Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub srp 11, 2020 09:20

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri pro 31, 2008 11:53 

Osjećam pomanjkanje izazova za Katoličke apologete, bar što se tiče obrane vjere od strane drugih tzv. kršćanskih sljedbi pa bih probao postaviti pitanje vezano uz obranu vjere od strane ekstremnog ateizma.
Jesu li istiniti stavovi u sljedećoj rečenici i kako obraniti Kršćansku etiku pred takvim stavovima?
“Priprosti kršćani čine dobro samo zato jer se boje da ne završe u paklu, a obrazovaniji kršćani, ako se i ne boje pakla, svejedno se daju zarobiti nekim moralnim zakonima koji su suprotni čovjekovoj slobodi. Ateist pak može biti istinski humanist koji čini dobro radi poštivanja istinskih vrijednosti.”

Vrh

PostPostano: Sri pro 31, 2008 17:06 

Pravi krscanin cini dobro ne jer se boji pakla makar ponekad je i to razlog nego da se svidi Bogu, da mu ugodi, da mu na taj nacin zahvali sto postoji i sto je odkupljen. Takodjer cinimo dobro, molimo i postimo da druge ljude dovedemo spasenju da budemo dobro orudje u Bozjim rukama preko kojeg Bog moze ribariti druge ljude. Krscanin ako trpi moze osmisliti svoju patnju i prikazati je Bogu za spas neke osobe, a ateist kada trpi trpi nizasto.

Vrh

PostPostano: Sri pro 31, 2008 17:13 

Braslav je napisao/la:
... a ateist kada trpi trpi nizasto.

Da li trpljenje uopće ima smisla s ateističkog gledišta?

Vrh

PostPostano: Sri pro 31, 2008 17:30 

Barnaba je napisao/la:
Jesu li istiniti stavovi u sljedećoj rečenici i kako obraniti Kršćansku etiku pred takvim stavovima?
“Priprosti kršćani čine dobro samo zato jer se boje da ne završe u paklu, a obrazovaniji kršćani, ako se i ne boje pakla, svejedno se daju zarobiti nekim moralnim zakonima koji su suprotni čovjekovoj slobodi. Ateist pak može biti istinski humanist koji čini dobro radi poštivanja istinskih vrijednosti.”

Ovo mi je prepredeno luciferski. :twisted:
1 - priprosti krscani, strah od pakla..., kao kad je zmija obradjivala Evu da jede sa zabranjenog stabla.
2 - obrazovaniji (sad malo podilazenja) krscani....daju se zarobiti...moralnim zakonima koji su suprotni covjekovoj slobodi
Ma dize mi se kosa od ovakvih zakljucaka kad je u pitanju pojam slobode i robovanja.
Cemu danas sve ljudi robuju totalno nesvjesno, daju se izmanipulirati, ne znam da li bih pocela od vrha ili dna ljestvice u drustvu.
I ne kuze da je sloboda oduprijeti se svim nametanjima i zivjeti u punini s Bogom.
Zasto su svi takvi ateisti u startu protiv Boga i normalnog vjernika? Totalna predrasuda i osuda.
Nitko se ne usudjuje upustiti u avanturu s Bogom i dozivjeti zivo iskustvo s Njim.
To su za mene obicne kukavice pune predrasuda. (usudih se osudit :?

3 - Ateist .... istinski humanist...
Ma daj molim te, kao da su samo ateisti takvi.
To je zbog toga sto se prstom upire samo u negativne strane i krive postupke pojedinih vjernika (ovdje mislim
npr. krizarski ratovi KC, te svete ratove "djihad" u islamu, i razne extremne poteze...koji nisu u skladu s Bozjom voljom
niti istinskim naukom)
U globalu, onaj tko srcem i dusom zeli poznavati i zivjeti s Bogom, ne moze drugacije nego biti iskreni humanist
(osobno ne volim ovu rijec, previse mi je hladno znanstvena) i voljeti covjeka takvog kakav jest.
I najveca razlika jednog ateista i istinskog vjernika je sto ovaj prvi tesko da moze voljeti svog neprijatelja i prastati mu.
Osim Bogu, to je svakom nemoguce. Tako da samo onaj koji s Bogom zivi moze se otvoriti za takvu ljubav, jer dobiva snage
i sam dobiva nadrazumsku ljubav od Boga koja se ne moze zadrzati samo u "4 zida" i prema onima koji su mi najblizi.

To bi bilo ukratko, ispricavam se na "nabrusenosti", sve negativne zamjerke usmjerene su prema ovoj izjavi pod navodnicima,
ne tebi Barnaba :wink:

Vrh

PostPostano: Sri pro 31, 2008 19:39 

kalimero je napisao/la:
To bi bilo ukratko, ispricavam se na "nabrusenosti", sve negativne zamjerke usmjerene su prema ovoj izjavi pod navodnicima,
ne tebi Barnaba :wink:

Nema problema ja razlikujem stav prema stavu od osobnog napada. :wink: :lol:
Ateist teško sebi može objasniti zašto čini nešto što je u biti dobro ako mu to donosi samo štetu (u njegovim očima jer negira plaću na nebesima koju daje Bog), jer je to po njemu nešto neracionalno.
Može se reći da ona izjava koju često čujemo u današnje vrijeme “Ne isplati se biti pošten” odražava samu bit ateizma.

Vrh

PostPostano: Sri pro 31, 2008 22:49 

Dragi Barnaba, neću citirati, sada...no smatram da - ma od koga došla ovakva tvrdnja - nije istinita, tj. točna.
.
"Priprosti kršćani čine dobro samo zato jer se boje da ne završe u paklu, a obrazovaniji kršćani, ako se i ne boje pakla, svejedno se daju zarobiti nekim moralnim zakonima koji su suprotni čovjekovoj slobodi.
Uzeo bih za primjer Z.Tomca(mada obraćenika, što je sad sporedno!), je li on neobrazovan, strahuje li od pakla i t. sl.?
Neću navoditi ime, no priprost je(znam ga), ne boji se pakla jer živi po savjesti, ali žuvi tako da se i ne mora bojati kazne, no nije ni odgajan pogrešno.
Ovi "priprosti", znaš Barnaba, često su u pristupu vjerskim istinama iskreniji i mudriji od daleko obrazovanijih od sebe. Uostalom, nije li činjenica da Nebo svoje poruke šalje isključivo preko priprostih, onih malenih, koji se možda i boje pakla?
A tvrdnja da bilo tko čini dobra djela IZ STRAHA od pakla je - po mome shvaćanju - čista budalaština, jer se ne može strahovati i ujedno ljubiti!
Tko LJUBI taj čini dobra djela, a tko strahuje da "Bogo kara", poput papagaja će ponavljati da se mora činiti dobra djela i činit će ih, ali gdje je tu zasluga, ako činim nešto ŠTO MORAM da ne budem kažnjen?
.
"Ateist pak može biti istinski humanist koji čini dobro radi poštivanja istinskih vrijednosti.""
Ovdje, kao i gore, u prvome redu je spoznaja da je oko dotičnoga ČOVJEK!
Tko to uočava - bio on ateist(???), katolik, musliman,…budist, svejedno je, sigurno čini dobra djela intuitivno, instinktivno, zbog unutarnjeg poriva.
Druga je stvar kako je nastao taj pori,,,ali svakako obiteljskim odgojem(kao prvom manjom stepenicom), a tada SAMOODGOJEM, usmjerenim ne na sebe(sebičnost), već prema van, prema drugima, prema sredini u koju je dotičnoga Bog smjestio.
Blaženi taj koji shvaća da posjeduje talente koje ne želi(podvlačim: ne želi, a ne da ne smije!!!) zakopati!
(Barnaba, namjerno se nisam osvrnuo na tobožnje "ateiste" - ako takvi postoje).

Vrh

PostPostano: Čet sij 01, 2009 16:12 

zdrave je napisao/la:
(Barnaba, namjerno se nisam osvrnuo na tobožnje "ateiste" - ako takvi postoje).

Zašto misliš da ne postoje?

Vrh

PostPostano: Pet sij 02, 2009 22:54 

Dragi naš Barnaba, namjerno se nisam osvrnuo na tobožnje ateiste je smatram da takvih nema - ako znamo definiciju ateizma.
.
Ateizam i ateista može postojati(i samo postoji) u sredini u kojoj postoji barem jedna vjera. Gdje nema vjere, NITKO ne može reći "Ja ne vjerujem u Boga", jer nema pojma što bi to bio "bog".
Ateista ispoljava svoj ateizam samo kao kontru na nečiju vidljivu religioznost(kroz obrede, molitvu, način života i izražavanja).
Kakve osobe su "ateisti"?
Volter - umro je jadan kao pas, jer je nakon prvog suočavanja sa smrću vapio za svećenikom, odrekao se svoga naučavanja, a kad je ozdravio zabranio prijateljima da mu više ne smiju dovesti svećenika: "…zavijao ja makar kao pas"! - i poslušali su jadnika. Cvilio je da vidi đavla koji ga želi odvući u pakao…uzalud. Prijatelji mu nisu doveli svećenika. I veliki Volter ode s ovog svijeta kao v j e r n i k, uvjeren da kad postoji đavao, postoji i Bog…Ali i lišen svake nade …znao je da ga Bog, kojeg je cijeli život obezvrjeđivao nije uslišao i drugi puta…zbog Volterove tvrdokornosti!
.
Čovjek je po svojoj naravi stvorenje koje VJERUJE: da će sutra biti bolje, da mu se na nekakvom putu neće dogoditi zlo; da ovo trenutno teško stanje ipak neće dugo potrajati…! U naravi mu je da se neprestano nada boljemu, k tome i teži, mada mnogo puta na pogrešan način.
Ateista upravo to čini: želi biti drugačiji, "netko", jer je itekako svjestan da živjeti po načelima same prirode(svoje naravi, u kojoj nam je Bog svima upisao sve svoje zapovijedi) - nije lagano. Najlakše je istrčavati pred rudo drugima, spočitavati im sve-i-sva, ističući svoj genijalni(???) um, pri osporavanju opravdanosti vjerovanja uopće, samim time i u Boga.
Hoće li ITKO pametan(i iskren) svim silama nastojati nekoga ubjeđivati da ne postoji kriduny-petrikulijada?
Pa neće, jer ni ne zna što je to, kao ni ja, jer sam to izmislio! To ne postoji i nema smisla o tome govoriti, ali buniti se protiv Boga…o da! To ima smisla…na žalost, jer ZNA da postroji, ako ništa barem OSJEĆA!
Nema na svijetu ni jednoga pravoga ateiste, jer dok u čovjeku postoji sposobnost da se nada boljemu, postoji i unutarnji poriv težiti tomu Boljemu…
.
Ateizam, kao teorija da, ali kao osoba-ateist, tako što ne može postojati, jer već i krivo nasađeni nekakav "kredo" jeste vjera, no proizišla iz inata, kontre ili tko zna kojega bunta prema svima koji Boga časte. Osjeća li se tzv. ateista osakaćenim? Lako moguće, no za zacjeljivanje rana, tko zna kako zadobivenih koristi pogrešne "flastere".

Vrh

PostPostano: Uto sij 06, 2009 18:43 

:wink: Apologetika se predavala na katoličkim fakultetima, verojatno je tako i danas. Treba znati obraniti ono u što vjeruješ!
Ipak, po meni je najbolja apologetika dosljedni kršćanski život. Kako vjeruješ tako i čini! Prema nevjernicima i inovjernicima budi uljudan, ali dosljedan svojoj vjeri. Pruži im pomoć, pa kad te pitaju zašto to čimiš; onda reci: ja sam vjernik. Tada će tvoja apologetika biti najučinkovititja.
Sve ostalo je gimnastika uma i nadmudrivanje.

Vrh

PostPostano: Uto sij 06, 2009 22:16 

zdrave, tvoja izjava "...nije li činjenica da Nebo svoje poruke šalje isključivo preko priprostih, onih malenih,...". Ako je ovo referenca(salje) na evandjelje onda ona treba biti upotrebljena u PROSLOM GLAGOLSKOM VREMENU(OBJAVIO JE), a ne sadasnjem vremenu.

S druge strane ateisticki humanizam pred-korak ka moralnom zivljenju, a moralno zivljenje pred-korak ka religioznom zivljenju, a religiozno zivljenje je pred-korak produhovljenom zivotu, a ovo zivotu u prozetom svetosti. Kroz ove faze prolazimo prije ili poslije mnogi od nas.

Vjerujem da se nema sto braniti pred ateistima vec ustrajati u zajednickim vrijednostima i pokazivati primjerom one krscanske vrijednosti koje, kao sto zdrave kaze, toboznji ateisti, ne mogu jos uvijek shvatiti (i dozivjeti).

Vrh

PostPostano: Sri sij 07, 2009 11:14 

angelus je napisao/la:
... Prema nevjernicima i inovjernicima budi uljudan, ali dosljedan svojoj vjeri. Pruži im pomoć, pa kad te pitaju zašto to čimiš; onda reci: ja sam vjernik. Tada će tvoja apologetika biti najučinkovititja...

Slažem se da je takav pristup najbolji i da će se tako najlakše ateista zainteresirati za vjeru. No valja s tim čovjekom i poslije toga popričati i dati mu zadovoljavajuće odgovore. Ne zato da ga nadmudrimo već da mu pomognemo. Nije mi bila namjera ovom temom poticati na provokaciju ateista, već bi mi vjernici trebali tu podijeliti neka saznanja koja mogu biti korisna svima. Valja znati da Bog radi na obraćenju i popravljanju svakog od nas pa i svakog ateista, a dio toga je i naše svjedočenje vjere bilo riječju bilo djelima ali uvijek u ljubavi (to je ključno).
Ako koga zanima više o ateizmu i razumskim opravdanjima vjere preporučam mu http://responder.blog.hr/ gdje se mogu naći mnogi poticaji i odgovori.

Vrh

PostPostano: Pet stu 27, 2009 08:57 

- Ponukan napisom korisnika Ruta ali i izvješćem organizacije za mirovne studije koja se bavi istraživanjem predrasuda -

Naime izvješće kaže, Katolici su pokazali najvišu razinu predrasuda prema drugima koji nisu Katolici, Hrvati i sl (Objavljeno na Dnevniku HRT1 nekidan)

Neki napisi sa ovog foruma to zorno potvrđuju, tako je Ruta napisao:

Citat:
A što njemu znači dva tjedna? Ima on vremena za svoje djelovanje. Postavimo si pitanje da li
ćemo mu dopustiti ili ne…

Citat:
Zanimljivo je, moram primjetiti, kakve prijedloge daju ni manje ni više nego kršćani katolici.
(otvoreno pozivaš na obračun sa neistomišljenicima)

Takav nemilosrdan nastup bez ikakve naznake za praštanjem, očekivao bih na svjetovnim forumima, ali gle čuda, tamo među ateistima ne mogu nači toliku razinu mržnje.

Katkada kad gledam svoju subraću katolike kako nastupaju kao ti ovdje, zaista se zapitam, ma koje je dobro u činjenici da smo mi Katolici?
Po čemu smo to mi bolji a oni lošiji, pa zar se naši viši standardi nebi trebali vidjeti na našim djelima, riječima, postupcima, u našem pristupu ljudima?

Što mislite o ovom problemu?

Zadnja izmjena: modus vivendi; Pet stu 27, 2009 11:31; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh

PostPostano: Pet stu 27, 2009 09:00 

Ti citiraš sebe i to je smiješno. Postavio si tezu i ne daješ nikakve argumente. Problem u tvojim postovima nije što braniš ateističke stavove nego što ne znaš polemizirat i argumentima proglašavaš što argument nije. Ako se pozivaš na neko istraživanje, onda mora biti jasno gdje, tko i koliki je uzorak, a tvoji su argumenti tipa arene - rekla kazala, zna se. Koješta.

Vrh

PostPostano: Pet stu 27, 2009 09:04 

sara je napisao/la:
Ti citiraš sebe i to je smiješno. Postavio si tezu i ne daješ nikakve argumente. Problem u tvojim postovima nije što braniš ateističke stavove nego što ne znaš polemizirat i argumentima proglašavaš što argument nije. Ako se pozivaš na neko istraživanje, onda mora biti jasno gdje, tko i koliki je uzorak, a tvoji su argumenti tipa arene - rekla kazala, zna se. Koješta.

Bilo nekidan na Dnevniku HRT, u prvih 10 min, uostalom ovdje citati izvora i dokazi nisu osobito bitni.

Kada ih izneseš, odmah ih se diskvalificira kao antikatoličke, ali zanjimljivo, po nekim drugim pitanjima i nekim drugim temama, isti ti izvori koji su jedan tren antikatolički, postaju katolički, ovisno o potrebama.

Općenito se može postaviti pitanje; postoji li ijedan izvor koji navodi neke stvari (istraživanja i sl) koje ne idu u prilog Katoličanstva a da nije antikatolički?
Također se može postaviti i izravnije pitanje; jel' moguće reći ikakvu kritiku na račun crkve a da ne dobijete iste sekunde etiketu ''antikatolik''?

Čini se da taj vječiti odgovor ''to je antikatolička propaganda'' ustvari služi kao izlika za jednoumlje, i ne ostavlja nikakvu mogućnost za produktivnu kritiku, raspravu i razgovor.

Inače, evo jednog napisa o organizaciji koja je u suradnji sa RH uredom za ljudska prava došla do onih saznanja koja su iznesena u Dnevniku HRT-a od prije nekoliko dana:

Centar za mirovne studije zajedno s Uredom za ljudska prava RH i Uredom pučkog pravobranitelja u sklopu projekta 'Podrška implementaciji Zakona o suzbijanju diskriminacije' provodi javnu nacionalnu kampanju o diskriminaciji. Vizualnu ideju kampanje osmislila je agencija Bruketa&Žinić OM

Tko nije upučen, to su one velike plave reklame po gradovima, na kojima piše npr. ''Ljevičari van iz Desne trake'', ali postoje i znatno šokantniji natpisi, a svi redom govore o predrasudama.

Vrh

PostPostano: Pet stu 27, 2009 10:38 

modus vivendi je napisao/la:
sara je napisao/la:

Bilo nekidan na Dnevniku HRT, u prvih 10 min, uostalom ovdje citati izvora i dokazi nisu osobito bitni.

HTV je u zadnje vrijeme poznat kao mjesto "nezavisnog novinarstva" koje potresaju mnoge afere.

Međutim na pitanje bi se ipak moralo odgovoriti.
Od ateista bi se moglo naučiti kako osnovati kazamate i logore u kojima je pobijeno više ljudi nego u doba nacizma. Uglavnom bi se mogli naučiti perfidnoj represiji prema neistomišljenicima.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata