Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 19, 2019 10:29

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri lip 04, 2008 21:32 

...Vjerujem da je Bog kao Tvorac,
svega vidljivoga i nevidljivoga,
suveren u određivanju vanjske stvarnosti svijeta.
Trojedini Bog...Onaj koji se predstavlja kroz...JA JESAM...
Jest Bog reda i mira...i sigurno nije stvorio ovaj svijet,
ovako kaotićan, nesiguran i prijeteći...!!
Pa tko to, kormilari ovim brodom...zvanim Svijet...?

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 11:45 

Bog je stvorio ovaj svijet, u njega ugradio zakonitosti koje ga uređuju, ali njegova ga Volja pokreće i on ostaje povezan s ovim svijetom na mnoge otajstvene načine koje mi ne razumijemo.
Jedan od takvih načina je milost i mislim kako svi znate na što pod tim mislim.

Bog Otac dao je ovomu svijetu i autonomiju kako bi se razvijao u slobodi kao što ga je i on stvorio u slobodi ljubavi. Vrhunac razvoja ovoga svijeta je čovjek kojemu je dana slobodna volja da se odluči razvijati u slobodi ljubavi prema Bogu ili kontra njega.

Ono što zovemo istočnim grijehom je bila odluka prvih ljudi kojima je ponuđen ovaj izbor i taj je izbor bio protiv Boga nego za sebe što je u čovjeka usadilo neki temeljni egoizam koji ga tjera krivo usmjeriti svoj život. Iz tog egzistencijalnog promašaja znanog kao grijeh rađa se tjeskoba, napetost i besmisao koji se prenose na sve stvoreno, a na kraju i dramatičnost znana kao strah od smrti.

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 15:18 

Znaći...bez obzira na crnu svakodnevnicu,
Bog upravlja i ovakvim svijetom...?Slika

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 18:03 

Domenika je napisao/la:

Bog draga Bog...samo je velika ljubav i milost njegova prema nama.

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 18:11 

Dina je napisao/la:
Domenika je napisao/la:

Bog draga Bog...samo je velika ljubav i milost njegova prema nama.

Da i ja se slazem..Da jedino Bog upravlja ovim svijetom...
Svojom velikom ljubavi,dao nam je slobodu i ON dopusta...i crnu svakodnevnicu...

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 20:13 

Pa zar od Boga ne dolazi samo dobro...?
Zlo može doći samo od...ćovjeka, zar ne?
Ćovjek je pristao biti...deklarirani grešnik,
svojom slobodnom voljom, pa u toj slobodi
ćini zlo, grijeh... odvaja se od Boga...
pa sve svoje zle čine, želi prikriti i prikazati,
kao Božje dopuštenje...?

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 21:25 

Citat:

Ovo je sve tako draga moja...ali Bog u svojoj ljbavi ipak nam dopusta slobodu izbora...a posljedice izbora ipak moramo nositi sami.

Vrh

PostPostano: Čet lip 05, 2008 22:12 

Da, Dina...znaći pred ćovjekom je...život i smrt...;
Što on više voli, to će mu se dati...""
(Sir 15,17)

Vrh

PostPostano: Pet lip 06, 2008 19:32 

Domenika je napisao/la:
Pa zar od Boga ne dolazi samo dobro...?

Kada bi od Boga samo dobro dolazilo,onda bi danasnji svijet puno drugaciji izgledao...
Bog nam ne salje nista,On nam dopusta...i zato: "Zlo moze doci samo od covjeka,zar ne?
Da ,covjek je taj...za cega se odlucuje...
Citat:
pa sve svoje zle čine, želi prikriti i prikazati,
kao Božje dopuštenje...?[/

Mislim da je logicno da vidimo "kao Bozje dopustenje",nego da vidimo to...kako nam Bog namjerno to salje,jer znamo da nam On ne salje po zasluzi,nego po Njegovoj milosti...

Vrh

PostPostano: Pet lip 06, 2008 21:57 

Kod:
 Kada bi od Boga samo dobro dolazilo,onda bi danasnji svijet puno drugaciji izgledao...

...Ubola me u oći ova tvoja rećenica..."Leja"
Od Boga dolazi samo dobro i to... Iskljućivo...!!
Zlo nikada ne dolazi od Boga...jer Bog je Ljubav...
A Ljubav nikada ne nosi odlike tata,
Ona nikad ne strepi da će biti pokradena...!!

Vrh

PostPostano: Ned lip 08, 2008 14:39 

Domenika je napisao/la:
Kod:

...Ubola me u oći ova tvoja rećenica..."Leja"
Od Boga dolazi samo dobro i to... Iskljućivo...!!
Zlo nikada ne dolazi od Boga...jer Bog je Ljubav...
A Ljubav nikada ne nosi odlike tata,
Ona nikad ne strepi da će biti pokradena...!!

Htjela sam i sama reci,da uvjek Samo doboro dolazi od Boga....
A kada sam rekla ..Kada bi od Boga samo dobro dolazilo,onda bi danasnji svijet puno drugaciji izgledao...Nisam nigdje navela da od Boga dolazi zlo...
Znaci paralelno dolazi i s druge strane zlo, a to znamo od koga.i s cije strane...i kako najcesce biba, sve u zivotu ima, svjetlu i tamnu stranu, dobro i lose itd..Tako i ovdje...mozemo do sutre pricati da ob Boga dolazi samo dobro,kada je cinjenica u svjetu, da koliko ima dobra,toliko ima i losog...
A nikako ne sa strane Boga...jer bog je ljubav...i dobrota sama..

Citat:
Pa tko to, kormilari ovim brodom...zvanim Svijet...?

Vrh

PostPostano: Sri lip 25, 2008 17:21 

Možda za ovu temu bi bilo dobro pročitati Joba pa da se neke stvari razjasne.

Vrh

PostPostano: Ned lip 29, 2008 22:28 

Bog je savršenstvo(treba li veliko "S")?
Bog Otac je Riječju, u sili Duha Svetoga stvorio sav svijet. I danas i uvijek će ga tako i obdržavati - uz pomoć anđela koje je i stvorio za tu svrhu, jer se dostoji Božjem Veličanstvu materijalnim svijetom upravljati posredno.

Od Boga doista dolazi samo dobro. A zlo od Zloga - otpadnika, koji je napast cijelom svijetu(vjerujemo li i u cijelome svemiru?)…
Mada Lucifer i njegovi istomišljenici odbaciše Boga kao svrhu svoga postojanja, te više nikada neće doživjeti onaj prvobitni osjećaj Božje blizine, kao Božji protivnik Lucifer ZNA neke detaljiće iz Božjeg plana stvaranja. Već kao takav se smatra nadmoćnim, a kad Bogu "otme"(zavede)naivnu dušu još više.

Može li Bog stvoriti išta loše, naročito ovakvo zlo stvorenje? NE, jer tada ne bi bio Bog! U takvo nešto se pretvorio svaki od Boga otpali anđeo(kakvi postaju i svi ljudi koji Boga odbace za života, samo toga postaju svjesni nakon svoje smrti, kad je uzaludno proklinjanje i Zloga i sebe i svoje lakovjernosti).

Bog koristi "usluge" Zloga - pri kušnjama svakog čovjeka. Samo Bog od "-" može načiniti "+". Mada je Zli uvijek s negativnim predznakom, Bog preko toga "minusa"(Sotone) čini planirani plus: nešto kod čovjeka po Božjoj(ako ne i našoj)"procjeni ocijenjeno s "-" preko Zloga Bog zna i može potaknuti u nama da se sami potrudimo, te baš kao u matematici: "-" i "-" daju "+".

Bog samo koristi "usluge" Zloga za svoje ciljeve. Time je Bog i dalje pravi i jedini gospodar svega svijeta(čovjek samo na Zemlji, kao planetu), Njegovo je Gospodstvo nad svime od Njega stvorenim, i tkogod se smatrao "gazdom" samo je obični sluga. Pa svijetom ne upravlja ni čovjek ni zli - jer smo samo stvorenja Boga, jedinoga Upravitelja.

To, što čovjek odluta od svega što zna i osjeća da je ispravno, pa sam(u "suradnji" sa Zlime ili njime potaknut i zaveden) želi zagospodariti nad svima(čak i Bogom) samo je dokaz naše ništavnosti.
Da nema Božjeg Milosrđa samo to bismo i bili - prazne, bezvrijedne ništice.

Vrh

PostPostano: Uto svi 12, 2009 13:50 

Svjestan sam da ovo nije mjesto za rasprave i da je zamišljeno samo za pružanje gotovih odgovora, ali moram reagirati jer mi se čini da je odgovor na ovo izuzetno dobro i važno pitanje, koje je postavila Domenika, ostao nedorečen, možda čak i pogrešan. Ako tema preraste u raspravu, molim moderatore za razumijevanje i po potrebi premještanje...

Prije svega smatram da treba dobro razmisliti o sljedećim riječima zapisanima u Bibliji:
Citat:
- "Znamo: od Boga smo, a sav je svijet pod Zlim." (1 Iv 5,19)

- "Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima." (Ef 6,12)

- "Ako je i zastrto evanđelje naše, u onima je zastrto koji propadaju: u onima kojima bog ovoga svijeta oslijepi pameti nevjerničke da ne zasvijetli svjetlost evanđelja slave Krista koji je slika Božja." (2 Kor 4,3-4)

Na temelju svega toga meni se čini da svijetom (privremeno!) upravlja sotona preko svojih podanika (neki su svjesni tog podaništva, ali neki su i nesvjesni, tj. zavedeni). Čini se da je tako još od pada prvih ljudi i tako će potrajati do Sudnjeg dana...

Pogledajmo kako sotona napastuje Isusa:
Citat:
"Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu pa mu reče: 'Sve ću ti to dati ako mi se ničice pokloniš.' " (Mt 4,8-9)

Najčešće teolozi govore kako je sotona ovdje lagao i nudio nešto što mu ne pripada, jer svijet je Božji. Nisam teolog, ali sam prilično uvjeren da je napasnik ponudio ono što zaista ima na raspolaganju (ponovno naglašavam: privremeno!).

Pogledajmo što sam Isus govori o svijetu:
Citat:
- " Ako vas svijet mrzi, znajte da je mene mrzio prije nego vas.
Kad biste bili od svijeta, svijet bi svoje ljubio; no budući da niste od svijeta, nego sam vas ja izabrao iz svijeta, zbog toga vas svijet mrzi." (Iv 15,18-19)

- "... grijeh je što ne vjeruju u mene;
pravednost - što odlazim k Ocu i više me ne vidite;
a osuda - što je knez ovoga svijeta osuđen." (Iv 16,11)

- "Ja za njih molim; ne molim za svijet, nego za one koje si mi dao jer su tvoji." (Iv 17,9)

- "Kraljevstvo moje nije od ovoga svijeta. Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta, moje bi se sluge borile da ne budem predan Židovima. Ali kraljevstvo moje nije odavde." (Iv 18,36)

ZAKLJUČAK:
Zbog svega navedenog, ja sam drugačijeg mišljenja od onog koje je ovdje ponuđeno (Bog upravlja svijetom).
Bog djeluje u ovom svijetu, u prvom redu preko svojih izabranika - kršćana, ali taj svijet je pod upravom Zloga. Kršćanin je u svijetu na neprijateljskom području, poput ovce među vukovima.

Osobno smatram ovo prevažnim pitanjem i jedino na taj načih mogu shvatiti problem patnje u svijetu. Pritom posebno mislim na onu patnju koja nije jednostavno objašnjiva kao zloupotreba ljudske slobode. Ako od Boga dolazi samo dobro (što je točno), odakle onda toliko zla u svijetu kojim Bog upravlja? Također, ako je svijet pod Božjom upravom, zašto je onda toliko biblijskih citata koji svijet prikazuju kao nešto Bogu protivno?

Ali ako je svijet pod upravom Zloga, onda su događanja u ovom svijetu razumljivija.

Vrh

PostPostano: Pet svi 15, 2009 11:59 
Administrator

Antun je napisao/la:
Na temelju svega toga meni se čini da svijetom (privremeno!) upravlja sotona

Nisi se ovdje najbolje izrazio, Crkva nas uči:
"... postoji jedan, osobni Bog,
koji svojom providnoscu uzdrzava i upravlja svijetom"(KKC 37)

"Bozja je istina njegova mudrost koja upravlja cijelim redom stvorenja i
vlada svijetom. Bog koji je sam "stvorio nebo i zemlju" (Ps 115,15), samo On
moze dati istinsku spoznaju svega stvorenoga u odnosu prema Sebi.
"(KKC 216)

"Jer Bog je u Kristu svijet sa sobom pomirio " (2 Kor 5,19).

Zabuna može nastati oko toga što označava "svijet",
pa neki idu u krajnjost da npr. slušaju isključivo "crkvene" pjesme,
a izbjegavaju sve ostale lijepe pjesme.

Antun je napisao/la:
Citat:
"Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu pa mu reče: 'Sve ću ti to dati ako mi se ničice pokloniš.' " (Mt 4,8-9)
Najčešće teolozi govore kako je sotona ovdje lagao i nudio nešto što mu ne pripada, jer svijet je Božji. Nisam teolog, ali sam prilično uvjeren da je napasnik ponudio ono što zaista ima na raspolaganju (ponovno naglašavam: privremeno!).

Sotona je "zavodnik svega svijeta" (Otk 12,9), "lažac i otac laži" (Iv
8,44) i jest privremeno, ali i lažno si je na ovome svijetu prisvojio vlast:
"Knez ovoga svijeta lazno je sebi prisvojio ta tri naslova,
kraljevstvo, moc i slavu;Krist, Gospodin, vraca ih svom i nasem Ocu, dok mu
ne preda Kraljevstvo, kada bude konacno dovrseno otajstvo spasenja i Bog
bude sve u svima."
(KKC 2855)

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata