Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto lip 02, 2020 03:11

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Ned ruj 25, 2011 12:24 

tapiros je napisao/la:
Ne meni nije teško dati novac za crkvu - dajem ga i to rado jer mi Crkva puno znači.
Meni je teško da moram platiti zavjete pred Bogom, jer time se ubija svetost čina.
Brak je početak stvaranja obitelji - prvi dan jedne obitelji. Obitelj je i najviša vrednota u Krščanstvu. Tražiti novac za stvaranje obitelji je za mene bogohulje - oprostite!
Može se reći uobičajeno je ostaviti toliko i toliko, ali doslovno narediti daj mi 350kn je ... neću reći.

Ponavljam ja ulazim sveti savez i zavjetujem se Bogom - to nema cijene. Nismo na placu ili butiku. To su bitne stvari i nadmaterijalne i to se ne smije spuštati na tu razinu.

Ako postoji trošak čiščenja Crkve onda je to trošak za čiščenje ili neki drugi trošak - sve 5 i treba se platiti. Ali ako je to tarifa za brak ... onda brak gubi svetost. Onda sam mogao to obaviti i kod matičara - oni isto imaju tarifu za brak!

Ovo je samo moje mišljenje!

Pa ne plaćaš sakramenat, za takvo nešto nema cijene. Plaća se ono što je potrebno zbog onoga što iziskuje slavljenje određenog sakramenta. Sigurno je da bi prodaja sakramenta bila blasfemija.

Vrh

PostPostano: Ned ruj 25, 2011 18:11 

+!
Film o Kraljevoj Sutjesci iz 1967. g.
http://www.youtube.com/watch?v=xASpOOkK ... re=related

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Uto srp 15, 2014 18:39 

Citat:
Drugo, malo koji otac prati svoje dijete redovito na misu - malo koji otac sa svojim djetetom pristupa k stolu Gospodnjem - pa nema ni sada što paradirati - pred zajednicom sve činiti budalom.. kao ono: gledajte ja sam svake nedjelje dovodio svoju kćerku do oltara a sada sam je doveo da pred Gospodinom sama uzme svoj život u ruke,... Kad bi očevi svake nedjelje dolazili sa djecom (mnogi ne dolaze ni na prvu pričest) ond abi možda imalo smisla. Ovako ludost koju ne smijemo dopustiti u obred.

Pozdrav svima! Vremenski starija tema, ali eto, prijeteljica se udaje pa sam naletjela na ovo u potrazi za odgovorom na neka njena pitanja. Nisam mogla odoljeti da ne odgovorim na ovu opasku jer me iznenadila - naš velečasni je upravo sam predložio da mene na vjenčanju do oltara otprati otac. Doduše, cijela moja obitelj je svake nedjelje (i ne samo nedjelje) u crkvi - otac je otpratio četvero djece na krštenje, pričesti i krizme, kao što nas je i redovito vodio u crkvu, čak i onda kada su nas pubertetske napasti mlatile svom silom i kada nas je trebalo gotovo dovući (ajde, malo pretjerujem) pa me je tako otpratio i na dan vjenčanja. Ne da me preda nekome kao vreću krumpira, nego da me simbolično, kao osoba koja je odgovorna da me čuva i pazi, povjeri osobi koja će od tog dana unaprijed biti za to odgovorna. Možda sam staromodna, ali nije li to najvažnija uloga supruga i oca, da svoju obitelj vodi i čuva pa i potiče u kršćanskom životu?

Vrh

PostPostano: Sri srp 16, 2014 09:13 

Angeli je napisao/la:
Možda sam staromodna, ali nije li to najvažnija uloga supruga i oca, da svoju obitelj vodi i čuva pa i potiče u kršćanskom životu?

Jedna od najvažnijih uloga sigurno je, ali često izostaje. Stvarno je meni nevjerovatno da ste imali takvog oca koji Vas je od malena poticao na kršćanski život. Malo se muškaraca vidi u crkvi...

Vrh

PostPostano: Sri srp 16, 2014 14:56 

Matija je napisao/la:
Angeli je napisao/la:
Možda sam staromodna, ali nije li to najvažnija uloga supruga i oca, da svoju obitelj vodi i čuva pa i potiče u kršćanskom životu?

Jedna od najvažnijih uloga sigurno je, ali često izostaje. Stvarno je meni nevjerovatno da ste imali takvog oca koji Vas je od malena poticao na kršćanski život. Malo se muškaraca vidi u crkvi...

Je. A on je sam odrastao uz oca koji je poštovao političke svjetonazore onoga vremena i nije išao u crkvu iako to svojima nikad nije branio. Tati je u ona vremena sigurno bilo lakše ostati doma nego ići u crkvu, ali ipak je odlazio. Vjerojatno je to nešto s čime se čovjek rodi, ne samo kako je odgajan. Tužno je što u ova "slobodna" vremena ljudi bježe od Boga i crkve, za razliku od naših predaka koji su odlazili unatoč svemu.

Vrh

PostPostano: Sri srp 16, 2014 22:56 

Lijepo je cuti to sto pises o ocu.
To mu dolazi od Duha Svetog, a on je otvoren za Njega i cini tako.
Htjela sam samo reci o odlasku do oltara - prvi put cujem da svecenik predlaze tako.
Nama je dapace svecenik objasnjavao da je taj nacin preuzet sa zapada
(uz objasnjenje koje si i sama napisala - ne kao vrecu krumpira...)
I jos je rekao da je brak jedini sakrament koji zena i muskarac daju jedno drugom, pred Bogom i sa Njim.
(tako mi je ostalo u sjecanju, ipak je to bilo prije 10 god. :)
Zato Crkva preporuca da zarucnici dolaze pred oltar zajedno, u slobodi svoje odluke,
potpuno ravnopravni i jednaki pred Bogom.

Vrh

PostPostano: Čet kol 14, 2014 18:17 

Ovako treba SlikaSlika

Vrh

PostPostano: Čet vel 05, 2015 07:01 

Poštovanje. Želimo se crkveno vjenčati u inozemstvu, točnije u New Yorku. Zanima me koje su nam obveze obzirom da želimo da taj brak bude regularan i priznat i u Hrvatskoj. Hvala :)

Vrh

PostPostano: Čet vel 05, 2015 23:00 
Administrator

Ne znam kakva je stvar s papirologijom, vjerojatno ima više posla, a ako nije radi egzotike, nego ćete živjeti u New Yorku, onda možda da se raspitate tamo kod nadležnog župnika.
U svakom slučaju, crkvena ženidba je veliki događaj, sakrament za kojeg je potrebna duhovna priprava. Ta priprava za katolički brak koji će trajati cijeli život je bitnija od organizacije trenutka vjenčanja ili svadbe i želim vam da se baš u tom najbitnijem dobro pripremite.

Vrh

PostPostano: Čet vel 05, 2015 23:38 

Slika
Svadbeni običaji

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata