i ne vidim tendenciju dase strasti smiruju, nego baš suprotno

arh.porfirije : sve da je isti zbilja ekumen kako ga se po medijima promovira , on bi brzo bio uklonjen ili smijenjen- lako bi mu se našla neka afera , neka greška isl.
tako da i sam vrh SPC ne bećava smjer istinske pomirdbe i lojalnosti državama u kojima se živi nego suprotno...žalosno,ali istinito
stvarno mora da se desi kopernikanski obrat, totalno resetiranje ljudima u glavi glede ranijih politika da se drastično poboljša situacija među narodima...šta hoće npr. srbi u republici srpskoj...fedrelanu BIH ili čekaju čim se stvori zgodna prilika odcjepljenje od BIH i pripajanje srbiji...mislim da svi znam da je cilj ovo drugo

Vrh

PostPostano: Ned svi 23, 2021 16:07 

Da ne vidim baš neke šanse da se na ovim prostorima promijeni velikosrpska politika SPC-a i njihovih popova, episkopa, arhiepiskopa i patrijarha , daje mi jednostavno proučavanje njihovih patrijarha i episkopa od 1918. ( 1920:) do danas
Velika većina,poebice oni kojih se pita izražavala je politiku svetosavlja, velikosrpskog šovinizma i hegemonije nad okolnim narodima i državama
Tako da su šanse za promjenu njihove stoljetne politike jako male...neće oni širiti evanđelje i slati poruke srbima u RH da budu lojalni građani, da rade i poštuju državu u kojoj žive

Jednostavno, treba shvatiti da oni imam jasnu agendu,plan za održanje velikorspstva na ovim prostorima
Hrvatska politika , pa i sama crkva u hrvata jednostavno to nema i ne zna ili ne želi efikasno stati na kraj sa takvim velikosrpskim politikama SPC-a
žalosno ali istinito!

Ne stignem dati na forum neke izjave svih patrijarha i episkopa zadnjih 40 godina koje su govorili u velikosrpskom duhu,ako stignem napišem ih

Vrh

PostPostano: Čet svi 27, 2021 09:52 

@kopitar
Patrijarh nije ni podmazan ni premazan nego pomazan.

@hrki
Becket možda može malo rasvijetliti stvari:
https://m.youtube.com/watch?v=7W6TURsb3F4

E da smo mi imali takve popove, episkope i kardinale koji su prema kraljevima bili tako škrti u odobravanju kvota za njihove ratove i velikodušni prema narodu - sve te ideologije i nacionalni dogovori bi se puno kvalitetnije razriješilo uz puno manje ili uopće bez žrtava davno prije.

Lesson learned - valjda će 21. stoljeće biti bolje. Optimist sam.

Svi popovi i latinski i ortodoksni da više slijede Isusa svima bi bilo puno bolje, i lakše bi se postigli i nacionalni dogovori oko imena i svega ostaloga i bilo bi puno manje i ratova i zala.

Vrh

PostPostano: Pet lip 04, 2021 07:03 

@kopitar
Patrijarh nije ni podmazan ni premazan nego pomazan.

@hrki
Becket možda može malo rasvijetliti stvari:
https://m.youtube.com/watch?v=7W6TURsb3F4

E da smo mi imali takve popove, episkope i kardinale koji su prema kraljevima bili tako škrti u odobravanju kvota za njihove ratove i velikodušni prema narodu - sve te ideologije i nacionalni dogovori bi se puno kvalitetnije razriješilo uz puno manje ili uopće bez žrtava davno prije.

Lesson learned - valjda će 21. stoljeće biti bolje. Optimist sam.

Svi popovi i latinski i ortodoksni da više slijede Isusa svima bi bilo puno bolje, i lakše bi se postigli i nacionalni dogovori oko imena i svega ostaloga i bilo bi puno manje i ratova i zala.

Nacionalni dogovori oko KOJEG imena? nije mi jasno?
Ne znam koliko sis tar i jesi li aktivno pratio događaje , političke i crkvene prije Domovinskog rata?
Šta su latinski popovi negativno govorili u vezi srba prije 1990??...nabroj barem 3 takva popa

Vrh

PostPostano: Pet lip 11, 2021 10:52 

http://www.likaplus.hr/ls_zupanija/poli ... fault.aspx

"PORFIRIJE SE RAZOTKRIO, KADA MU JE 'KROZ ŠALU' IZLETJELO DA JE PATRIJARH SRBA, HRVATA I SLOVENACA!”

Generalu Prkačinu nije žao što je umjesto njega, na dvoboj sa Šešeljem kod Milomira Marića otišao Igor Vukić: - Nije mi žao, taj čovjek je to bolje uradio od mene! On je svojim mirom i znanjem, poznavanjem činjenica njih pobijedio usred Beograda. Srbiju je zdrmao iz korijena, jer u Srbiji ima ljudi koje zanima istina i mnogi od njih sada razmišljaju… Nažalost, Igor Vukić može doći u Bujicu i još ponegdje, ali na izdajničku HTV, koji vode izdajnici Hrvatskog naroda ne može! Tamo mogu doći Goldstein, s kojim se sprdaju čak i njegovi kolege, pa kažu da gdje on ne može naći izvor, izvor izmisli i onda na temelju fikcije razvija kompletnu povijest... Takav čovjek dolazi i ja se, zapravo, čudim kako njemu, Jakovini i Klasiću već nisu negdje u studiju HRT-a napravili otomančiće, pa da mogu tamo i nodspavati!

Jedna je amatersko ponašanje hrvatske politike prema 'non paperu', prema događanjima u BIH i prema BIH, drugo što mi se mota po glavi je obećanje prije tri, četiri mjeseca, opet Pupovca, obećano Hrvoju Zekanoviću da će mu objasniti razliku između nekadašnje hrvatsko-srpske koalicije i ove sada. Treća tema je ponoviti sve bitno o SPC-u, toj sotonskoj instituciji, tom najpodmuklijem neprijatelju hrvatskog naroda u posljednjih 100 godina", objasnio je.

https://www.youtube.com/watch?v=DePW5CS1-IQ

PRKAČIN: VJERSKA ZAJEDNICA DA BI BILA LEGALNA, MORA BITI UPISANA U POPIS VJERSKIH ZAJEDNICA, A SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA U HRVATSKOJ TO NIJE
Ante Prkačin u Hrvatskom saboru govorio je o nelegalnosti Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj.
"Članak 1. Zakona o položaju vjerskih zajednica, pravoslavna crkva u Hrvatskoj to nije. Ona ima pet ili sedam organizacijskih ili evidencijskih oblika koji su upisani, ali takva kakva je supotpisnik Račanu, takva ne postoji", istaknuo je Prkačin.

Vrh

PostPostano: Pet lip 11, 2021 10:55 

Nisam siguran da li sam ranije to isticao,ako nisam reći ću ili ponoviti:
SPC nikada za svoju pravoslavnu crkvu u Hrvatskeoj ne kaže pravoslavna crkva u Hrvatskoj
stalni se spominju neke regije...kažu : PC u dalmaciji, slavoniji , lici-kordunu...naprosto ne priznaju hrvatsku kao državu
nema teorije da se spomene hrvatska!
za italiju ne kažu metropolita veneta ili metropolita lacija, nego kažeu metropolita Italije!!
iTALIJU PRIZNAJU KAO DRŽAVU,a regije!

o velikosrpskoj ulozi SPC-a od 1920 . jako dobro piše Stjepan Lozo u knjizi “Ideologija i propaganda velikosrpskoga genocida nad Hrvatima – projekt ‘Homogena Srbija 1941.“
Može se posuditi u knjižnicama ( KGZ)

Vrh

PostPostano: Pet kol 20, 2021 12:41 

Poštovani,

pišem iz Beograda i po Božijoj milosti sam pravoslavni vernik.

Letimično sam pogledao šta pišete o Patrijarhu SPC.
Zanimljivo mi je da se i na našim, pravoslavnim forumima,
mogu pročitati spočitavanja Patrijarhu, ponajviše zbog
njegovih, po Hrvate afirmativnih rečenica, kao i zbog
nedostatka oštrijeg vokabulara prema dogadjajima iz bliske prošlosti.

Razmišljam, možda je on stvarno "pravi čovek na pravom mestu",
kada mu što-šta prebacuju i jedni i drugi.

Videćemo, daće Bog, pokazaće se ....

Toma

Vrh

PostPostano: Pet kol 20, 2021 21:59 

Patrijarh je čini se umjeren čovjek koji ne podiže tenzije (kao što bi nekim grupacijama nažalost više odgovaralo).
Ali istina, vidjet ćemo - do tada ga pratimo i nosimo u svojim molitvama.

viewtopic.php?f=3&t=2463&start=60#p43215

Vrh

PostPostano: Pon ruj 06, 2021 12:23 

Patrijarh je čini se umjeren čovjek koji ne podiže tenzije (kao što bi nekim grupacijama nažalost više odgovaralo).
Ali istina, vidjet ćemo - do tada ga pratimo i nosimo u svojim molitvama.

http://katolicki.info/forum/viewtopic.p ... =60#p43215

šta nam onda imaš reći na veliku umjerenost u vezi jučerašnjih događanja u Crnoj Gori , na Cetinju?? 8) :mrgreen:

Kako objašnjavaš ponašanje patr.perića i sve ostale popovske pratnje?

Vrh

PostPostano: Pon ruj 06, 2021 20:27 

A kako, Hrki, komentiraš ti? Nije u redu jednu žalosnu situaciju opravdavati cinizmom...
"Riječ" je zaista moćno oružje, a nositi nekoga u molitvama nije "političko preslagivanje", a niti huškanje...
:(

Vrh

PostPostano: Pon ruj 06, 2021 22:28 

A kako, Hrki, komentiraš ti? Nije u redu jednu žalosnu situaciju opravdavati cinizmom...
"Riječ" je zaista moćno oružje, a nositi nekoga u molitvama nije "političko preslagivanje", a niti huškanje...
:(

Crnogorci nemaju druge pravoslavne crkve osim SPC tako da je njihov legitimni mitropolita episkop Joanikije
koji je legitimno ustoličen.
KC i Vatikan podržavaju legitimnu crkvu u CG a to je SPC.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata