Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned srp 05, 2020 23:21

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri kol 26, 2009 13:41 

AKATIST SVETOM VASILIJU, OSTROŠKOM ČUDOTVORCU

Kondak1.
Bogonosni arhijereju Crkve pravoslavne, sveti i čudotvorni oče Vasilije pohvalnu pjesmu ovu prinosimo ti od grešne i uplakane duše svoje. I molimo Te u pokajanju budi i sada kao i uvijek milosrdan za djecu zemlje ove i zaštiti nas od svake napasti da Te veličamo kroz vjekove.
Raduj se Vasilije sveti, pohvalo roda našega.

Ikos 1.
Anđeo u tijelu bio si među ljudima.
Čudesnom silom Duha svezao si sva iskušenja. Zato Te slavimo u pjesmama:
Raduj se oče otaca prepodobnih, naučio si mnoge vjeri pravoj;
Raduj se neumorni služitelju Evanđelja, poukom i djelom Tvojim spasavaš nas od zla;
Raduj se čuvaru i učitelju pravoslavlja,
Raduj se utješitelju u žalosti ovoga vijeka,
Raduj se iscjelitelju bolesti svake,
Raduj se pastiru zabludjelih ovaca, koje usrdno vraćaš na put istine i života,
Raduj se hranitelju izgladnjelih duša,
Raduj se prosvetitelju pomračenih umova,

Kondak 2.
Vidje Gospod pobožnost Tvoju od djetinjstva časno odnjegovanu i ljubav čistu za Crkvu Njegovu. Zato Te ukrasi ljepotom neprolaznom i darova ti dar čudotvorstva da liječiš i spasavaš ljude od svake bolesti duše i tijela. I kao svjećnjak koji se nikad ne gasi posveti Te u arhijerejsko služenje u one teške dane srpskoga roda, da se brineš i onda i sada za svakoga koji se kaje i pati i s Tobom slavi Boga. Aliluja.

Ikos 2.
Razum si ljudski urazumio utopljen u tamu sumnje i neznanja. Čudesnom silom, obdaren od Svetoga Duha, učio si i učiš svakoga podvizima svojim vjeri pravoslavnoj.
Zato Te hvalimo, oče preblaženi:
Raduj se bogomudri, umudrio si nas lakoumne,
Raduj se nastavniče, prosvetio si nas u tami nevjerja,
Raduj se trubo bogoglasna, javio si nam veliku radost,
Raduj se, jer daješ radosti ozdravljenja
Raduj se, jer si ukrotio lukave duhove,
Raduj se na nebu i na zemlji proslavljeni.

Kondak 3.
Sila Višnjega proslavi Te u isposnici Ostroške obitelji i kao mnogoplodnu maslinu iz koje teče milost čudotvorstva darova Te narodu srpskom i vaseljeni i svima koji ti vapiju i mole i slave ime Gospodnje. Aliluja.

Ikos 3.
Imaš svetačku moć Hristovog ispovjednika, jer si pobedio trpljenjem i ljubavlju sva demonska učenja zlobe. Vijencem od naših suza i molitava veličamo Te, Oče milosrdni:
Raduj se ugodniče Božji nebeskom slavom ovjenčani,
Raduj se vjerni slugo Presvete Trojice, za svoju vjernost primio si nagradu sa neba,
Raduj se obnovitelju Crkve namučene, u sebi samom sagradio si hram Tvorcu,
Raduj se pustinožitelju prekrasni, podvizima Tvojim procvjetala je pustinja ostroška kao ljiljan neuveli i miomirisni,
Raduj se pobjedniče nad nečistim silama, posramio si nasilje agarjansko smirenoumljem,
Raduj se Ti koji carsko ime u svome nosiš i milost Cara slava u trudu i bdenju zadobijaš,
Raduj se, suzama stradanja svoga izmio si našu sljepotu od grijeha,
Raduj se bogovidče nebeskih tajni, daješ nam utjehu i pomoć.

Kondak 4.
Buru bezbožnih namera si utišao koja je htjela Zahumlje od pravoslavne vjere da otuđi, učio si narod svoj da se ne boji smrti nego iskušenja i naslade grijeha, da postom i dobročinstvom živi i molitvom sa Tobom veliča Presvetu Trojicu, u tri lica jednoga Boga, Aliluja.

Ikos 4.
Čuli su svi nadaleko za Tvoju pobožnost od mladosti i za duhovnika svetog u zemlji Svetoga Save. Zato su te demonske sluge progonile strašnim oružjem zlobe svoje.
Ti si se borio mačem božanske riječi i poslužio Hristu sve do skončanja:
Raduj se što si se u dobrom djelu namučio,
Raduj se, jer si u iskušenjima vjeru sačuvao,
Raduj se što si ovaj narod krstom zaštitio od robovanja tuđinskim zamkama,
Raduj se, zemlju si našu duhom svojim osvještao,
Raduj se, uvijek si bio branitelj nezaštićenih,
Raduj se, utješio si svaku istinsku suzu,
Raduj se, iscjelio si svaku ranu duše i tijela;
Raduj se pastiru dobri i neposustali, prosvetio si Zahumlje, Crnu Goru i Primorje i ostale krajeve zemlje srpske.

Kondak 5.
Kao od Boga darovana zvijezda zasijao si sa visine duhovne i obasjao sve one koji sjede
u sjenci smrtnoj i tami grijeha. Hvale Te svi koji slave Tvorca, Aliluja.

Ikos 5.
Vidio si sve nepravde i nasilja kako podnosi Tvoje rođeno pleme i patio si s njime kao izgnanik. Zato si došao u Ostrošku isposnicu i predao se molitvi i bdenju.
Trpio si mnogo za dobro sviju i slavio Boga čudima posvedočenoga:
Raduj se, do smrti služio si sveto,
Raduj se, zablistao si u svjetlosti večnoj
Raduj se zadužbinaru preslavni, zadužbina je tvoja u svakoj obraćenoj duši,
Raduj se neiscrpni u dobročinstvu,
Raduj se, jer spasavaš sve koji Te mole
Raduj se što pomažeš i one koji Te zaboravljaju,
Raduj se dostigao si serafimsku visinu.

Kondak 6.
Propovjedniče slavni, Oče sveti, želio si mir u svijetu i svojoj duši.
Kroz tolike nevolje pošao si u Goru Atonsku da bi izbegao oganj bratske mržnje.
I kad si se vratio iz daleke samoće u vrletne strane rodne zemlje poslušao si savete mudre patrijarha srpskog knjigoljupca Pajsija. Kao arhipastir otišao si neustrašivo da spasavaš narod od propasti agarjanske i da tako služiš Hristu Spasu, Aliluja.

Ikos 6.
Zasjala je u Ostrogu svetost života Tvojega. Upoznaše ljudi mnoga čudesa tamo i oslobodiše se bolesti i poroka proslaviše Boga u svetima svojim i Tebi zahvalnu pjesmu prinesoše:
Raduj se vladiko, u patnjama slavni, spasavaš nas jadne nebeskom silom,
Raduj se u hladnoći kamena ljutog trpio si mnogo radi toplote Božje,
Raduj se što zbratimljuješ mnoge pred kivotom Tvojih proslavljenih moštiju,
Raduj se, apostolski trud si pokazao,
Raduj se, anđelske si se slave udostojio,
Raduj se, silom od Boga darovanom kao Ilija nekad tvoriš čuda,
Raduj se u dobroti prebogati i po upokojenju svome moliš se za nas.

Kondak 7.
Kad je došlo vrijeme da napustiš braću, da iz ovoga svijeta pođeš u carstvo vječno, učio si pastire i monahe prepodobne da čuvaju vjeru u narodu svome. Tvoju čistu dušu nosili su heruvimi u naručju Hristu s pjesmom:Aliluja.

Ikos 7.
Novoga svetitelja darova nam Gospod i po smrti Tvoje proslavljeno tijelo, ukrašeno silom liječenja nemoći za svačije dobro i spasenje duše. Zbog toga ti danas pjeva vaseljena:
Raduj se kovčeže najljepših darova,
Raduj se izvore u kome se umivamo suzama pokajanja i opraštanjem,
Raduj se, iz Tebe se kao ulje izliva milost u žižak našega bića,
Raduj se, u sebi podiže žrtvenik ljubavi jevanđelske,
Raduj se, ugasio si zloću bujicom molitava,
Raduj se, na kamenu vjere pravoslavne zasadio si lozu pobožnosti naše,
Raduj se, naslijedio si besmrtnost na nebu,
Raduj se, milošću Božjom savladao si trulež groba,
Raduj se, mošti su Tvoje riznica lijekova
Raduj se, postao si sadrug bestjelesnih bića.

Kondak 8.
Ljudi se dive velikoj tajni kako se truležno pretvara u neraspadljivo i postaje izvor ozdravljenja i mira. Malen je naš um da to razumije, samo u vjeri može da doživi kako se sila Božja projavila u Tvome napaćenom i sada svetom tijelu. Cjelivamo Tvoje cjeliteljne mošti uz zahvalnost Bogu, Aliluja.

Ikos 8.
Sav osvećen i obdaren s neba pomažeš svima zastupništvom svojim, ne zaboravi ni ove molitve i molbe nas koji Te s vjerom spominjemo i Tvoj praznik pjesmom proslavljamo:
Raduj se nepokolobljivi stube pravoslavlja,
Raduj se učitelju dobrote svake,
Raduj se smireni i nezlobivi Oče,
Raduj se ukrase isposnika,
Raduj se spasioče na putevima pogibelji,
Raduj se molitveniče uvek budni,
Raduj se zastupniče iskreni za sve ljude,
Raduj se, darovao si nam veliku radost.

Kondak 9.
Svi anđelski činovi se raduju tvojim podvizima i odlasku na nebo.
Sa bestjelesnim silama u neprolaznoj slavi ostao si s nama posvećenim tijelom. U kratkom zemaljskom vijeku brinuo si za svaku dušu i njene muke. I po smrti, koja ne savlada mošti,
Tvoja pomoć teče prebogato. Blagodarni Bogu na ovakvom daru naše su molitve pune veličanja, Aliluja.

Ikos 9.
Čudesima Tvojim kao svjetlošću neugasivom prosvjetljava se otadžbina naša i svi koji prilaze kivotu Tvome, moleći iscjeljenja i utjehu duši:
Raduj se svetitelju, čudotvorče,
Raduj se ljekaru koji sve rane vidaš,
Raduj se, uzetima si vratio snagu,
Raduj se, hromima si dao da hodaju,
Raduj se, zanemjelima si odrješio jezik,
Raduj se, obnevidjelima osnažio si vid,
Raduj se, gluvima si otvorio uši,
Raduj se što besomučne liječiš,
Raduj se, jer maloumne umudruješ,
Raduj se, svima bolesnima daješ ozdravljenje,
Raduj se, svima tugu pretvaraš u radost
Raduj se, vjerne utvrđuješ u vjeri,
Raduj se, malodušne učinio si da se otrjezne
Raduj se, svi se Tobom hvalimo i radujemo.

Kondak 10.
Spasti sve ljude želi Hristos Gospod, zato Te pokaza njima proslavena i u čudima prebogata, da im blagovjestiš nauku Njegovu i kroz pokajanje privedeš Bogu, slaveći ga.
Aliluja.

Ikos 10.
Stijena i zaštita si svima koji pritiču Tebi, o preblaženi. Ti imaš vjeru kojom se gore prenose i ljubav koja prevazilazi jezike anđela. Tebi se raduje Crkva srpska i s Njom svi u vaseljeni:
Raduj se što si apostolsko predanje očuvao,
Raduj se, jer si proročke talante umnožio,
Raduj se što si kao mučenik za istinu stradao,
Raduj se, jer si kao Jov podnosio nevolje,
Raduj se, revnošću plamenom osnažen, ugledao si se na Oce svete i učitelje,
Raduj se što si djelo bogonosnoga vladike Save nastavio usrdno, prosvećujući zemlju srpsku,
Raduj se ogledalo nebeske slave,
Raduj se čistim srcem vidio si Boga,
Raduj se najtoplija zrako Sunca pravde,
Raduj se munjo koja spaljuješ demonske mreže,
Raduj se ognju koji sažižeš nečiste misli,
Raduj se, kao zora si zablistao u noći velike patnje,

Kondak 11,
Pjesma je naša nemoćna pred himnom čudesa Tvojih, njima svjedočiš Boga svakom pokoljenju. Pred Tobom riječi naše se gube i svaka zemaljska briga nestaje. U djelima Tvojim javlja se nebo, u saboru svetih pjevaš, Aliluja.

Ikos 11.
Svijeća svjetlosti neugasive bio si na zemlji i sada proslavljenim tijelom.
U snu si javio monahu prepodobnom veliku radost kojom nas obradova Gospod. dođoše braća obitelji ostroške i cjelivaše mošti Tvoje uz molitve;
Raduj se svetitelju, oče Vasilije, besmrtni život si naslijedio i posvjedočio ga nama neraspadljivošću,
Raduj se, Tvojom slavom se i mi spasavamo
Raduj se, pravu si nam vjeru pokazao,
Raduj se, razveselio se sve pravedne duše,
Raduj se, mnoge si iz propasti vratio u život
Raduj se, uzvisio si se na visinu blaženstva,
Raduj se, jer si štitom uzdržljivosti polomio sve strijele satanske,
Raduj se što si postom i bdenjem posramio sve lažne čari svijeta,
Raduj se bogonosni, u srcu si Gospoda nosio.
Raduj se Vasilije sveti, pohvalo roda našega

Kondak 12.
Blagodat primljenu od Boga nisi zadržao nego umnožio na zemlji i razdjelio u dobročinstva među ljude. Zato dolaze Tebi u nevoljama, s vrelom molitvom u srcu svome, Svi Tvoji, iz Tvoga stada i mnogi drugi koji to nisu. I svi su pred Tobom kao jedno u pobožnoj želji i čekanju dara Od Premilostivoga u čudima Tvojim. Aliluja.

Ikos 12.
Pjevamo svi tvome slavnom upokojenju, Tebi – hramu Božjem i staništu Duha čudotvornom, i umilno pokajnički molimo Te i veličamo:
Raduj se, Oče bogomudri i milosrdni,
Raduj se sasude životvorne vode,
Raduj se dijademo Srpske crkve,
Raduj se u smirenju i krotosti predivni,
Raduj se, kao smrtan sačuvao si sebe za život vječni
Raduj se, dušu čistu predao si Stvoritelju,
Raduj se, Gospod Te udostojio najveće slave.
Raduj se Vasilije sveti, pohvalo roda našega

Kondak 13.
Ugodniče Božji, Vasilije čudotvorče, primi milostivo ovo moljenje naše kao pokajnu molitvu i vapaj da izmoliš za sve nas oproštaj i spasenje u Hrista Gospoda. Aliluja.
(ovaj kondak čitaj tri puta )

MOLITVA
Sveti oče Vasilije, pomoćniče silni i zaštitniče milosrdni, čuj i sada molitve naše, suze i uzdahe. Kao dobri pastir koji traži zalutale ovce i za njih strada, okupi nas oko kivota Tvojega i nauči čudotvornim poukama Tvojim da bismo Ti blagodarili i slavili Oca nebeskog. Naše se duše grče u porocima, ali i plaču u pokajanju kao zabludjeli sin koji je tražio oca da mu oprosti i kao posrnula žena koja je priznavala grijehe. Sagrešismo mnogo, sagrešismo u znanju i neznanju, gordim mislima i sebičnim srcem, riječima, djelima i propuštanjem te ne učinismo mnoga dobročinstva. Zato pogledaj na nas ranjene i izobličene u nevaljalstvu. Pogledaj i ublaži bolove i patnje duše i tijela i daruj nam izgubljeni mir, bratsku ljubav i radost nebesku. Molimo Te, pozovi sve svete iz roda našega, sve svete mučenike, pravednike i prepodobne i zajedno s njima umoli Gospoda slavljenoga u Presvetoj Trojici da nam podari oproštaj grijehova i spasi nas od adske propasti. Tako pokajani i poučeni da bismo mogli Tebe veličati i s Tobom slaviti bespočetnog Oca sa jedinorodnim Sinom i životvornim Duhom, sada i svagda i u vjekove vjekova, Amin.

Molitvama svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, Gospode Isuse Hriste Bože naš, pomiluj i spasi nas. Amin.

Tropar - glas 4.

Od mladosti svoje svega sebe Gospodu si predao, život provodeći u molitvama, trudu i postovima oče Bogonosni. Obrazac vrlina bio si svom duhovnom stadu. Stoga Bog videći tvoju dobru volju postavlja te svojoj Crkvi za pastira i vrlog arhijereja, a po prestavljenju tvome sačuva sveto tjelo tvoje netruležnim svetitelju Vasilije. Stoga, pošto imaš smjelost pred Njim, moli se Hristu Bogu da spase duše naše.

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 13:45 

MOLITVE JUTARNJE

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha, Amin.
Gospode Isuse Hriste, Sine Božji, radi molitava prečiste Matere Tvoje, i svih svetih, pomiluj me. Amin.
Slava Tebi Bože naš, slava Tebi.
Care nebeski, Utešitelju, Duše istine, koji si svuda i sve ispunjavaš, riznico dobara i davaoče života, dođi i useli se u nas, i očisti nas od svake nečistote i spasi, Blagi, duše naše.
Sveti Bože, sveti Krepki, sveti Besmrtni, pomiluj nas (triput)
Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu, i sada i uvek i u vekove vekova. Amin.
Presveta Trojice, pomiluj nas; Gospode, očisti grehe naše; Vladaru, oprosti bezakonja naša; Sveti poseti i isceli nemoći naše, imena Tvoga radi.
Gospode, pomiluj! (triput)
Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu, i sada i uvek i u vekove vekova. Amin.
Oče naš, koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje, da dođe carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja i na zemlji kao na nebu; hleb naš nasušni daj nam danas;i oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim; i ne uvedi nas u iskušenje,no izbavi nas od zloga.
Ustavši od sna, padamo pred Tobom, Blagi, i uznosimo Ti anđelsku pesmu, Moćni: svet si, svet, svet, Bože, pomiluj nas Bogorodicom.
Slava ocu i Sinu i Svetome Duhu:
Iz postelje i sna podigao si me, Gospode; um moj prosveti i srce, i usne moje otvori da Te slavim, Sveta Trojice: svet si, svet, svet, Bože pomiluj nas Bogorodicom.
I sad i uvek u vekove vekova. Amin.
Sudija će doći iznenada, i otkriće se svačija dela, no sa strahom vičemo u ponoći: svet si, svet, svet, Bože pomiluj nas Bogorodicom.
Gospode pomiluj!(dvanaest puta)
Hodite, poklonimo se caru našem Bogu!
Hodite, poklonimo se i pripadnimo Hristu, caru našem Bogu!
Hodite, poklonimo se i pripadnimo samom Hristu, caru i Bogu našem!
Pomiluj me, Bože, po velikoj milosti svojoj, i po obilju milosrđa svoga očisti bezakonje moje. Operi me sasvim od bezakonja moga, i od greha moga očisti me, jer ja znam bezakonje svoje i greh moj stalno preda mnom.Tebi jedinome sagreših, i zlo pred Tobom učinih, da se opravda u rečima svojim i da pobedi kad ti sude. Gle, u bezakonjima se začeh, i u gresima rodi me mati moja. Jer gle, istinu ljubiš, i javljaš mi neznano i tajno svemudrosti svoje. Pokropi me isopom, i očistiću se; operi me, i biću belji od snega. Daj mi da čujem radost i veselje, da se prenu kosti potrvene. Odvrati lice svoje od grehova mojih, i sva bezakonja moja očisti. Srce mi čisto sazdaj, Bože, i duh prav obnovi u meni. Ne odbaci me od lica Tvoga, i Duha Tvoga Svetoga ne oduzmi od mene. Daj mi radost spasenja Tvoga, i duhom vladačkim učvrsti me. Naučiću bezakonike putevima Tvojim, i nepobožnim će se obratiti Tebi. Izbavi me od krvi, Bože, Bože spasenja moga; Obradovaće se jezik moj pravdi Tvojoj. Gospode, otvori usne moje, i usta će moja kazivati slavu Tvoju. Jer da si hteo žrtve, prineo bih; za žrtve paljenice ne mariš. Žrtva Bogu je duh skrušen; srce skrušeno i smerno Bog neće prezreti. Po blagosti svojoj, Gospode, čini dobro Sionu, neka se podignu Zidovi jerusalimski. Onda će Ti biti mile žrtve pravde, prinosi i žrtve paljenice; tada će metati na žrtvenik Tvoj teoce.
Verujem u jednog Boga, Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog.
I u jednog Gospoda Isusa Hrista, Sina Božjeg, Jedinorodnog, od Oca rođenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rođenog, ne stvorenog, jednosušnog sa Ocem, kroz koga je sve postalo;
Koji je radi nas ljudi i našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao čovek;
I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;
I Koji je vaskrsao u treći dan po Pismu;
I Koji se uzneo na nebesa i sedi s desne strane Oca;
I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, njegovom Carstvu neće biti kraja.
I u Duha Svetog, Gospoda, životvornog, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.
U jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu.
Ispovedam jedno krštenje za oproštenje grehova.
Čekam vaskrsenje mrtvih.
I život budućeg veka. Amin.

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 20:18 

:wink: Lijepe molitve, a i podugačke.
Bio sam jedanputa na provoslavnom sprovodu i moram priznati da bih onako ležerno za to vrijeme obavio barem tri katolička.
Ono što mi se najviše svidjelo je da jednostavno ne možeš fulati kada i koliko god se puta prekrižio.

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 20:37 

angelus je napisao/la:
Bio sam jedanputa na provoslavnom sprovodu i moram priznati da bih onako ležerno za to vrijeme obavio barem tri katolička.
Ono što mi se najviše svidjelo je da jednostavno ne možeš fulati kada i koliko god se puta prekrižio.

mene fascinira brzina kojom se križaju, oči ne stignu uhvatiti ruku, a kamoli mozak registrirati :mrgreen:

što se tiče Sv. Vasilija Ostroškog; nema većeg pobožnog cirkusa na svijetu od onog u manastiru Ostrog

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 20:42 

Nemojmo ljudi na temi o molitvi pisati o cirkusu, pustite Petra da nam objasni smisao i kako on odživljava molitve i akatiste.

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 20:52 

barbaraa je napisao/la:
angelus je napisao/la:

mene fascinira brzina kojom se križaju, oči ne stignu uhvatiti ruku, a kamoli mozak registrirati :mrgreen:

što se tiče Sv. Vasilija Ostroškog; nema većeg pobožnog cirkusa na svijetu od onog u manastiru Ostrog

Ne znam ,dal da shvatim ovo da ti smetam...Jer zaista mi nije namera

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 21:04 

barbaraa je napisao/la:
angelus je napisao/la:

Koliko je meni poznato, tamo se dešavaju brojna isceljenja, tako da nije ni čudo...

Sa druge strane uvek sam se pitao - zbog čega se jedino pravoslavnom predstavniku u Jerusalimu sama pali sveća... Može li Petar da mi odgovori i da kaže nešto više o tome (ili je i to "cirkus")

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 21:16 

Blagodatni oganj
Svake godina na Veliku subotu, upravo na onaj dan između golgotskog Raspeća na Veliki petak i Vaskrsa Sina Božjeg u nedelju, u Jerusalimu na zemlju sa neba silazi lagodatni oganj. To je dan koji je telo Gospoda, koliko možemo znati, provelo upravo tu, u Grobu, u Kuvukliji. Dan koji je svet proveo „bez Boga", žrtveno postradalog na Krstu za razrešenje grehova sveta. Taj dan je i jedna od mogućih simboličkih predstava celokupne istorije palog čovečanstva, jer označava trajanje između bogoubilačkog (bogootpadničkog) sunovrata u tamu i vaskršnje pobede nad pobedama: pobede nad smrću i obnove bogočovečanstva.

Grob Gospodnji je mesto u pećini gde je ležalo telo Hristovo po pogrebu. Sada je to Kuvuklija, kapela Groba Hristovog unutar Vaskresenjskog hrama u Jerusalimu. Svake godine, u subotu pred pravoslavni Vaskrs kada služi pravoslavni prvojerarh, u Kuvukliji, na Grobu Gospodnjem, dešava se jedno od najvećih čuda koje se ponavlja od davnina. Sa neba silazi Blagodatni oganj koji čudesno pali sveće pravoslavnom patrijarhu, a potom i ostalim vernicima.

Na Veliku subotu hodočasnici, ljudi različitih nacionalnosti i predstavnici različitih crkava, dolaze u Hram groba Gospodnjeg i čekaju osobiti Božiji blagoslov, silazak Blagodatnog ognja. Još sa večeri u petak u hramu su pogašena sva kandila, vrata Kuvuklije zapečaćena su. Oko dva časa posle podne litija koju predvodi jerusalimski patrijarh pristiže ka Kuvukliji. Patrijarh se razodeva, ostaje samo u stiharu, i s trideset tri sveće u rukama, po broju Spasiteljevih godina proživljenih na zemlji, ulazi ka Grobu. Ljudi s usrdnom molitvom iščekuju čudo. I najednom: svetlost obasjava Kuvukliju. Patrijarh izlazi sa upaljenim svećama. Svako teži da o plamen tih sveća zapali svoju. Za nekoliko minuta čitav hram se ispunjava belo-plavičastim sjajem. Ljudi kao da se kupaju u neopalimom ognju, koji nikoga ne peče. Svi se raduju sišavšoj blagodati, osećaju nevidljivo prisustvo Isusa Hrista."

"... Sveti oganj je počeo da da se pojavljuje u oltaru Anđela, u velikoj većini slučajeva u obliku luka nad ulazom u sam Grob Gospodnji. Ponekad je oganj hitao ka pećini i kao da je tamo ulazio čas s jedne čas s druge strane. Oganj ima belo-plavičastu boju, kao i u subotu uoči Vaskrsa, i pojavljivao se 20 puta".

"Tog dana kad smo bili kraj Groba Gospodnjeg patrijarh se molio oko jedan čas. Video sam plavi bljesak u Kuvukliji, a zatim je on sve jače i jače svetleo. Plamen je malo pomalo, a potom razgorevajući buknuo i kada je sveti patrijarh počeo da predaje zapaljene sveće vernicima, plamen se širio po celom hramu munjevitom brzinom".

Da bi se otklonile sumnje u ovaj čudesan događaj, pojava svetog Ognja se zbiva pod strogim i revnosnim nadzorom civilnih vlasti. Evo beleške o službenim merama koje se preduzimaju:
"Sve vatre u hramu se gase još prethodnog dana, na Veliki petak, i hram ostaje pod kontrolom policije. Prostorija Groba Gospodnjeg se temeljito pregleda i zatim se ulaz u nju zapečaćuje. Samog patrijarha pregledaju od glave do pete, kako bi utvrdili nema li nečeg zapaljivog. Tek posle toga skidaju pečat sa ulaza u Grob Gospodnji i puštaju patrijarha u njega radi dobijanja Blagodatnog ognja. Kroz neko vreme, posle usrdne molitve, dobivši Blagodatni oganj, patrijarh njime pali svežnjeve sveća, izlazi i predaje oganj prisutnima u hramu, i sav se hram ozaruje morem ognja." ("Čuda na grobu Gospodnjem", 3-4)

Ovaj Blagodatni oganj tokom prvih minuta apsolutno ne pali i ne peče. Tek posle postaje uobičajeni, stihijski, materijalni.
O Blagodatnom ognju pisali su još sveti Grigorije Niski (4. vek) i sveti Jovan Damaskin (8. vek), crkveni istoričar Jevsevije (4. vek). Trifon Korobejnikov i Jurij Georgij Grekov, moskovski hodočasnici iz 16. veka, beleže da su među prisutnim hrišćanima na Veliku subotu u Hramu groba Gospodnjeg, baš ovim redom: Grci, Sirijci, Srbi, Iberi (Gruzini), Rusi, arijanci, voloži...

Iz opisa brojnih hodočasnika doznajemo da su pravoslavni prvosveštenici koji dobijaju Blagodatni oganj ljudi visoke duhovnosti, koji sami predstavljaju uzor blagočestivosti. U uspomenama Varvare Brin de-Sent Ipolit, hodočasnice iz 19 veka, ona opisuje kako je posle pojave ovog čuda na Veliku subotu 1859. godine posetila mitropolita Meletija iz Petre, koji je te godine primao Blagodatni oganj: "Bio je veoma omršao i ubledeo, ali je izraz njegovog lica zato bio prijatniji i odlikovao se neobičnim spokojem. Posmatrao me pažljivo i prodorno i, pogađajući moju potpunu ubeđenost u znamenje Božje blagodati, rekao: ,Ovoga puta blagodat je već bila sišla na Grob Spasiteljev kada sam ušao u Kuvukliju; jasno je: vi ste se svi tako usrdno molili da je Bog uslišio vaše molitve. Dešavalo se da se dugo molim sa suzama, a da oganj ne silazi s nebesa do dva časa. Ovoga puta sam ga ugledao čim su se za mnom zatvorila vrata... Kad sam izašao, bio sam kao slep, ništa nisam video', odgovarao je. ,I da me nisu pridržavali, pao bih!'

Vrh

PostPostano: Sri kol 26, 2009 21:37 

Molitva je razgovor sa Bogom,i najbolje je kada dolazi iz srca zar ne...

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 06:34 

:wink: Ne bih nikoga htio povrijediti, ali meni to s tom vatrom nije ni malo uvjerljivo. Uzimam to kao pobožnu legendu kavih je Istok pun. Tu su neka mirotočiva ulja i Bog zna što sve ne. Ima toga i na Zapadu, ali je više u domeni privatne pobožnosti vjernika, dok na Istoku to Crkva sve prihvaća. U jednu ruku je to simpatično i inspirativno za vjernike Istoka i Zapada, ali ne i za ljude tipa kao što sam ja.
Zbilja ne bih želio da se to shvati kao omalovažavanje nečijeg načina vjerovanja i nečijeg uvjerenja; iznio sam samo svoje osobno mišljenje o tome.

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 11:24 

Uistinu ogromno cudo,ja sam Katolik i priznajem da je ovo istina licno sam bio tamo...
Pravoslavnom sveceniku se uistinu pale,nekom nematerjalnom bozanstvenom silom.

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 11:27 

barbaraa je napisao/la:
angelus je napisao/la:

Ruzno je vrijedjat druge,Gospodin to ne voli,petar je ok!

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 11:56 

frano supilo je napisao/la:
barbaraa je napisao/la:
angelus je napisao/la:

Ruzno je vrijedjat druge,Gospodin to ne voli,petar je ok!

Dobro Petre :!: , vjerujem da neće više tako pisati

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 13:16 

Citat:
Barnaba je napisao/la:

Dobro Petre :!: , vjerujem da neće više tako pisati

:wink: Govorim samo u svoje ime i nije mi bilo ni na kraj pameti da bilo koga vrijeđam, tek šala mala.
A što je je i misa i sporovodi i druge pobožnosti su kod Pravoslavne braće dugog trajanja. To niti je loše niti mene osobno smeta. Bila je to tek šaljiva primjedba.
Ono što je ozbiljno tiče se jezika i pisma. Nije Petar nježna biljčica koja će se odmah povrijediti. Uostalom ona fora da je on Rus koju nam je htio prodati ni malo ne drži vodu, a nije se niti malo potrudio da nas barem nekim rusizmom u to uvjeri.
Sada bih osobno Pertru.
Dragi Petre: Ti si ponikao kao dijete iz jedne državne tvorevine koja je bila satkana od više naroda i narodnosti i u kojoj je nominalno bilo više jezika, ali je samo jedan jezik bio favoriziran a to je bio srpski, a pismo latinično, ali je čirilica bila jako naglašena. Danas je sve došlo na svoje mjesto i postoje jezici kako pripada kojem narodu. Jezik jednog naroda je njegovo kulturno dobro. To što se mi razumijemo još ne znači da je to jedan jezik. Posebno ako netko živi i radi u nekoj zemlji onda će se iz pristojnosti pokušati služiti tim književnim jezikom. Kako ti živiš i radiš u republici Hrvatskoj i nisi neuk bilo bi lijepo da za početak barem izbaciš čirilično pismo.
Da se razumijemo, osobno poštujem čirilično pismo svakog naroda koji se njime služi i srpski jezik poštujem kao kulturno dobro jednog naroda. On je ponos srpskog naroda i na njemu su napisana divna djela i prekrasne misli. No ne misliš li ti da je protezanje tog jezika i pisma na hrvatsko jezično područje svjevrsna provokacija, pogotovo kada se radi o osobi koja taj jezik dobro poznaje. Pojedine pogrješke mogu se tolerirati, a teološku terminologiju kakva je u SPC i ne treba prevoditi jer je specifična po svom izričaju pa takva i treba ostati.
Mi ne živimo više u državi koja se zvala Jugoslavija, to ne znači da se trebamo mrziti i upravo zbog toga bi trebalo malo više obazrivosti ako smo dobronamjerni

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2009 09:24 

Ja sam grkokatolkinja i kod nas se mole akatisti, mislim istok je dio i katoličke crkve, ja osobno shvačam bogtstvo i zapadnih i istočnih obreda koji nisu samo dva nego ih ima više.
Zapadni su rimski i ambrozijanski, možda ima još koji ali ga ne poznam...
Istočni su: bizantinski (grkokatolici), kopski( egipat i dolina rijeke Nil), armenski( libanon), antijohijski i aleksandrijski.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata