Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon srp 06, 2020 14:08

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet ožu 13, 2020 22:00 

Ako je tko voljan, neka se pridruži ovoj molitvi.

Molit ćemo za zaustavljanje širenja koronavirusa, za ozdravljenje bolesnih i zaraženih, i za hrabrost u tjeskobi, panici i strahu.

Predlažem sljedeće molitve:

* * *

Posvetna molitva Presvetom Srcu Isusovu

Isuse predragi, Otkupitelju ljudskoga roda, pogledaj na nas, pred oltarom tvojim preponizno prostrte!
Tvoji smo, tvoji hoćemo biti! A da mognemo s tobom što čvršće biti sjedinjeni, evo se danas svaki od nas drage volje posvećuje Presvetom Srcu Tvojemu.
Tebe, istina, mnogi nisu nikada spoznali, tebe su, prezrevši zapovijedi tvoje, mnogi odbacili. Smiluj se na jedne i na druge, predobrostivi Isuse, i sve ih pritegni svetomu Srcu svojemu.
Kralj budi, Gospodine, ne samo vjernima, koji se nisu nikada odmetnuli od tebe, nego i rasipnim sinovima, koji su te ostavili: učini, da se ovi u kuću očinsku brzo povrate, da od bijede i glada ne poginu, Kralj budi onima koje ili kriva mišljenja zavaravaju ili nesloga rastavlja, i prizovi ih natrag u luku istine i jedinstvo vjere, da naskoro bude jedno stado i jedan pastir.
Udijeli, Gospodine, Crkvi svojoj sigurnu, potpunu slobodu; udijeli svim narodima mir i red; učini, da s oba stožera zemlje jedan razliježe glas: Budi hvala Božanskom Srcu, po kojemu nam je stečeno spasenje. Njemu slava i čast u vijeke. Amen.

Tko ima vremena, neka izmoli i Litanije Srcu Isusovu...

* * *

Ovu lijepu i staru molitvu izabrala sam "nasumičnim odabirom" (znajući da slučajnosti nema, već je sve providnost Božja), a "sveca zaštitnika" također slučajnim odabirom preko tražilice http://odaberisveca.ihtis.info/ ...

Za zaštitnika u borbi protiv koronavirusa dobili smo svetog Mihaela arkanđela.
Dobivena nakana je: Moli za začetnike i počinitelje zla.

Stoga predlažem da uz Posvetnu molitvu Srcu Isusovu svaki dan izmolimo i sljedeću kratku molitvu:

* * *

Molitva sv. Mihaelu

Sveti Mihaele, arkanđele, brani nas u boju;
proti pakosti i zasjedama đavolskim budi nam utočište!
Neka mu zapovjedi Bog, ponizno molimo,
i ti, vojvodo vojske nebeske,
Sotonu i druge duhove zlobne
koji svijetom obilaze na propast duša
božanskom jakošću u pakao protjeraj!
Amen!

* * *

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 11:48 

Ovdje sam prava zlica...sućut umrlima (kažu da ih je više od gripe, ali prilično malo znamo). No, priželjkivala sam nešto, da se turizam uruši, da prestanu betonirati vrtove za parkinge, uništavati šume zbog poljskih kuća sa bazenom itd...Nisam mislila na nešto ovakvo, više sam se uzdala u političku situaciju sa migrantima...Ali, ako se bahati zamisle kako su mali i kako je sve krhko, tad dobro...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 22:25 

Ovdje sam prava zlica...sućut umrlima (kažu da ih je više od gripe, ali prilično malo znamo). No, priželjkivala sam nešto, da se turizam uruši, da prestanu betonirati vrtove za parkinge, uništavati šume zbog poljskih kuća sa bazenom itd...Nisam mislila na nešto ovakvo, više sam se uzdala u političku situaciju sa migrantima...Ali, ako se bahati zamisle kako su mali i kako je sve krhko, tad dobro...

Hvala ti na molitvi :; ,

ovo su zapravo molitve protiv epidemije panike i neutemeljenoga straha, protiv tjeskobe kakvu može samo Zli prouzročiti i protiv pandemije autoritarnih i represivnih mjera kakve mogu samo državni vrhovi donijeti, sve radi "sigurnosti" građana.

Znam da je strah od ovoga virusa neutemeljen :; , zato mi je i onim "slučajnim odabirom" po nadahnuću sv. Faustine i stigla ta molitva: Posvetna molitva Srcu Isusovu koja je zapravo molitva smirenja, predanja i spoznanja Božje ljubavi prema nama. Ta molitva se pojavila u prijelomnim trenucima crkvene povijesti i uvijek je bila pomalo znakovita.

A ova druga molitva i to što je ispalo (nakon molitve Duhu Svetom) izbor sv. Mihaela anđela, to je još znakovitije. Mnogi su već počeli predlagati pokorničke molitve (npr. krunica Božjeg milosrđa i druge), a ovo je meni ispalo da treba zapravo moliti egzorcizam (i molitve za zaštitu od Zloga).

Zašto? Ne znam...

Razmišljam...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 22:45 

može i devetnica koju mole salezijanci http://donbosco.hr/novosti/item/2287-iz ... ci-krscana

Vrh

PostPostano: Čet ožu 19, 2020 19:15 

može i devetnica koju mole salezijanci http://donbosco.hr/novosti/item/2287-iz ... ci-krscana

Hvala na ovom linku!

Jednu od tih molitvi ću kopirati ovdje:

Molitva za izbavljenje od corona virusa

Svemogući i vječni Bože, iz Tebe čitav svemir crpi snagu, postojanje i život, zato dolazimo k Tebi dozvati Tvoje milosrđe jer i danas živimo u našoj ljudskoj krhkosti dok nas zahvaća virusna epidemija.

Mi vjerujemo da Ti vodiš tijek ljudske povijesti i da Tvoja ljubav može promijeniti našu budućnost na bolje u kakvom god stanju da jesmo. Zato Tebi povjeravamo bolesne i naše obitelji: da otajstvo Uskrsnuća Tvoga Sina pruži spasenje i olakšanje njihovome tijelu i duhu.

Pomozi svakome u našem društvu da svoj posao vrši jačajući duh solidarnosti. Budi oslonac liječnicima i zdravstvenim djelatnicima, odgojiteljima i socijalnim radnicima u vršenju njihovih dužnosti.

Ti koji si nam utjeha u umoru i oslonac u slabosti, po zagovoru Blažene Djevice Marije i svih Svetih liječnika i iscjelitelja drži svo zlo daleko od nas.

Oslobodi nas epidemije koja nas je zahvatila da možemo mirno nastaviti s našim uobičajenim aktivnostima i da slavimo Tebe i zahvaljujemo Ti obnovljena srca.

U Te vjerujemo i svoje molbe Tebi upućujemo Gospodine Kriste. Amen.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 23, 2020 12:33 

https://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/ ... m-potresu/

Pomolimo se i bl. Ivanu Merzu, čiji su grob i slika ostali sačuvani u potresu:

Svemogući vječni Bože, u Ivanu Merzu dao si nam divan primjer vjere i ljubavi prema Kristu i Crkvi. U svojemu kratkom životu Ivan je uz pomoć tvoje milosti postigao mnoge vrline i potaknuo nas da nasljedujemo njegovu predanost u tvoju svetu volju, strpljivost u podnašanju križeva svakodnevnoga života te nesebičnu ljubav prema bližnjemu. Njegov neumoran rad za proširenje Kristova kraljevstva u dušama mladih mnoge je priveo k tebi koji jedini daješ čovjeku pravi smisao života. Uvjereni da ti je Ivan svojim svetim životom omilio, molimo te da ga se udostojiš proslaviti čašću oltara kako bi njegov primjer pomogao ljudima na putovanju prema nebeskoj domovini. Udijeli nam milost da nasljedujemo čvrstoću njegove vjere, nesebičnost njegove ljubavi te apostolsku revnost da se tako približimo idealu kršćanske savršenosti koji nam je on svojim životom pokazao. Njegovim zagovorom udijeli nam posebnu milost za koju te sada molimo: za ozdravljenje nastradalih u potresu, osobito za djevojčicu u kritičnom stanju... usliši nas, neka bude to na korist dušama našim, prema Tvojoj volji i Tebi na slavu.
Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

Vrh

PostPostano: Sri ožu 25, 2020 18:14 

https://priznajem.hr/novosti/svijet/mon ... na/116628/

33 molitve za zdravlje, hrabrost i zaštitu

:) :) :)

Vrh

PostPostano: Uto ožu 31, 2020 18:38 

Molitva u vremenu širenja bolesti

Svemogući vječni Bože,
okrjepo u nevoljama,
potporo u slabostima,
od Tebe sva stvorenja primaju život
i dobivaju životnu snagu.

Dolazimo k Tebi,
zazivajući Tvoje milosrđe,
jer spoznajemo, živeći iskustvo širenja bolesti,
kako je ovozemaljski život krhka stvarnost.

Tebi povjeravamo bolesnike i njihove obitelji:
udijeli zdravlje njihovu tijelu, duhu i duši.
Svim članovima društva pomozi
vršiti povjerene im pozive i zadaće
te jačati duh međusobne solidarnosti.

Podupiri i nadahnjuj liječnike
i sve zdravstvene djelatnike u njihovoj službi,
a osobito njegovatelje
koji izbliza skrbe za bolesne.

Ti, koji si vrelo svakoga dobra,
blagoslovi ljudsku obitelj;
odagnaj od nje svako zlo,
a Crkvi i svim kršćanima
daruj nepokolebljivu vjeru.

Ne ostavi nas u kušnjama zaraze
koja unosi nesigurnost i nemir.
Svojom nas milošću oslobodi straha,
da bismo živjeli u vedrini i radosti,
zahvaljujući Ti obnovljena srca.

U Tebe se, Gospodine, uzdamo
i Tebi uzdižemo svoju prošnju,
jer si Ti, dobri Oče, Začetnik života,
u zajedništvu s Duhom Svetim
i sa svojim Sinom Isusom Kristom,
Liječnikom duše i tijela,
koji živi i kraljuje u vijeke vjekova.
Amen.

Presveta Bogorodice Marijo, Zdravlje bolesnih – moli za nas!
Sveti Josipe, Zaštitniče Crkve i naše Domovine – moli za nas!
Blaženi Alojzije Stepinče - moli za nas!

U Zagrebu, na svetkovinu sv. Josipa, 19. ožujka 2020. godine.

http://www.zg-nadbiskupija.hr/dokumenti/aktualnosti/molitva-u-vremenu-sirenja-bolesti

Vrh

PostPostano: Uto ožu 31, 2020 18:44 

Kako aktualno!

"Malodušnost dobrih vjernika

Uslijed opće pokvarenosti, a pokraj tolikih nesreća, koje su se survale na čovječanstvo, nije nikakvo čudo, da su klonuli duhom i mnogi dobri vjernici. Oni se danas u čudu pitaju, zašto tolike strahote u svijetu? Ne mogu razumjeti, zašto moraju jednako trpjeti i pravedni i nepravedni. Da li je Bog uopće u stanju obuzdati ikada više sva ova zla i uspostaviti opet kršćanski poredak na zemlji? Slične su se misli nametale i pobožnom psalmistu, kada je narod izraelski bio u sužanjstvu babilonskome, a protivnici mu se rugali pitajući: »Gdje je Bog njihov?«[246]

Činjenica je, da su ove strašne nevolje veliko dobročinstvo Božje

Znam, da će se mnogi začuditi, kada čuju te riječi. Zar je dobročinstvo Božje tisuće popaljenih kuća, porušenih mostova, uništenih javnih zgrada, osiromašenih obitelji, ostavljene djece, poubijanih ljudi? Za onoga, koji sve stvari gleda samo tjelesnim očima, to svakako nije nikakvo dobročinstvo nego strašna nesreća. Ali za čovjeka, koji sve stvari gleda očima vjere, sadašnja zla su doista veliko dobročinstvo Božje. Kad bi kojemu vinogradaru tuča uništila vinograd, bila bi ludost govoriti mu o nekom dobročinstvu. Ali kad bi tuča, koja uništi njegov vinograd, bila od čistoga zlata, ne bi to sigurno smatrao nesrećom nego velikim dobitkom, jer bi tvarna šteta bila stostruko naplaćena vrijednošću zlata. To je dobro razumio sveti Pavao apostol, kada kraj svih patnja, koje su ga stizale, govori: »Napunio sam se utjehe; izobilan sam radosti posred sve nevolje naše.«[247] »Tako i sadanja zla nisu za pravoga kršćanina nesreća nego lijek u ruci Božjoj, kojim se Bog služi, da nas izbavi od pravoga zla. Ta zar nas nije Isus Krist učio moliti: »Oče naš, koji si na nebesima?«[248]A za pravoga oca, koji uistinu ljubi svoje dijete, zapisao je sam Bog Duh Sveti: »Tko štedi šibu, ne ljubi sina svojega, a tko ga ljubi, kara ga za vremena.«[249] I nas dakle sve kara Otac nebeski ovim strašnim ratom, jer nas iskreno ljubi.

Bog kažnjava grješnike, da ih obrati na pravi put

Mnogi je čovjek posve zaboravio, koji je cilj i svrha njegova života na zemlji. A kada ne bi bilo nevolja i jada, kakvi su sada snašli čovječanstvo, mnogi se ne bi nikada više obratili k Bogu. Možda bi im nekoliko godina išlo dobro na zemlji, ali bi zato trpjeli kroz svu vječnost. Bog ih hoće izbaviti po ovim teškim nevoljama. Čuli ste već toliko puta onu priču o rasipnom sinu. Dok god je bilo novca u džepu, nije mu bilo ni na kraj pameti da se popravi i vrati poštenom životu u kući svoga oca. Tek onda, kad je nastupila strašna glad, i on nije imao što jesti, nego uzimao koštice, kojima su hranili svinje, otvorile su mu se oči. Tek onda lupio je šakom o prsa i vrativši se k ocu, skrušeno priznao: »Oče, sagriješih nebu i tebi; nisam više dostojan zvati se sinom tvojim.«[250] Sigurno je, da su strašna zla, koja su snašla čovječanstvo, vrlo bolna operacija, ali je sigurno i to, da mnogi ljudi ne bi više nikada našli put k Bogu Ocu nebeskome, da se ne hrane zlima, koja ih čine bjednijima od životinja.

..."

http://stepinac.zg-nadbiskupija.hr/hr/s ... a-1945/740

Vrh

PostPostano: Sri tra 01, 2020 13:53 

Ne mogu zamisliti Cvjetnicu bez odlaska u crkvu, blagoslovljenih maslinovih grana, Veliki Petak bez procesije.... :((

Vrh

PostPostano: Čet tra 02, 2020 19:29 

Ne mogu zamisliti Cvjetnicu bez odlaska u crkvu, blagoslovljenih maslinovih grana, Veliki Petak bez procesije.... :((

Niti ja...
Uopće nemam sveti, pokornički osjećaj korizme kad sam odlazila dvaput tjedno na Križni put u crkvu
i kad su počinjale ispovijedi po župama...
Samo neki čudan osjećaj nesigurnosti (možda previše gledam tv) i kao da je vrijeme zaustavljeno...
Nigdje ljudi na ulici.
Svi žure i odjure. U trgovinu i natrag.
Samo doma se nekako više družimo, smijemo se i osjetljiviji smo na poglede i riječi..

A dobro veli o. Sente danas da je to zapravo "milosno vrijeme", nama darovano vrijeme...
Za nešto dobro...

Nisam se priviknula još na ovu "virtualnu duhovnost"...
Na koju misu ideš? :)) U Karlovac kod sv. Josipa ili u zagrebački Sopot?
Ili u neku facebook župu...
Moje župe nema na facebooku, pa idem u Karlovac. :DD
Srećom tamo sam jednom bila u crkvi, pa mi je lakše uživiti se da je to stvarnost...

U KTC-u puštaju 30 ljudi odjednom,
Sabor zasjeda i više ih je od 30... Samo u crkve ne smije doći više od 10 ljudi...
Kojom logikom?

Jedina nada "da Bog može nekako iz svega ovoga izvući dobro"...
Preskaču se pričesti i krizme...
Samo da mnogi ne preskoče i Uskrs!

Vrh

PostPostano: Pet tra 03, 2020 08:14 

Niti ja...
Uopće nemam sveti, pokornički osjećaj korizme kad sam odlazila dvaput tjedno na Križni put u crkvu
Samo neki čudan osjećaj nesigurnosti (možda previše gledam tv) i kao da je vrijeme zaustavljeno...
Nigdje ljudi na ulici.
Samo doma se nekako više družimo, smijemo se i osjetljiviji smo na poglede i riječi..

A dobro veli o. Sente danas da je to zapravo "milosno vrijeme", nama darovano vrijeme...
Za nešto dobro...

Srećom tamo sam jednom bila u crkvi, pa mi je lakše uživiti se da je to stvarnost...

Sabor zasjeda i više ih je od 30... Samo u crkve ne smije doći više od 10 ljudi...
Kojom logikom?

Vrijeme je da se malo stane i razmisli o smislu.
Pobožnosti su potrebna i redovita stvar ali nisu sami sebi svrha.

Vrh

PostPostano: Pet tra 03, 2020 13:16 

Niti ja...
Nigdje ljudi na ulici.

Za nešto dobro...

Kojom logikom?

Tako isto mislim i ja...gledam ponekad onu misu na tv sa Sopota...Ja sam sa Brača, nema moje župe na tv. Sinoć sam gledala klanjanje na tv Jadranu. U nedjelju sam "zakasnila" jer navikla na misu našu u 10, 30 a na tv je bila u 9. Razočarala sam se pa nisam htjela ni gledati (već je počelo evanđelje). Ovu nedjelju neću zakasniti. No gledala sam na vjerskoj emisiji u utorak na tv Jadranu, da možemo ubrati grančicu i smatrati je blagoslovljenom za vrijeme prijenosa mise. Da će neke crkve staviti blagoslovljene grančice kraj crkve da se uzmu...A ja sam mislila ubrati, pa blagosloviti (imam još malo blagoslovljene vode doma). No možda i ostavim staru i ne napravim ništa, da bude kao podsjetnik. Inače, mise na tv ne doživljavam kao prave :(
Jedino križni put mogu moliti sama (iako mi je ljepše bilo u crkvi). Imam ih nekoliko, najdraži mi je od Zlatka Sudca, pa sama pjevam i kontempliram na svaku postaju, izvuče se i po sat vremena...

Vrh

PostPostano: Pet tra 03, 2020 19:31 

Tako isto mislim i ja...gledam ponekad onu misu na tv sa Sopota...Ja sam sa Brača, nema moje župe na tv. Sinoć sam gledala klanjanje na tv Jadranu. U nedjelju sam "zakasnila" jer navikla na misu našu u 10, 30 a na tv je bila u 9. Razočarala sam se pa nisam htjela ni gledati (već je počelo evanđelje). Ovu nedjelju neću zakasniti. No gledala sam na vjerskoj emisiji u utorak na tv Jadranu, da možemo ubrati grančicu i smatrati je blagoslovljenom za vrijeme prijenosa mise. Da će neke crkve staviti blagoslovljene grančice kraj crkve da se uzmu...A ja sam mislila ubrati, pa blagosloviti (imam još malo blagoslovljene vode doma). No možda i ostavim staru i ne napravim ništa, da bude kao podsjetnik. Inače, mise na tv ne doživljavam kao prave :(
Jedino križni put mogu moliti sama (iako mi je ljepše bilo u crkvi). Imam ih nekoliko, najdraži mi je od Zlatka Sudca, pa sama pjevam i kontempliram na svaku postaju, izvuče se i po sat vremena...

Isto i ja molim sama križni put. Nisam još čitala od Zlatka Sudca, meni je sad nekako najdraži od sv. Faustine. Ove godine sam otkrila i neke nove, sa bl. Stepincem i sa sv. Antunom... Također se mogu lijepo uživiti i razmatrati svaku postaju.
Sa misama na TV imam teškoća sa sabranosti (kad nisam sama), ali nekako se trudimo... Sviđa mi se što su lijepe propovijedi i u obične dane i hvala Bogu na tome (mislim na mise iz Karlovca). Zaista treba u to vrijeme sve ostaviti i početi gledati kao najnapetiji film , uživiti se kao da smo se teleportirali tamo. Onda je u redu.
Sjećam se none naše kad je bila bolesna, imala je tv u sobi, kleknula je na pod i sva je bila pred Isusom...
U vezi blagoslovljenih grančica mislim da je sve ovo troje što si nabrojala u redu... Naš župnik slavi misu potpuno sam (nažalost!), ne želi nikoga pokraj sebe, a na web stranicu je napisao lijepo pismo, nešto u stilu "klanjajte se u duhu i istini". :))
Razumijem taj oprez, ali tako fali u ovo vrijeme utješna, topla i bliska riječ.

Vrh

PostPostano: Ned tra 05, 2020 17:15 

U ovoj situaciji kad ne možemo na pričest i kad nam se preporuča duhovno se pričešćivati i klanjati se, mislim da ne bismo trebali Isusa u Presvetom Oltarskom Sakramentu dugo ostavljati samoga, nego iskoristiti priliku kad je crkva otvorena (to je obično naznačeno na župnim stranicama ili oglasnoj ploči, i dok je manje od 10 ljudi istovremeno u crkvi) otići do Isusa i barem kratko ostati u klanjanju ili izmoliti ovu molitvu iz Fatime (nju je anđeo naučio moliti djecu):

Presveto Trojstvo,
Oče, Sine i Duše Sveti!

Ponizno te molim
i darujem ti predragocjeno tijelo,
krv, dušu i božanstvo Isusa Krista,
prisutnog u svim svetohraništima širom svijeta,
kao naknadu za svu bezobzirnost,
svetogrdnost
i nemarnost ljudi prema tebi.

Po neizmjernim zaslugama
njegova presvetog Srca
i neokaljanog Srca Marijina