Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 19, 2019 11:05

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto kol 10, 2010 15:12 

Ev o i kod nas se napada biskup Andreas Laun zbog povezivanja nesreće u Duisburgu sa kaznom Božjom:
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/81 ... kazna.html
a evo što je biskup napisao: http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=58.

Interesantan je članak na Tportalu.hr interesantno je i što je biskup napisao.. bilo bi zanimljivo da čitatelji sami uspoređujući ova dva teksta iznesu svoje gledanje na stvari a ja ću donijeti uskoro odgovor biskupa Launa brojnim kritičarima.. a kasnije ću se osvrnuti i donijeti svoje mišljenje o članku na tportalu. Sudjelovanje na njihovom forumu nema nikakvog smisla. Evo čitatelji hajmo u ozbiljnu analizu tekstova.

Vrh

PostPostano: Uto kol 10, 2010 21:08 

Motivacija autora Gordana Duhačeka za ovakav članak, postaje jasnija kada se malo progoogla o njemu. Autor članka je i jedan od organizatora gey pride-a.
http://www.booksa.hr/vijesti/proza/998
http://www.kulturpunkt.hr/i/kulturoskop/331/
Čini se i da je cjela redakcija t portala našpanana na Crkvu.

Vrh

PostPostano: Sri kol 11, 2010 08:34 

evo i odgovora biskupa Launa na sve kritike u vezi njegovog članka. Pa dobro je malo potruditi se i ispravno sve pročitati.
http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=58

Vrh

PostPostano: Sri kol 11, 2010 21:57 

Hvala na ovim vrijednim prijevodima- nek se čuje i istina!

Preporučio bih svakome knjige biskupa Launa, na hrvatski ih je prevedeno nekoliko u izdanju UPT-a i Verbuma.

Vrh

PostPostano: Čet kol 12, 2010 20:42 

Mislim da je već uobičajene floskule i manipulacije u ovakvim tekstovima suvišno analizirati, što drugo očekivati od militantnih agnostika, ateista, i relativista instaliranih u ovakve sekularističke (masovne) medije, izgrađene na istoj osnovi? Već nebrojeno puta viđeno i pročitano, tako da je komentar zbilja nepotreban. A biskupa svakako valja pohvaliti zbog smjelosti u proročkom navještaju jedne od ključnih istina za današnjeg čovjeka: postoji grijeh, i postoji kazna za grijeh, koja se sigurno ostvaruje u budućem svijetu, a nekad već i u ovome (kada sadrži rehabilitacijsku svrhu).

Vrh

PostPostano: Pet kol 13, 2010 17:48 

sneni je napisao/la:
Ev o i kod nas se napada biskup Andreas Laun zbog povezivanja nesreće u Duisburgu sa kaznom Božjom:
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/81 ... kazna.html
a evo što je biskup napisao: http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=58.

ako Bog „kažnjava ", on to čini s namjerom da vrati ljude k sebi. Bog kažnjava iz ljubavi!, rekao je biskup Laun. „Također, ni jedan čovjek ne može suditi mrtvima i tvrditi da je njihova smrt naravno, pravedna, "Božja kazna" za grješnost Love Paradea, tijekom koje se nesreća i dogodila!“ T-portal zaključuje „s obzirom na to da je crkveni metajezik ponekad teško odmah razumjeti: partijanere koji su poginuli kaznio je Bog zbog njihovog grijeha.“ I kako dalje tvrde, poginuli su odmah završili u paklu. To se podrazumijeva, jer su prije toga činili grijeh…

Ako je biskup htio svrnuti pozornost na grješnost i sramotu ove „parade“, koja je radi tolike nesreće ukinuta do daljnjega i čiji se organizatori moraju suočiti s krivnjom za smrt više od 20 osoba, zašto (biskup) upotrebljava te biblijske pojmove koji su toliko puta već u pučkim tradicionalnim izrazima (a sada i u medijima) zloupotrebljeni?

I naše Zrće je, primjer dajem, grijeh. I to grijeh koji vapi u nebo. To treba sada reći, baš sada, kad se u medijima svaki drugi dan spominje kao „naša najveća turistička atrakcija“. Poslije više neće biti smisla.

Ali sad se ne govori o tome, tobože, da mu se ne „pravi reklama“.

Vrh

PostPostano: Sub kol 14, 2010 10:19 

Adrijana, zar ću se ja kao svećenik (župnik i dušobrižnik) plašiti sutra na propovijedi reći da oni koji misle da je "znamenje na nebu zmaj velik, ognjen sa sedam glava i deset rogova" samo priča i ne vjeruju da je to stvarnost koja danas napada čovječanstvo a kršćane naročito, zar ću se plašiti sutra takvima reći da ih je zmaj već nabio na jedan rog a da se čuvaju kad ih konačno nabije na sve rogove... Ja vjerujem da "zmaj velik, ognjen sa sedam glava i deset rogova" postoji i imam problema s njime, ali sam uvjeren da ću ga na kraju, uz Krista uskrslog, i Marijin zagovor pobijediti i da ću pjevati zajedno s njom "Veliča, duša moja Gospodina... jer mi učini velike stvari...
A koji ne vjeruju u ovo (uskrsanuće mrtvih i Marijino uznesenje u nebo - smatraju samo pričom) njih je već zmaj nabio na svoje rogove. Zašto ću se plašiti to reći... zašto biskup ne bi mogao isto reći?

Vrh

PostPostano: Pon kol 16, 2010 11:27 

Zar tako, don Sneni, reći ćete svojim dragim, vjernim župljanima koji dođu na misu da će one koji ne vjeruju "zmaj nabiti na svoje rogove"? :| Prozvani ionako neće razumjeti, što ćete dobiti s time?
Znam da se ne plašite, ali znate kako ono glasi: Nijedan prorok nije dobrodošao u svom zavičaju!

Vrh

PostPostano: Pon kol 16, 2010 16:13 

Rekao sam, i razumjeli su jako dobro... Nego znaš i Ivan Krstitelj nije bio dobro došao, nego zar zaraženom ne reći da je zaražen?
Preporučam ti da poslušaš propovijed don Pave Žanića (kasnijeg biskupa) na mojoj Mladoj misi!

Vrh

PostPostano: Pon kol 16, 2010 17:20 

Jesam, i moram reći da nije snimka tako loša! Mons. Žanić je bio baš gromoglasan i u 30 minuta je uspio ispričati sve o prorocima, o svećenicima i cijeloj povijesti Katoličke crkve... Čitala sam neke njegove propovijedi u "Ogledalu pravde" i jako je dobar bio govornik... Kako to da je baš on propovijedao na Vašoj mladoj misi?

Vrh

PostPostano: Pon kol 16, 2010 22:28 

Pazi onda nije bilo mikorfona ni pojačala, a s obzirom na tehniku snimka je dobra, šteta što jedan komadić nedostaje. A duga je priča zaštro je don pave bio propovijedniuk. Ja sam htio jednoga a pokojni župnik nije htio toga (moga prihvatiti) pa je rekao ja ću ti naći jednoga s kojim ćeš biti zadovoljan. I stvarno dugo se o toj propovijedi pričalo, a župnika smo prozvali po propovijedi "Patrijorha" i s tim imenom je umro.-

Vrh

PostPostano: Uto kol 17, 2010 13:56 

Bog kažnjava...pa jasno, ako kršiš biološke zakone (iz nekog razloga nećeš piti vodu), snosit ćeš prirodne posljedice istoga. Ako ne uvažavaš fizikalne zakone (gravitacija), skoči s nebodera, pa ćeš steći odgovarajuće iskustvo. Jel treba još što dodati?

Vrh

PostPostano: Sri kol 18, 2010 17:38 

Bernard je napisao/la:
Bog kažnjava...pa jasno, ako kršiš biološke zakone (iz nekog razloga nećeš piti vodu), snosit ćeš prirodne posljedice istoga. Ako ne uvažavaš fizikalne zakone (gravitacija), skoči s nebodera, pa ćeš steći odgovarajuće iskustvo. Jel treba još što dodati?

Potrebno je još nešto dodati, jer ovo što ste napisali uopće nije jasno...

Pretpostavljam da ste htjeli napisati da je "kazna" posljedica grijeha po "zakonu ljudske naravi". Tako vjerujemo da postoji vremenita kazna i vječna kazna. I vjerujemo da Bog, kad oprašta grijehe u sv. ispovijedi, briše i vječnu kaznu za njih.

Kad kažemo samo da "Bog kažnjava", opisujemo Ga isključivo kao Suca koji dobro nagrađuje, a zlo kažnjava. Međutim, gledajući Evanđelje i osobu i poslanje Isusa Krista, to nije sve što znamo o Bogu... Tražim zapravo kompletniju sliku Boga, kad je riječ o grijesima i kaznama.

Uzmimo za primjer neku nesretnu i ravnodušnu majku koja zanemaruje svoje dijete. Njoj se, recimo, dogodi tragedija da joj sin počini samoubojstvo. Je li ispravno u tom slučaju reći da je Bog time što se sin ubio kaznio majku? ... To bi onda značilo da je to što je sin učinio pravedno (jer Bog jedino tako djeluje) i da je Bog želio njegovu smrt? Oni koji su umrli nesretnim slučajem u Duisburgu - je li tu Božja ruka bila na djelu? Jesu li oni bili grješniji od ostalih sudionika parade? Drugim riječima, čini li Bog doista zlo?
U našem narodu za masu stvari uzrečica je reći "Bog te kaznio" ili npr. "vrag je došao po svoje". Nekome grom udari u kuću - Bog ga je kaznio. Netko strada u prometnoj nesreći - Bog ga je kaznio. Neko selo strada od tuče - Bog ih je kaznio. Dođe rat, sela se opustoše - opet Božja kazna. Kako se onda osjećaju ti ljudi, kojima je tako nešto rečeno?

???

Poznato je da ako djecu učimo "Nemojte griješiti, Bog će vas kazniti", mi u njima stvaramo posve drugačiju sliku Boga nego što On zapravo jest i kako nam se objavio. ta djeca jednostavno se počnu bojati, a zatim mrziti takvoga Boga ili pak postaju ravnodušni, ne žele ni čuti za Boga...

Molim da mi netko konačno objasni u kojim slučajevima je primjereno reći da je nešto Božja kazna, a u kojim slučajevima nije...?

Vrh

PostPostano: Čet kol 19, 2010 11:02 

adrijana je napisao/la:

Poznato je da ako djecu učimo "Nemojte griješiti, Bog će vas kazniti", mi u njima stvaramo posve drugačiju sliku Boga nego što On zapravo jest i kako nam se objavio. ta djeca jednostavno se počnu bojati, a zatim mrziti takvoga Boga ili pak postaju ravnodušni, ne žele ni čuti za Boga...

Molim da mi netko konačno objasni u kojim slučajevima je primjereno reći da je nešto Božja kazna, a u kojim slučajevima nije...?

Ja ne vjerujem u takvog Boga koji samo kažnjava. I ako ti tako učiš djecu onda ih učiš protiv temeljne vjerske istine koja glasi "Bog je pravedan- dobro nagrađuje a zlo kažnjava!" I mene su tako učili i odgajali. Kada sam kao momčić (8 r. osnovne) vodio polu slijepu nonu (baku) u crkvu na misu ovijek mi je ponavljala: "Bog te blagoslovi, sinko. Dat će tebi Bog!" I vidim da se ova molitva - proroštvo bolesne none ostvarilo.
I mene su učili i odgajali „Bog sve vidi i nagrađuje dobro, a kažnjava zlo.“ Sjećam se brojnih propovjednika, starog župnika- vjeroučitelja koji nas je učio „Božje oko svuda gleda sakrit mu se ništa ne da.“ Pa ni dobro („i čaša hladne vode pružena u moje ime neće ostati nenaplaćena.“ ) i zbog dobra će me nagradit ali i zlo zbog njega će me kazniti. A mnogo puta nas Bog i patnjom (kaznom) odgaja! (to je druga tema)
Dakle ja ne vjerujem u Boga koji samo kažnjava i takva Bog nije, i svi oni koji su tako učili djecu nose krivnju za današnji odnos mlađe generacije prema Bogu!
(Interesantno je pitanje zašto se ljudi toliko bune kad se spomene Božja kazna!)
A sada kratki odgovor na pitanje posljedica- kazna!
Uzmimo prvi grijeh – posljedica toga grijeha je: „U znoju lica svoga jesti ćeš kruh svoj!“ „U bolovima ćeš rađati djecu a želja će te vući mužu!“ To je posljedica grijeha.
A kazna za grijeh je jasna: „jer si to učinio umrijet ćeš!“ Isus sasvim jasno govori o kazni: „Odlazite od mene prokleti…“ jer niste to i to učinili… „Zaista vam kažem ne poznam vas…“ jer niste imali pripravljene svjetiljke . I drugi brojni primjeri.
Zašto današnji teolozi umanjuju, ne žele govoriti o božjoj pravednosti ili je svjesno miješaju sa božjim milosrđem to je jedna druga stvar. Kako će Bog riješiti na kraju taj problem mene i puno ne zanima, uvjeren sam da će svatko dobiti prema djelima svojim. I u tome se očituje vječna Božja pravednost za koju bi mnogi radije da je nema.

Vrh

PostPostano: Čet kol 19, 2010 11:17 

Ova razna pitanja vezana uz navedene primjere. Sigurno u uzročno posljedičnoj vezi ima i kazna svoj dio. Čovjek koji seksualno razuzdano živi dobije sidu... ona je posljedica njegovog raskalašenog života. Za bolesno dijete koje će se roditi nije Bog kriv.. dijete je plod njegovog bolesnog sjemena! I ne možemo očekivati od Boga da on takvu djecu oslobađa bolesti: jer si to učinio ... a osim toga "Očevi jedoše kiselo grožđe a sinovima trnu zubi..." koliko god se mi bunili protiv ove logike ona je u prirodi usađena i jasna je u prtvom grijhehu, samo je problem što mi ne želimo PRIHVATITI uzročno posljedične plodove, pa radije krivnju svvaliti na Boga!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata