Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet pro 12, 2019 12:17

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon ruj 16, 2019 10:19 

Drago mi je ono Isusovo"Mir vam ostavljam,mir vam svoj dajem..."Ponekad mislim na te riječi kad sam tjeskobna..
No,kako uz to ide:"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju.Nisam došao donijeti mir,nego mač.Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine...tko ljubi oca ili majku više nego mene,nije mene dostojan..."
Kako bi to bilo moguće,ljubiti nekoga koga nisi vidio,osjetio,upoznao(neki su ga možda upoznali?),više no majku i oca?Zar to nije preteška,gotovo nemoguća zadaća?I gdje je nestao onaj mir?Kako jedna ista osoba može davati tako dijametralno suprotne izjave?
Ako mi netko može razjasniti,Kristinka,Adrijana??

Vrh

PostPostano: Uto ruj 17, 2019 21:22 

Drago mi je ono Isusovo"Mir vam ostavljam,mir vam svoj dajem..."Ponekad mislim na te riječi kad sam tjeskobna..
No,kako uz to ide:"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju.Nisam došao donijeti mir,nego mač.Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine...tko ljubi oca ili majku više nego mene,nije mene dostojan..."
Kako bi to bilo moguće,ljubiti nekoga koga nisi vidio,osjetio,upoznao(neki su ga možda upoznali?),više no majku i oca?Zar to nije preteška,gotovo nemoguća zadaća?I gdje je nestao onaj mir?Kako jedna ista osoba može davati tako dijametralno suprotne izjave?
Ako mi netko može razjasniti,Kristinka,Adrijana??

Ne, nisu to suprotne izjave. "Mač" znači da će se Isusu protiviti ljudi i da će progoniti njegove sljedbenike, neke čak i u vlastitoj obitelji.
Isus je tim riječima nagovijestio anti-katoličko i anti-kršćansko protivljenje mnogih da se učenici ne zbune i ne preplaše kad se to počne događati, i da ne misle da je Isus netko nevažan pa da mogu konformistički slijediti mase i razne mode/svjetonazore.
Isus je zapravo netko za koga se potrebno opredijeliti dušom i srcem, i za koga je vrijedno čak i umrijeti.
Isus daje mir, i On jedini daje pravi mir. Kad je rekao učenicima "Dođite k meni svi vi umorni i opterećeni, i ja ću vas okrijepiti i odmoriti" to je za farizeje bila hula jer su oni znali, prema Pismima i Psalmima, da je "samo u Bogu počinak", odmor i mir. A sad Isus kaže: "Dođite k meni - ja ću vas odmoriti." Isus je to mogao sasvim slobodno i točno reći, iz jednog jedinog razloga što je On sam taj Bog.
Tako kao što je Isus govorio, nisu govorili ostali židovski učitelji.

Vrh

PostPostano: Uto stu 26, 2019 19:36 

Iako je prošlo dosta vremena od postova na ovoj temi ispred ovog mog - ja bih ipak malo aktualizirao temu :)

Meni je, nakon mojih iskustava, dosta jasno što je Isus želio reći.
Bolje bih mogao reći - to mi pokazuje u svakodnevnoj molitvi.

Vjernik sam od malih nogu i mogu reći da mi je kao dječaku bilo najvrijednije na misi pokazivanje i davanje Mira međusobno.
Iako puno nisam razumio i bilo mi je dosta stvari čudnih - stranih i teško objašnjivih - davanje Mira međusobno je po meni i danas temelj Svete mise.
Da budem konkretniji - stvarajući Mir i šireći Mir je bitno kako bismo dostojno živjeli u punini, u izobilju, u Ljubavi, sretni i zadovoljni, zahvalni i ponosni, u poštivanju sebe i svega oko sebe - u krepostima :)

Kad ovako pričam - jasno je da mi je Bog na 1. mjestu.
No ja sam u biti i grešnik koji prokliže i zezne neku situaciju, pa se ispravljam - popravljam...
Dakle lako je zaključiti da sam svjestan poretka, ali sam i samo čovjek grešnik.

Molitva mi pomaže u tome da pokora tj. prodaja svega i kupovina njive - traje tj. događa se.
Proces rastavljanja kod mene traje - Bogu hvala :)

Nije lako riješiti se onoga što nas se uči, što su društvene vrijednosti, što su ovozemaljske povezanosti...
Povezanost na logiku evanđelja - logiku Ljubavi i Mira - nije mi laka.

No ima jedna dobra vijest - ako želim puno toga mogu napraviti. Kako?
Meni je to nemoguće, ali ne i Bogu.
Znam da je Isus otkupio grijehe naše tj. on mi može pomoći da se prebacujem na logiku ljubavi.
Može mi pomoći kad ga zatražim u molitvi - u povezanosti.

Hvala Bogu - naša veza je svakim danom sve bolja i dublja, a kreposti samo rastu.

Ako nekoga bude interesiralo mogu više o tome, a ujedno mi je lijepo saznati i tuđa iskustva.

Toliko za početak,
BB i svako dobro
Mir samnom i Mir sa vama :)

Vrh

PostPostano: Sri stu 27, 2019 20:57 

Ako nekoga bude interesiralo mogu više o tome, a ujedno mi je lijepo saznati i tuđa iskustva.

Toliko za početak,
BB i svako dobro
Mir samnom i Mir sa vama :)

Božji blagoslov i Vama i dobro nam došli ne samo na ovu, nego i na sve teme...

Kad sam pročitala Vaš post, nekako sam se sjetila riječi kard. Bozanića: "Isus traži prijatelje, a ne sluge i podložnike..."
Slažete li se s tim?

Milostima koje nam Bog daje kroz molitvu možemo pomagati jedni drugima i stvarno osjetiti da nas On traži i cijeni kao prijatelje...

Vrh

PostPostano: Čet stu 28, 2019 10:26 

Hvala na lijepoj dobrodošlici :)

Mogu primijetiti da imaš lijepe i vrijedne postove - mišljenja.
Nije da se sa svime slažem ili da sam isto zainteresiran, no to bi bilo onda loše...
Svi smo jedinstveni i u tome vidim bogatstvo življenja :)
Bogu hvala i slava!

Isus traži prijatelje u prvom redu.
Prijatelji su mu oni koji u prvom redu to žele biti.
Dakle i (dodao bih osobito baš) oni koji su zaglibili u životu.
Njima je Isus i najpotrebniji. Isus to zna.
Zna zato što je on naš/moj Spasitelj. Nije da je došao suditi (ljudi, pa i sam padnem u to nekad, si daju tu nepotrebnu zadaću), već je došao spasiti.
Došao je pomoći osobito onima koji su najmanji, koji su ranjeni, koji su u muci, problemima, najslabijima. Onima koji su se opteretili ovozemaljskim teretima koji im ne daju živjeti, već im uništavaju život.

Lijepo je biti prijatelj sa Isusom.
Ja sam prijatelj koji je u vezi sa Bogom molitvom.
Osjećam tu povezanost u molitvi.

No da sam mogao to postići - 1. je da sam želio to. Htio sam to.
Isus je strpljiv i nije nasilan. Poštuje našu slobodnu volju. Strpljivo nas čeka.
Nekoga/mnoge i životne prilike natjeraju da donese odluku. Svatko nekako...

No, iako sam prijatelj sa Isusom, ja sam ponizan i u službi.
Da budem iskren, to nije nikakav problem kad kreposti molitvom rastu...
Dakle ja se ne osjećam da sam "iznad" bilo koga, poštujem svakoga (ujedno i sebe).
Služim i dajem se (to na kraju ispadne sebično jer dajući se - najviše se dobiva).

Hoću reći da: biti prijatelj sa Isusom, ujedno znači biti ponizan služeći.
No najbitnije je to da se time živi sve više i više u Ljubavi i Miru.
Živi se u punini života, života dostojnog čovjeka.
Osjeća se radost, blaženstvo, spokoj - smirenost, sabranost.

Mač kojim Isus rastavlja nas od ovozemaljskih veza je njegova snaga i moć.
Treba mi/nam to biti jasno; trebam biti što svjesniji Radosne vijesti.
A ona je da je knez ovoga svijeta izgubio. Bog - Ljubav i Mir - je pobijedio.
Kad volimo nekoga ili nešto, sebe - bitno je činimo li to tako da nam je Bog na 1. mjestu!
Bog je ljubomoran i ne želi nikoga osim sebe na 1. mjestu. Ljubav i Mir mi trebaju biti na 1. mjestu!

Mogu griješiti, raditi i loše stvari - no bitno je kako si posložim prioritete.
Kad sam u Ljubavi i Miru sve loše stvari, nevolje, nedaće - sve se može okrenuti na dobro.
Veći je problem kad mi ide sve od ruke... Teško je tako ostati u Miru i Ljubavi - teško je bogatašu...
Kad sam u Ljubavi i Miru - svako opterećenje, teret, breme je lako.
Isusovo prijateljstvo (jaram) je slatko, drago, neprocjenjivo :)

Mač kojim Isus rastavlja tj. mačem miče moje poveznice sa ovim svijetom je proces koji traje (prodaja svega i kupnja njive).
Čovjek često padne, prokliže i društvene vrijednosti ga opet privlače... Knez ovog svijeta se ne predaje samo tako. Navlači nas tj. mene grešnika na sve moguće načine.

Ja se sam ne mogu oduprijeti zlu, oduprijeti poveznicama ovog svijeta. To je meni nemoguće.
Ali znam da je Bogu moguće jer je Isus otkupio naše grijehe i spreman je pomoći. Spreman je samnom stati u jaram u prijateljstvo i povući samnom breme mog života.
Snaga i moć Boga - njegov mač je snažan i jak.
Slava Bogu!

Mk 9,1
Još im govoraše: "Zaista, kažem vam, neki od ovdje nazočnih neće okusiti smrti dok ne vide da je kraljevstvo Božje došlo u sili."

Radosna vijest dolazi u sili.

Isus to lijepo navodi kako ide prodaja svega i kupnja njive:

Mt 16, 24-28
24 Tada Isus reče svojim učenicima: "Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom.
25 Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj poradi mena, naći će ga.
26 Ta što će koristiti čovjeku ako sav svijet stekne, a životu svojemu naudi? Ili što će čovjek dati u zamjenu za život svoj?
27 Doći će, doista, Sin Čovječji u slavi Oca svoga s anđelima svojim i tada će naplatiti svakomu po djelima njegovim."
28 "Zaista, kažem vam, neki od ovdje nazočnih neće okusiti smrti dok ne vide Sina Čovječjega gdje dolazi sa svojim kraljevstvom."

Prvo ide poziv hoćeš li za mnom, a potom uvjeti: odricanja, opraštanja, otpuštanja kako bi našli istinski život u kojem se ne uništavamo.
U takvom životu stvaramo - dajemo plodove (loza daje grožđe) koje hrđa ne izgriza i moljac ne izjeda.
Dajemo grožđe za vino kojim će se nazdraviti slaveći Boga :)

Isus navodi i da je bilo učenika koji su poslušali Isusa i razriješili poveznice ovozemaljske uz pomoć Božjeg mača - Božje pomoći prije svoje smrti.
Koji su ostvarili prodaju svega i kupnju njive prije svoje smrti.

Drugi će ovo tumačiti na svoj način, no ja osjećam to baš tako...

Svako dobro!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata