Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri ruj 23, 2020 19:22

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 255 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Poruka
PostPostano: Čet kol 27, 2020 17:29 

Ima i više svećenika-mariologa koji podupiru Međugorje.
Ali, kakve bi to nove Gospine poruke trebale biti? O ustrojstvu svemira?
Znači, sve što govori u prilog Međugorju je nevjerodostojno, a što ne govori u prilog je vjerodostojno? Onda nemamo što raspravljati.
Poslušna sam biskupu, on nas je i poslao u Međugorje.

Možda bi bolje bilo reći nema nikakvih naglašenih poruka jer novo ništa ne može donijeti po pitanju vjere ili morala, kao što sam navela
Citat:
Drugim riječima, nema u tim ukazanjima ništa što bi upućivalo na nadnaravni život, što bi doista poticalo na vertikalno kršćanstvo, na promišljanje o Kristovoj otkupiteljskoj žrtvi, na istinski duhovni život, na osnaženje prave vjere, na pobožnost prema Majci Božjoj

Međugorju gotovo ništa ne govori u prilog jer da nije tako i sam biskup bi prvi priznao Međugorje. Prvi biskup Žanić, za vrijeme kojega su i počela ukazanja je bio izniman štovatelj Majke Božje a štovatelj je i biskup Perić tako da očito je problem u ukazanju. Nisu niti svi argumenti "za" valjani niti svi "protiv". Ima marijologa kao što je i sam Laurentin koji priznaje i Međugorje i Garabandal tako da je on već skrenuo malo krivim smjerom.
Crkva je izdala smjernice po kojima se odlučuje priznavanje ili odbacivanje ukazanja i nadnaravnih pojava.
Ne radi se ovdje o hodočašću nego o ukazanjima. A ukazanja nisu priznata kao autentična. Na hodočašće možeš ići ali bez stava "ukazanja u Međugorju su autentična". A poslušnost biskupu - ne misli se na tvojeg biskupa u ovom slučaju nego poslušnost biskupu pod čijom je upravom župa Međugorje. Njemu se treba biti poslušan u vezi ukazanja.
Zanimljivo da si spomenula poruke o ustrojstvu svemira - od navodne Gospe ih prima i bivši fratar i prvi duhovni vođa vidjelica koji je na kraju i izopćen iz Crkve - Tomislav Vlašić.

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 10:45 

Evo ovako: Misliš li da je grijeh vjerovati da se Gospa ukazala u Međugorju? Trebam li to ispovijediti?
Inače, dok se ne dokaže suprotno, ja ću vjerovati. Ne može mi nitko zapovijediti da ne vjerujem, pogotovo ne Crkva, koja nas je tamo i dovela (mislim na mene, moje prijateljice i cijelu grupu iz naših župa).Odnosno, kad su nas već slali tamo i kad smo povjerovali u to, sada bi tražili da izbrišemo tu vjeru?. Iako smo onda bili mladi- ludi i pili pivo na brdu ukazanja, očekujući čudo, nije bilo pomena da tamo čuda nije bilo...Da je tamo bila dijaceza a ne fratri, vjerovatno bi bilo manje svađe. No, te svađe mi ruše vjeru u sveti karakter Crkve :(( ...Ionako mi je vjera fluidna i fluktuirajuća, pa neka padne još malo...Inače, ne utječe mi na vjeru je li ili nije bilo čuda, nego njihova svađanja, što zbunjuje (a to je najgore), jer kako onda Krist vodi tu Crkvu?
Večina ovdje katolika sluša radio Međugorje postaju MIR, ja ne, jer ne hvatam dobro. No i tamo i na radio Mariji Međugorje je priznato. Kako mi je jedini radio kojeg slušam (osim naravno na poslu) R- Marija, a i podupirem ih novčano, jer su kvalitetni, prilozi uvijek od eminentnih znanstvenika, noćni program me spasi ako ne mogu zaspati itd...tako da mi Perić i Žanić nemaju snagu aduta. Pa nije valjda ekipa R-Marije koja je sastavljena od tako kvalitetnih ljudi, prolupala?

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 11:34 

Evo ovako: Misliš li da je grijeh vjerovati da se Gospa ukazala u Međugorju? Trebam li to ispovijediti?
Inače, dok se ne dokaže suprotno, ja ću vjerovati. Ne može mi nitko zapovijediti da ne vjerujem, pogotovo ne Crkva, koja nas je tamo i dovela (mislim na mene, moje prijateljice i cijelu grupu iz naših župa).Odnosno, kad su nas već slali tamo i kad smo povjerovali u to, sada bi tražili da izbrišemo tu vjeru?. Iako smo onda bili mladi- ludi i pili pivo na brdu ukazanja, očekujući čudo, nije bilo pomena da tamo čuda nije bilo...Da je tamo bila dijaceza a ne fratri, vjerovatno bi bilo manje svađe. No, te svađe mi ruše vjeru u sveti karakter Crkve :(( ...Ionako mi je vjera fluidna i fluktuirajuća, pa neka padne još malo...Inače, ne utječe mi na vjeru je li ili nije bilo čuda, nego njihova svađanja, što zbunjuje (a to je najgore), jer kako onda Krist vodi tu Crkvu?
Večina ovdje katolika sluša radio Međugorje postaju MIR, ja ne, jer ne hvatam dobro. No i tamo i na radio Mariji Međugorje je priznato. Kako mi je jedini radio kojeg slušam (osim naravno na poslu) R- Marija, a i podupirem ih novčano, jer su kvalitetni, prilozi uvijek od eminentnih znanstvenika, noćni program me spasi ako ne mogu zaspati itd...tako da mi Perić i Žanić nemaju snagu aduta. Pa nije valjda ekipa R-Marije koja je sastavljena od tako kvalitetnih ljudi, prolupala?

Ne mogu znati trebaš li ti na ispovijed, Bog jedini vidi tvoje srce. Samo kažem da je neposluh loš i da iz neposluha idu svađe, razdori i otpadništvo. Svi fratri koje si nabrojala nisu bili poslušni niti biskupu niti Papi.
Ti se uzdaš u karaktere ljudi i osjećaj a ne u autoritet Crkve. Autoritet Crkve je po pitanju Međugorja lokalni biskup biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan, bivši biskupi Žanić i Perić i sadašnji Palić. Tako kaže i Vatikan. A ako ti kažeš da to nije tako i da čekaš odluku Crkve ti si u krivu jer je Crkva rekla svoje. Kao i svi koji misle tako. Pa to ne kažem ja to ti Crkva kaže.
I dobro kako je pobožno piti pivo na Brdu ukazanja čekajući čudo?? Jel tebi to ne zvuči čudno u najmanju ruku?
Krist vodi Crkvu po Papi i biskupima. Ekipa na Radio Mariji nije prolupala nego je neposlušna.
Vjeruj što želiš, nitko te ne može prisiliti u suprotno ali ovo su činjenice a to što ti nabrajaš je osobno mišljenje i osjećaji. Gdje bi Crkva bila da je vode osjećaji?
Ako Crkva nema pojma i ako biskupi za tebe nemaju snagu aduta onda zašto si u Crkvi? Zašto je Krist osnovao Crkvu? Onda ti je svejedno koje si vjere.

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 13:53 

Ne mogu znati trebaš li ti na ispovijed, Bog jedini vidi tvoje srce. Samo kažem da je neposluh loš i da iz neposluha idu svađe, razdori i otpadništvo. Svi fratri koje si nabrojala nisu bili poslušni niti biskupu niti Papi.
Ti se uzdaš u karaktere ljudi i osjećaj a ne u autoritet Crkve. Autoritet Crkve je po pitanju Međugorja lokalni biskup biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan, bivši biskupi Žanić i Perić i sadašnji Palić. Tako kaže i Vatikan. A ako ti kažeš da to nije tako i da čekaš odluku Crkve ti si u krivu jer je Crkva rekla svoje. Kao i svi koji misle tako. Pa to ne kažem ja to ti Crkva kaže.
I dobro kako je pobožno piti pivo na Brdu ukazanja čekajući čudo?? Jel tebi to ne zvuči čudno u najmanju ruku?
Krist vodi Crkvu po Papi i biskupima. Ekipa na Radio Mariji nije prolupala nego je neposlušna.
Vjeruj što želiš, nitko te ne može prisiliti u suprotno ali ovo su činjenice a to što ti nabrajaš je osobno mišljenje i osjećaji. Gdje bi Crkva bila da je vode osjećaji?
Ako Crkva nema pojma i ako biskupi za tebe nemaju snagu aduta onda zašto si u Crkvi? Zašto je Krist osnovao Crkvu? Onda ti je svejedno koje si vjere.

Joj koliko pogrešnih stavova, poluargumenata i poluistina, da ne kažem težu riječ??
ZAŠTO TO ČINIŠ??..ZAŠTO OBMANJUJEŠ LJUDE?

Crkva nije izrekla konačno svoj stav! Kolko to puta treba ponavljati da ti uđe u pamet?? To ti je jedna od većih laži!

O kakvom ispijanju piva na brdu ukazanja pišeš i iščekivanja čuda?? Ja sam na brdu ukazanja i križevcu bio više puta i nikada nisam naišao na nikoga da pije pivo i sumanuto čeka neko čudo ( pa kada ga ne doživi ili vidi , e onda ljut valjda ide kući 8) :lol: )

Ako je Crkva dala konačan stav zašto u Međugorje dolazi na tisuće i tisuće svećenika, biskupa i koncelebriraju tako masovno na misama...da je Crkva utvrdila da su ukazanja lažna i izmišljena zar nebi dala naputak da iz cijelog svijeta ne dolaze svećenici koncelebrirati tako masovno ( dopustila bi ev. da radi pastoralnih potreba bude minimalan broj svećenika koji će držati misu na jeziku najbrojnijih hodočasnika)...a, ono Vatikan dopušta da na nekim misama bude i na stotinu svećenika?...čemu podržavanje i davanje značaja međugorju ako je po tebi već utvrđeno da ukazanja nema!

Tvrdoglava glavo, nemoj ljude obmanjivati da je Crkva dala konačan stav , kada sama znaš da konačan stav nije dan i da se još proučava sve u Vaticanu i da se čeka konačna odluka

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 14:21 

Joj koliko pogrešnih stavova, poluargumenata i poluistina, da ne kažem težu riječ??
ZAŠTO TO ČINIŠ??..ZAŠTO OBMANJUJEŠ LJUDE?

Crkva nije izrekla konačno svoj stav! Kolko to puta treba ponavljati da ti uđe u pamet?? To ti je jedna od većih laži!

O kakvom ispijanju piva na brdu ukazanja pišeš i iščekivanja čuda?? Ja sam na brdu ukazanja i križevcu bio više puta i nikada nisam naišao na nikoga da pije pivo i sumanuto čeka neko čudo ( pa kada ga ne doživi ili vidi , e onda ljut valjda ide kući 8) :lol: )

Ako je Crkva dala konačan stav zašto u Međugorje dolazi na tisuće i tisuće svećenika, biskupa i koncelebriraju tako masovno na misama...da je Crkva utvrdila da su ukazanja lažna i izmišljena zar nebi dala naputak da iz cijelog svijeta ne dolaze svećenici koncelebrirati tako masovno ( dopustila bi ev. da radi pastoralnih potreba bude minimalan broj svećenika koji će držati misu na jeziku najbrojnijih hodočasnika)...a, ono Vatikan dopušta da na nekim misama bude i na stotinu svećenika?...čemu podržavanje i davanje značaja međugorju ako je po tebi već utvrđeno da ukazanja nema!

Tvrdoglava glavo, nemoj ljude obmanjivati da je Crkva dala konačan stav , kada sama znaš da konačan stav nije dan i da se još proučava sve u Vaticanu i da se čeka konačna odluka

Neposluh je ljude i dovodio tamo, posebno svećenike od početka. Pročitaj koju biskupovu odredbu. Fra Slavko Barbarić je u neposluhu živio i umro u Međugorju mnogi ga časte kao sveca. Naravno da to ne znači da nije u Nebu no ljudi imaju duhovne devijacije i svemu se priklanjaju ali uzalud čine dobro ako je u samovolji a ne u poslušnosti. Biskup ti je sve rekao!
Idalje nemaš argumenta. :lol: Sretno s tim!
A za pijenje piva na brdu ukazanja pitaj izmeđunebaizemlje koja je to za sebe napisala.

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 16:23 

Rekla sam, mlado- ludo, valjda nisi nikad bila takva? Pa si se uhvatila te rečenice. Inače, nisam uvijek bila neki vjernik.
Nije mi svejedno koje sam vjere i bitno mi je biti u crkvi. Tu su i svećenici koji vjeruju u Međugorje, nisu samo Perić i Žanić. Nisu čak ni u mojoj biskupiji. Pa ima toliko svećenika koji su mi bitniji od njih. Sudac, Tomislav Ivančić, moj svetac papa Pavao II itd itd koji su vjerovali u Međugorje.

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 16:27 

Neposluh je ljude i dovodio tamo, posebno svećenike od početka. Pročitaj koju biskupovu odredbu. Fra Slavko Barbarić je u neposluhu živio i umro u Međugorju mnogi ga časte kao sveca. Naravno da to ne znači da nije u Nebu no ljudi imaju duhovne devijacije i svemu se priklanjaju ali uzalud čine dobro ako je u samovolji a ne u poslušnosti. Biskup ti je sve rekao!
Idalje nemaš argumenta. :lol: Sretno s tim!
A za pijenje piva na brdu ukazanja pitaj izmeđunebaizemlje koja je to za sebe napisala.

Da, to sam napisala. Nisam bila sama, nego cijela moja ekipa. I što sad, zato što sam to iskreno rekla, jer nemam tajni, razapeti ćete me? Rekla sam da sam bila mlada i luda. No ne mislim da nam je Isus to uzeo za grijeh. Snebivate se tu kao ferizeji. Izgleda, mora se dobro paziti što se ovdje piše...Prejaki kršćani sa prejakim kritiziranjem...Od takvih me strah :oo

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 16:59 

Rekla sam, mlado- ludo, valjda nisi nikad bila takva? Pa si se uhvatila te rečenice. Inače, nisam uvijek bila neki vjernik.
Nije mi svejedno koje sam vjere i bitno mi je biti u crkvi. Tu su i svećenici koji vjeruju u Međugorje, nisu samo Perić i Žanić. Nisu čak ni u mojoj biskupiji. Pa ima toliko svećenika koji su mi bitniji od njih. Sudac, Tomislav Ivančić, moj svetac papa Pavao II itd itd koji su vjerovali u Međugorje.

Ipak to su samo njihova mišljenja a ne stavovi Crkve što je najvažnija stavka u svemu ovome. Čini mi se da ne shvaćaš što sam napisala.
Pa ne kažem da je to grijeh niti mogu reći što je kod tebe grijeh ili ne, ova tema nije uopće o tome. Zanimalo me što misliš o tome ispijanju pive na brdu ukazanja i iščekivanju čuda istovremeno u kontekstu svega ovoga. Nije problem u pijenju pive samo po sebi, i bila sam stotinu puta gora no ovo mi je čudno ako ste oduvijek smatrali Međugorje takvim kakvim ga sad smatraš. Sveto mjesto jel, i sama kažeš da nije bilo spomena da nije bilo čuda. Nije osuda i što već smatraš da netko misli o tebi nego pitanje kontradiktornosti. Meni je to čudno bez obzira bila to ti ili netko drugi.

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 21:08 

Važno, važno :wink:
o Međugorju postoji zasebna tema u pdf-u "Razgovori o vjerskim temama", a ovdje bih prisutne lijepo zamolila za molitvu, meditaciju i zajedništvo...

Komentirati možete sva ostala privatna ukazanja ukoliko vam je poznato štogod o njima iz provjerenih izvora: npr. o talijanskoj vidjelici Giselli Cardia i njenim objavama o koronavirusu i lockdownu.

Zahvaljujem na razumijevanju!!!

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 22:24 

Nema problema, malo sam se previše raspametila u ovoj temi umjesto u drugoj :shock:

Baš sam čitala za Gisellu i vidim da je dosta prihvaćena na stranici countdowntothekingdom. Stranica je prožeta mnogim apokaliptičnim vidjelicama i ukazanjima ali mnogi, kao i naš dnevno. hr prenose neke poruke tih vidjelica. Ne daju točne informacije i često navode da su pojedina viđenja prihvaćena od odredenih lokalnih biskupa što nisu.

Jedan od primjera je i otac Michel Rodrigue koji snažno zagovara da bi nas ove godine mogla stići Božja kazna.
Za sebe je izjavio da ima potporu biskupa što je sam biskup kasnije opovrgnuo jer su mu mnogi vjernici engleskog govornog područja pisali.
Nas dnevno je također njegove poruke prenosio pa treba biti oprezan.
Inače zanimljiva mi je ta poveznica između određenih ukazanja, posebno odnos Međugorje i drugi koji su ondje bili pa počeli primati poruke.
Također vidim da se i kod Giselle ponavlja ono "Draga djeco, hvala što ste se odazvali mojem pozivu...". Ono što mi je zanimljiva usporedba je da je navodna Gospa u Međugorju rekla da je to njezino posljednje ukazanje na zemlji a mnogi nakon što su bili ondje su poceli dobivati poruke. Vidimo da se u Međugorju neke poruke smanjuju a drugi ih počinju primati. Gisella ih je počela primati 2016.i nije priznato od biskupa no morat ću naći službenu izjavu. Koliko sam shvatila iz članaka radi se o automatskom pisanju što je okultna vještina i nema veze s pojmom ukazanja u Katoličkoj Crkvi.
Navodno se vežu i neka "čudesna" događanja, nailazila je na aramejske napise po zidovima svoje kuće a ukazanja i poruke su počele nakon što se vratila iz Međugorja s kipom Gospe međugorske iz kojeg su počele teći krvave suze.
Također je izjavila da joj je "Gospa" rekla 2016.da će biti potresa, nuklearne katastrofe i erupcije vulkana a u rujnu 2019.da će se pojaviti virus iz Kine. Po njezinim riječima "sve se dogodilo".

U svakom slučaju poruke su apokaliptične i imaju onaj jedan prizvuk "ako me poslušaš/ne povjeruješ propast ćeš". I Gisella prima poruke svaki dan pa ako se računa od 2016.primila ih je sigurno preko tisuću. Puno ljudi dolazi u njezino mjesto zbog njezinih navodnih ukazanja ali kaže da su mnogi lokalci protiv nje.

Vrh

PostPostano: Pet kol 28, 2020 23:07 

Nadovezala bih se još kako je u travnju 2017. Gisella od navodne Gospe primila poruku o cijepljenju:
1. travnja 2017
Marija: « Pazi na znanost, pazi na cjepiva, oni će pokušati manipulirati svima od rođenja.
Čuvajte se lažnih demokracija jer ćete se uskoro uroniti u diktaturu “

Poruka straha i nemira, paranoje i preuzetnosti.
Zašto bi se Gospa bavila ovakvom temom na ovaj način i zanemarila liječnike koji svojim znanjem pomažu drugima? Nije li to preuzetno i ide u prilog teoretičarima zavjera? Da nije cijepljenja koliki bi još umrli od mnogih bolesti. Bogu hvala mnogo je toga i iskorijenjeno zahvaljujući cjepivu. Bogu hvala za liječnike!
Druga slična poruka iz travnja ove godine.
18. travnja 2020
Marija: «Draga djeco, borite se za svoju slobodu, uskoro ćete biti porobljeni od zlih diktatora. Pazite na cjepiva i na sve obveze jer one neće potjecati od Boga, nego od Sotone koja želi upravljati vašim životima i vašim umovima “

Ista stvar. Ovo ne donosi onaj sveti nemir koji potiče na obraćenje nego na nemir koji tjera u tjeskobu, očaj, paniku.
Uostalom Gisellina Gospa se čini prilično medicinski neobrazovano s obzirom na to što kaže. I na koje to "sve obaveze" ona misli?

Vidim da je stavljena u rang Marije od Božanskog Milosrđa, Johna Learya i još nekih drugih manje poznatih vidjelica na nekim stranicama.

Vrh

PostPostano: Sub kol 29, 2020 11:26 

Izvrstan članak o tome kako razlikovati istinita i lažna ukazanja
https://www.bitno.net/vjera/formacija/k ... -ukazanja/

Neke norme za razlikovanje
Sljedeće norme su ponuđene kao smjernice duhovnicima u razlikovanju duhova, kad su posrijedi objave i proročanstva.

1. Bilo koja objava protivna dogmi ili moralu mora se odbaciti kao lažna. Bog ne proturječi sebi.

2. Bilo koja objava suprotna zdravu nauku teologa ili ukazuje na razrješenje nekog predmeta među teološkim školama duboko je sumnjiva.

3. Ako je jedan ili drugi detalj ili slično u objavi lažan, nije nužno odbaciti cijelu objavu, ostatak može biti autentičan.

4. Činjenica da se proročanstvo ispunilo nije sama po sebi konačan dokaz da je objava od Boga; to bi mogao biti prirodni slijed stvari ili rezultat višega prirodnog znanja na strani vidioca.

5. Objave koje se tiču znatiželjnih ili beskorisnih stvari trebalo bi odbaciti kao nebožanske. Isto treba reći o onima koje su detaljne, duge i ispunjene viškom dokaza i razloga. Božanske su objave općenito kratke, jasne i precizne.

6. Osobu koja prima objavu treba ispitati pozorno, posebno o temperamentu i karakteru. Ako je osoba ponizna, dobro uravnotežena, diskretna, očito napredna u krjeposti, u dobru mentalnom i fizičkom zdravlju, postoji dobar razlog za nastavak i ispitivanje same objave. Ali ako je osoba iscrpljena pretjeranim mrtvljenjima, pati od živčane potištenosti, prolazi kroz razdoblja velikih iscrpljivanja ili velikih depresija, ili je pohlepna obznaniti objavu, postoji temelj za ozbiljnu sumnju.

Znatiželja
Je li informacija korisna za spasenje duša? Ako je riječ samo o zadovoljenju znatiželje, nije izgledno da je božanskoga podrijetla. Neki navodni vidioci djeluju kao mediji, daju informacije o rođenjima, vjenčanjima, pravnim postupcima, bolestima, političkim događajima itd. Bog nije voditelj ureda za istragu. Neki su vrlo sposobni u promatranju, ili vrlo intuitivni, i mogu raditi s malo stvari. Na seansama, namještaj se često okreće, ili duh pomiče nečiju ruku kako bi napisala poruke, itd. Bog nikada nije radio takve stvari u bilo kojoj odobrenoj objavi.
...

Autoritet suda i zadaća posluha
Nijedan privatni pojedinac nema autoritet suditi definitivno i službeno koje su privatne objave istinite, a koje nisu.Autoritet za procjenu istinitosti privatnoga ukazanja počiva prvenstveno na mjesnom biskupu. Ukazanja u Lourdesu, Knocku, Fatimi, Beauraingu, Benneuxu – da spomenemo samo neka – odobrio je mjesni biskup. Pape toga vremena nisu izdale nikakav sud o njima. Sadašnja je kanonska praksa da mjesni biskup mora imenovati povjerenstvo za istraživanje i procjenu privatnih objava (ako je smatra vrijednom istraživanja), ali Sveta Stolica može intervenirati ako je potrebno ili ako to biskup zatraži. Ili, biskup može zatražiti od biskupske konferencije svoje zemlje da mu pomogne u istraživanju i procjeni.

Zabranjeno je, a i grješno, širiti privatne objave koje su dobile negativan sud od mjesnoga biskupa, biskupske konferencije, ili vatikanske Kongregacije za nauk vjere. Neki kažu: „Ja ću podržavati dok Papa ne kaže da je lažno“. Ovo je beskorisan način djelovanja u ovoj stvari – vrlo se rijetko Pape izjasne za ili protiv objave. Što se tiče izjava pripisanih Papi (npr. „Čuo sam da je Papa rekao gđi Smith nakon Mise u njegovoj privatnoj kapelici da on vjeruje u Garabandal i Bayside“; „Papa je rekao Jacku da on može nastaviti i tiskati tu osuđenu knjigu“) – nitko nema pravo djelovati na temelju takvih priča. Crkvom se upravlja javno izrečenim izjavama – ne s pomoću naklapanja i osobnih poruka.

Pape mogu pokazati svoju potporu određenim objavama, nakon odluke lokalnoga biskupa, ili biskupske konferencije, govoreći o njima, ili određujući novi blagdan u liturgijskom kalendaru, ili posjećujući mjesta bitno povezana s njima (npr. Guadalupe, Paray-le-Monial, Rue de Bac, Lourdes, Knock, Fatima, Beauraing, Banneux).

Čak i ako mjesni biskup krivo ne odobri istinitu objavu, poslušnost Crkvi ostaje važnija. Grijeh je širiti privatnu objavu na neposlušan način, ali nikada ne može biti grijeh ne širiti je. Ovo vrijedi i za navodne vidioce i sljedbenike.

Zapravo, ako navodni vidjelac ne posluša legitimnu odredbu biskupa, i tvrdi da ga Bog u tome podržava, ovo je siguran znak da poruka nije od Boga. Čak ako je dana istinska privatna objava, ni sam Bog ne bi želio ili naredio vidiocu da je širi protiv biskupova zakonita dekreta da je ne širi. Postoje, naime, događaji u životu sv. Tereze od Isusa, Avilske (umrla 1582.), i sv. Margarete Marije (umrla 1690.) i s. Josefe Menendez (umrla 1923.), gdje im je Gospodin dao odredbu, a zatim im njihov superior zabranio da to učine. Što su uradile? Poslušale su svoga poglavara na zemlji. Što im je Gospodin rekao na to? „U pravu ste što ste poslušale moga predstavnika.“

Vrh

PostPostano: Sub kol 29, 2020 20:39 

Hvala od srca na podsjećanju na ovaj članak...

Zanimljivo je i izlaganje "Nasilje u duhovnosti" M. Špehara:
https://hrcak.srce.hr/78063

Neki Gospu shvaćaju kao da je Nostradamus koji će u tančine obavijestiti ljude što ih sve čeka i kako se treba postaviti, a nove poruke stižu određenog dana u mjesecu u točno određeno vrijeme (kod Giselle svakog 3. u mjesecu), pratite našu web stranicu da budete u toku... :wink:

Za razliku od nekih priznatih ukazanja koja i nisu bila toliko senzacionalistička, ali zato s puno simbolike.
Recimo, Knock u Irskoj.
Jedno jedino viđenje. 15 ljudi.
Pokraj oltara stoje Gospa, sveti Josip joj s desne strane, a s lijeve sv. Ivan Evanđelist.
Gospa rukom pokazuje prema oltaru.
Na oltaru križ i janje.

Cijelo tumačenje viđenja dalje je prepušteno svećenicima i teolozima koji žele "surađivati s Istinom" koja poštuje darovane talente i nikad ne ide protiv već objavljenih istina, ni protiv Crkve...

Vrh

PostPostano: Sub kol 29, 2020 22:24 

Hvala od srca na podsjećanju na ovaj članak...

Zanimljivo je i izlaganje "Nasilje u duhovnosti" M. Špehara:
https://hrcak.srce.hr/78063

Neki Gospu shvaćaju kao da je Nostradamus koji će u tančine obavijestiti ljude što ih sve čeka i kako se treba postaviti, a nove poruke stižu određenog dana u mjesecu u točno određeno vrijeme (kod Giselle svakog 3. u mjesecu), pratite našu web stranicu da budete u toku... :wink:

Za razliku od nekih priznatih ukazanja koja i nisu bila toliko senzacionalistička, ali zato s puno simbolike.
Recimo, Knock u Irskoj.
Jedno jedino viđenje. 15 ljudi.
Pokraj oltara stoje Gospa, sveti Josip joj s desne strane, a s lijeve sv. Ivan Evanđelist.
Gospa rukom pokazuje prema oltaru.
Na oltaru križ i janje.

Cijelo tumačenje viđenja dalje je prepušteno svećenicima i teolozima koji žele "surađivati s Istinom" koja poštuje darovane talente i nikad ne ide protiv već objavljenih istina, ni protiv Crkve...

I članak M. Špehara je odličan i potreban u svako doba kao podsjetnik.
Poseban naglasak na razlikovanje duhova koje često nedostaje kad su u pitanju privatne objave i zajednice unutar župe:
Citat:
<<Razlikovanje duhova>> uglavnom se danas interpretira kao različite duhove koje Crkva, k tome, dopušta jer nema <<imprimatura>> (ne samo za knjige nego za mnoge druge stvari na području duhovnosti). Dovoljno je na početku knjige viđenja ili časopisa ukazanja napisati da Crkva više ne traži <<imprimatur>>; dovoljno je reći da je biskup ovo djelovanje odobrio ili, što je puno češće, nije ga (izrijekom) zabranio. Razlikovanje se duhova ipak ne postiže tako. To uopće nije svetopisamsko, pavlovsko razlikovanje duhova. Tko je išao istraživati, na temelju svih potrebnih grana teologije, što u toj knjizi ili u tim viđenjima stoji kao potvrda Sv.pisma i teologije kao učiteljstva Crkve? Tko pravi superviziju karizmatakih okupljanja, raznih duhovnih susreta i duhovnih terapija? Zašto je tu dovoljno da netko to radi i tako okuplja mase? Ne smije li se takvim vođama reći i ukazati na ono što se ne slaže ni sa Sv. pismom ni s naukom Crkve? Mnogi pape u povijesti Crkve pokazali au se nedolični te zadaće. Otkud nam pravo pretvarati duhovnog vođu u nepogrešivoga i onoga koji nikad neće pogriješiti i zastraniti kad znamo da ni Luther nije želio raskol s Crkvom ni stvaranje ikakve nove Crkve, pa se ipak to dogodilo?
...
Sve duhovne terapije, svi duhovni seminari, svi duhovni pokreti trebali bi voditi prema jednoj zajednici koja je vrlo bogata u svojoj različitosti. To je upravo župa i, zajedno s njom, cijela Crkva. Bez te svijesti i takve savjesti čovjek se kao pojedinac ili u skupini odvaja od same Crkve. U tome je intimizmu prva napast koja se pojavljuje - i vrlo često prezentira - osjećaj posebnosti, osjećaj da smo bolji, bliže Bogu. Zato se i događa da mnoge zajednice ljude vrbuju za svoje skupine kao bogomdanom blizinom i bliskošću s Bogom koja se najbolje postiže samo na način kako to čini dotična skupina. Prva zadaća uopće nije približiti ljude sebi već Bogu.

Gdje nema razlikovanja duhova nema ni zajedništva (često ima prividnog) jer onda svatko vjeruje što hoće i vodi se "svojim" duhom. Neki se slijepo priklanjaju jednoj strani a neki potpuno svatko svojem duhu koji im odgovara. Ako svatko ide svojim duhom onda nema ni zajedništva pa niti zajednice. Zajedništvo nije slaganje u osobnim mišljenjima oko nevažnih stvari nego ujedinjenost u Kristu i Njegovoj istini bez obzira na razlike karaktera i ponašanja, bez obzira na mjesto i izvanjske okolnosti.

I s obzirom na imprimatur - postoje knjige i s lažnim ukazanjima koje imaju imprimatur ali čini se da je on ograničen samo na korice. :lol: :lol: :P

Gospa, ona koja je više šutjela i sve događaje prebirala u srcu ne može biti brbljavica niti žena iz call centra nego ona koja ukazuje na Krista.
Ovo ukazanje je meni osobno sažetak krajnjeg cilja i svrhe svih privatnih ukazanja - Krist. I sveci su tu, i Gospa ali pokazuje se na Isusa i Njegovu ljubav - križ. Zar ima važnijeg?
A ne cjepiva, kuće, hoteli, posjedi, rasjedi, laži i obmane, zdravlje, uspjeh, čuda, poruke bez kraja i konca, strahovi, i svega i svačega što sve bude a ne podsjeća na Krista niti njemu privlači.

Vrh

PostPostano: Pon kol 31, 2020 10:04 

Ipak to su samo njihova mišljenja a ne stavovi Crkve što je najvažnija stavka u svemu ovome. Čini mi se da ne shvaćaš što sam napisala.
Pa ne kažem da je to grijeh niti mogu reći što je kod tebe grijeh ili ne, ova tema nije uopće o tome. Zanimalo me što misliš o tome ispijanju pive na brdu ukazanja i iščekivanju čuda istovremeno u kontekstu svega ovoga. Nije problem u pijenju pive samo po sebi, i bila sam stotinu puta gora no ovo mi je čudno ako ste oduvijek smatrali Međugorje takvim kakvim ga sad smatraš. Sveto mjesto jel, i sama kažeš da nije bilo spomena da nije bilo čuda. Nije osuda i što već smatraš da netko misli o tebi nego pitanje kontradiktornosti. Meni je to čudno bez obzira bila to ti ili netko drugi.

Baš zato što smo vjerovali da su tu čuda, željeli smo i mi nešto vidjeti. A pivo, normalno u tim godinama. ( I sada :DD ). Da "pospješi" čudo... :DD

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 255 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Vrijeme na UTC + 01:00 sata