Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon srp 04, 2022 14:14

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Pobačaj
PostPostano: Čet srp 02, 2020 14:36 

Pitanje trenutka ulaska duše pri začeću nikad nije bilo dogmatski uređeno, zato su tijekom povijesti i postojale različite interpretacije u katoličkim krugovima, ali otkad je znanost pokazala i proučila te najranije stadije, Crkva je prihvatila "kao dogmu" da život počinje začećem, pa stoga i smijemo vjerovati da Bog udahnjuje dušu u tijelu upravo u tom trenutku.

Kad je znanost bila manje razvijena, teolozi su vjerovali da je taj trenutak nešto kasnije (npr. Toma Akvinski, 13. st.), ali su čak i tada neki mistici i vizionari otvoreno pisali da duša ulazi u tijelo baš kod začeća (npr. bl. Marija Agredska, koja je pisala životopis BDM).

*
Da se ništa ne događa besmisleno, piše i u Starom zavjetu u priči o kralju Davidu i njegovom preteškom grijehu, kojega je Bog oprostio, ali mu prorok Natan objavljuje "Ali dijete će ipak umrijeti." Tako je i bilo, unatoč svim molbama i pokorama Davidovim. Treba shvatiti i zašto, njegov grijeh je bio uistinu pretežak.

Ne kažem da je tako kod svih ljudi, kod mnogih je to samo kušnja, kao npr. kod Joba, bez njihove izričite krivnje.

Kakva je kušnja ako se spontano pobaci u prvim mjesecima pa ni ne znaš da se dogodilo? Što duša radi tako kratko, nema smisla nikakvog...

Vrh

PostPostano: Čet srp 02, 2020 16:24 

Kakva je kušnja ako se spontano pobaci u prvim mjesecima pa ni ne znaš da se dogodilo? Što duša radi tako kratko, nema smisla nikakvog...

Puno puta se spontani pobačaj itekako osjeti ili se kasnije otkrije što se zapravo dogodilo... Takvi slučajevi nisu dokaz da duša nije već bila u tijelu.. Bog je gospodar života i smrti, pa koliko netko govorio da želi biti "svoga tijela gospodar".
Bog zna i kad se rodi dijete u najzabačenijem dijelu svijeta, Bog zna gdje je što skriveno i za sve se brine i čuva, Bog može kasnije, u vječnom životu, dodijeliti tijelo kakvo želi duši koja se nije rodila za ovaj svijet.. Biološki gledano, u kromosomima je već sve zapisano (visina, boja očiju, boja kose...), a uostalom Bog je svemoguć pa može u vječnom životu dati duši i sasvim novo, preobraženo tijelo.

Je li kazna ili kušnja ili nešto treće nije na nama da sudimo, suditi može jedino Bog.

:) :) :)

Vrh

PostPostano: Čet srp 02, 2020 16:37 

Puno puta se spontani pobačaj itekako osjeti ili se kasnije otkrije što se zapravo dogodilo... Takvi slučajevi nisu dokaz da duša nije već bila u tijelu.. Bog je gospodar života i smrti, pa koliko netko govorio da želi biti "svoga tijela gospodar".
Bog zna i kad se rodi dijete u najzabačenijem dijelu svijeta, Bog zna gdje je što skriveno i za sve se brine i čuva, Bog može kasnije, u vječnom životu, dodijeliti tijelo kakvo želi duši koja se nije rodila za ovaj svijet.. Biološki gledano, u kromosomima je već sve zapisano (visina, boja očiju, boja kose...), a uostalom Bog je svemoguć pa može u vječnom životu dati duši i sasvim novo, preobraženo tijelo.

Je li kazna ili kušnja ili nešto treće nije na nama da sudimo, suditi može jedino Bog.

:) :) :)

Ako je ovo točno, nisam znala...možda tako ima smisla iako mi još ne šteka...Ne sudim, samo pokušavam nekako pojasniti sebi.

Vrh

PostPostano: Čet srp 02, 2020 17:51 

tebi nema smisla da Bog stvara duše,ili ti ga ljude?tebi je bit da čovjek mora 100 godina živjeti prije nego umre i onda bi to imalo smisla?koji je tebi smisao života?kada će se ispuniti?

Vrh

PostPostano: Čet srp 02, 2020 21:11 

Oho, malo si u proturječju sam sa sobom, ali možeš pisati i jasnije koji je tvoj stav (nadam se da nije toliko agnostičan)...

Pišeš "o tome ne znamo ništa", a Bog nam je to objavio... Znači, Bog je ništa?

Pišeš "sve treba gledati kroz Krista", pa prisjetimo se onda trenutka Navještenja, onog trenutka koji nam dođe u pamet uvijek kad molimo Anđeo Gospodnji i što je anđeo rekao Mariji: "Duh Sveti sići će na te i Sila će te Svevišnjega osjeniti." S punim pravom ovdje smijemo vjerovati da je Isus pri začeću "imao" dušu, a ne da ju je dobio tek prilikom rođenja. Možda je Bog tako htio i nama objaviti trenutak kada svatko od nas dobiva dušu. Trenuci Navještenja i Utjelovljenja se štuju u Crkvi od samih početaka, a nije to radi Marije niti radi anđela, već radi Krista i nas samih.

Dobro slažemo se.

Vrh

PostPostano: Čet srp 02, 2020 21:35 

Na ovo pitanje najlakše je odgovoriti protupitanjem: što je, zapravo, duša?
Nitko ju ne zna definirati jednoznačno i smisleno a ipak svi ju na neki način shvaćamo kao (najvažniji) dio sebe. Govori se kod nekih teologa da čak i neživa materija ima dušu. Dakle, nije nedvosmislena definicija ni to da je duša ono što oživljuje.

Na pitanje kakvog ima smisla stvarati dušu uopće, je isto nemoguće odgovoriti a pogotovo dušu nečem što se neće ni roditi. To su sigurno zagonetke kao ono kad je netko pitao kako čovjekova duša biva promijenjena u vremenu duševne bolesti. Da li je Bog uzima onakvom kakva je na kraju, na početku ili na vrhuncu njenog zemaljskog puta.
Rekla bih da je to nedokučivo ali budući da sve stvoreno od Boga ima smisla, kako neće imati ljudkska duša koja je (za nas ljude tj po onom što nam je objavljeno) ujedno i vrhunac stvaranja.
Ako je duša potpuna i sveta i nakon što psihički čovjek izgubi svijest o sebi, znači da nisu ni bitna oštećenja za života. A kako nisu bitna oštećenja, nisu bitna ni zemaljska ostvarenja uopće.
Zaključujem, čovjeku je zemaljski život dan kao ispit u dolini suza i što više netko živi hedonistički teže će ući u Nebo. Ono što je začeto a nije rođeno ima najmanje grijeha i stoga stopostotnu sigurnost postizanja Cilja. Dakle, nije smisao proživjeti život nego doći na Cilj, i nije bitan put kojim prođeš, on je samo ispit, kušnja ili kako god to nazvali.

Vrh

PostPostano: Čet srp 09, 2020 15:04 

Da nastavim na temu pobačaja. Dakle, kako je ovaj naš katolički forum slabo aktivan, a drugi su "umrli", tako sam ja aktivna i na forumu hr. Na temi "religija" i "abortus". Naravno, na ovoj drugoj temi konfrontiram se sa zagovornicima pobačaja koji znaju biti vrlo agresivni i vulgarni. Tako me danas moderator banirao jer sam reagirala na izraz "trudnjače", kako neki od njih zovu trudne žene i rekla da je abortus ubistvo djeteta. Iako sam prijavljivala vulgarizme i skoro pa prijetnje, to nije sankcionirano. Forum HR...Ali čini se da je takva politika jača i da su oni glasniji. Gdje je tih 80% katolika???

Vrh

PostPostano: Čet srp 09, 2020 21:16 

Da nastavim na temu pobačaja. Dakle, kako je ovaj naš katolički forum slabo aktivan, a drugi su "umrli", tako sam ja aktivna i na forumu hr. Na temi "religija" i "abortus". Naravno, na ovoj drugoj temi konfrontiram se sa zagovornicima pobačaja koji znaju biti vrlo agresivni i vulgarni. Tako me danas moderator banirao jer sam reagirala na izraz "trudnjače", kako neki od njih zovu trudne žene i rekla da je abortus ubistvo djeteta. Iako sam prijavljivala vulgarizme i skoro pa prijetnje, to nije sankcionirano. Forum HR...Ali čini se da je takva politika jača i da su oni glasniji. Gdje je tih 80% katolika???

Znam da ti nije neka utjeha, ali još si dobro prošla... Čitam što se zbiva u svijetu: sveučilišni profesori dobivaju otkaz, svećenici dobivaju pozive na sud, a roditelji ne smiju ništa reći djetetu koje odluči promijeniti spol..
Zato mi je u neku ruku drago što se tijekom protekle kampanje javno problematiziralo pitanje abortusa (u prijašnjim izborima - tko bi rekao?!), mada je to bilo i kod nekih osoba dosta vulgarno (naravno, maske su pale...) i sada znamo tko je tko.
Još nitko nije dobio pro-life bitku unutar katoličkih redova, pa nije potrebno vrijeme gubiti tko zna s kime na svjetovnim forumima, a ako se ipak još odlučiš, ne gubiti strpljenje i unutarnji mir... :) :)

Vrh

PostPostano: Pet srp 10, 2020 13:52 

Trebali bi mi katolici pustiti jače glas, makar u HR. Što misliš kad kažeš, da nitko nije dobio pro-life bitku unutar katoličkih redova?

Vrh

PostPostano: Pet srp 10, 2020 21:04 

Trebali bi mi katolici pustiti jače glas, makar u HR. Što misliš kad kažeš, da nitko nije dobio pro-life bitku unutar katoličkih redova?

Pa da, slažem se.. Ali teško je na takvim forumima voditi argumentiranu raspravu, kad se sve svodi na tenzije i nečiji ukus.. Zapravo, ti koji tamo pišu možda se i sami shvaćaju vjernicima, jer koliko vidim u našoj politici svi oni koji su umjereno lijevo uglavnom se deklariraju vjernicima, ali ne odustaju od "reproduktivnih prava", dapače to im postaje kao Sveto pismo unutar ljudskih i građanskih prava koje su na razno-raznim plaćeničkim akademijama pokupili.

Nije bez razloga papa već davno laicima i katoličkim političarima pisao pisma, deklaracije, enciklike neka zastupaju cjelovit kršćanski nauk, a ne samo djelomičan (slična situacija je već godinama i kod nas), a niti mediji kao ogledalo društva nisu ni pravedni niti korektni..

Sad se u stranim medijima vodi rasprava o transgenderizmu (tj. radi se javni linč osoba koji prosvjeduju i dovode u pitanje - npr. JK Rowling ili glumica Halle Berry - koja se morala ispričavati zbog neke svoje izjave), što je zapravo pritisak na sve nas, male, obične ljude kojima oni žele promijeniti mentalni sklop..

Slažem se da bi više trebalo pisati o takvim stvarima.

Vrh

PostPostano: Pon srp 13, 2020 15:55 

Dok ne bude kasno. Pa ćemo biti kažnjeni posumnjamo li uopće u transgendere...ili 58 oblika seksualnosti. Ili kao već sada ja na forumu hr...sad vidim da je protiv pravila foruma pisati da je pobačaj ubojstvo. Kamo to idemo? Ne ufam se da će Plenki pomoći, čak suprotno. Pa neka virusa.

Vrh

PostPostano: Pon srp 13, 2020 20:58 

Dok ne bude kasno. Pa ćemo biti kažnjeni posumnjamo li uopće u transgendere...ili 58 oblika seksualnosti. Ili kao već sada ja na forumu hr...sad vidim da je protiv pravila foruma pisati da je pobačaj ubojstvo. Kamo to idemo? Ne ufam se da će Plenki pomoći, čak suprotno. Pa neka virusa.

:wink: Pa da, protiv pravila foruma, to je sigurno "govor mržnje" prema majci koja ne želi biti majka, a sama ta njihova podjela djece na "željenu" i "neželjenu djecu" - to nije nikakva diskriminacija?!?

Ne znam ni što se događa među nama katolicima... Recimo samo ovogodišnji riječki Hod za život. Zašto organizatoricu, gospođu Brezac Benigar nisu podržali iz središnjice Hoda za život kad je bila, sasvim očekivano, verbalno napadnuta od lokalnih šerifa..
Zašto neki svojataju Hod za život kao da bi to bila čisto privatna inicijativa?

Vrh

PostPostano: Uto srp 14, 2020 11:27 

Nisam čula za to, bolje, jer bi me izživciralo...No pročitala sam u tisku što mi šalje Vigilare, da su u Rijeci učestali napadi na Crkvu, da skrnave i pišu po katoličkim spomenicima, da je to jedini grad koji ima antihod za život...očito je tamo neka loša "vibra".

Vrh

PostPostano: Uto srp 14, 2020 21:06 

Imali su i u Sisku nedavno također antihod za život, sve iste parole, sve već viđeno.. Nikakve suvisle rasprave niti dijalog - same prazne riječi.
Ovi napadi su jako žalosni za "europsku prijestolnicu kulture".. Neke od njih možda možemo pripisati onoj "mladost - ludost", neke od napada pripisat ćemo sotonistima, a treće istoj grupaciji koja se u Americi umiješala (infiltrirala) u pokret protiv policije..

Međutim, niti njima ne treba nikakav povod kao što je npr. Hod za život.

Zanimljivo razmišljanje:
http://www.williamengdahl.com/englishNEO16Jun2020.php

Vrh

PostPostano: Pet srp 17, 2020 22:50 

Nisam čula za to, bolje, jer bi me izživciralo...No pročitala sam u tisku što mi šalje Vigilare, da su u Rijeci učestali napadi na Crkvu, da skrnave i pišu po katoličkim spomenicima, da je to jedini grad koji ima antihod za život...očito je tamo neka loša "vibra".

Sad su dva antihoda za život,jedan od leftardski i jedan od hoda za život koji se usprotivio hodu za život Rijeka.Očito da je ne loša vibra nego preloša.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata