Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 19, 2019 11:17

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet ožu 04, 2010 12:38 

Svjedoci smo velike anticrkvene propagande na čitavom svjetskom medijskom nebu koja je svoje plodove počela davati i u našoj zemlji. Prošle nedjelje, u jednoj Zagrebačkoj župi, usred mise je netko izviknuo „lopovi“ a zatim i „pedofili“. U našoj povijesti ovakvi slučajevi nisu novost, takve su se stvari dešavale za vrijeme socijalizma ali u svijetu ni desna opcija ne preže od najgnusnijih djela za vrijeme sv. mise (sjetimo se ubojstva nadbiskupa Romera). Dakle iako je ovo bio još uvijek usamljen slučaj na koji svećenik nije reagirao već mirno nastavio s obredom znakovito je da su ovi povici sigurno inspirirani globalnom anticrkvenom propagandom.

Još jedan slučaj je zanimljiv kao prilog oslikavanju krize vrijednosti u koju je društvo zapalo. Vlč. Ante Zovko, župnik Gornje Vežice u Rijeci, koji je bio najavio da će služiti sv. misu za obraćenje novinarke Ingrid Šestan i Novog lista, silno je razljutio dotične te su iz svih raspoloživih verbalnih oružja raspalili po svećeniku, zgroženi činjenicom što on misli da njima treba obraćenje. Najplemenitije nakane molitve za obraćenje se blasfemično ironiziranja nazivajući ih nekakvim „Božjim linčom“ http://www.g-vezica.com/vijesti_10.html#nl

Kakvi su vaši komentari na ove događaje i kako reagirati u nekim situacijama kojih će očito biti sve više i više.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 14:41 

Osobno mislim da je veliki dio Svećenstva,
prerezao vertikalu prema Nebu, okrenuo se zamamnim čarima ovoga svijeta
te tako postao bljutava sol, koja i nije za drugo, nego da ljudi po njoj gaze.
Prestali su biti svijetlo, pa zašto se onda čude što NE SVIJETLE....?

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 14:58 

A ja pak osobno mislim da nije svecenika da mi ne bi tko imao blagosloviti kucu, da me ne bi tko imao pricestiti, da me ne bi tko imao ispovjediti i jos puno puno toga....

Ljudi su tako zaboravni i zrtve propagande. Moj svecenik nije savrsen, daleko od toga....ali hej, on je covjek! Pa zar ljudi nisu gresni? ccc...kako se zaboravlja...

A osobno ne mislim da je svecenik iz clanka napravio ista lose, hvala, radije primam Bozji blagoslov od npr. nekakvih sektaskih uredjaja da mi "tjeraju" losu energiju koje je jednom postavila u skoli medju djecu jedna ravnateljica....eto vremena u kojem zivimo...a vi se bunite na svecenike....zalosno...

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 18:14 

Domenika je napisao/la:

Najprije me zanimaju argumenti za ovakve tvrdnje.
A zatim moram reći da se apsolutno ne slažem. Možda nestaje ideja o tome da su svećenici neki nadzemaljski stvorovi koji bi trebali biti hodajući sveci i bilo bi dobro da ljudi to izbace od svojih glava pa bi ih mnoge stvari manje užasavale. Ja poznajem niz sjajnih svećenika, ali ipak imaju ljudskih mana. Možda nekim ljudima zbog toga nisu sjajni

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 18:40 

Barnaba je napisao/la:
Vlč. Ante Zovko, župnik Gornje Vežice u Rijeci, koji je bio najavio da će služiti sv. misu za obraćenje novinarke Ingrid Šestan i Novog lista, silno je razljutio dotične te su iz svih raspoloživih verbalnih oružja raspalili po svećeniku, zgroženi činjenicom što on misli da njima treba obraćenje. Najplemenitije nakane molitve za obraćenje se blasfemično ironiziranja nazivajući ih nekakvim „Božjim linčom“

Da budemo iskreni, većini hrvatskih "listova" potrebno je obraćenje.
I ta poruka nije nikakva "politička odmazda", kako neki misle, niti kakav linč, već realnost kojoj treba pogledati u oči i konstruktivno se suočiti s njom.

Naši dnevni listovi i tjednici nisu više niti informativni, niti zabavni, ni obiteljski - tu i tamo se tek može naći koja dobra reportaža. Ti listovi obiluju komentarima, a malo je objektivnih novinarskih vijesti, citiram nekoga koji je to primijetio i prije mene: da u čitavoj Njemačkoj nema toliko komentatora po novinama koliko ima kod nas - komentiraju svi odreda, to je već postalo dosadno i glupo za čitati - jer subjektivno mišljenje pojedinaca ne informira: ono jedino nameće predrasude.
Još jedna stvarnost u nas jest da uopće ne postoji pravo istraživačko novinarstvo, sve postaje zapravo "uređivačka politika".

Po komentarima čitatelja na novinarskim portalima vidim da je sve manje i manje ljudi zadovoljno takvim i sličnim "informacijama" (npr. D. Butković ispisuje čitave plahte anticrkvene kampanje, u stilu "doznao sam od povjerljivog izvora, jednog visokog kaptolskog dužnosnika" i sl. gluposti).

Glas javnosti, ali i rezignacija i nezainteresiranost za novine, trebale bi biti njima alarm za uzbunu, ali sve dok je zarada dobra izgleda da se neće ni pomaknuti s mjesta.

Žalosno je to stanje! Oni ne vide da lošim radom gube svoju svrhu i povjerenje građana. Umjesto da u svojim redovima odstrane korupciju i sluganstvo, oni se verbalno obračunavaju sa svim neistomišljenicima (a inače su jaki na riječima "tolerancije").

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 20:53 

Pa ništa novo sjetiomo se optužbi prvih kršćana (piju dječju krv!) pa karikatura na križu raspet čovjek sa magarećom glavom i natpis: Anaksimen se klanja svome bogu.. ništa novo pod nebom sve je isto samo se mijenjaju glumci a popzornica i tekst ostaju isti..,

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 22:12 

Domenika je napisao/la:

Ajde navedi nekoliko konkretnih stvari koje si ti učinila nekom svećeniku i tako mu pomogla ostvariti svoje zvanje!

Vrh

PostPostano: Čet ožu 04, 2010 23:38 

Razmisljam o naslovu teme "Anticrkvena propaganda kao uzrok krize vrijednosti" u svetlu Snenijevog podsecanja na rano hriscanstvo: "Pa ništa novo sjetiomo se optužbi prvih kršćana (piju dječju krv!) pa karikatura na križu raspet čovjek sa magarećom glavom i natpis: ..."

Naslov teme kao da zeli da izgovori sto neko nije svetlost svetu pozivanjem na mrak u kojem se svet nalazi, pa kao da ta mrak moze da ponisti svetlost. Da li ste culi za mracnu lampu koja kada se ukljuci i ocrni svetlost podnevnog Sunca, nista od nje ne moze da se vidi po dani, vec kao da je noc?! Ili, da li ste culi za bljutavilo koje je tako jako da ne moze da se osoli?

Svakako da niste!

A ako su rani hriscani bili klevetani, proganjani i ubijani, a pre svega toga nisu imali veronauku u svojim skolama, vec se krili po katakombama, malo je cudno vaditi se na danasnje lose uticaje koji blate crkvu i njenu svetlost.

Dakle, nije nikakva anticrkvena propaganda rane hriscanske crlve uspevala da umanji svetlost ranog hriscanstva, pa ne bi to smela ni danas.

Zato smatram da je sasvim na mestu Domenikin komentar kada kaze:

"Osobno mislim da je veliki dio Svećenstva, prerezao vertikalu prema Nebu, okrenuo se zamamnim čarima ovoga svijeta te tako postao bljutava sol, koja i nije za drugo, nego da ljudi po njoj gaze. Prestali su biti svijetlo, pa zašto se onda čude što NE SVIJETLE....?"

Sa jedne strane, istina je da su svestenici gresni ljudi, pa ako ne zelimo da se u njih razocaramo, ne treba od njih ni da trazimo ono sto nas dovodi do razocarenja. Lepo rece Sara kaze: "Možda nestaje ideja o tome da su svećenici neki nadzemaljski stvorovi koji bi trebali biti hodajući sveci i bilo bi dobro da ljudi to izbace od svojih glava pa bi ih mnoge stvari manje užasavale. Ja poznajem niz sjajnih svećenika, ali ipak imaju ljudskih mana. Možda nekim ljudima zbog toga nisu sjajni" Interesantno je da mi ljudi prirodno trazimo u svestenicima ono sto ne bismo trebali - idole na koje prebacujemo sopstvenu odgovornost za svoje postupke, a sto bismo trebali da sami nosimo na sebi (licnu odgovornost da preispitujemo svoje srce, da trazimo Boga, da odbacujemo greh), a takodje u svestenicima trazimo i ono sto mozemo naci samo u Bogu (oprostenje, silu za obracenje, i uopste svu sigurnost spasenja). Pa kada tako u ljudima trazimo ono sto ne treba da trazimo u njima, onda je normalno da se u njih i razocaravamo kada se suocavamo sa time da nisu sveci. Kaze Sveto pismo "Da je proklet ko se uzda u coveka" sto znaci da ako se ne uzdamo u svestenike, necemo se u njih ni razocarati.

Mi bismo prirodno voleli da izgovorimo lose duhovno stanje vernika pozivanjem na uticaje iz sveta i na uticaje od strane svestenstva, medjutim, zar ne bi trebali svi vernici (i svestenici i laici) u cijim srcima zivi Bog, prirodno da budu svetlost svetu i da donose plodove Bozjeg Duha?

"Vi ste so zemlji; ako so obljutavi, cim ce se osoliti? Ona vec nece biti ni zasto, osim da se prospe napolje i da je ljudi pogaze. Vi ste videlo svetu; ne moze se grad sakriti kad na gori stoji. Niti se uzize sveca i mece pod sud nego na svecnjak, te svetli svima koji su u kuci. Tako da se svetli vase videlo pred ljudima, da vide vasa dobra dela, i slave Oca vaseg koji je na nebesima." (Matej 5,13-16)

Eh, sada, kada pogledamo statistike videcemo da su ateisti i agnostici u boljem duhovnom stanju (manje kriminala, razvoda brakova, ...) nego religiozni ljudi. Gde god su radjenja istrazivanja, u Beogradu, Zagrebu, Sarajevu, ili u Americi, rezultati su vrlo slicni, religiozni ljudi su u proseku gori od ateista i agnostika.

Dakle, ima gresnih ljudi i tu i tamo. Ali zasto su religiozni gori od ostalih? Kako je to moguce kada Hristos kaze:

"Po rodovima njihovim poznacete ih. Eda li se bere s trnja grozdje, ili s cicka smokve? Tako svako drvo dobro rodove dobre radja, a zlo drvo rodove zle radja. Ne moze drvo dobro rodova zlih radjati, ni drvo zlo rodova dobrih radjati. Svako dakle drvo koje ne radja rod dobar, seku i u oganj bacaju. I tako dakle po rodovima njihovim poznacete ih. Nece svaki koji mi govori: Gospode! Gospode! Uci u carstvo nebesko; no koji cini po volji Oca mog koji je na nebesima. Mnogi ce reci meni u onaj dan: Gospode! Gospode! Nismo li u ime Tvoje prorokovali, i Tvojim imenom djavole izgonili, i Tvojim imenom cudesa mnoga tvorili? I tada cu im ja kazati: Nikad vas nisam znao; idite od mene koji cinite bezakonje." (Matej 7,16-23)
Sta je to sto prosecnom religioznom coveku "pomaze" da vise gresi nego da je otvoreni nevernik?

Ja imam ideju za odgovor, ali sta vi mislite?

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 07:19 

Žalosno je što anticrkvena propaganda stvara i kod vjernika pogrešno mišljenje o svećenicima, pa zato postoje i ti ispadi za vrijeme mise koje navodi Barnaba.
Svećenici su uvijek bili svjetlo svojim vjernicima, jer su od Boga posvećene osobe. Kad bismo objektivno gledali na sve te napise po novinama, pa čitali argumentirana objašnjenja iskrivljenih i prenaglašenih pojedinih slučajeva, došli bismo do zaključka da nije istina je " velik broj svećenika bljutava sol, ili da se velik broj okrenuo čarima ovoga svijeta", nego da tek neki svećenici u manjoj mjeri koketiraju s ovozemaljskim...

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 07:41 

Misha interesantno je tvoje razmišljanje, ali me zasmetala rečenica:
Citat:
Kaze Sveto pismo "Da je proklet ko se uzda u coveka" sto znaci da ako se ne uzdamo u svestenike, necemo se u njih ni razocarati.
ne shvaćam što to znači. Uzdati se u svećenika... jeli to znači ne imati povjerenja u njegovo duhovno vodstvo... ili možda misliti kao mnogi vjernici da svećenik mora plesati kako oni sviraju pa se "razočaraju" kad on to ne radi..

Što se tiče rastava u vjerničkim i nevjerničkim sredinama... prenategnuo si,,, jer u nekim krajevima nema rsatava iz nekih drugih razloga (mora vratititi i krave koje je dobio sa ženom!)

Anti crkvena propaganda ima sasvim dublje korjene a ja mislim da bi ona trebala biti prigoda da se Crkva (dakle svi mi) zamislimo o našem vlastitom poslanju.. I mislim da je u ovom grmu zec!

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 13:40 

Misha je napisao/la:

Eh, sada, kada pogledamo statistike videcemo da su ateisti i agnostici u boljem duhovnom stanju (manje kriminala, razvoda brakova, ...) nego religiozni ljudi. Gde god su radjenja istrazivanja, u Beogradu, Zagrebu, Sarajevu, ili u Americi, rezultati su vrlo slicni, religiozni ljudi su u proseku gori od ateista i agnostika.

Sta je to sto prosecnom religioznom coveku "pomaze" da vise gresi nego da je otvoreni nevernik?

Ja imam ideju za odgovor, ali sta vi mislite?

Prije svega ovo su totalne neistine. Gdje si pročitao ozbiljno znanstveno istraživanje u kojem se tvrdi takvo što?

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 15:31 

Barnaba je napisao/la:
Misha je napisao/la:

Prije svega ovo su totalne neistine. Gdje si pročitao ozbiljno znanstveno istraživanje u kojem se tvrdi takvo što?

Gde god hoćeš može naći takva istraživanja.

Jedno je objavio Institut za Psihologiju filozofskog fakulteta u Beogradu koje je otkrilo "da najniže skorove spremnosti za pomirenje postižu oni koji se deklarišu kao ´ubeđeni vernici koji prihvataju sva učenja svoje religije i po njima se ponašaju´. Potom slede vernici koji ne prihvataju baš sve zahteve svoje vere, koji takođe imaju niže skorove od ostalih neodlučnih, nezainteresovanih i nereligioznih." (Dr. Nebojša Petrović, Psihološke osnove pomirenja, 265, 2005) Analizirana je spremnost ka medjunacionalnom pomirenju u Beogradu, Saraveju i Zagrebu. Podrazumeva da se bi religiozni ljudi trebali da budu prvi koji Bozjim duhom jesu osposobljeni da pokazu ljubav tamo gde ostali to nisu spremni. Medjutim, oni koji su izjavili da su vernici koji prihvataju sva verovanja svoje crkve, pokazali su najgori karakter. Od njih su pokazali vecu spremnost ka pomirenju oni vernici koji su izjavili da ne drze sve sto crkva uci. A najbolje rezultate su pokazali ateisti i agnostici.

Jedno drugo istrazivanje koje je merilo nivo autoritarnosti je takodje pokazalo da su religiozni ljudi u Bosni i Hercegovini skloniji autoritarnosti nego ateisti. I to su najautoritarniji bili pravoslavni, zatim muslimani, pa onda katolici, i na kraju ateisti. No, moguce je da istrazivanje nije imalo ravnomeran procenat uzoraka sa svih podrucja, jer su pravoslavni analizirani uglavnom sa podrucja Hercegovine, a tu je po svemu sudeci, visi nivo autoritarnosti kod sve tri religije, u odnosu na druga podrucja Bosne i Hercegovine.

Toliko o ulozi religije na Balkanu.

A sada ako hoces da vidis ulogu religije na Zapadu, da li ona predstavlja odgovor na iskusenje zapadne civilizacije u njenom hedonizmu, onda saznajes u mnostvu razlicitih istrazivanja (Amerika, Evropa) da su religozni (upravo katolici) skloniji kriminalu nego atesti i agnostici:

http://www.positiveatheism.org/mail/eml9671.htm

http://www.freethoughtpedia.com/wiki/Percentage_of_atheists#Atheists_In_America

Cak i ako se gleda ono sto je tradicionalna vrednost kod katolika, a to je brak, jer katolicanstvo zabranjuje razvod braka, sami katolici nemaju nista manji procenat razvoda od ateista i agnostika (21%). A kod protestanata je stvar jos gora (34%):

http://www.religioustolerance.org/chr_dira.htm

Medjutim, mimo tog odnosa prema braku protestanti (doduse ranija istrazivanja) pokazuju manju sklonost ka kriminalu u odnosu na katolike. O tome vidi u "Criminology & penology abstracts, Volume 25, Issues 4-6":

http://books.google.com/books?id=PWLmAAAAMAAJ&q=%22lower+crime+rates+than+Catholics%22&dq=%22lower+crime+rates+than+Catholics%22&ei=oxORS83wOYKqzASCp5DqBQ&cd=3

Dakle, namece se pitanje: Zasto su religiozni u proseku gori od ateista? Sta je to sto ih cini hrabrijim u gresenju? (Ja mislim da ima bar cetiti razloga.)

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 15:45 

Misha je napisao/la:
Barnaba je napisao/la:
Misha je napisao/la:

Gde god hoćeš može naći takva istraživanja.

Jedno je objavio Institut za Psihologiju filozofskog fakulteta u Beogradu koje je otkrilo "da najniže skorove spremnosti za pomirenje postižu oni koji se deklarišu kao ´ubeđeni vernici koji prihvataju sva učenja svoje religije i po njima se ponašaju´. Potom slede vernici koji ne prihvataju baš sve zahteve svoje vere, koji takođe imaju niže skorove od ostalih neodlučnih, nezainteresovanih i nereligioznih." (Dr. Nebojša Petrović, Psihološke osnove pomirenja, 265, 2005) Analizirana je spremnost ka medjunacionalnom pomirenju u Beogradu, Saraveju i Zagrebu. Podrazumeva da se bi religiozni ljudi trebali da budu prvi koji Bozjim duhom jesu osposobljeni da pokazu ljubav tamo gde ostali to nisu spremni. Medjutim, oni koji su izjavili da su vernici koji prihvataju sva verovanja svoje crkve, pokazali su najgori karakter. Od njih su pokazali vecu spremnost ka pomirenju oni vernici koji su izjavili da ne drze sve sto crkva uci. A najbolje rezultate su pokazali ateisti i agnostici.

Jedno drugo istrazivanje koje je merilo nivo autoritarnosti je takodje pokazalo da su religiozni ljudi u Bosni i Hercegovini skloniji autoritarnosti nego ateisti. I to su najautoritarniji bili pravoslavni, zatim muslimani, pa onda katolici, i na kraju ateisti. No, moguce je da istrazivanje nije imalo ravnomeran procenat uzoraka sa svih podrucja, jer su pravoslavni analizirani uglavnom sa podrucja Hercegovine, a tu je po svemu sudeci, visi nivo autoritarnosti kod sve tri religije, u odnosu na druga podrucja Bosne i Hercegovine.

Toliko o ulozi religije na Balkanu.

Da ovo ne bi bila demagogija daj ti link gdje se to može pročitati u cjelovitom izdanju. Ova prepričana verzija bez navođenja izvora sigurno nije dosta za ozbiljnu raspravu.

Misha je napisao/la:
A sada ako hoces da vidis ulogu religije na Zapadu, da li ona predstavlja odgovor na iskusenje zapadne civilizacije u njenom hedonizmu, onda saznajes u mnostvu razlicitih istrazivanja (Amerika, Evropa) da su religozni (upravo katolici) skloniji kriminalu nego atesti i agnostici:

http://www.positiveatheism.org/mail/eml9671.htm

http://www.freethoughtpedia.com/wiki/Percentage_of_atheists#Atheists_In_America

Cak i ako se gleda ono sto je tradicionalna vrednost kod katolika, a to je brak, jer katolicanstvo zabranjuje razvod braka, sami katolici nemaju nista manji procenat razvoda od ateista i agnostika (21%). A kod protestanata je stvar jos gora (34%):

http://www.religioustolerance.org/chr_dira.htm

Medjutim, mimo tog odnosa prema braku protestanti (doduse ranija istrazivanja) pokazuju manju sklonost ka kriminalu u odnosu na katolike. O tome vidi u "Criminology & penology abstracts, Volume 25, Issues 4-6":

http://books.google.com/books?id=PWLmAAAAMAAJ&q=%22lower+crime+rates+than+Catholics%22&dq=%22lower+crime+rates+than+Catholics%22&ei=oxORS83wOYKqzASCp5DqBQ&cd=3

Dakle, namece se pitanje: Zasto su religiozni u proseku gori od ateista? Sta je to sto ih cini hrabrijim u gresenju? (Ja mislim da ima bar cetiti razloga.)

Rješimo mi prvo nas pa onda idemo na zapad iako mi nije jasno kako linkovi od kojih su neki i antikršćanski mogu biti izvor relevantnih informacija?

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 19:01 

istraživanja mi ništa ne govorte jer uvijek donose onakav rezultat kojeg učekuje naručitelj.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 05, 2010 19:08 

Barnaba je napisao/la:
Da ovo ne bi bila demagogija daj ti link gdje se to može pročitati u cjelovitom izdanju. Ova prepričana verzija bez navođenja izvora sigurno nije dosta za ozbiljnu raspravu.

Istrazivanje koje je objavio Institu za psihologiju mozes u obliku knjige da nadjes zipovano u ovom fajlu, u odeljku c3.doc (najdi pretrazivacem "najniže skorove spremnosti za pomirenje"):

http://enlite.org/podaci/Psiholoske_osnove_pomirenja_Nebojsa_Petrovic.zip

A istrazivanje iz Bosne i Hercegovine od prof dr Radovana Cokorila mozes da ucitas sa sledece adrese:

http://enlite.org/podaci/1RadCok09.ppt

Barnaba je napisao/la:
Rješimo mi prvo nas pa onda ...

Svakako treba da krenemo od sebe samih. Predlazem da se oko ovoga raspitas kod razlicitih teologa, posebno onih koji su profesori studentima teologije, pa ce ti mozda dati interesantno priznanje i mozda pokusaj objasnjenja zasto je to tako.

Barnaba je napisao/la:
... iako mi nije jasno kako linkovi od kojih su neki i antikršćanski mogu biti izvor relevantnih informacija?

Ima vise razlicitih istrazivanja od strane razlicitih istrazivaca i u razlicitim zemljama, pa gde god da pogledas, nema razlike u trendu. (Pisao sam scenario za jednu TV emisiju na tu temu i nigde ne nadjoh nijednoistrazivanje koje otkriva da su danas religiozni ljudi u proseku bolji od ateista.)

Na zalost, sada ne mogu da nadjem jedno gde se pokazuje kako su takozvani reformatorski pokreti unutar katolicanstva i protestantizma gori od tradicionalnih katolika i protestanata, sto otkriva pogresnu funkciju religiznosti u globalu. U pravoslavlju niko nije radio takva istrazivanja za bogomoljce, pa se ne moze znati kakvo je ovde stanje, ali verovatno neme radikalne razlike. Religija oslobadja ljude od odgovornosti u vecini slucajeva.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata