Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri svi 27, 2020 16:44

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto svi 19, 2020 02:30 

Zdravo svima imam jedno pitanje o molitvi koju ne mogu shvatiti na primjer na sajtu bitno sam čitao da možemo moliti ne samo doma neko čak i vani dok šetamo a dobro je i molit za susjede i ljude pokraj kojih prolazimo za razlićite potrebe evo ovdje mozete vidjeti di sam to našao

https://www.bitno.net/vjera/duhovnost/9 ... ko-poceti/

Nadam se da če to nekome pomoči koji prolazi kroz potesčkoče u molitvi

Evo da se vratim na glavno pitanje kako bi mi to trebali moliti vani a da ne izgledamo kao da se hvalimo znam da je pitanje malo čudno ali volio bih znati da li se treba imat sklopljene ruke i križamo se dok se molimo vani dok šetamo i molimo za susjeda i ne trebamo se bojati sto nas drugi gledaju pa makar nas ismijali jer mi tako svjedočimo vjeru?

(Nadam se da če netko mi pomoči razumijeti jer sam se tek počeo molit neko vrijeme nakon puno puno godina ali nakon obračenja sam se počeo molit)

A drugo pitanje je kako moliti za osobu koja često psuje ili proklinje u mojoj prisutnosti kako se izraziti ako ne sluša ili je nasilna kako posutpiti u toj situaciji imamte li koj dobar prijedlog?

Treće pitanje je o strelovitim molitvama kada molimo takve molitve jeli isto dobro prekrižit se jednom sam čitao da je dobro to ponavljati u sebi znači u mislima? i tako isto mozemo u parku dok šetamo

I zadnje je extra pitanje zanima me je li u redu doč do osobe i pitati osobu ako zeli da se pomolim za nju ako ima potrebu strance koje ne poznajemo? znam znam čudno pitanje negdje sam to pročitao o toj ideji ili se to vise radi ako vidis osobu koja je tuzna ili je poznanik susjed ili susjeda sto mislite o tome?

Nadam se da če te me razumijeti o čemu govorim molim vas da prije odgovora se pomolite duhom svetom da odgovor bude ponizan jer jedino tako se moze pomoč čovijeku kao i sto nas uči sveto pismo da treba pomagati jedni drugima izgradivati jedno drugo sjetite se zlatnog pravila

Vrh

PostPostano: Uto svi 19, 2020 05:53 

Jedan meni zgodan i vrijedan način učenja molitve od vlč. Zlatka Sudac: https://www.youtube.com/watch?v=tru5IE-7F00&t=980s
Poslušaj - možda ti/nam pomogne...

Molitva je način života kad mi/nam je Bog na 1. mjestu tj. kad sam u Ljubavi i Miru.
Bog nas poziva da budemo stalno u Ljubavi i Miru, da redovito radimo pretvorbu/obraćenje.

Primjer molitve tj. načina života kad nam je Bog na 1. mjestu - kad hodamo sa Bogom kad nam je život molitva:
Post 5,21-24
Kad je Henoku bilo šezdeset i pet godina, rodi mu se Metušalah.
Henok je hodio s Bogom. Po rođenju Metušalahovu Henok je živio trista godina te mu se rodilo još sinova i kćeri.
Henok poživje u svemu trista šezdeset i pet godina.
Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze.

Vrh

PostPostano: Uto svi 19, 2020 10:24 

Jedan meni zgodan i vrijedan način učenja molitve od vlč. Zlatka Sudac: https://www.youtube.com/watch?v=tru5IE-7F00&t=980s
Poslušaj - možda ti/nam pomogne...

Molitva je način života kad mi/nam je Bog na 1. mjestu tj. kad sam u Ljubavi i Miru.
Bog nas poziva da budemo stalno u Ljubavi i Miru, da redovito radimo pretvorbu/obraćenje.

Primjer molitve tj. načina života kad nam je Bog na 1. mjestu - kad hodamo sa Bogom kad nam je život molitva:
Post 5,21-24
Kad je Henoku bilo šezdeset i pet godina, rodi mu se Metušalah.
Henok je hodio s Bogom. Po rođenju Metušalahovu Henok je živio trista godina te mu se rodilo još sinova i kćeri.
Henok poživje u svemu trista šezdeset i pet godina.
Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze.

Hvala na odgovoru mozete molim vas pročitati moje pitanje o molitvi dok šetamo?

Jeste li ikada molili dok šetate? (Da li se treba imati sklopljene ruke dok to radimo ili molimo u mislima kad smo vani?

Vrh

PostPostano: Uto svi 19, 2020 11:23 

Biti će pomalo mistično. Niti ja sam ne bih povjerovao to prije svog vlastitog iskustva, no kad sam predan privolom Bogu molitvom, to ne znači da sam u nekoj drugoj dimenziji.
To znači da sam potpuno svjestan i što je najbolje osjećam povezanost. Osjećaj je uvijek drugačiji i to nikad ne mogu kontrolirati.
Ali jedno je sigurno: kad sam u zahvalnosti ponizan i kad blagoslivljam situacije koje mi se događaju - odgovor kroz osjećaj uvijek dolazi. Ti osjećaji - razmjena osjećaja - je ono što u meni Duh Sveti radi dovodeći Ljubav i Mir u mene, kroz mene i preko mene svima. To je Ja Jesam za jedno (zajedno).
Privolom na promjenu sebe umnažamo molitvom darove koje smo dobili na opću radost - Bogu hvala! Provodimo volju Božju.

Kako je i vlč. Sudac rekao - ne trebaju nam ruke za molitvu. Bitno je srce! Bitno je što osjećamo u molitvi, što osjećamo u srcu (nema tu glume i licemjerstva) i bitno je naše prepuštanje preobrazbi na dobro tj. postavljanje Boga na 1. mjesto u našem životu u zahvalnosti i poniznosti.

Ja mogu raditi mnoge stvari i mogu istovremeno molitvom blagoslivljati zlo koje se stvara u meni, razdjeljenost koja se stvara u meni. To niti sanjati nisam mogao da je moguće. Dakle razgovaram i u molitvi sam.
Obraćenje je moguće u bilo kojoj situaciji. Prije mi je trebao mir i sabranost, no praksom molitve tj. hodanja sa Bogom - to postaje dio mog života :))

Znam da ovo što sam rekao, ili što je npr. vlč. Sudac rekao, nije što se čuje na svakom koraku (takav dojam imam).
Svatko za sebe treba naći svoj jedinstveni način hodanja sa Bogom.
Zato i Isus naš Spasitelj i Otkupitelj koristi prispodobe da svatko na svoj jedinstven način moli.

Jedna lijepa pjesma mi pada na pamet koja dočarava naš život sa Bogom:
DOBRIŠA CESARIĆ
SLAP

Teče i teče, teče jedan slap;

Što u njem znači moja mala kap?

Gle, jedna duga u vodi se stvara,

I sja i dršće u hiljadu šara.

Taj san u slapu da bi mogo sjati,

I moja kaplja pomaže ga tkati.

Vrh

PostPostano: Uto svi 19, 2020 16:38 

Biti će pomalo mistično. Niti ja sam ne bih povjerovao to prije svog vlastitog iskustva, no kad sam predan privolom Bogu molitvom, to ne znači da sam u nekoj drugoj dimenziji.
To znači da sam potpuno svjestan i što je najbolje osjećam povezanost. Osjećaj je uvijek drugačiji i to nikad ne mogu kontrolirati.
Ali jedno je sigurno: kad sam u zahvalnosti ponizan i kad blagoslivljam situacije koje mi se događaju - odgovor kroz osjećaj uvijek dolazi. Ti osjećaji - razmjena osjećaja - je ono što u meni Duh Sveti radi dovodeći Ljubav i Mir u mene, kroz mene i preko mene svima. To je Ja Jesam za jedno (zajedno).
Privolom na promjenu sebe umnažamo molitvom darove koje smo dobili na opću radost - Bogu hvala! Provodimo volju Božju.

Kako je i vlč. Sudac rekao - ne trebaju nam ruke za molitvu. Bitno je srce! Bitno je što osjećamo u molitvi, što osjećamo u srcu (nema tu glume i licemjerstva) i bitno je naše prepuštanje preobrazbi na dobro tj. postavljanje Boga na 1. mjesto u našem životu u zahvalnosti i poniznosti.

Ja mogu raditi mnoge stvari i mogu istovremeno molitvom blagoslivljati zlo koje se stvara u meni, razdjeljenost koja se stvara u meni. To niti sanjati nisam mogao da je moguće. Dakle razgovaram i u molitvi sam.
Obraćenje je moguće u bilo kojoj situaciji. Prije mi je trebao mir i sabranost, no praksom molitve tj. hodanja sa Bogom - to postaje dio mog života :))

Znam da ovo što sam rekao, ili što je npr. vlč. Sudac rekao, nije što se čuje na svakom koraku (takav dojam imam).
Svatko za sebe treba naći svoj jedinstveni način hodanja sa Bogom.
Zato i Isus naš Spasitelj i Otkupitelj koristi prispodobe da svatko na svoj jedinstven način moli.

Jedna lijepa pjesma mi pada na pamet koja dočarava naš život sa Bogom:
DOBRIŠA CESARIĆ
SLAP

Teče i teče, teče jedan slap;

Što u njem znači moja mala kap?

Gle, jedna duga u vodi se stvara,

I sja i dršće u hiljadu šara.

Taj san u slapu da bi mogo sjati,

I moja kaplja pomaže ga tkati.

Hvala vam na odgovoru prijatelju i upravu ste o blagoslovu ljubavi i poniznosti ja još puno trebam o tome naučiti i ako me nešto muči sto još ne razumijem ovo u srcu raditi sa zatvorenim očima križanje i bez ruku pa bih vas pitao jedno pitanje o tome

Ovaj da li je to u skladu sa našim katolickim učenjem sve ovo što sam slušao na you tubu jer treba biti jako oprezan što slušamo ima puto sekti i lažnog učenja kao što su gnosticizam skeluzirana svijest kršćanstva takozvani humanizam treba biti jako oprezan ovdje treba sve provjervati jer ako nešto ne štima kao što biblija kaže a drugi tako ne pričaju ili o nauku katoličke crkve onda je jasno krivovjerje pa zato bi volio znati ovo sto sam slušao je li to sigurno sto katolicka crkva uči naravno nakon dobrih riječi blagoslova ljubavi i molitva iz srca ima smisla ali danas sam čitao katekizam baš o ovome unutranja molitva i nigdje nisam našao o ovome sto se pričalo na youtube nakon svega dobroga do jednog detalja pa bi volio znati vaše mišlenje

Zaboravio sam reči da biblija uči da moramo naučavati što nas gospodin uči upozorava sveti pavao u posalanici kološanima https://www.biblegateway.com/passage/?s ... ion=HNZ-RI

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 06:14 

Prvo bih rekao da budeš bez straha i bez bojazni. Samo hrabro naprijed.

Ono što sam ja iznio je moje vlastito iskustvo molitve i kako smo svi jedinstveni i jedinstveno se mijenjamo - to važi samo za mene sada.
Dakle svatko od nas je pozvan da nađe svoj put molitve - povezanosti sa Bogom. U tome mu može pomoći tuđe iskustvo ili napuci drugih kao poticaj i ništa više.

No ono što si spomenuo je ključno: Biblija.
Biblija mi/nam može puno pomoći. Osobito Evanđelja. Tamo se svi odgovori mogu naći.
Vremenom spoznajem da baš kako piše u Bibliji - tako to stvarno i je. Ništa nije preneseno značenje, figurativno i slično, već baš kako piše. Od riječi do riječi.
Jasno mi je da to mnogima ne odgovara, no to je njihov problem koji bi htjeli da i druge uvuku u neko posebno tumačenje...
Moj savjet je držati se Biblije i ne imati straha :))

Sveti Pavao lijepo objašnjava da je baš problem ljudske naravi da sve bude po nekom redu, poretku, ustroju...
Krist nas poziva na obraćenje; na ponovno rođenje da postanemo djeca Božja u kraljevstvu Božjem.

A uči nas naš Spasitelj i Otkupitelj Isus Krist i npr. sljedeće:
Mt 23,1-12
Tada Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima:
"Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji.
Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine.
Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom makli.
Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide. Doista, proširuju zapise svoje i produljuju rese.
Vole pročelja na gozbama, prva sjedala u sinagogama,
pozdrave na trgovima i da ih ljudi zovu 'Rabbi'.
Vi pak ne dajte se zvati 'Rabbi', jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća.
Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš - onaj na nebesima.
I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa - Krist.
Najveći među vama neka vam bude poslužitelj.
Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen."

Rijetko čujem svećenika da iznosi svoj doživljaj molitve. Svoj odnos sa Bogom i time potiče vjernike na razmišljanje kako bi sami našli svoj put do Boga.
Koliki su se prozvali Rabbi, Pater, Fratar, Velečasni, crkveni velikodostojnik, Otac, vođa, lider...
Ne daj se tako zvati, budi ponizan - kaže Isus naš Spasitelj.

Neki su mi dobronamjerno rekli da nađem duhovnika, duhovnog vođu da ne odem u krivu stranu...
Ja sam ga našao. To je naš Spasitelj i Otkupitelj Isus Krist :))

Ja sam samo ponizno poslušao Isusa i dao privolu. I gle baš je onako kako piše u Bibliji kako je Isus rekao.
Poslušajmo Krista, a ne vođe i idole. Ne drži se mojih izjava i mojih iskustava. Ona ti mogu biti samo poticaj. Poticaj da poslušaš Krista.
Budimo poslušni Kristu i bez straha naprijed, bez usporedbe, osuđivanja, ogovaranja, kritiziranja - ali sa Ljubavlju i Mirom :DD

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 07:40 

Shvacas ti da ovo sto ti pricas nije Katolicko ucenje, vec tvoje?

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 09:48 

Brate, ja nisam učitelj.
Učitelj mi je naš Otkupitelj i Spasitelj Isus Krist.

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 15:14 

A tko ce narodu tumacit sto nam nas Otkupitalj Isus zeli rec?

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 17:42 

U poniznosti brat bratu.
To nam/mi učitelj govori u Mt 23,1-12.

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 21:07 

Da, sad shvacam.
No, jedno mi nije jasno. Kako nam jedan brat govori jedno, a drugi drugo, a svi u svojoj velikoj poniznosti, sebe smatraju ispravnim, tj svaki od te braca tvrdi da je bas on u pravu i da bas on ispravno tumaci sv pismo?

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 22:23 

Ja ne shvaćam kako netko može biti u poniznosti smatrajući da je on samo ispravan?
Ili sam ponizan i zahvalan Bogu Ocu našemu koji mi je na 1. mjestu ili smatram da sam ja ispravan tj. u meni ključa ponos, arogancija, oholost i želja za uspjehom...
Ne razumijem kako mogu biti u Ljubavi tj. kako mogu biti zaljubljen i ujedno se smatrati iznad onoga koga ljubim?

Naš učitelj govori u Mt 23,11-12:
Najveći među vama neka vam bude poslužitelj.
Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen.

Kako nas naš Učitelj lijepo uči. :))

Predivan je ovaj svijet :DD
Aleluja! Živjela Ljubav!

Vrh

PostPostano: Čet svi 21, 2020 06:39 

Aha, dakle ti iz oholosti pricas gluposti. Nista novo, takvih sam na bespucima interneta vidio tucet.
A sto se poniznosti tice, mislim da ti uopce ne znas sto je poniznost, jer citajuci tvoje postove tesko je doc do ikakvog zakljucka da poniznost kod tebe postoji.
Onda, da nas prosvijetlis? Da nam objasnis sto je poniznost? Jer mi ocito imamo krive definicije.

Vrh

PostPostano: Čet svi 21, 2020 07:40 

Hvala za opomenu!
Ja sam grešnik. Bez problema napravim glupost i pogriješim.
Nastojati ću se popraviti i ne griješiti više.
Molim te za oprost!

Danas je baš lijepi sunčan dan. Bogu hvala i slava!

Ne želim se uspoređivati i nadmetati.
Očaran sam ovim predivnim životom na ovoj veličanstvenoj Zemlji; očaran sam Ljepotom koju nam je Bog Otac naš milostivo u Ljubavi dao da živimo kao braća.
Ljubav i Mir u nama, preko nas i od nas!
Samo nas Ljubav veže i spaja, samo Ljubav :DD

Vrh

PostPostano: Čet svi 21, 2020 11:22 

Pa sto se meni ispricavas? Kakve veze to ima sa poniznoscu??

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata