Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri svi 27, 2020 09:29

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Naslov: Re: Kako moliti
PostPostano: Ned ožu 29, 2020 12:02 

...
Ono što mi se nedavno dogodilo, nije se dogodilo slučajno...
Uvidio sam da sam zaboravio napisati jednu bitnu karakteristiku u molitvi/životu: poniznost.
Poniznost je lijepa osobina i za sobom odlično povlači zahvalnost.
Dobro je biti zahvalan kad se nešto dobilo ili kad se nešto dobiva, no još je važnije iskazati zamišljanjem tj. osjećanjem zahvalnost za ono što ću/ćemo dobiti - za ono što nam je Bog pripremio/namijenio.
Dakle kod opraštanja u molitvi osjećam zahvalnost što mi je već oprošteno. Kod takve kontemplativne molitve teško da ne osjetim vezu sa Bogom.

Danas, slušajući čitanje o Lazaru; Iv 11,1-44; došla mi je potvrda/spoznaja još jednog mjesta gdje me/nas Isus podučava kako moliti:
Iv 11,38-44
Isus onda, ponovno potresen, pođe grobu. Bila je to pećina, a na nju navaljen kamen.
Isus zapovjedi: "Odvalite kamen!" Kaže mu pokojnikova sestra Marta: "Gospodine, već zaudara. Ta četvrti je dan."
Kaže joj Isus: "Nisam li ti rekao: budeš li vjerovala, vidjet ćeš slavu Božju?"
Odvališe dakle kamen. A Isus podiže oči i reče:
"Oče, hvala ti što si me uslišao.
Ja sam znao da me svagda uslišavaš;
no rekoh to zbog nazočnog mnoštva:
da vjeruju da si me ti poslao."

Rekavši to povika iza glasa: "Lazare, izlazi!"
I mrtvac iziđe, noge mu i ruke bile povezane povojima, a lice omotano ručnikom. Nato Isus reče: "Odriješite ga i pustite neka ide!"

Isus u molitvi Ocu potresen osjećajima tuge osjeća zahvalnost na uslišanju molitve i to je rekao zbog mnoštva/nas/mene - zbog naše vjere.
Naučio nas je i u ovoj prilici kako moliti da naša molitva bude uslišana.

Hvala ti Isuse na predivnom pouku/učenju molitve kojim si dao nama/meni spoznaju kako moliti. :))

Vjera je ta koja sve pokreće, preokreće, obraća.
Lijepo je biti u radosti, u Ljubavi na ovom predivnom svijetu uz Otkupitelja Spasitelja našeg/mog :DD

Vrh

PostPostano: Ned svi 17, 2020 15:21 

meni najbolje paše neka spontana molitva kad se svojim riječima obraćam Bogu i onda baš kad konretno molim, tad osjećam da me Bog uslišao. ovdje bih se htjela zahvaliti javno Bogu za sve konkretne pomoći u mom životu=)

Vrh

PostPostano: Pon svi 18, 2020 10:40 

Odlično rečeno :)
Biti zahvalan i ponizan su osjećaji koji odlično priliče vjerniku - tj. konkretno za sebe mogu reći da su to osjećaji koji su Bogu dragi i Bog mi na njih odgovara Duhom Svetim.
Kod mene su odgovori iznenađujuće predivni, nešto najbolje ikad doživljeno ...
Kad ne filozofiram, kad sam spontan, kad predajem ono što mi je na srcu ljubeći ovaj život opraštajući dugove - tada me molitva mijenja tj. Duh Sveti djeluje.

Lijepo je čuti da nas ima još... Bogu hvala :DD

Vrh

PostPostano: Sri svi 20, 2020 09:27 

Gospodin svaku osobu vodi putovima i načinom kako se njemu sviđa. Svaki mu vjernik također odgovara po nahođenju svoga srca i izražajem svoje osobne molitve. Postoje tri poglavita izražaja molitvenog života: usmena molitva, razmatranje ili meditacija i unutarnja molitva. Zajednička im je oznaka sabranost srca.
Danas je čovjek u neprestanoj žurbi, nema vremena za sebe niti za Boga. Da bi čovjek uspostavio molitveni odnos s Bogom, na početku je potrebno naći sebe. Prije svake molitve potrebno je sabrati se.
No, opasnost je da čovjek koji se previše bavi samim sobom otupi u moralnoj strogosti. Molitva prestaje čim molitelj počinje smatrati sebe središtem svijeta. Tada umjesto da s drugima živi, troši život uspoređujući se s njima, umjesto da ljubi, on popravlja ljude. Ako želi moliti, čovjek mora biti spreman promjeniti se, a to je moguće samo djelovanjem Duha Božjega. Važno je biti ponizan, osloboditi se iluzija i precjenjivanja sebe.
Razumjeti ljude početak je ljubavi. No, glavni je problem zajedničkog života što ima ljudi koji su drugačiji. Ako se želimo suobličiti s Kristom trebamo moliti za sve ljude, a to znači vježbati se da ih vidimo zajedno s Kristom.

U čovjekovu životu dolaze i trenuci tame. To su trenuci boli, starosti, smrti. U tim teškim trenucima moramo vjerovati da će nam molitva biti uslišana. To se prije svega očituje u tome da spoznamo Božju volju i prihvatimo je, a ne da nam se ispune sve želje. Time mi ne ostajemo bez želja, nego se sve više otvaramo i pouzdajemo u Boga - da ćemo primiti ono što nam On želi dati.

Pročitala sam cijelu ovo temu i nekako mi se čini da se trebamo vratiti na početak i ono što je Giovi rekao.
Ne mogu ja na silu biti poniznija, ne mogu ja na silu biti prva u svjedočenju vjere ako ne ide. Ne mogu. Ne mogu bez Njega. Nije to - dobro jutro, ustala sam i popila kavu i danas ću bit ponizna. Ne ide to tako.

Život je kompliciran. Treba nam putokaz - Božji zakon, Biblija, Sveto pismo. Kad Njemu sve predaš, pitaš, vapiš... pred tobom se pojavi strelica u kojem pravcu dalje. I to je tvoj put, sasvim originalan i drugačiji od mog. Zato ne volim (više) davati savjete (prije sam bila prva u tome). Volim biti Božje uho i volim preporučiti molitvu da Bog pokaže put. I ne volim komplicirati život jer me to iscrpljuje, a nikakve koristi.

Mi svi smo ovdje na autocesti, vozimo prema Bogu. Odredište: nebo.
Ima i raznih skretanja i priključenja i tunela na tom putu, a svi imamo isti cilj. Netko ide brže jer ima bolji auto i jer je bio na "servisu" kod Isusa... Netko ide sporije, nekom je "pukla guma" pa čeka pomoć Cirenaca...
Svatko u svojoj životnoj situaciji "putuje" prema krajnjem Cilju - Gospodinu. Iznad lonaca i tava, iznad pokakanih pelena, iznad posla, iznad veze u kojoj se nalaziš, braka, iznad skripti i znanstvenih radova i dječjih temperatura, ispod hrpe rublja koja nam se ruši na glavu i prašine koja čeka da ju počistimo... Tako da... kako moliti? Srcem. Pa bolji je jedan iskreni vapaj, nego tisuću izblebetanih formula.

Vrh

PostPostano: Čet svi 21, 2020 20:44 

Malo za prodiskutirati:

Što ako Bog vozi prema nama, kroz nas i preko nas? Zar je Stvoritelj na mjestu?

Što to znači brže ili sporije za život vječni? Što znači vremenska komponenta za život bez vremenske komponente?

Malo se promjeni kut gledanja i sve odjednom postaje drugačije: uobičajeno postaje čudotvorno, prosječno postaje očaravajuće, patnja postaje divljenje...

Koči me zakon tromosti tj. želim biti kakav jesam jer je to lako, ali tako se uništavam.
Ljepota života nije u stalnosti. Pozvani smo na obraćenje. Na stalno zaljubljivanje :;
Za obraćenje treba sila, mač...

Vrh

PostPostano: Ned svi 24, 2020 08:44 

Zašto komplicirati ono što se ne treba komplicirati? U Božju logiku tako i tako nikad nećemo proniknuti. Ono što želim reći je da ništa nije isto, ničiji put nije isti. I to je to.

Dosta dugo sam molila za jedno obraćenje i sve sam htjela na silu, htjela sam da taj netko shvati Boga, da shvati Njegovu logiku, da Ga upozna onako kako sam ga ja upoznala, da počne vjerovat jer ja želim da on vjeruje... toliko sam išla daleko da sam uplaćivala mise, molila po nekoliko krunica dnevno i ne znam što sve ne... I onda mi je svećenik na jednom ispovijedi rekao - "Znaš, moguće je da će se on tek u zadnjem trenutku svog života na zemlji, tik pred smrt odlučiti za Boga. To ne znači da tvoje molitve nisu bitne, da mise koje plaćaš ne pomažu, ali moraš shvatiti da ti ne možeš i nisi Bog" i to je sva filozofija.

Mi ne činimo ništa samovoljno, nego ono na što nas Duh Sveti nadahnjuje. A njegovi plodovi su – u ljudima: "ljubav, radost, mir"; u samome sebi: "strpljivost, blagost, dobrota", a u Bogu: "vjernost, krotkost, uzdržljivost." [Gal 5,22]
Oni koji bez poticaja Duha samozvano nasrću na ljude da ih obrate, ne čine po volji Božjoj; napasnici su i zavodnici poput onih koji su se odijelili od Crkve. Raditi na sebi i svom obraćenju - da, htjeti nešto bez Boga - ne.

Moli i radi.
Vjera i djela.
Što Bog hoće, kada Bog hoće, kako Bog hoće.

Vrh

PostPostano: Pon svi 25, 2020 09:54 

Odlično rečeno :))
Hvala ti za svjedočenje! :))

Ja mogu za sebe reći da znam isto nametati svoje mišljenje, svoje stavove - jednom riječju: griješim.
Svjesno ili nesvjesno - no ja tada griješim jer radim nasilje.
Trebam se popraviti i ne griješiti više dajući svoja mišljenja i stavove drugome bez da drugi traži pomoć.
Svatko od nas ima svoj put, svoje stavove, svoja razmišljanja - jedinstveni smo.

Kada hodam sa Bogom (primjer Henok iz Post 5,21-24), ja sam u vezi sa Bogom Ocem koji je sa nama u sve dane do svršetka svijeta.
Samo hodajući sa Bogom - u molitvi - ja provodim volju Božju.
Volja Božja je da se ja mijenjam. Sebe trebam željeti privolom Bogu mijenjati.
Isus je pobijedio svijet (Iv 16,29-33) i hodajući sa Bogom svaka muka se pretvara u radost.
Trebam biti hrabar i dati privolu Bogu da djeluje pobjeđujući svijet u meni kako bi se ponovno rodio slaveći i hvaleći Boga, kako bi osiromašio moju dušu, kako bi zavladalo kraljevstvo Božje :DD

Velika je Ljubav Njegova!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata