Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri svi 27, 2020 15:56

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet ruj 03, 2009 21:24 

Prije liturgijske reforme važila je odredba pape Leona XIII. da se nakon svake tihe svete mise moli Molitva sv. Mihaelu, koju je sam sastavio. Interesira me koji je bio presudni razlog zašto je ta praksa napuštena?

Vrh

PostPostano: Sub ruj 12, 2009 17:34 

:? Malo ću preokrenuti pitanje. Ok, možda nije suvremeno pa stoga vam se čini da nije ni važno, al mene interesira zbog jednog praktičnog razloga. :?
Čitala sam neke knjige, među kojima i "Mihael" Nikole Bašneca, pa mi se čini da bi se odgovor mogao kriti u nekoj od ovih stvari, a možda i u svima pomalo:

a) u promjeni stava o anđelima općenito, radi čega su pomaknuta dotadašnja 3 blagdana svetih arkanđela (Mihaela, Gabrijela i Rafaela) u jedan blagdan
b) u promjeni shvaćanja važnosti privatnih objava, a znamo da je molitva nastala nakon jedne takve objave
c) u izbacivanju iz liturgije raznih "srednjovjekovnih" ostataka
d) u novom? stavu prema egzorcizmima. Negdje sam našla podatak da je ta molitva jedina egzorcistička molitva dopuštena katolicima u privatnoj uporabi. Jel to točno? :!:

Vrh

PostPostano: Ned ruj 13, 2009 19:40 

A koja je to molitva, možemo je ovdje vidjeti?

Vrh

PostPostano: Ned ruj 13, 2009 21:16 

Sveti Mihaele Arkanđele,
brani nas u boju;
proti pakosti i zasjedama đavolskim
budi nam zaklon!
Neka mu zapovijedi Bog, ponizno molimo,
i ti, vojvodo vojske nebeske,
Sotonu i druge duhove zlobne
koji svijetom obilaze na propast duša
božanskom jakošću u pakao protjeraj!

Ovo je tekst iz knjige N. Bašneca "Mihael" i iz molitvenika "Oče, oprosti", a ovaj potcrtani dio nije mi najjasniji gramatički, jer mi objekt u dativu ne odgovara, a nigdje nisam našla latinsku verziju, pošto znam prilično latinski pa da usporedim...

Drugi tekst (od msgr. Bolobanića) glasi:

Sveti Mihovile arkanđele,
brani nas u boju;
budi nam na pomoć
protiv zlobe i zamki đavolskih.
Molimo te proseći,
neka to Gospodin zapovijedi!
A ti, vođo vojske nebeske,
protjeraj u pakao Sotonu
i druge zle duhove
koji lutaju svijetom
na propast duša. Amen.

:wink:

Vrh

PostPostano: Pon ruj 14, 2009 12:16 

Ova je malo preinačena od one koju ja posjedujem od Pape Leona XIII.

Vrh

PostPostano: Pon ruj 14, 2009 15:50 

crusader je napisao/la:
Ova je malo preinačena od one koju ja posjedujem od Pape Leona XIII.

A možemo li vidjeti tvoju? :wink: Usput, našla sam i latinski prijevod...

Ako si je dobio osobno od Pape Leona XIII svaka ti čast... klanjam se :-)....

Vrh

PostPostano: Uto ruj 15, 2009 18:09 

http://catholic.blog.hr/2008/10/1625522 ... haelu.html

Izvorna molitva sv. Mihaelu

«Podigni Bolno Raspelo koje sam ti dao protiv sila tame i izmoli ovu molitvu sa znakom križa. Učini ovo u ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Pobijedit ćeš... Reci ovu molitvu svakog dana, jer veliki je boj.»

(Moli se držeći uvis Raspelo)

O Slavni Kneže Nebeskih Vojska, Sveti Mihaele Arhanđele, obrani nas u kušnji i užasnom boju protiv Vrhovništava i Vlasti, protiv zlih duhova. Priteci u pomoć čovjeku kojeg je Svemogući Bog stvorio besmrtnim na svoju sliku i priliku i otkupio od sotonske tiranije uz visoku cijenu. Vodi danas boj Gospodnji zajedno sa svetim anđelima, kao što si već pobijedio vođu oholih anđela, Lucifera i njegove otpadničke čete, koje su bile nemoćne da odole tebi, niti je više bilo mjesta za njih na Nebu. Ta okrutna stara zmija koja se naziva đavao ili sotona, koji zavidi cijeli svijet, bačena je u bezdan sa svojim anđelima. Čuvaj se, ovaj stari neprijatelj i ubojica ljudi ohrabrio se i preobrazio u anđela svjetla, radoznalo obilazi svijetom sa svim mnoštvom zlih duhova koji su nagrnuli na zemlju da unište bez traga Ime Božje i Njegova Krista, da porobe, ubiju i bace u vječno prokletstvo duše kojima je namijenjena kruna vječne slave. Ovaj opaki zmaj izlijeva, kao najnečistiju bujicu, otrov na ljude izopačena uma i pokvarena srca, duha laži, bezbo-žnosti, huljenja i kužna daha i svakog poroka i nemorala.

Ovi vrlo lukavi neprijatelji ispunili su i opajali Crkvu sa žuči i gorčinom, Zaručnicu Neokaljanog Jaganjca, i položili bezbožne ruke na njezine najsvetije posjede. Na samom Svetom Mjestu, gdje je Sveta Stolica najsvetijeg Petra i Katedra Istine ustanovljene kao svjetlo svijeta, podigli su prijestolje svog odvratnog bezboštva s pokvarenom zamisli da kad je Pastir udaren, stado se može raspršiti.

Ustani onda nepobjedivi Kneže, pritekni u pomoć Božjem narodu i donesi pobjedu protiv napada izgubljenih duhova. On te časti kao svoga Zaštitnika i Sveca; u tvojoj svetoj slavi Crkve kao njezinu obranu protiv podmuklih sila pakla; tebi je Bog povjerio duše ljudi da budu uvedene u nebesko blaženstvo. Moli se Bogu mira da bi On onemogućio sotonu da nas dalje drži u ropstvu i škodi Crkvi. Prikaži naše molitve pred Previšnjim Bogom tako da bi one što prije zadobile milost pred licem Gospodina; svladavanjem zmaja, stare zmije, koja je đavao ili sotona, opet ga učini zarobljenikom bezdana, kako više ne bi zavodio narod. Amen.

R. Evo križa Gospodnjega, bježite stranke protivnikove.

O. Pobjedi lav od plemena Judina, korijen Davidov!
R. Neka bude Tvoje milosrđe nad nama, o Gospodine.

O. Kako se ufamo u Tebe.
R. Gospodine, usliši moju molitvu.

O. I neka moj vapaj k Tebi dođe.

Pomolimo se!

O Bože, Oče našega Gospodina Isusa Krista, zazivamo Tvoje Sveto Ime i kao molitelji usrdno tražimo Tvoju blagost, da bi se Ti po zagovoru Marije, uvijek Djevice, Prečiste i Naše Majke i slavnog Svetog Mihaela Arhanđela, udostojao pomoći nam protiv sotone i svih drugih nečistih duhova koji lutaju svijetom da naškode ljudskom rodu i unište duše. Amen.

Vrh

PostPostano: Uto ruj 15, 2009 18:15 

MOLITVA SV. MIHAELU ARK

SVETI MIHAELE ARKANĐELE,

BRANI NAS U BOJU,

BUDI NAM NA POMOĆ

PROTIV ZLOBE I ZAMKI ĐAVOLSKIH.

MOLIMO TE PROSEĆI,

NEKA TO GOSPODIN ZAPOVIJEDI.

A TI, VOĐO NEBESKIH ČETA,

SA SILOM KOJA TI OD BOGA DOLAZI

PROTJERAJ U PAKAO SOTONU

I DRUGE ZLE DUHOVE,

ŠTO LUTAJU SVIJETOM NA PROPAST DUŠA.

AMEN

MOLITVA SV. MIHAELU ARK.

SVETI MIHAELE ARKANĐELE,

VOĐO I PREDVODNIČE NEBESKIH VOJSKA,

ČUVARU DUŠA I POBJEDNIČE NAD ZLIM DUSIMA,

SLUŽITELJU NEBESKOGA KRALJESTVA.

UDOSTOJ SE NAS,

KOJI TE S POUZDANJEM MOLIMO,

OSLOBODITI OD SVAKOGA ZLA

I UČINITI DA MI POD TVOJOM DRAGOCJENOM

ZAŠTITOM SVAKI DAN NAŠEM BOGU

VJERNO SLUŽIMO.

MOLI ZA NAS, SVETI MIHAELE ARKANĐELE,

DA DOSTOJNI POSTANEMO OBEĆANJA KRISTOVIH.

AMEN

MOLITVA SV. MIHAELU ARK.

BOŽE , TI SAVRŠENO RASPOREĐUJEŠ

SLUŽBE ANĐELA KOJI TEBI

U NEBU UVIJEK STOJE NA SLUŽBU.

POGLEDAJ MILOSTIVO NA NAS

I USLIŠI NAŠE MOLITVE.

POMOZI NAM U NASTOJANJU OKO DOBRA,

PODRŽI NAS U PRAVOJ VJERI

I SAČUVAJ U LJUBAVI

I PO ZAGOVORU NAŠEG NEBESKOG ZAŠTITNIKA,

SVETOG MIHAELA ARKANĐELA,

OBRANI NAS OD NEPRIJATELJSKIH NAVALA

I SAČUVAJ U SVIM OPASNOSTIMA DUŠE I TIJELA.

AMEN

Vrh

PostPostano: Sri ruj 16, 2009 22:31 

Hvala Leja što si ove molitve podijelila s nama... hvala.

Slika

Sv. Mihaele, moli za nas!

Vrh

PostPostano: Čet ruj 17, 2009 00:43 

da li je sveti mihael ubio ovog demona?

Vrh

PostPostano: Čet ruj 17, 2009 10:38 

Citat:
Rudolph Red Nosed je napisao/la:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vrh

PostPostano: Čet ruj 17, 2009 21:07 

angelus je napisao/la:
Citat:
Rudolph Red Nosed je napisao/la:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Drago mi je što sam vas nasmijala ovom slikicom.
Snimili su ga u trenutku neponovljive akcije. Točno u 28. minuti okršaja silnim udarcem protivnik je bačen na pod. Taman u očekivanju konačnog zamaha mačem sučev zvižduk prekinuo je ovu nadpovijesnu bitku. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Pet ruj 18, 2009 14:30 

Ne valja gledati tako površno na tu sliku.
Slika predstavlja mnoge detalje koji imaju svoja značenja.
Npr; Bitka se odvija u zraku, vaga u anđelovoj lijevoj ruci u desnoj sablja, (iako većina takvih slika prikazuje gorući mač)
mnogo moćniji sotona sputan mu je pod noge i otvara se dno bezdana ognjenog

Vrh

PostPostano: Sri ruj 23, 2009 13:16 

Leja je napisao/la:
http://catholic.blog.hr/2008/10/1625522483/izvorna-molitva-sv-mihaelu.html

Izvorna molitva sv. Mihaelu
...
Ovi vrlo lukavi neprijatelji ispunili su i opajali Crkvu sa žuči i gorčinom, Zaručnicu Neokaljanog Jaganjca, i položili bezbožne ruke na njezine najsvetije posjede. Na samom Svetom Mjestu, gdje je Sveta Stolica najsvetijeg Petra i Katedra Istine ustanovljene kao svjetlo svijeta, podigli su prijestolje svog odvratnog bezboštva s pokvarenom zamisli da kad je Pastir udaren, stado se može raspršiti.
...

Čudno da nitko nije reagirao na ovu molitvu. Ja sam malo razgledavala internet i primijetila da se ova molitva nalazi isključivo na stranicama ultrakonzervativnih katolika (onih koji ne priznaju nijednog papu nakon Pavla VI.) kao npr. http://www.stjosephschurch.net/leoxiii.htm
http://www.traditioninaction.org/religi ... ichael.htm
http://www.mostholyfamilymonastery.com/2_LeoXIII.pdf
...
Iz više izvora znam da je nakon Sv. Mise u vrijeme Leona XIII. upotrebljavana kratka verzija molitve (kao u mom postu), a ova duža je navodno objavljena kasnije (znači nije korištena u liturgiji). Za ovu "izvornu" molitvu usuđujem se reći da je možda i krivotvorina, ako ne: onda barem pogrešno interpretirana molitva, koja danas služi ekskomuniciranim katolicima koji ne mogu smisliti II. vatikanski koncil.

Zna li netko postoji li vjerodostojan izvor "proročkog viđenja" pape Leona? Počela sam sumnjati u to...

Znam da wikipedia nije Bog-zna-što, ali tamo barem tvrde da su na nastanak molitve utjecale političke prilike u Rimu (Papin privremeni gubitak većeg dijela svoje države i svjetovne vlasti, gubitak političkog autoriteta), što je riješeno tek 1929. uspostavom Vatikana. Tim više, što je godinu dana poslije papa Pio XI. odredio novu nakanu te molitve: mir i sloboda vjeroispovjesti ugroženih vjernika u Rusiji, tzv. obraćenje Rusije...

Uostalom, te molitve nema ni u opširnoj knjizi N. Bašneca "Mihael", niti u Bolobanićevoj "Kako prepoznati zamke zloga", ni u ikojem molitveniku koji imam kod sebe (a imam ih prilično...)

Pozdrav.

Vrh

PostPostano: Sri ruj 23, 2009 16:14 
Citat:
Uostalom, te molitve nema ni u opširnoj knjizi N. Bašneca "Mihael"

Ima je, pogledaj bolje.
Nije dovoljno samo pogledati sadržaj. :wink:
Inače, pogledaj na strani 225.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata