Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri svi 27, 2020 16:56

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon lis 19, 2009 18:36 

Pred nema su blagdani Svih svetih, Dušni dan...jesen.. umiranje... o tim temama sam počeo objavljivati na svojoj web stranici http://www.don-ivica.net pod razno - pastoral! Možda nekom pomogne malo dublje sagledati u "misterium mortis!"
http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=58

Vrh

PostPostano: Čet lis 22, 2009 11:19 

Umire li svako živo biće na ovome svijetu samo ?

Ja bi najradije prije nego li umrem, naučio se "uzdignuti",
tojest, proces u kojem se svijest pretvara u energiju bez potrebe za fizičkim oblikom. (Po "Uzdignuću Gospodinovom"),
premda mi nije poznato kako to napraviti, jedino što mi preostaje čekati Uskrsnuće, i to mi je jedina nada koju želim prihvatiti!

Vrh

PostPostano: Pet lis 23, 2009 12:36 

crusader je napisao/la:
Umire li svako živo biće na ovome svijetu samo ?

Ja bi najradije prije nego li umrem, naučio se "uzdignuti",
tojest, proces u kojem se svijest pretvara u energiju bez potrebe za fizičkim oblikom. (Po "Uzdignuću Gospodinovom"),
premda mi nije poznato kako to napraviti, jedino što mi preostaje čekati Uskrsnuće, i to mi je jedina nada koju želim prihvatiti!

nemoj samo radit nista opasno po zivot, molim te :wink:

i zakaj

Citat:
bez potrebe za fizičkim oblikom
?

A uskrsnuće tijela?
A prihvaćanje sebe onak kako te Bog stvorio, i dušom i tijelom?...?...?
Ili samo zezaš...? :wink:

Vrh

PostPostano: Pet lis 23, 2009 22:29 

Kakvo uskrsnuće tijela..?

A oni koji su završili na dnu mora, koje su ribe pojele, ili
od onih koji više nema ni praha ni pepela..?
Od čega će se takvi uzdići?
Osim ako će se sve odvijati u nekoj drugoj dimenziji, ta na ovaj
svijet nebi stali svi ljudi koji su živjeli prije nas, realno gledano.

Vrh

PostPostano: Sub lis 24, 2009 15:35 

crusader je napisao/la:

Budališ!

Vrh

PostPostano: Sub lis 24, 2009 16:38 

sara je napisao/la:
crusader je napisao/la:

Budališ!

Ma ne, samo filozofira... u stilu skolastike .... baš kako je i Sneni u najzanimljivijem dijelu prekinuo 1. dio teme:

"Kasno skolastična eshatologija se bavila vrlo zanimljivim, čisto fizikalnim pitanjima: hoće li uskrsnuti kosa i nokti, koliko će morati Bog sakupiti i postaviti čestica tijela, na sudnji dan, da bi mogao uskrsnuti tijelo identično našemu?
- O smrti i umiranju treba govoriti kao osnovnim pokretima. I ne možemo samo govoriti kristološki nego i antropološki."
(http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=58)

I tu je kraj? Očekujemo nastavak...!!!

Vrh

PostPostano: Ned lis 25, 2009 00:37 

Bog je Svemoguć!
I sve što se nama činilo nemogućim, Njemu je moguće.
Mi se ne moramo previše brinuti zbog toga, dovoljno je živjeti ovozemaljski život po
Božjem pravilniku i biti dobar prema sebi i drugima. Znamo da će svako za sebe odgovarati,
da neće biti kolektiva, neki išćekuju zato biti nagrađeni, a svatko prema svojim zaslugama...
- Bit ću sretnik ako dođem u čistilište, makar na 100 godina.

Vrh

PostPostano: Ned lis 25, 2009 19:17 

"Čistilište počinje ovdje na zemlji..."
sv. Katarina Genovska

Vrh

PostPostano: Uto lis 27, 2009 19:53 

adrijana je napisao/la:
"Čistilište počinje ovdje na zemlji..."
sv. Katarina Genovska

To sam i ja rekao. Ako je tako, ima da samo šutimo i trpimo.

Vrh

PostPostano: Ned stu 01, 2009 15:37 

Slika

O gdje je plod od vašeg slavnog sjemena,
i da li kojim rodom krvca vaša rodi?
Jer roblje još smo, snijuć samo o slobodi,
dok smrt je blizu gluha našeg plemena!

A kukavan je Hrvat novog vremena,
Te pušta da ga stranac k stalnoj smrti vodi.
Ne opiruć se klanju - krotko janje - hodi i
ne zna bacit groznog ropstva bremena.

(iz pjesma Tina Ujevića - Hrvatskim mučenicima)

Vrh

PostPostano: Pon stu 02, 2009 06:31 

Pred grobom na kojem stražu čuva odabrano cvijeće stoji Božji čovjek. Smiren, nepomičan, spustio do zemlje dugačak plašt i ovio se njime, a kapuljačom pokrio glavu. Ni sa strane mu ne možeš vidjeti lice, niti smjerno sklopljene oči. Ruke pridigao na molitvu i mislima prati njezine riječi. Ne smetaju mu ni mnoštvo ljudi ni sitne kapi kiše što s vremena na vrijeme padaju, pa stanu. On gotovo ni trepnuti neće, samo usne neprimjetno oblikuju tihe zazive. Ne znaš pravo žari li više i milo sjaji svijeća na grobu ili njegova molitva. Molitva se probija u carstvo u kojemu duše žive, čekajući puninu slave i posljednji dan. Molitva se diže kao tamjanov kâd pred prijestolje Svetoga i združuje se sa svima koji zauvijek žive u Spomenu Božjem. Bog čuje.

List s drveta pada i umire. Ispunio je svoju zadaću i potom je, već starac, požutio, zacrvenio se, posmeđio – cijela se šuma napunila rujnih boja. A onda je otpao. Dok hodam jesenjom šumskom stazom, vidim bezbrojne listove i čujem kako već šušte na tlu. Grane na drveću ogoljele. Vidim i one davno otpale, sasušene, napola strunule; vidim trave koje više nisu zelene, grmlje koje se pomalo suši. Cvjetovi su odavno povenuli. Pa i kesten je već dao sve od sebe.

Dan svih duša dan je ubranih plodova, zrelosti. Ljepote koja traje. Ovo je dan grožđa koje se jednom bilo naužilo sunčeva sjaja i nabubrilo od slatkoće, pa se pretvorilo u vino. Dan kad se bojevi više ne biju i kad ne ruži više vrzino kolo strasti.

Koliko se puta osjećam kao da mi je duša iscrpljena i ispijena? Zbog svagdanjih životnih zadaća i poslova koji čekaju na mene, zbog ljudi koji su mi teški, zbog mojih vlastitih grijeha i boli. Redovit život je takav da me salijeće mnoštvo dojmova i doživljaja. I ne čudim se kad imam osjećaj da mi duša ne može »doći do daha«. Pa i kad su vedri i radosni ljudi i događaji koji me prate i ispunjavaju mi dušu, ona ipak u dubini žudi za svojim osobitim mirom, za spokojem u kojem će, doduše, biti na miru, ali će aktivno skupljati snage. Ako je duša poput ptice, treba joj dati prostora za let. Nek raširi svoja nevidljiva krila, vine se u visine i napije Sunca. Nek otpočine, nek se nauživa, neka obnovi snage. Prostor u kojem duša leti jesu: misao i osjećaj koji me mogu ponijeti; ljubav koju dijelim s onima koje volim i koji mene vole; možda ponajviše molitva jer u Bogu je, kao dragi kamen u pouzdanoj riznici, pohranjen život moje duše. Jedino je Bog dovoljan razlog i dostatna snaga da moja duša živi.

Ne želim biti zao gospodar i robovlasnik svoje duše. Jedina mi je koju mi Bog dade. Moja duša – to sam ja. Što je u njoj, to ostaje. Što u njoj imam, to mogu dati. Moram je njegovati, brinuti se za nju, čuvati je s velikom ljubavlju, hraniti valjanom hranom.

Bože, u dane koje ti poznaješ i čaša moga života polako će se ispuniti. Tada ostaje duša. Daj mi snage da je ne ranjavam i ne opterećujem nepodnosivim teretima koji je tište i izjedaju! Neka mi svaki dan pred očima gori tvoja svjetiljka kao sveto upozorenje koje mi govori: »Pazi danas na dušu svoju!«

Vrh

PostPostano: Pet stu 06, 2009 15:00 

+ 5

Vrh

PostPostano: Pon stu 01, 2010 11:24 

Svi svetci Božji molite za nas

Slika

http://www.youtube.com/watch?v=AkQPRk5U ... re=related

Vrh

PostPostano: Čet lis 31, 2013 11:41 

Na linku
Kod:
http://www.laudato.hr/Duhovnost/Godina-vjere/Svi-sveti-nisu-mrtvi-i-nisu-bundeve.aspx
http://www.laudato.hr/Duhovnost/Godina- ... ndeve.aspx možete pročitati odličan članak vezan uz ovu temu: "Svi sveti nisu mrtvi i nisu bundeve"
Liturgija nam daje jasan smjer: 1. studenoga nije tužni dan, dan za crninu, i nemamo nikakvu osnovu zvati ga danom mrtvih, jer je sve usmjereno slavlju živih koji su dio nebeske Crkve i kojima se raduju anđeli i u njihovom su društvu.

Vrh

PostPostano: Pet stu 01, 2013 10:56 

Sretan dan Svih svetih svima koji žele postati građanima Nebeske Domovine, a osobito svima onima koji su to već postali i koji će to još postati!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata