Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri lip 16, 2021 20:34

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Kvekeri
PostPostano: Uto ožu 23, 2021 12:19 

Čitam knjigu M. Obame, gdje piše da je kćer upisala u kvekersku školu. Pa sam malo guglala o njima. Zanimljivi su. Oni su osnovali Pensivaniju. Miroljubivi su, nikakve ratove ne prihvaćaju, sve ljude isto cijene i poštuju. Temelje se na kršćanstvu, no nemaju mise ni svećenike. Smatraju da svatko može biti svećenik i podsredstvom Duha Svetoga u tišini imaju sastanke, dok nekog ne nadahne Duh. 1947 me dobili su Nobelovu nagradu za mir.

Vrh

Naslov: Re: Kvekeri
PostPostano: Uto ožu 23, 2021 21:12 

O toj sljedbi ima i ovdje: https://www.vjeraidjela.com/kvekeri-ili ... rijatelja/

Citirat ću samo zaključak:
"Nema sumnje kako kvekeri imaju puno toga pozitivnoga, od kojih i katolici mogu puno naučiti, posebno osluškujući Krista u sebi i u drugima, no s druge strane valja istaknuti i kako su svojim naučavanjem i načinom života potpuno odbacili sakramentalnost, otajstvenost liturgije, autoritet Svetoga pisma i Predaje, odnosno vjeru sveli gotovo isključivo na ekstatičan i subjektivan doživljaj."

Ne čudi me što je Michelle Obama kćer upisala u njihovu školu jer je njen svjetonazor potpuno suprotan KC, a čini se da joj odgovara bilo koja kršćanska sljedba koja nauk tumači na svoj način. Ne znam je li uopće istinita ova činjenica, ali prije par godina naišla sam na video (dosta uvjerljiv, kakav samo Amerikanci mogu snimiti) da se ovdje radi o transrodnoj ženi koja krije svoj pravi identitet. U početku sam mislila da je samo glupa šala, ali kad vidim u kojem smjeru idu hirovi poznatih glumaca i raznih zvjezdica ne bih se začudila da je video bio istinit.

Vrh

PostPostano: Sri ožu 24, 2021 17:34 

O toj sljedbi ima i ovdje: https://www.vjeraidjela.com/kvekeri-ili ... rijatelja/

Citirat ću samo zaključak:
"Nema sumnje kako kvekeri imaju puno toga pozitivnoga, od kojih i katolici mogu puno naučiti, posebno osluškujući Krista u sebi i u drugima, no s druge strane valja istaknuti i kako su svojim naučavanjem i načinom života potpuno odbacili sakramentalnost, otajstvenost liturgije, autoritet Svetoga pisma i Predaje, odnosno vjeru sveli gotovo isključivo na ekstatičan i subjektivan doživljaj."

Ne čudi me što je Michelle Obama kćer upisala u njihovu školu jer je njen svjetonazor potpuno suprotan KC, a čini se da joj odgovara bilo koja kršćanska sljedba koja nauk tumači na svoj način. Ne znam je li uopće istinita ova činjenica, ali prije par godina naišla sam na video (dosta uvjerljiv, kakav samo Amerikanci mogu snimiti) da se ovdje radi o transrodnoj ženi koja krije svoj pravi identitet. U početku sam mislila da je samo glupa šala, ali kad vidim u kojem smjeru idu hirovi poznatih glumaca i raznih zvjezdica ne bih se začudila da je video bio istinit.

I ja sam to vidjela i jako me čudi da takve gluposti usvajaš. A ameri se zaklinju na Bibliju kad polažu zakletvu predsjedničku. Prvi dan nakon inauguracije išla je u nacionalnu molitvenu zajednicu. U svim sudnicama je na zidu križ. Malu je upisala u tu školu zbog kvekerskog odnosa prema djeci, nema tamo djece koja se tuču, te su škole poznate kao stroge ali pravične. Bilo protestantska ili katolička, tamo je vjera puno više prisutna u ustanovama. Druga je stvar što je Trump, protestant, uspio na čelo ustavnog suda dovesti ženu s puno djece koja se zalaže za svetost života i što je potjerao strane kompanije koje su se zalagale za abortus, a Biden, katolik ih je vratio. No, katolički svećenik odbio mu je dati pričest. Što se neće usuditi napraviti nijedan naš svećenik Plenkoviću, koji je protivno volji naših biskupa i naroda donio istanbulsku i još je njegov glasnogovornik tadašnji Kušćević izjavio da "biskupi imaju još puno toga za naučiti". Mogli bi puno toga učiti od amerikanaca ali nas su godine mraka učinile podložnima i plašljivima.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 25, 2021 20:52 

I ja sam to vidjela i jako me čudi da takve gluposti usvajaš. A ameri se zaklinju na Bibliju kad polažu zakletvu predsjedničku. Prvi dan nakon inauguracije išla je u nacionalnu molitvenu zajednicu. U svim sudnicama je na zidu križ. Malu je upisala u tu školu zbog kvekerskog odnosa prema djeci, nema tamo djece koja se tuču, te su škole poznate kao stroge ali pravične. Bilo protestantska ili katolička, tamo je vjera puno više prisutna u ustanovama. Druga je stvar što je Trump, protestant, uspio na čelo ustavnog suda dovesti ženu s puno djece koja se zalaže za svetost života i što je potjerao strane kompanije koje su se zalagale za abortus, a Biden, katolik ih je vratio. No, katolički svećenik odbio mu je dati pričest. Što se neće usuditi napraviti nijedan naš svećenik Plenkoviću, koji je protivno volji naših biskupa i naroda donio istanbulsku i još je njegov glasnogovornik tadašnji Kušćević izjavio da "biskupi imaju još puno toga za naučiti". Mogli bi puno toga učiti od amerikanaca ali nas su godine mraka učinile podložnima i plašljivima.

Kad je već riječ o tome, prihvaćam da je moguće da je video lažan i namješten (i da je vjerojatno dobra parodija na vrlo liberalne stavove obitelji Obama), ali evo nekoliko argumenata u prilog tome da možda i nije:

Još u početku svog mandata Obama je bio poznat kao homoaktivist, o tome smo raspravljali i tu na forumu, a srećom sam našla i članak koji je tada bio citiran:
http://www.don-ivica.net/index.php/razn ... o-aktivist

"Svečanom izjavom je predsjednik Barak Obama mjesec lipanj proglasio mjesecom „lezbi, gay, biseksualnih i trans „Pride Month 2009." Hvali izvanredne zasluge „LGBT Amerikanaca" za Ameriku, posebno njihovo zauzimanje u borbi protiv HIV/AIDS - SIDE - epidemije. On je „ponosan što je prvi predsjednik, koji je pozvao LGBT kandidata u više službe. On je obećao LGBT mladima da će ih štititi od napada i guranja u kut, „LGBT obiteljima" i starim članovi, da mogu živjeti svoj život u poštovanju i dostojanstvu."
On potvrđuje svoje „partnerstvo sa LGBT zajednicom" da bi njihove zahtjeve prenio po cijelom svijetu posebno homo-brakove, posvojenje djece i kriminalizaciju takozvanog „govora mržnje," integraciju u vojsku i službu sigurnosti; on poziva Kongres i američki narod „da se zauzima za jednaka prava za sve." To ne koristi samo „LGTB - Amerikancima „ nego cijeloj naciji, jer se ostvaruju principi na kojima se temelji „naša nacija."

"Kvekeri su prva kršćanska skupina u Ujedinjenom Kraljevstvu koja se zalagala za ravnopravan brak, a kvekeri u Britaniji službeno su priznali istospolne veze 1963. godine."
(citat s wikipedije: https://hr.wikipedia.org/wiki/Kr%C5%A1% ... eksualnost )

"U toj skupini prvenstveno treba spomenuti britanske i američke Kvekere - vjersku zajednicu koja je kroz povijest bila predvodnica u mnogim progresivnim pokretima (...) . Britanski kvekeri su još u šezdesetim godinama prošlog stoljeća u knjizi Towards Quaker View of Sex pozitivno govorili o ljubavi istospolnih parova te su danas jedna od rijetkih vjerskih zajednica koje vrše gay brakove."
(s portala H-Alter-a)

A o američkim izborima dobar članak je napisao fra Antonio Musa nedavno za bitno.net, u kojem kaže:
"Unatoč njegovim esktremno liberalnim stavovima i činjenici da se u brojnim temama bliskima Crkvi Biden i ljudi oko njega nalaze na pozicijama dijametralno suprotnima od onoga što Crkva naučava, jedan veliki dio katolika glasat će za ovoga kandidata koji se i sam deklarira katolikom."
https://www.bitno.net/vjera/aktualnosti ... -katolike/

Što možemo naučiti od Amerikanaca, osim da nije sve takvo kako se na prvi pogled čini... (i kako se tko deklarira).

Vrh

PostPostano: Pet ožu 26, 2021 11:37 

Nisam ja za Obame, no eto čitam jer mi je zanimljivo, tu biografiju njenu. Zanimljivo je koliko su amerikanci naučeni od malih nogu raspolagati financijama, gledati koliko će ih koštati studentski kredit i kako ga otplatiti, stremiti uvijek višem (npr ona završila pravo, no nije joj nakon nekog vremena pasalo raditi sa velikim koorporacijama, pa je tražila drugo), promijeniti više poslova i raditi tamo gdje se bolje osjećaš, sebe znati "prodati", tj. tražiti veću plaću no što je ponuđena, promijeniti više kuće i mjesta boravka (ne biti kod staraca da te hrane dok ne umru), volontirati a to se upisuje i verificira kod upisa, za bolji faks, baviti se sportom, sportaši dobijaju stipendije najboljih fakulteta itd itd...To je sloboda koju nam je komunizam uzeo.
A ovo da je bila muško :shock: Eto, svaka priča nađe svoju prođu. Ovdje opisuje probleme kod začeća, išli su oboje na pretrage, bili ok oboje, no morala je ići na potpomognutu za obje curice. Majka je živjela s njom u Bijeloj kući, nisam znala to...
Još malo o amerikancima: https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hr ... ni-1086783

Vrh

PostPostano: Pet ožu 26, 2021 12:53 

Slažem se skroz s tobom
Ameri su u mnogo čemu ispred nas
Pogotovo u akciji , vjerskom aktivizmu isl.
Pa i ovo što kažeš da biskup uskraćuje pred.Bidenu pričest jer je javno za abortus je velika stvar
Naši tzv. desni hdzovci su mahom svi za ograničeni abortus, znači za abortus...a jeli tko čuo da je kard. bozanić ili neki drugi svećenik/ biskup odbio im dati svetu pričest!
Od 60-tak hdzovaca u sabortu teško da bi se našla 3 istinska konzervativca i vjernika koji bi bili javno protiv bilo kakvog abortusa kojeg KC ne dopušta!
Ako se netko ne slaže neka nabroji barem 5 hdzovaca koji su skroz protiv abortusa...toliko o njihovom konzervativizmu i vjeri

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata