Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri lip 16, 2021 22:10

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Sub kol 08, 2020 14:19 

Mislim da prvi ljudi nisu uopće izgledali kao majmuni, niti su se glasali krikovima, ni sišli s drveta na zemlju.. Bog je Adamu dao besmrtnu dušu, slobodnu volju i milost posvećujuću (tako nas uči Crkva), ali on očito nije imao veliku svijest o slobodi kad se dao zavesti od lažljive zmije koja mu je obećala brda i doline..

Svojim neposluhom izgubio je milost posvećujuću, ali mu je ostala slobodna volja i besmrtna duša.. možda zato jer se Bog nadao da mu se može jednog dana i vratiti.. ako mu ostavi tu slobodu..

Bog je Adamu dao besmrtnu dušu?
A kako to misliš dao...kao kilo šećera i kave.
Da li su stvoreni kao besmrtni ili im je tu besmrtnost usput i naknadno dao.
Ako su odmah stvoreni kao besmrtni čemu služi onda "drvo života".
Zatim čemu onda potreba da Bog postaje čovjek ako je taj čovjek odmah stvoren besmrtan..ko je izvor i središte života vječnog i čemu onda utjelovljenje, smrt i uskrsnuće Bogočovjeka Isusa Krista ako se besmrtnost daje na neki drugi način.
Zatim neka misaona konstrukcija tipa: mislim da čovjek nije izgledao kao majmun i sl.
Čemu to ako vjerujemo da je čovjek i sva tvorevina stvorena po Isusu jer po njemu sve posta i bi stvoreno i na Zemlji i na Nebu...
Sestro čitaj više S.P. i crkvene oce da bi mogla dati nekakav suvisliji odgovor o ovako bitnim stvarima.

Vrh

PostPostano: Sub kol 08, 2020 14:31 

Možeš li pojasniti ovo troje:
1. savršen
2. potpun odgovor
3. na osnovu dokaza

pošto TE uopće nema valjanih dokaza, sto puta je mijenjana i korigirana, a svi njeni "dokazi" mogu se protumačiti i kreacionizmom...

TE je samo vrsta teorije, skup mišljenja i hipoteza koji nisu nužno u suprotnosti sa vjerom... Međutim, za neke ljude ona postaje zamjena za vjeru i vrsta metafizičkog tumačenja smisla života na zemlji, a kad se malo bolje pogleda niti daje potpun odgovor niti se potvrđuje u praksi...

Npr. sličnost u procesima i organima životinja i ljudi može se jednako logično protumačiti i jedinstvenim sklopom i načinom stvaranja svijeta kao što to čine kreacionisti, međutim to se u muzejima namjerno prešućuje jer se boje da im je teorija na skliskom terenu.

Jednako tako niti dužina vremena od postanka svemira i svijeta nije velik problem, jer je naš Bog vječan i ne može se zamisliti da je postojalo neko vrijeme kada Boga nije bilo.. Čovjekov život i naše vrijeme je samo određeno razdoblje između točke A i točke B, a ono što je prije točke A i poslije točke B spada u vječnost. To je Božje.

U muzejima još uvijek edukaciju baziraju na usporedbama lubanje majmuna i čovjeka, ali sličnost stvorenoga ne mora značiti da je jedno proisteklo iz drugog, već da nam je Bog dao tijelo koje je prilagođeno životu u ovome svijetu (i proizlazi iz propadljivog naravnog svijeta), a duh da bismo se izdignuli izvan tijela. Materijalisti ne priznaju duh, jer se on ne može sastaviti u laboratoriju. Nijekanje duha slabost je evolucije kao znanosti, a čak niti znanosti ne bi bilo kad duh ne bi postojao...

:))

Ne znam što ti nije jasno?
Znamo da TE nije savršena i da ima puno nedostataka te da je podložna promjenama u skladu kako se mijena i napreduje u sama znanost te sa novim dokazima kontinuirano napreduje za razliku od drugih teorija koje nemaju nikakvih po znanost interesantnih dokaza čime bi potkrepili svoje teorijske teze a kao glavni dokaz nude nedostatake koje ima TE.

Vrh

PostPostano: Pon kol 10, 2020 16:14 

Bog je Adamu dao besmrtnu dušu?
A kako to misliš dao...kao kilo šećera i kave.
Da li su stvoreni kao besmrtni ili im je tu besmrtnost usput i naknadno dao.
Ako su odmah stvoreni kao besmrtni čemu služi onda "drvo života".
Zatim čemu onda potreba da Bog postaje čovjek ako je taj čovjek odmah stvoren besmrtan..ko je izvor i središte života vječnog i čemu onda utjelovljenje, smrt i uskrsnuće Bogočovjeka Isusa Krista ako se besmrtnost daje na neki drugi način.
Zatim neka misaona konstrukcija tipa: mislim da čovjek nije izgledao kao majmun i sl.
Čemu to ako vjerujemo da je čovjek i sva tvorevina stvorena po Isusu jer po njemu sve posta i bi stvoreno i na Zemlji i na Nebu...
Sestro čitaj više S.P. i crkvene oce da bi mogla dati nekakav suvisliji odgovor o ovako bitnim stvarima.

Što te doista muči? Besmrtna duša?
Čitaj Katekizam, 5. lateranski sabor...

Što znači besmrtna duša, a što "vjerujem u uskrsnuće tijela"...
Ne može se Sveto pismo tumačiti tako parcijalno...

Vrh

PostPostano: Uto kol 11, 2020 21:36 

Sve sto je stvoreno ne moze vjecno trajati. Meni se cini da Adam nikada nije bio besmrtan i vjecan, a niti da mu to Bog moze naknadno dati. Moze trajati jako, jako dugo, ali ne i vjecno. Samo je Bog vjecan.

Meni se cini da je pouka primjera bozjeg utjelovljenja u Isusu u tome da pokaze kako je svaka privremeno stvorena i smrtna stvar ili bice ujedno i sam Bog. Svaki covjek je ujedno i Sin (ili Kcerka) Bozji/a.

On to pokazuje na mnogim mjestima kao npr. onda kada daje usporedbu da sve sto god ucinili najmanjem od moje brace, ucinili ste meni... Dakle, Krist jeste u svakome od nas u svojoj punini oduvijek. Inace, kako bi mogao biti jedno i s najmanjima itd. Kada u euharistiji pokazuje da su kruh i vino, krute i tekuce tvari od kojih se gradi nase privremeno i smrtno tijelu ujedno i sama sustina besmrtne bozanstvenosti i na jos par primjera...

Kao krijesta vala, nastaje iz Oceana i u Ocean ce se vratiti. Morski val traje privremeno. Samo je Ocean vjecan, a ne i pojedini valovi ili morska pjena. Ne mozes zagrabiti u kanti val i donesti si ga doma. Val traje privremeno i vraca se u svoje izvorno stanje vode, Oceana.

Napisao si: sve što je stvoreno ne može trajati vječno, a dalje: Krist jeste u svakome od nas u svojoj punini oduvijek - pošto je Krist Bog, On doista može vječno živjeti u nama, tako i naša duša u Njemu može živjeti vječno... Logički poveži to što si sam napisao. Nemoj odlutati sad kad si tako blizu. 8)

Naša duša jest besmrtna, i tvoja i moja, i od sviju nas.. I Adamova je. (Crkva slavi Adama i Evu u kalendaru na Badnjak, kao svece, znači kao spašene - Bog je uistinu milosrdan.) Što je Krist učinio? On nije svojom Mukom, kao što to Kopitar tvrdi, u naše duše udahnuo besmrtnost - onda bi se s pravom postavilo pitanje jesu li besmrtni samo oni koji su kršteni ili ipak svi ljudi, a u te filozofije nema potrebe sada ulaziti. To bi onda dovelo u pitanje i spasenje svih onih prije Krista - a na to pitanje odgovara sam Krist u evanđelju kad kaže Židovima koji ne vjeruju u uskrsnuće: Vi nazivate svoga Boga Bogom Abrahama, Izaka i Jakova - a Bog nije Bog mrtvih, nego živih...

Upravo zbog toga što je naša duša besmrtna zahtjev je vjere odrediti se u ovom životu za Boga ili protiv Njega. Izabirući ljubav Božju, radije nego vječnu smrt, bolje reći uz Njegovu milost; On dolazi k nama, "nastanjuje se u nama" kako je rekao, ili riječima svetaca: mi postajemo prebivalište Presvetog Trojstva.. Pošto svi ljudi ne vjeruju, neki također odbacuju Boga, ne možemo preuzetno zaključiti da "se Bog nalazi baš u svakome", jer je Krist sam rekao: "Ja sam trs, a vi loze. Tko ostaje u meni, donijet će ploda, i ja ću ostati u njemu. Tko ne donosi ploda, reže se i u oganj baca."

Što ako to jest istina? Što ako nam je Krist doista rekao svu istinu?
Predlažem da malo meditiramo i razmatramo o tome...

Vrh

PostPostano: Sri kol 12, 2020 18:29 

Napisao si: sve što je stvoreno ne može trajati vječno, a dalje: Krist jeste u svakome od nas u svojoj punini oduvijek - pošto je Krist Bog, On doista može vječno živjeti u nama, tako i naša duša u Njemu može živjeti vječno... Logički poveži to što si sam napisao. Nemoj odlutati sad kad si tako blizu. 8)

Naša duša jest besmrtna, i tvoja i moja, i od sviju nas.. I Adamova je. (Crkva slavi Adama i Evu u kalendaru na Badnjak, kao svece, znači kao spašene - Bog je uistinu milosrdan.) Što je Krist učinio? On nije svojom Mukom, kao što to Kopitar tvrdi, u naše duše udahnuo besmrtnost - onda bi se s pravom postavilo pitanje jesu li besmrtni samo oni koji su kršteni ili ipak svi ljudi, a u te filozofije nema potrebe sada ulaziti. To bi onda dovelo u pitanje i spasenje svih onih prije Krista - a na to pitanje odgovara sam Krist u evanđelju kad kaže Židovima koji ne vjeruju u uskrsnuće: Vi nazivate svoga Boga Bogom Abrahama, Izaka i Jakova - a Bog nije Bog mrtvih, nego živih...

Upravo zbog toga što je naša duša besmrtna zahtjev je vjere odrediti se u ovom životu za Boga ili protiv Njega. Izabirući ljubav Božju, radije nego vječnu smrt, bolje reći uz Njegovu milost; On dolazi k nama, "nastanjuje se u nama" kako je rekao, ili riječima svetaca: mi postajemo prebivalište Presvetog Trojstva.. Pošto svi ljudi ne vjeruju, neki također odbacuju Boga, ne možemo preuzetno zaključiti da "se Bog nalazi baš u svakome", jer je Krist sam rekao: "Ja sam trs, a vi loze. Tko ostaje u meni, donijet će ploda, i ja ću ostati u njemu. Tko ne donosi ploda, reže se i u oganj baca."

Što ako to jest istina? Što ako nam je Krist doista rekao svu istinu?
Predlažem da malo meditiramo i razmatramo o tome...

Čovjek druge religije ali neke stvari bolje kuži ili barem postavlja pametno pitanje?
Vrlo jednostavno razmišlja:
Bog kao besmrtan, bespočetan i vječan a sa druge strane stvoreno ( tvorevina) stvorenja. Logički nisu kao stvoritelj nosioci besmrtnosti sami po sebi po prirodi već besmrtnost baštine samo ukoliko im onaj koji to jeste to na neki način daruje.

Zatim kažeš:
Što je Krist učinio? On nije svojom Mukom, kao što to Kopitar tvrdi, u naše duše udahnuo besmrtnost - onda bi se s pravom postavilo pitanje jesu li besmrtni samo oni koji su kršteni ili ipak svi ljudi, a u te filozofije nema potrebe sada ulaziti. To bi onda dovelo u pitanje i spasenje svih onih prije Krista - a na to pitanje odgovara sam Krist u evanđelju kad kaže Židovima koji ne vjeruju u uskrsnuće: Vi nazivate svoga Boga Bogom Abrahama, Izaka i Jakova - a Bog nije Bog mrtvih, nego živih...

Gdje sam ja to rekao?

Koliko se sjećam rekao sam da Bog besmrtnost ne daje kao sa čarobnim štapićem već ga je ta besmrtnost stajala vrlo skupo , neizmjerno skupo....a jedini način da je da stvorenju je da postane jedan od njih tj. da svoju vječnu, bespočetnu Božansku prirodu preda tom stvorenju a od njega uzme njegovu smrtnu, ograničenu i raspadljivu prirodu...da bi kako Augustin kaže Bog postao čovjek kako bi čovjek postao Bog...iz toga proizlazi da bez utjelovljenja Isusa Krista te dalje smrti a kao centar svega USKRSNUĆA nebi bilo ni za koje stvorenje bilo na nebu bilo na zemlji Života vječnog a to isto vrijedi i za Adama i Evu jer je njegovo Uskrsnuće van temporalni događaj...iz jednostavnog razloga što ga izvršava onaj nad kojim vrijeme i prostor nevrše uticaj jer je on i njihov tvorac.
Puno toga bi ti bilo jasnije da čitaš oce ili barem Ratzingera.
Zatim vidim da imaš problem sa besmrtnom dušom jer je odvajaš od tijela te vraćaš sve na neki neoplatonizam koji forsira vječnu i besmrtnu dušu kojoj tijelo nije potrebno.
To nije kršćansko-otačka antropologija koja da kažem na primitivan način gleda čovjeka kompletnog a ne razdvojenog na entitete...to sve možeš naći i u U.U.K. kod Ratzingera.( Tijelo je bez duše leš a duša bez tijela fantom- kaže Florovski pozivajući se na sv.Jefrema Sirijskog.)
Nesvjesno si pokupila nekoliko heretičkih konstrukcija samo iz puke lijenosti jer ti je dovoljno što katekizam kaže da je duša besmrtna ali zašto i kako to te ne zanima.

Dakle da rezimira:
Samo je Bog po prirodi vječan i besmrtan.

Stvorenje- čovjek nije po prirodi besmrtno nego po milosti. Što znači da mu je besmrtnost uvjetna i ovisna a da bi bio dionik te besmrtnosti mora postati i dionikom te Božanske prirode znači besmrtnost je kako za nas tako i za cijelu tvorevinu koja iščekuje tu Proslavu i koja se ostvaruje po Isusu Kristu Bogočovjeku i nikako drugačije.

Vrh

PostPostano: Sri ruj 02, 2020 15:35 

Nema razloga sumnjati u TE koja ne daje savršene i potpune odgovore ali što nudi na osnovu dokaza je dovoljno da bude prihvaćena, sve druge teorije poput kreacionizam ili intelektualnog dizajna itd nisu ni blizu te ostaju u domeni kojekakvih teorija zavjere i sl. alternativa i to samo iz razloga što ne nude nikakve relevantne dokaze već svoje argumente temelje na osnovu nesavršenosti TE.

Nikakvih dokaza TE nema...ona je puna rupa ...sve više evolucionista prelazi na ID ,i mnogo više bih i prešlo,ali ih diktat novca, titula, stjecanja doktorata , napredovanja u struci, u krajnjoj liniji gubitka položaja i titula koje već imaju tjeraju da prave truli sporazum i pretvaraju se da ne vide da je TE davno pobijena , i da nije nikakva znanost ili činjenica isto kao što nije bila ni krajem 19, st. kada su je počelu ufuravati da je teorija koja drži vodu!
Sada da ja tebi pričam o rokfelerovim, rotschild i inim fondacijama koje drže svu znanost , sve zn. časopise itd pojašnjavam, neću jer ti to nebi shvatio...tebi bi to bila puka zavjera, jer nemaš predznanja i dovoljno informacija...ti vjeruješ da u svijetu sve štima, da nema prevare , da su bogataši i oni koji vladaju svijetom puki filantropi, dobri ljudi isl....tko bi tebe uvjerio u suprotno
A da bi shvatio zašto je ufurana TE i mnoge druge lažne teorije trebaš imati predznanje o drugim mnogim stvarima i kao svijet , priznata znanost isl. stvari funkcioniraju...ti ga očito nemaš

Vrh

PostPostano: Sri ruj 02, 2020 16:02 

Nikakvih dokaza TE nema...ona je puna rupa ...sve više evolucionista prelazi na ID ,i mnogo više bih i prešlo,ali ih diktat novca, titula, stjecanja doktorata , napredovanja u struci, u krajnjoj liniji gubitka položaja i titula koje već imaju tjeraju da prave truli sporazum i pretvaraju se da ne vide da je TE davno pobijena , i da nije nikakva znanost ili činjenica isto kao što nije bila ni krajem 19, st. kada su je počelu ufuravati da je teorija koja drži vodu!
Sada da ja tebi pričam o rokfelerovim, rotschild i inim fondacijama koje drže svu znanost , sve zn. časopise itd pojašnjavam, neću jer ti to nebi shvatio...tebi bi to bila puka zavjera, jer nemaš predznanja i dovoljno informacija...ti vjeruješ da u svijetu sve štima, da nema prevare , da su bogataši i oni koji vladaju svijetom puki filantropi, dobri ljudi isl....tko bi tebe uvjerio u suprotno
A da bi shvatio zašto je ufurana TE i mnoge druge lažne teorije trebaš imati predznanje o drugim mnogim stvarima i kao svijet , priznata znanost isl. stvari funkcioniraju...ti ga očito nemaš

Savjetujem ti da ne gledaš po YouTubu predstavnike ovih čudnih teorija...kao što je dr. Terezin i drugi jer nikakve naučne dokaze nemaju za svoju teoriju već im je dokaz manjkavost TE što stoji jer je i ona samo teorija u razvoju ali se za razliku od ovih zasniva na znanosti.( znači možemo slobodno da provjerimo sve činjenice i dokaze koje imaju i da dokažemo suprotno)

Katolička Crkva je priznala TE i nema nikakvih problema sa znanošću pa i sami teologija je vrsta društvene znanosti.

Prijatelju jedna devijacija vuče drugu i na kraju ćeš zalutali a što je najgore možda još nekog povuleš sa sobom.

Vrh

PostPostano: Čet svi 13, 2021 11:41 

Da, bolje gledaj Misaka i emisiju Na rubu pameti, tamo ces cuti prave stvari!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata