Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 22, 2019 13:21

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 1590 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto srp 24, 2018 19:13 

Evo jedan (po meni) izvrstan članak. https://www.express.hr/life/vazno-je-re ... desa-16119 - http://www.express.hr

Bilo kako bilo, Vatikan je doveden pred gotov čin i Hoserova zadaća je prizemljiti Međugorje, učiniti ga transparentnijim i uređenijim i osigurati da milijuni hodočasnika i turista u Međugorju pronađu ono što im je potrebno: mir, utjehu i odmor. Jer Međugorje to jest - mjesto molitve i pomirenja. I tu istinu nitko ne može poreći.

Vrh

PostPostano: Uto srp 24, 2018 21:30 

Fazlija je napisao/la:
Meni se cini da je to praznovjerje u judaizmu i kasnije u krscanstvu krenulo od Mojsija.

Nesumnjivo su Jevreji i prije Mojsija imali neko osnovno monisticko ucenje o jednom izvoru sve stvarnosti, a taj izvor nisu cak niti imenovali. Niti ime nisu imali za To, a kamo li formalniziranu religiju s ritualima.

Naravno da vecina obicnog naroda to nije shvacala, i da su trazili nesto mnogo profanije. Nesto po uzoru na plemenske kultove koje su vidjali kod susjednih naroda. Imas hram, u njemu je kip, to je bog. Vrsis hodocasca, svecenici ti kazu sto im je rekao bog, ti njima dades pare...

Mojsije im je tada dao takvu religiju kakvu su trazili. Dobili su kovceg, sator, kasnije hram. Unutra je bog, ali ga ne mozes vidjeti. Svecenicima dades pare, oni ti kazu sto im je bog rekao... Naravno da je on tu napravio mnogo kompromisa s izvornim monistickim ucenjem, ali jednom kada je istina pomijesana s narodnim praznovjerjem, uopce ne cudi da se pocela javljati gomila proroka koji su svi odreda tvrdili da i njima govori bog.

Kako si ti zamislio „izvorno monističko učenje“ bez Božje prisutnosti? Šator, a kasnije Hram značili su da je Bog blizu, da je prisutan, da je „On njihov Bog, a oni njegov narod“. Bez stvarne prisutnosti duhovnost je slijepa...

Fazlija je napisao/la:
Cini mi se da je Isus pokusao promijeniti takvu praksu i dokinuti praznovjerje mnogim postupcima. Od izgona trgovaca iz hrama, do ukazivanje na praznovjerje, korumpiranost i zatucanost svecenika pa do najvaznijeg (po meni, ali dopustam da grijesim)... a to je na ukazivanje vaznosti osobnog, a ne institucionalnog odnosa s Bogom te jedinstva osobne i bozanske svijesti. Po meni je njegovo stalno inzistiranje na jednakosti sina covjecjeg i sina bozjeg ustvari (neshvacena) poduka da je svaki sin covjecji ujedno i sin bozji, pa tako i jedno s Bogom.

Takodjer mi se cini da je Isus prekratko djelovao u Judeji, samo 3 godine, i da za to vrijeme nije mogao promijeniti stoljecima utvrdjena praznovjerja. To se jako lijepo vidi po tome sto su sljedbenici odmah nakon njegove smrti poceli izvrtati i mijenjati njegova osnovna ucenja. Poceli su imati snove, ukazanja, vizije... toliko tipicno za jevrejsku praznovjerjem izopacenu i dekadentnu duhovnost onog vremena.

Nitko nije promijenio nikakva osnovna učenja.. Mnogi psalmi i mudrosne knjige Starog zavjeta govore da će se Kristu pokloniti svi narodi i svi jezici. Isus je obećao Duha Svetoga „koji će učenike upućivati u svu istinu“. Sve se ispunilo što je Isus rekao. Činjenica da postoje lažni proroci ne znači da sve treba olako odbaciti, jer je ponekad teško razlikovati prave i lažne proroke. Postoje isprobane metode i u židovstvu i u kršćanstvu za razlikovanje duhova i ukazanja.

Vrh

PostPostano: Uto srp 24, 2018 21:35 

Evo jedan (po meni) izvrstan članak. https://www.express.hr/life/vazno-je-re ... desa-16119 - http://www.express.hr

Bilo kako bilo, Vatikan je doveden pred gotov čin i Hoserova zadaća je prizemljiti Međugorje, učiniti ga transparentnijim i uređenijim i osigurati da milijuni hodočasnika i turista u Međugorju pronađu ono što im je potrebno: mir, utjehu i odmor. Jer Međugorje to jest - mjesto molitve i pomirenja. I tu istinu nitko ne može poreći.

Ovaj članak je obično podmetanje lijevo-liberalnih medija od jednog "teologa" koji se već proslavio svojim kritiziranjem i blaćenjem Crkve gdje god da se pojavio (bivši bosanski franjevac Dalibor Milas, googlajte...)

Pisan je u stilu "da bi obranio Međugorje, moraš malo blatiti Crkvu".

Evo još nešto od istog autora:
https://www.express.hr/life/krscansvo-je-snazno-samo-ako-je-partizanski-orijentirano-12102

Vrh

PostPostano: Sri srp 25, 2018 07:07 

Poljski nadbiskup Henryk Hoser kojega je papa Franjo prošli tjedan imenovao apostolskim vizitatorom za Međugorje ocijenio je kako je ovo središte ‘proročko i karizmatsko mjesto molitve za mir u svijetu’.

https://priznajem.hr/novosti/herceg_bos ... uke/58147/

Iz ovoga bi se dalo zaključiti šta milsi Hoser o međugorju...KAO O PROROČKOM I KARIZMATSKOM MJESTU

A ne da je to mjesto kaosa, neorganizacije, nereda isl. u koje on dolazi kao vatrogasac da uređuje nered koji kao jelte pretežito dolje vlada
Svatko tko u tom smjeru piše, čisti je a priori mrzitelj toga proročkoga i karizmatskog mjesta!

Vrh

PostPostano: Sri srp 25, 2018 09:40 

Ovaj članak je obično podmetanje lijevo-liberalnih medija od jednog "teologa" koji se već proslavio svojim kritiziranjem i blaćenjem Crkve gdje god da se pojavio (bivši bosanski franjevac Dalibor Milas, googlajte...)

Pisan je u stilu "da bi obranio Međugorje, moraš malo blatiti Crkvu".

Evo još nešto od istog autora:
https://www.express.hr/life/krscansvo-je-snazno-samo-ako-je-partizanski-orijentirano-12102

Ma ja vam, iskreno, ne pratim toliko tko što od medija piše i na koji način. Ne stignem, a i tvrd sam orah da bi me jedno pisanje moglo pokolebati. Istaknula sam ga jer mafija, ovo ono i sva ta negativnost nestanu kada uđeš u crkvu i klekneš ispod kipa, a da ne govorim kad se popenješ na brdo.
Mislim da su se o Međugorju napisala stranice i stranice i da se na kraju uvijek vrtimo oko istog, a ja sam na kraju kad se sve zbroji ili oduzme naklonjena onome da bez obzira priznala se ukazanja ili ne, svatko od nas u svom srcu kada tamo dođe će osjetiti ono što treba osjetiti i vjerujem da će ga Bog pozvati.
Nabrajati plodove tako jednog mjesta nema ni smisla - mislim da smo ih svi mi svjesni pa se tako i ja nadam da ću jednom na Mladifest kad mi obveze dopuste. :)
Toliko od mene.

Vrh

PostPostano: Pet srp 27, 2018 13:56 

Ma ja vam, iskreno, ne pratim toliko tko što od medija piše i na koji način. Ne stignem, a i tvrd sam orah da bi me jedno pisanje moglo pokolebati. Istaknula sam ga jer mafija, ovo ono i sva ta negativnost nestanu kada uđeš u crkvu i klekneš ispod kipa, a da ne govorim kad se popenješ na brdo.
Mislim da su se o Međugorju napisala stranice i stranice i da se na kraju uvijek vrtimo oko istog, a ja sam na kraju kad se sve zbroji ili oduzme naklonjena onome da bez obzira priznala se ukazanja ili ne, svatko od nas u svom srcu kada tamo dođe će osjetiti ono što treba osjetiti i vjerujem da će ga Bog pozvati.
Nabrajati plodove tako jednog mjesta nema ni smisla - mislim da smo ih svi mi svjesni pa se tako i ja nadam da ću jednom na Mladifest kad mi obveze dopuste. :)
Toliko od mene.

U svakoj crkvi se čovjek može prekrasno osjećati ako se smiri i uzme vremena, ne žuri nikamo i ako ga ne opterećuju poslovi. U Međugorje ljudi obično dolaze u vrijeme godišnjih odmora, dok je puno lakše cijeli dan ili nekoliko dana posvetiti Bogu – u tom duhovnom odmoru se dakako nalazi i smirenje. A slično bi bilo sa bilo kojom drugom crkvom da joj se posvetimo „kao da je Bog tu zaista prisutan“, dakle bez žurbe i bez ometanja. A tako bi i trebali, jer nas vjera tome uči.

Vidjela sam da neki tu na forumu brane Milasa, pa njega se može voljeti ili ne voljeti, ljubimo ga svi kao braća kršćani, ali to što piše – piše na svoju odgovornost.

Evo da vidimo što piše:
Citat:
Teško mi je također ne primijetiti da su osobe koje se svim silama bore protiv Međugorja redovito one koje nikako ne vjeruju i uopće nisu religiozne, pri čemu spontano zaključujem da su agresivni ateisti i vjerski fanatici zapravo mentalni blizanci koji o ovim i ovakvim pitanjima ne umiju normalno i argumentirano raspravljati. Umjesto civiliziranog chiaroscura, čini mi se kako je u pozadini zavladala surova, ali razumljiva antagonistička kombinacija crnog i bijelog.

Koji agresivni ateisti? Da je tako, ne bi se Milas polovicu članka „obračunavao“ s mostarskim biskupom. Da mu je do istine, spomenuo bi dvije teološke komisije '80-tih godina (koje su biskupi ondašnje Jugoslavije angažirali) i koje su obje zaključile da „se ne može ustvrditi nadnaravnost“ ukazanja.

Citat:
Komisija je u svojoj analizi potvrdila autentičnost prvih sedam ukazanja. Prema izvorima poznatog vatikanskog insajdera Andree Torniellija, članovi Komisije smatraju da su djeca u tom trenutku bila psihofizički zdrava, slobodna od bilo kakva utjecaja druge ili treće strane, sama iznenađena događajima i pod konstantnom istragom i pozornošću tadašnje milicije i Udbe.

Neosnovan neslužbeni izvor. Ako je Papinska komisija znači nedavno ustvrdila autentičnost ukazanja, zašto se i sam Milas na početku članka opravdava čitateljima što on sam ne vjeruje u to?

Citat:
Pri razmatranju rješenja međugorskog pitanja, u opticaju je bilo nekoliko mogućih opcija. Jedna je bila osnivanje nove biskupije, u koju bi, uz župu Međugorje, ušle i još neke župe s područja pod upravom mostarskog biskupa Ratka Perića. Ovim bi se potezom navodno pokušao riješiti i tzv. Hercegovački slučaj, čime bi se ponovno rehabilitirali i otpušteni franjevci i trenutno suspendirani svećenici, koji su nezakonito okupirali nekoliko hercegovačkih župa, te na taj način konačno povratio mir u konfliktnu Mostarsku biskupiju.

Ako Milas tvrdi da bi se izdvajanjem Međugorja iz mostarske biskupije rehabilitirali otpušteni i trenutno suspendirani franjevci, onda se točno vidi otkuda vjetar puše. Milas prešućuje, a dobro zna, da Hercegovački slučaj neposluha direktno stoji iza međugorskih ukazanja, jer su '80-tih godina Gospi pripisivali poruke „neka franjevci ostanu u svojim župama, jer biskup radi nered“, što je zabilježeno u Vickinoj najranijoj Kronici ukazanja. Kad je sam biskup saznao da i Gospa „rovari“ protiv običnog Papinskog dekreta o razmještaju svećenstva i raspodjeli župa, zaključio je što i svi mi koji smo upoznali i jednu i drugu stranu.

Vrh

PostPostano: Pet srp 27, 2018 14:04 

Poljski nadbiskup Henryk Hoser kojega je papa Franjo prošli tjedan imenovao apostolskim vizitatorom za Međugorje ocijenio je kako je ovo središte ‘proročko i karizmatsko mjesto molitve za mir u svijetu’.

https://priznajem.hr/novosti/herceg_bos ... uke/58147/

Iz ovoga bi se dalo zaključiti šta milsi Hoser o međugorju...KAO O PROROČKOM I KARIZMATSKOM MJESTU

A ne da je to mjesto kaosa, neorganizacije, nereda isl. u koje on dolazi kao vatrogasac da uređuje nered koji kao jelte pretežito dolje vlada
Svatko tko u tom smjeru piše, čisti je a priori mrzitelj toga proročkoga i karizmatskog mjesta!

Ne mrzim nikoga, pa ću te pitati za pojašnjenje:

1. Kako proročko?
Koje to znamenito proroštvo dolazi iz Međugorja?

2. Kako karizmatsko?
Koji izvanredan karizmatski dar je dan kome?

3. Kako za mir u svijetu?
Kad se franjevci svađaju s biskupom zbog župa i Papinskog dekreta...

Usput, malo mi je vjerojatno da je nadbiskup Hoser to zaista rekao, jer nijedna strana news-agencija nije to prenijela, samo hercegovački portali... 8)

Vrh

PostPostano: Uto srp 31, 2018 07:14 

https://www.dnevno.hr/vjera/svjedocanst ... k-1200617/

Evo svjedočanstvo jednog skeptika koji nije vjerovao u GM , pa se obratio...evo šta on kaže o načinu prakticiranja vjere , redu ili neredu u međugorju, sakramentalnom životu isl.

Vrh

PostPostano: Uto srp 31, 2018 07:18 

Ne mrzim nikoga, pa ću te pitati za pojašnjenje:

1. Kako proročko?
Koje to znamenito proroštvo dolazi iz Međugorja?

2. Kako karizmatsko?
Koji izvanredan karizmatski dar je dan kome?

3. Kako za mir u svijetu?
Kad se franjevci svađaju s biskupom zbog župa i Papinskog dekreta...

Usput, malo mi je vjerojatno da je nadbiskup Hoser to zaista rekao, jer nijedna strana news-agencija nije to prenijela, samo hercegovački portali... 8)

Karizmatsko je jer vidioci imaju karizme...to što ti u ništa ne vjeruješ u vezi njih i njihovog djelovanja to je tvoj problem
Pričaš o svijetu ( miru u svijetu) ,a onda spomeneš lokalni pojam, međugorje?? Kontradiktorrna si
Osim toga svađe postoje 90 godina prije ukazanja Gospe...te svađe nisu počele 1981!???Nemoj miješati kruške i jabuke :;
Evo ti jedno proroštvo :
Gospa se ukazala 25.6.1981...tih dana ( a i poslije stalno)je dosta govorila da se moli za mir
Hrvatska i slovenija su točno 10 godina nakon toga proglasile odcjepljenje od SFRJ , i od tada je počeo rat u hrvatskoj...25.6.1991.
Mi slavimo na 25.6. Dan državnosti!...a Gospa se ukazala baš na taj dan

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 07:44 

https://narod.hr/kultura/vise-desetaka- ... -medugorju

Evo , i ovo je jedan od velikih plodova ukazanja Gospe u Međugorju...SKPETICIMA , VALJDA I OVO NIŠTA NE ZNAČI...ne znam šta očekuju više?

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 11:02 

Iz onog što je nadbiskup Hoser rekao ja nisam zaključila da je Crkva blizu priznavanja autentičnosti ukazanja, nego da je odlučila imati izravan nadzor nad svetištem, što je u redu, a objašnjeno je da je to učinjeno zbog dotadašnje neprihvatljive situacije (spominje se mafija). Čak mi se čini da se na taj način više daje za pravo biskupu Periću, jer on praktički nije imao nadzor nad svetištem nego su ga imali fratri.

Također, Međugorje je već priznato od mnogih vjernika. No pitanje je - je li sensus fidei nepogrešiv jer učili su nas da Crkvu ipak ne vodi osjećaj vjernika nego Duh Sveti, i to po biskupima i papi.
Kao što postoje vjernici koji po svojem unutarnjem osjećaju vjeruju u tu objavu, tako postoje i oni koji ne vjeruju. Dakle, taj osjećaj vjernika nije jedinstven.

A nije kršćanski niti likovati. Ako vjerujemo u Svetu Crkvu Katolički moramo vjerovati i u njen pravorijek. U međuvremenu se moramo poštivati i paziti na to da sebe same ne proglasimo bogovima s istinom u džepu.

Sigurna sam da Gospa ne želi da se zbog nje napadaju biskupi, papa, niti vjernici među sobom. A svatko od nas treba biti otvoren svim mogućnostima. Ne znam sto se sve dogadja oko Medjugorja ili u Medjugorju, ali taj osjećaj kad tamo dođeš - vrijedi svakog putovanja.

https://www.facebook.com/MateoIvankovic ... 697125035/

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 16:24 

https://narod.hr/kultura/vise-desetaka-tisuca-mladih-iz-72-zemlje-svijeta-na-mladifestu-u-medugorju

Evo , i ovo je jedan od velikih plodova ukazanja Gospe u Međugorju...SKPETICIMA , VALJDA I OVO NIŠTA NE ZNAČI...ne znam šta očekuju više?

Bok, Hrki!
Zašto brojnost ne može biti dokaz ičega? Evo jedan primjer iz Biblije: na Veliki petak veliko je mnoštvo ljudi uglas vikalo "Raspni ga, raspni!", a uz Isusa je ostalo toliko malo ljudi da su svi pobrojeni gotovo imenima.

Primjer iz života crkve: papina enciklika iz 1968. g. (Humanae Vitae - o ispravnom poimanju morala u spolnosti i braku) još i danas ima toliko protivnika (a strahovito velik broj onih koji se nazivaju katolicima ju ignoriraju), i praktično tek se nekolicina ljudi nje drži, zato je s pravom nazivaju "proročkom", pa je i to dokaz da većina ne mora uvijek biti u pravu.

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 16:41 

Karizmatsko je jer vidioci imaju karizme...to što ti u ništa ne vjeruješ u vezi njih i njihovog djelovanja to je tvoj problem
Pričaš o svijetu ( miru u svijetu) ,a onda spomeneš lokalni pojam, međugorje?? Kontradiktorrna si
Osim toga svađe postoje 90 godina prije ukazanja Gospe...te svađe nisu počele 1981!???Nemoj miješati kruške i jabuke :;
Evo ti jedno proroštvo :
Gospa se ukazala 25.6.1981...tih dana ( a i poslije stalno)je dosta govorila da se moli za mir
Hrvatska i slovenija su točno 10 godina nakon toga proglasile odcjepljenje od SFRJ , i od tada je počeo rat u hrvatskoj...25.6.1991.
Mi slavimo na 25.6. Dan državnosti!...a Gospa se ukazala baš na taj dan

Oprosti na dosađivanju, ali ponavljam pitanje:
koje karizme imaju vidioci?

Imaju li stigme kao sveti Franjo kojemu je Bog tako "dao pečat" da je istinit oprost koji mu je udijelio (prema objavi)?
Teče li mirisno ulje iz ikone kao npr. kod Myrne Nazzour iz Damaska čime je Bog upravo potvrdio da su njene objave istinite?

O miru: nema ga niti u svijetu, niti u Hercegovini - ako je prvo proroštvo bio mir, kako to da je uslijedio rat?

Proroštvo o datumima je za mene koincidencija: datum prvog ukazanja dapače nije uopće proroštvo, već treba gledati ukupnu poruku, riječi...

Naprimjer:
kod svetog Franje Bog je htio siromaštvo, skromniji život Crkve, a ne bogatstvo, zatvorenost, luksuz i razuzdanost - zato se ukazao svecu s riječima: "Franjo, obnovi moju Crkvu!"

U Fatimi je Bog želio pokoru, čvršće vjerovanje u njega, pobožnost Prečistom Srcu Marijinu, a nagoviješten je rat i veliki progon Crkve.

Kod Myrne Nazzour Bog želi ponovno ujedinjenje dviju Crkvi (katoličke i pravoslavne), ali opet ga nitko ne sluša ("Da svi budu jedno, kao što smo Ti i ja jedno). Papa Franjo jest na tome putu, samo svi mu podmeću klipove...

Ima li u Međugorju kakvo proroštvo? Nisam sigurna da se Gospa ukazala da kaže da će Hrvatska i Slovenija biti samostalne jer to su premaleni događaji, nebitni za spasenje...

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 16:44 

@crazy daniel, molim te nemoj trolati. Ako te ne zanima vjera i nisi vjernik, ne pričaj gluposti iz čiste dosade...

@Dea, s veseljem čitam tvoje postove...

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 23:14 

draga "adiana" ,ja pokušao antropološki objasniti fenomen i objasniti papino mišljenje

tolko o trolanju

sad si pročitaj članak šta Franjo misli o tome

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a/6059064/

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 1590 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata