Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri lip 16, 2021 21:43

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 135 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto kol 04, 2015 22:52 

Zašto bi napisao Kršćani ako ne mislim na sve? :mrgreen:

836 "Svi su ljudi pozvani na katolicko jedinstvo Bozjega naroda (...) i narazne mu nacine pripadaju ili su na nj upuceni bilo vjerni katolici bilodrugi koji vjeruju u Krista, bilo napokon svi ljudi, miloscu Bozjom pozvanina spasenje".

837 "Potpuno se crkvenom drustvu pritjelovljuju oni koji, imajuci KristovDuh, prihvacaju cjelovito njezino uredjenje i sva sredstva spasenja u njojustanovljena te se u njezinu vidljivu ustrojstvu zdruzuju s Kristom kojinjome upravlja po Vrhovnom sveceniku i biskupima (...). Ipak se ne spasavaonaj koji, iako je Crkvi pritjelovljen, ne ustraje u ljubavi te u kriluCrkve ostaje `tijelom' ali ne `srcem'".

838 "Crkva zna da je iz vise razloga povezana s onima koji su krsteni te serese krscanskim imenom, ali ne ispovijedaju potpunu vjeru ili ne drze jedinstvo zajednistva pod Petrovim nasljednikom". "Oni koji vjeruju u Kristai koji su valjano primili krstenje, nalaze se u nekom, premda ne savrsenom,zajednistvu s Katolickom Crkvom". S pravoslavnim Crkvama to je opcinstvotako duboko "da mu nedostaje sasvim malo da dosegne puninu koja bi omogucilazajednicko slavlje Gospodnje euharistije".

Defintivno Katolička Crkva ima, ajmo to tako nazvat najveći postotak mogućnosti za spasenje, pa pravoslavci, i te istočne crkve. No, nije sve crno - bijelo. Imaju i druge Kršćanske Crkve udijela u Kristu, iako su mu nanile rane separacijom od Majke Crkve..

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 23:46 

Zašto bi napisao Kršćani ako ne mislim na sve? :mrgreen:

836 "Svi su ljudi pozvani na katolicko jedinstvo Bozjega naroda (...) i narazne mu nacine pripadaju ili su na nj upuceni bilo vjerni katolici bilodrugi koji vjeruju u Krista, bilo napokon svi ljudi, miloscu Bozjom pozvanina spasenje".

837 "Potpuno se crkvenom drustvu pritjelovljuju oni koji, imajuci KristovDuh, prihvacaju cjelovito njezino uredjenje i sva sredstva spasenja u njojustanovljena te se u njezinu vidljivu ustrojstvu zdruzuju s Kristom kojinjome upravlja po Vrhovnom sveceniku i biskupima (...). Ipak se ne spasavaonaj koji, iako je Crkvi pritjelovljen, ne ustraje u ljubavi te u kriluCrkve ostaje `tijelom' ali ne `srcem'".

838 "Crkva zna da je iz vise razloga povezana s onima koji su krsteni te serese krscanskim imenom, ali ne ispovijedaju potpunu vjeru ili ne drze jedinstvo zajednistva pod Petrovim nasljednikom". "Oni koji vjeruju u Kristai koji su valjano primili krstenje, nalaze se u nekom, premda ne savrsenom,zajednistvu s Katolickom Crkvom". S pravoslavnim Crkvama to je opcinstvotako duboko "da mu nedostaje sasvim malo da dosegne puninu koja bi omogucilazajednicko slavlje Gospodnje euharistije".

Defintivno Katolička Crkva ima, ajmo to tako nazvat najveći postotak mogućnosti za spasenje, pa pravoslavci, i te istočne crkve. No, nije sve crno - bijelo. Imaju i druge Kršćanske Crkve udijela u Kristu, iako su mu nanile rane separacijom od Majke Crkve..

Pa ne znam,danas se svatko smatra kršćaninom pa i Jehovini svjedoci npr. pa me zanimalo da li to vrijedi i za njih a i za one iz Ancient aliens koji smatraju da je Isus vanzemaljac?Ipak po 836 i oni vjeruju u Krista samo malo drugačijeg

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 23:53 

Duxe, pun si citata, ali nažalost njihovo razumjevanje jedna velika nula.
sveti Toma kaže da će Bog onome koji slijedi naravni zakon dat unutarnju objavu ili poslat misionara!
ali čemu, zašto pobogu kad je dosta (po tebi i sari) da je nahranio gladnoga i slijedio naravni zakon tj. bio pošteni ateist.
dajte molim vas obavjestite sv. Tomu da mu ne treba ni objava ni misionar.

s kime se ja dopisujem, šta meni ovo u životu treba majko moja mila

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 09:16 

sveti Toma kaže da će Bog onome koji slijedi naravni zakon dat unutarnju objavu ili poslat misionara!
ali čemu, zašto pobogu kad je dosta (po tebi i sari) da je nahranio gladnoga i slijedio naravni zakon tj. bio pošteni ateist.

Ma daj se pokreni i rastumači taj dio Matejeva evanđelja. Pa ne ironiziraj nego pošteno razgovaraj. Ovako natežeš Pismo da bi pasalo tvom umovanju.

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 10:50 

Oćeš i it na ignore listu? Jer očito ne shvaćaš ništa :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 10:54 

Taj dio matejevog evanđelja se odnosi na one koji su dobili dar vjere tj. uzvjerovali su ali nažalost nemaju djela. Prosto ko pasulj.

znači VJERA I DJELA. VJERA I DJELA. Ne ide jedno bez drugoga.

otkrivam toplu vodu samo za vas.

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 17:27 

Taj dio matejevog evanđelja se odnosi na one koji su dobili dar vjere tj. uzvjerovali su ali nažalost nemaju djela. Prosto ko pasulj.

znači VJERA I DJELA. VJERA I DJELA. Ne ide jedno bez drugoga.

otkrivam toplu vodu samo za vas.

Čudno kako to vjernici ne znaju da su Gospodinu pomagali kada su činili dobro bližnjemu pa to spada u same osnove poznavanja vjere!

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 18:19 

A šta se čudiš, pogledaj malo oko sebe. Sve je puno vjernika koji odu nedjeljom na misu a u zavadi su sa svima, ne pričaju sa pola familije a kamoli da bi hranili gladne. Škrti su, pohlepni i zavidni. To je ta vjera bez djela. Prestić će i ih i kurve i narkomani koji su nedavno krenuli u crkvu ali koji osjećaju ístinsko kajanje i koji istinski vole Boga

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 20:10 

A šta se čudiš, pogledaj malo oko sebe. Sve je puno vjernika koji odu nedjeljom na misu a u zavadi su sa svima, ne pričaju sa pola familije a kamoli da bi hranili gladne. Škrti su, pohlepni i zavidni. To je ta vjera bez djela. Prestić će i ih i kurve i narkomani koji su nedavno krenuli u crkvu ali koji osjećaju ístinsko kajanje i koji istinski vole Boga

Izvrdavaš i nisi dobro odgovorio. Pitam te za one koje Gospodin hvali zbog njihovih djela.

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 20:37 

U tom slučaju Isus govori o istinski poniznim vjernicima koji se niti ne sjećaju svojih dobrih djela, ona im dođu kao nešto normalno samo po sebi. Kad im Isus kaže da su ga nahranili oni se brane da ga nisu ni vidili jer ne žele preuzet zaslugu za nešto što smatraju malim postignućem. E to se zove istinska poniznost a ne vjersko neznanje kako ti krivo tvrdiš.

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 23:03 

Mene u vezi ljudskih dobrih djela i ljudskr slobodne volje najvise i dalje nuni onaj clanak iz konstitucija iz koncils iz orngea koji kaze,a davao gs je fran-dux:
Svako dobro djelo,svako dobro nadahnuce dolazi damo of duha svetoga.
Milost bozja se ne moze nikkvim dobrim djelima,nadahnucima,ppniznoscu,molitvom,trazenjem i jecajima ljudskim zadobiti.pa sve to ranije nabrojano isto tako potjece izvorno damo od duha svetoga-boga...

Pa zar to nije negiranje ikakbe slobodne volje kod covjeka za ciniti dobro???
Ispada da je ljudski rod predestinirsn ciniti samo,naglasavam samo zla djela,a dobra moze ciniti damo ako mu DS da milost!
Gdje nam je onda tu slobodna volja?

Vrh

PostPostano: Čet kol 06, 2015 10:21 

U tom slučaju Isus govori o istinski poniznim vjernicima koji se niti ne sjećaju svojih dobrih djela, ona im dođu kao nešto normalno samo po sebi. Kad im Isus kaže da su ga nahranili oni se brane da ga nisu ni vidili jer ne žele preuzet zaslugu za nešto što smatraju malim postignućem. E to se zove istinska poniznost a ne vjersko neznanje kako ti krivo tvrdiš.

Daj, ne nasmijavaj me! Natežeš Sveto pismo na svoju mjeru i to nazivaš argumentom!

Vrh

PostPostano: Čet kol 06, 2015 10:37 

Daj, ne nasmijavaj me! Natežeš Sveto pismo na svoju mjeru i to nazivaš argumentom!

ne nasmijavam te nego ti govorim istinu.
ako je tebi smiješno što su oni istinski vjernici ponizni do te mjere da nisu ni svjesni da svojom poniznošću hrane Krista onda ti nemaš veze sa kršćanstvom jer Duh Svetog Pisma ne prepoznaješ.
Sveto Pismo su crkveni oci unisono tumačili, od Svetog Jakova koji kaže da nema vjere bez djela do Svetog Tome koji kaže da Bog šalje pravednima unutarnju objavu i misionare.

ne spašava se Bil Gates koji prezire crkvu a hrani gladne afrike nego se spašava neznani junak koji hrani Krista svojom poniznošću i neznatnošću, koji djeli svoj obrok sa siromasima a zapravo ga djeli sa Kristom a da to ni nezna.

eto, poučio sam te a sad budi dobra i šalji dalje ispravni nauk a ne krnje filozofije karla rahnera.

Vrh

PostPostano: Čet kol 06, 2015 12:09 

ne nasmijavam te nego ti govorim istinu.
ako je tebi smiješno što su oni istinski vjernici ponizni do te mjere da nisu ni svjesni da svojom poniznošću hrane Krista onda ti nemaš veze sa kršćanstvom jer Duh Svetog Pisma ne prepoznaješ.
Sveto Pismo su crkveni oci unisono tumačili, od Svetog Jakova koji kaže da nema vjere bez djela do Svetog Tome koji kaže da Bog šalje pravednima unutarnju objavu i misionare.

ne spašava se Bil Gates koji prezire crkvu a hrani gladne afrike nego se spašava neznani junak koji hrani Krista svojom poniznošću i neznatnošću, koji djeli svoj obrok sa siromasima a zapravo ga djeli sa Kristom a da to ni nezna.

eto, poučio sam te a sad budi dobra i šalji dalje ispravni nauk a ne krnje filozofije karla rahnera.

Bože oslobodi tvoje teologije! Tko se spašava prepuštam Gospodinu, on je sudac. Meni je dosta da je u životu najveća radost i smisao poznavati i slijediti Krista koliko to slab čovjek može i zna. A traženje sreće je uvijek bezuspješno ako čovjek ne susretne Krista, drugačijeovaj život nije smislen.

Vrh

PostPostano: Čet kol 06, 2015 12:35 

Mene u vezi ljudskih dobrih djela i ljudskr slobodne volje najvise i dalje nuni onaj clanak iz konstitucija iz koncils iz orngea koji kaze,a davao gs je fran-dux:
Svako dobro djelo,svako dobro nadahnuce dolazi damo of duha svetoga.
Milost bozja se ne moze nikkvim dobrim djelima,nadahnucima,ppniznoscu,molitvom,trazenjem i jecajima ljudskim zadobiti.pa sve to ranije nabrojano isto tako potjece izvorno damo od duha svetoga-boga...

Pa zar to nije negiranje ikakbe slobodne volje kod covjeka za ciniti dobro???
Ispada da je ljudski rod predestinirsn ciniti samo,naglasavam samo zla djela,a dobra moze ciniti damo ako mu DS da milost!
Gdje nam je onda tu slobodna volja?

Danas sam prvi puta na forumu i moram reći da su simpatične i zanimljive vaše rasprave. Da se zaključiti da je dio vas završio neki od teoloških/filozofskih studija pošto prilično potkovano baratate parafraziranjem i citiranjem različitih autora.
Što se tiče nadahnuća Duha Svetoga i pitanja slobodne volje kako ja to gledam..Volja je, uz razum i pamćenje, jedna od duhovnih moći čovjeka i teško je zamisliti voljno djelovanje pokrenuto iz apsolutne slobode od bilo unutarnjih bilo vanjskih uvjetovanosti i poticaja. Čovjek je ograničeno biće koje nema izvorište svoga postojanja u samome sebi već je stavljeno u postojanje, vremenito se razvija i djeluje uzročno/posljedično za razliku od vječnog, nestvorenog, apsolutnog Božjeg bitka koji je izvor svih svojih čina. Sjećam se da smo na studiju raspravljali o tome da je Bog bitak po sebi dok čovjek, u određenom stupnju savršenosti i punine, participira u bitku stoga se kod čovjeka razlikuje bit od bitka dok kod Boga nema te razlike već samo punina bitka.
Iako čovjek ne može djelovati u takvoj, božanskoj apsolutnoj slobodi nije besmislen govor o djelovanju iz slobode. Naime, čovjek po posjedovanju duhovnih moći, prijemčivosti za poticaje Duha Svetoga može prionuti uz dobro, naša narav može surađivati s milošću, ali može se i okrenuti od dobra, inzistirati i 'otvrdnuti' u življenju i djelovanju protivnom opće prihvaćenim etičkim vrijednostima i nagnućima Duha Svetoga.

Nije ljudski rod predestiniran činiti niti dobro niti loše, već surađuje ili odbija suradnju (ovisno o stupnju razumijevanja, motiviranosti, dubljim razlozima takvog postupanja tu se radi o čitavom spektru razina osobne odgovornosti/neodgovornosti) s poticajima Duha Svetoga, poticajima vlastite savjesti itd..

Tako ja to gledam..

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 135 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata