Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri svi 27, 2020 16:00

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet kol 27, 2009 19:05 

Slika
DOBRO JE ZNATI ŠTO SVE TREBA UČINITI ZA CRKVENO VJENČANJE

Odlučili ste se za crkveno vjenčanje. U vezi toga potrebno je na vrijeme poduzeti određene korake. Evo nekoliko praktičnih savjeta i preporuka.

Prije svega, preporuča se da se javite telefonom nadležnom župniku (bilo župniku zaručnice, bilo zaručnika) i dogovorite termin za razgovor o crkvenom vjenčanju barem 6 mjeseci prije planiranog vjenčanja.

U susretu sa župnikom ćete se dogovoriti o datumu i mjestu vjenčanja.
Župnik će vam reći koje dokumente morate pribaviti (kod matičara i u župi krštenja).
Prijavite se na zaručnički tečaj (najkasnije tjedan dana prije početka tečaja)
Prijavu možete izvršiti i putem interneta na stranicama Obiteljskog centra (link na početnoj stranici)

I za zaručnike koji se odluče vjenčati u crkvi obavezna je prijava u nadležnom matičnom uredu (matični ured koji je nadležan za mjesto u kojem se održava vjenčanje).

Matičaru je potrebno priložiti: domovnicu, osobnu iskaznicu, fotokopiju osobnih iskaznica ili putovnica odabranih svjedoka na vjenčanju, izvod iz matične knjige rođenih, taksenu pristojbu

Matičar zatim izdaje potvrdu (Potvrda o ispunjavanju pretpostavki za sklapanje braka) koju treba odnijeti nadležnom župniku župe u kojoj će se održati vjenčanje.

ZARUČNIČKI TEČAJ je prije svega "crkvena priprava na crkveni brak", namijenjena onima koji su članovi Crkve, dakle vjernici, koji žele sklopiti sakrament kršćanske ženidbe. Stoga u toj pripravi sudjeluju oni koji će o bračnoj i obiteljskoj tematici govoriti u ime Crkve, u skladu s crkvenim naukom i na temelju svojeg osobnog kršćanskog, vjerničkog iskustva.

Zaručnički tečaj održava se četiri dana u trajanju po dva sata.(Varazdinska Biskupija)
Zaručnički tečaj vode: dva bračna para, liječnik, psiholog i svećenik.

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 19:46 

Slika

Svjeca za vjencanje

Tko zna objasniti, svijeca za vjencanje ili ne...? I kakvu ulogu igra prilikom vjencanja...

Zaručnička svijeća

Neka moje svjetlo bude vidljivo u vašemu braku.
Više od dara, ja sam tih svjedok u domu vaše ljubavi.
Kad sja sunce, ne trebam gorjeti.
Ali kada je mrak, kada dođe oluja, tada me upali.
Kad se pojavi prva svađa, kad te potajno muči briga, tada me upali.
Kad treba učiniti prvi korak, a ne znaš kako, kad je potrebno razgovarati, a ne nalaziš riječi,
kad bi htio zagrliti a ruka ti je kao oduzeta, tada me upali.
Moje malo svjetlo je znak, sjajan jasan znak za vas.
Ono govori svoj vlastiti govor koji svatko razumije.
Ja sam vaša zaručnička svijeća.
Oboje vas volim.
Pustite me da gorim kad god je potrebno, i dokle god je potrebno.
Dok me zatim zajedno, obraz uz obraz, ne ugasite.
Tada ću vam zahvalno reći: do sljedećeg puta.

Phil Bosmans

Vrh

PostPostano: Čet kol 27, 2009 21:33 

Kod nas takvoga nema

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2009 04:01 

sara je napisao/la:
Kod nas takvoga nema
i ja prvi puta čujem za to

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2009 06:35 

:wink: Kao kod podjeljivanja drugih sakramenata, tako se i kod vjenčanja, makar ono bilo izvan mise, pale svijeće - znak svjetla Kristova.
No, još nisam vidio te vjenčane kič svijeće. Izgleda neka nova ''ponuda''. Kud ono silno mnoštvo đinđula po kliupama i koševi cvijeće, tud i to. Samo ne riža!
Ja ih molim da rižu odnesu u Karitas.

Vrh

PostPostano: Uto ruj 01, 2009 18:45 

ja naplatim od zaručnika prije vjenčanja 500 kuna za čišćenje pred crkvenim vratima od riže. Ako sami zaručnici pometu (u svom aranžmanu vratim im novac) Inače ne dopuštam nikakve đinđurlije po crkvi - niti da otac prati zaručnicu do oltara Oni sami dolaze pred oltar zajednički po božji blagoslov!

Vrh

PostPostano: Uto ruj 01, 2009 19:09 

sneni je napisao/la:
ja naplatim od zaručnika prije vjenčanja 500 kuna za čišćenje pred crkvenim vratima od riže. Ako sami zaručnici pometu (u svom aranžmanu vratim im novac) Inače ne dopuštam nikakve đinđurlije po crkvi - niti da otac prati zaručnicu do oltara Oni sami dolaze pred oltar zajednički po božji blagoslov!

ovo s bacanjem rize,slazem se i ja...Da nije uredu da se hrana baca...i neko praznovjerje...

Dragi Sneni,moze malo vise odgovra iz kojega razloga ne dozvoljavate..."Da otac prati mladenku do oltara"procitala sam negdje jos,da svecenik nije dozvolio...
Kada sam se ja udavala,to kod nas nije bilo,odnosno kod mene...A ,sda se i to promjenilo,pa Otac vodi do oltara Kcerku... u tom mojem rodnom kraju..

Negdje ,pustaju golubove....u zrak...,sta kazete na to???

Vrh

PostPostano: Uto ruj 01, 2009 19:12 

Slika

A,sta moze biti simbol "goluba"???....A i gola ledja Mladenke,ne odgovara Sakramentu zenidbe..?

Vrh

PostPostano: Uto ruj 01, 2009 22:16 

Leja je napisao/la:
ovo s bacanjem rize,slazem se i ja...Da nije uredu da se hrana baca...i neko praznovjerje...

Dragi Sneni,moze malo vise odgovra iz kojega razloga ne dozvoljavate..."Da otac prati mladenku do oltara"procitala sam negdje jos,da svecenik nije dozvolio...
Kada sam se ja udavala,to kod nas nije bilo,odnosno kod mene...A ,sda se i to promjenilo,pa Otac vodi do oltara Kcerku... u tom mojem rodnom kraju..

Negdje ,pustaju golubove....u zrak...,sta kazete na to???

Najprije što se tiče ove slike sa golubovima mislim da nije to bila misa - iz svega što se vidi na slici-- pa valja vidjeti da li je to bilo u crkvi u opće. A kad sam ovo pročitao da netko pušta golubove.. sjetih se zgode iz sjemeništa.. nas tridesetak u jednoj sobi "uči" ...muk ..najednom, komešanje ..hvatanje za nos..smrad..a jedan kolega prekine muk i kaže " Koji je otvorio golubinjak neka ga i zatvori..." prasak smijeha... Valjda će i ovima sa golubovima odletjeti i bračna vijernost i ustrajnost..

A sada odgovor na pitanje: Običaj da otac dovodi mladenku pred oltar je iz američkih filmova. A taj običaj potječe iz feudalnog američkog doba kad je otac bio gospodar svoje kćeri i dovodio je drugom Gospodaru.. kao da je donio vreću krompira ili prasicu... Za mene, svećenika je to čin dvoje slobodnih ljudi koji izriču privolu pred Bogom..

Drugo, malo koji otac prati svoje dijete redovito na misu - malo koji otac sa svojim djetetom pristupa k stolu Gospodnjem - pa nema ni sada što paradirati - pred zajednicom sve činiti budalom.. kao ono: gledajte ja sam svake nedjelje dovodio svoju kćerku do oltara a sada sam je doveo da pred Gospodinom sama uzme svoj život u ruke,... Kad bi očevi svake nedjelje dolazili sa djecom (mnogi ne dolaze ni na prvu pričest) ond abi možda imalo smisla. Ovako ludost koju ne smijemo dopustiti u obred.

Vrh

PostPostano: Sri ruj 02, 2009 06:10 

:wink: Nije to samo pomanjkanje vjere, nego i kulture i puno toga. Siromaštvo duha i neukost hrani se na prvoj kopanji, a to je tv., to su novine. Ta su sredstva davno prestala biti odgojna, a podilaze najnižim strastima.
Jednako tako neuka osoba odbija tradiciju jer to je zastarjelo i zaostalo. Bogatstvo hrvatskih svadbenih običaja se ne poštuje jer se to povezuje sa selom. Uostalom tu su američke sapunice i sav onaj kič koji se osobi bez ukusa i kulturne tradicije po naravi više sviđa..
Vozio sam se neki dan kroz naše lijepo Zagorje i u jednom dvorištu ugledam neki bijeli duuugačak auto u koji stane desetak ljudi. Takvi se auti, samo crni, mogu vidjeti u spotovima crnačkih repera... Kasnije sam doznao da se tim, iz Amerike uvezenim autom, voze na vjenčanje naše Barice i Štefeki :roll: .
Rekli su mi da tih tisuću i petsto kuna i nije neki novac kad prosječna svadba košta oko 70 do 120 tisuća kuna, a ja sa strahom pitam imaju li 300 kuna za takse, jer sam uvjeren da ih je recesija strefila. No tu su pozajmice i krediti.
I kulturno i ekonomski i vjerski i kako god hoćeš, naš jadni čovjek želi biti ono što nije i što mu ne treba.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 04, 2009 15:39 

Hvala vam Sneni i Angelus..!

Drago mi je da ste dali vase misljenje..! Jos jednom hvala!

Vrh

PostPostano: Pet ruj 04, 2009 15:43 

1. ŽUPNIKU JE POTREBNO DONIJETI:

A) KRSNI LIST koji ne smije biti stariji od 6 mjeseci: za rimokatoličku stranu iz rimokatoličke župe gdje je krštena a za pravoslavnu iz pravoslavne gdje je krštena;

B) OTPUSNICU ili DOZVOLU ako niti jedno ne stanuje na području župe Kastav.

C) Ako je jedna strana nekrštena ili je pak krštena kao punoljetna, onda treba donijeti IZVADAK IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH (može i preslika) Oni koji su kršteni kao mali, dokumente pod "C" ne trebaju donositi;

D) POTVRDU da zaručnici ispunjavaju pretpostavke za sklapanje braka u vjerskom obliku (dva istovjetna papira). POTVRDU će Vam izdati nadležni matičar i nju odmah trebate donijeti u župni ured dočim ju dobijete od matičara (oba papira);

E) POTVRDU o pohađanju tečaj o braku za 2009. godinu

F) Kumovi (svjedoci) kod vjenčanja mogu biti krštene osobe, nekrštene ili osobe bilo koje nacionalnosti.

2. MATIČARU JE POTREBNO DONIJETI:

A). Izvadak (ne Rodni list!) iz matične knjige rođenih (ne smije biti stariji od tri mjeseca);

B). Osobne karte i domovnice (original i preslika);

C). Adrese obaju kumova (najbolje preslike osobnih karata);

(Ovo je pitanje s jednog foruma...)
Zanima me je li moguće sklopiti crkveni brak ako jedno od nas dvoje nije kršteno (mislim i bez onog brzinskog postupka krštenja, krizmanja...)
Ne znam... Pada mi na pamet matičar i svećenik u isto vrijeme! Jesam li ja to gledala malo previše američkih filmova ili je i to izvedivo? Zna li tko nešto o tome?

Da ,ja znam da je moguce,ali ne znam objsniti...????

Vrh

PostPostano: Sub ruj 24, 2011 22:38 

Zaboravljena tema već :)

A što ulazi u tu taksu od 300kn? Da li su to neki troškovi čišćenja ili nekih dokumenata ili samo taksa za rad?

Brak je sveta stvar i taksa smije biti samo ako pokriva neke troškove. Inače je to za mene svetogrđe naplatiti savez sa ženom pred Bogom. Pa nismo u dučanu i ne kupujem robu ili uslugu - ženim se.

Naime platio sam 100kn tečaj, 100kn matičaru za zeleni list, po 30 kn za razne formulare i šta znači onda tih 300 ili 350kn?

Vrh

PostPostano: Ned ruj 25, 2011 07:16 

tapiros je napisao/la:
Zaboravljena tema već :)

A što ulazi u tu taksu od 300kn? Da li su to neki troškovi čišćenja ili nekih dokumenata ili samo taksa za rad?

Brak je sveta stvar i taksa smije biti samo ako pokriva neke troškove. Inače je to za mene svetogrđe naplatiti savez sa ženom pred Bogom. Pa nismo u dučanu i ne kupujem robu ili uslugu - ženim se.

Naime platio sam 100kn tečaj, 100kn matičaru za zeleni list, po 30 kn za razne formulare i šta znači onda tih 300 ili 350kn?

Ako ti je teško dat za crkvu 300 kn štogod ti novci pokrivali, reci koliko te uopće briga za crkvu. Valjda netko treba i pomest pa ima pravo na koju kunu.

Vrh

PostPostano: Ned ruj 25, 2011 12:08 

Ne meni nije teško dati novac za crkvu - dajem ga i to rado jer mi Crkva puno znači.
Meni je teško da moram platiti zavjete pred Bogom, jer time se ubija svetost čina.
Brak je početak stvaranja obitelji - prvi dan jedne obitelji. Obitelj je i najviša vrednota u Krščanstvu. Tražiti novac za stvaranje obitelji je za mene bogohulje - oprostite!
Može se reći uobičajeno je ostaviti toliko i toliko, ali doslovno narediti daj mi 350kn je ... neću reći.

Ponavljam ja ulazim sveti savez i zavjetujem se Bogom - to nema cijene. Nismo na placu ili butiku. To su bitne stvari i nadmaterijalne i to se ne smije spuštati na tu razinu.

Ako postoji trošak čiščenja Crkve onda je to trošak za čiščenje ili neki drugi trošak - sve 5 i treba se platiti. Ali ako je to tarifa za brak ... onda brak gubi svetost. Onda sam mogao to obaviti i kod matičara - oni isto imaju tarifu za brak!

Ovo je samo moje mišljenje!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata