Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto lip 02, 2020 02:29

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sub tra 25, 2020 21:20 

Dobra večer svima ja sam novi ovdje

Želio bi prvo objasnit da od 2018 sam se obratio nakon toliko godina naravno molitva mi je puno pomogla da dođem do obračenja i to me navelo da odem na ispovijed i ono osjetio sam da kao da je tonu stvari izaslo iz mene nakon toga sto mi zovemo zlodusi ali nekako s vremenom i čestom ispovijedi dosta mi je pomoglo i savjeti svečenika o mnogo stvari evo zato bi zelio pitati jedno pitanje o borbenim video igrama jer me muči več dugo to pitanje nadam se da netko od vas ima odgovor!

Pitanje je je li grijeh igrati borbene video igre kao sto su na primjer Tekken,Dragon ball z,Naruto itd
dosta puta sam se pitato jeli to dosita lose igrat dok nisam počeo čitati razne forume o tome i došao sam onda do catholic saints sajt di kaze da je to lose igrati zbog toga jer nesmijemo udarit jedno drugo ali kako se to odnosi na video igre di se kaze da su to samo pikseli ne udaras nikog u stvarnom svijetu nego u igri di je to granica i kako to utječe na nas?

Evo malo o tome več dugo vremena nakon molitve počeo sam razmisljati o ovakvim stvarima neznam zasto me to muči ali bi volio objasanit o tom problemu jer nekan bi se osiječao agresivno kad igram takve igre znate ono game over i onda deranje znate to? Ali naravno kad igram normalno sve je ok samo story mode poput tekkena i neke igre su koje to uzrokuju zato bi volio znati vase misljenje

Htio bi objasnit prije da normalno kad igram takve igre nikad nebi udario nekog zbog toga sto igram takve igre inače sam previse dobar pa znate ono znaju drugi iskorisitit evo opet nadam se da ne netko od vas mi pomoči jeli ok igrati dragon ball video igre mislim ja igram samo kratko sat ili 2 nista vise ako su borbene bezveze jako kratko sada kontroliram koliko igram vise nego prije i duh sveti mi pomoaze dok molim zato sam zahvalan njemu nasem spasitelju

Vrh

PostPostano: Ned tra 26, 2020 21:25 

Dobra večer i tebi...

Ima puno ispraznih stvari i hobija na ovome svijetu: npr. kartanje, besciljno rješavanje križaljki, odlazak u kladionice, neumorno gledanje sapunica, surfanje po internetu satima, pješačenje kilometrima i sl.

Možeš se upitati što Bog zapravo želi od našeg slobodnog vremena?
Kako ga iskoristiti da to bude i Njegova volja, da bude na radost naših bližnjih, da to bude za izgradnju našeg duhovnog mira...

Svijet je lijep. Puno zanimljivih stvari ima...

Vrh

PostPostano: Ned tra 26, 2020 22:07 

Dobra večer i tebi...

Ima puno ispraznih stvari i hobija na ovome svijetu: npr. kartanje, besciljno rješavanje križaljki, odlazak u kladionice, neumorno gledanje sapunica, surfanje po internetu satima, pješačenje kilometrima i sl.

Možeš se upitati što Bog zapravo želi od našeg slobodnog vremena?
Kako ga iskoristiti da to bude i Njegova volja, da bude na radost naših bližnjih, da to bude za izgradnju našeg duhovnog mira...

Svijet je lijep. Puno zanimljivih stvari ima...

To je istina sve što ste rekli i ako bi volio znati o slobodnom vremenu sto nebeski otac bi htio od mene kako to mogu znati? tek sam se počeo molit več godinu dana ili malo vise nisam siguran i o ovome drugom o njegovoj volji mozete malo pojasnit hvala!

Isto tako moze te mi molim vas odgovorit jeli grijeh igrati borbene video igre? na nekom forumu catholic answers kaze da je ok igrati ako ne uzrokuje da ja činim nasilje isto tako moram vidjeti kako to utječe na moju vjeru sto mislite o tomu jeli to uredu sto kaze na forumu?

Htio bi reči onako igrat bezveze igram samo kratko ako nije story mod onda sat ili 2 nista vise od toga ili čak i manje u nekim igrama sam naučio puno stvari isto na primjer engleski jezik

Vrh

PostPostano: Pon tra 27, 2020 16:03 

Pa sto da i ima story mode, kakva bi razlika bila?
Prijatelju, netko igra video igre, netko ide na koncerte, netko na kavu, netko visi na forumu.

A to pitanje sto Bog zeli od tebe ces shvatit kroz zivot. Radi stvari koje zelis i koje te ispunjavaju.

Vrh

PostPostano: Pon tra 27, 2020 21:16 

Pa sto da i ima story mode, kakva bi razlika bila?
Prijatelju, netko igra video igre, netko ide na koncerte, netko na kavu, netko visi na forumu.

A to pitanje sto Bog zeli od tebe ces shvatit kroz zivot. Radi stvari koje zelis i koje te ispunjavaju.

:; Tako bi odgovorio Dux.

Ali njegovo pitanje je skroz na mjestu.. Ne samo to, nego i jedno od najvažnijih u našoj vjeri..

Što je Božja volja za nas i kako znati ispunjavamo li je, kako onda podrediti svoju volju Njegovoj volji (i zašto je to uopće potrebno)..
Kako to u Očenašu molimo "Budi volja Tvoja", a uopće ne mislimo kako da ju ispunimo i što je ona zapravo za nas.

Svijet je pun ispraznosti, ali i pun je lijepih stvari ukoliko one služe nama, a ne mi njima.
Sjedenje na kavi (kome je to navika) je također ispraznost i nema smisla, Dante je s 35 godina napisao Božanstvenu komediju, a našim je 35.godišnjacima vrhunac dana kad mogu s nekim otići na kavu..

Znači, da se vratim na temu, što je Božja volja?

Neki kažu (a ja se slažem) da do nje možemo doći u molitvi, čitanjem Svetog pisma, slušajući druge, nekim dobrim savjetom, nekom dobrom knjigom, ispitom savjesti.. Papa evo kaže: čitajte Sveto pismo.

Božja volja je jako vezana s obraćenjem, sa tim zaokretom koji u životu moramo napraviti u odnosu na prijašnje stanje.

Bl. Charles de Foucault je rekao: "Čim sam povjerovao da postoji Bog, shvatio sam da ne mogu drukčije nego živjeti samo za njega."

Vrh

PostPostano: Uto tra 28, 2020 16:31 

Njegovo pitanje je vezano za borbene igre, bar je to naslov?
Igre danas imaju bolje price od knjiga i filmova, i jos je veci uzitak igrat kad ima story mode. Uostalom igranje video igara razvija mozak, i to je takoder novi nacin socijalizacije; htejli to ili ne. Medutim, pretjerivanje opcenito nije dobra stvar, i pretjerivat cak i u citanju svetog pisma je losa stvar. Je li citanje svetog pisma 8h na dan dobro? Ne.

Takoder, sjedenje na kavi nije ispraznost, niti je druzenje s vrsnjacima ispraznost.
Dante je s 35 godina napisao Bozanstvenu komdeiju. Ali jel to vece postignuce u bozijim ocima ili je vece postignuce otic s nekim na kavu i saslusat njegove probleme, i bit nekome potpora? To nitko ne mozes znat.

Takoder, postoji vise vrsta obracenika, i obracenje ne znaci nuzno instantni zaokret.

Bozija volja ovdje nije tema, ali ajde kad je ti vidis kao temu, lol...Bozija volja se odnosi na duhovni poziv; biti zena,majka, redovnica itd...Eto, kad si se tako raspisala o Bozijoj volji, mozda bi mogla podijelit svoje iskustvo. Sto je Bozija volja u tvom slucaju i kako si je shvatila?

Vrh

PostPostano: Sri svi 06, 2020 11:57 
Administrator

Uostalom igranje video igara razvija mozak, i to je takoder novi nacin socijalizacije; htejli to ili ne.

Zapravo, neke studije pokazuju da igranje pucačkih i sl. igrica smanjuje sive stanice u mozgu.
Nažalost, dovoljno je pogledati praksu, kakve učinke imaju školska djeca od igranja igrica.
U stvarnosti igranje igrica ne pomaže razvoju mozga, odnosno većinom zatupljuje i smanjuje školske rezultate, interes za glazbu i ostale aktivnosti. Ako netko želi igrom poticati sive stanice može igrati šah, no tu nema šarenila boja i brzih pokreta koji odnose svu pažnju već se treba potruditi razmišljati.

Neki kažu da igrice potiču poboljšavanje refleksa, no u stvarnosti takva djeca su tjelesno usporenija. Ako želim razvijati reflekse onda odemo van pa igramo stolni tenis.

Najveći problem je ovisnost. Ovisnost se potiče i u igricama koje nemaju nikakav nasilan sadržaj, i to od najmanjih nogu. Neki dan sam vidio poruku iz igre kada se neko vrijeme ne pokrene: "*ime*, nedostaješ mi, hajdemo se igrati". Maloj djeci je dovoljno vrlo malo vremena da postanu ovisni.
A zanimljivo je da u zajednicu Cenacolo dolazi sve manje ovisnika o drogama, a sve više ovisnika o video igricama, internetu i slično. Dobro je kada ljudi to prepoznaju i žele slobodno živjeti, to djeca često ne mogu uvidjeti ali odrasli bi trebali moći odlučiti se i okrenuti korisnijim i smislenijom stvarima u životu.

Vrh

PostPostano: Sri svi 06, 2020 14:55 

Giovi, evo ipak - nije svaka igrica zlo - voljela bih to naglasiti.
Pogledajte malo o metodi/primjeni neurofeedbacka - tu čista znanost dolazi do izražaja.

Mislim da ne treba biti isključiv u ičemu, već samo naći pravu mjeru stvari.
Poznajem svećenika koji obožava motore (velike, bučne, "nabrijane") i ako njega ispunja u slobodno vrijeme u đir - je li onda i njemu možemo reći da bi se trebao okrenuti korisnijem i smislenijem provođenju slobodnog vremena?

Vrh

PostPostano: Sub svi 09, 2020 06:32 

Giovi, sa ovisnoscu se slazem.
A sa ovim ostalim sto si napisao; nikako. Koje studije pokazuju da igranje igrica ubija sive stanice? Igranje igrica razvija reflekse, no ne ubrzava te tijelesno, i te razvijene reflekse ne mozes koristit u tenisu, jer naprosto se ne razvija ta motorika misica. Oni koji igraju igre mogu pratit vise radnji odjednom i mentalno sudjelovat u njima. Postoji bezbroj studija na racun toga, i s obzirom da sam gejman, cesto pratim ta istrazivanja i nikad nisam naisao na istrazivanja koja govore drugacije.
Sto se tice nezainteresiranosti za skolstvo; volio bi da otvorimo tu temu, jer osobno smatram da nijedna prirodno zdrava osoba ne moze bit zaintsresirana za skolsku nastavu kakva se odrzava. Dapace, kad tijelo buja i mozak najvise radi djecu se prisiljava da stoje par sati dnevno u klupi i vecinu vremena ih se truje razlicitim glupostima. Ako neko ima volje neka otvori temu :)

Vrh

PostPostano: Sub svi 09, 2020 14:08 
Administrator

Znanstvenici kažu da pucačke videoigre većinom stimuliraju samo područja mozga koja kontroliraju vid i kretanje, dok drugi dijelovi mozga (odgovorni za ponašanje, emocije i učenje) mogu postati manje razvijeni. Na slikama iz jednog takvog istraživanja se vide promjene frontalnih režnjeva mozga kod gamera u usporedbi sa drugima.

Pod pojmom igranje igrica ne mislim na neurofeedback i upravljanje moždanim valovima, simulaciju u autoškoli, kompjuterski šah i slične aplikacije. Nije to ono što "gameri" igraju, kao ni igra rješavanja tablice množenja koju dajem djeci jer je odlična za učenje, ne radi se o tome.
Igranje video igara motivirano je na prvome mjestu željom za zabavom, u kojoj je specifična uvijek uronjenost u virtualni svijet ili virtualnu stvarnost. Neki autori smatraju da je jedan od osnovnih ciljeva kreatora današnjih videoigara postići što veću ovisnost igrača u svrhu stvaranja profita, bez obzira na moguće posljedice.

WHO je nedavno (2018.g) morala službeno uključiti "gaming disorder" tj. poremećaj igranja video igrica u dijagnostički priručnik. Označava ga između ostalog preokupiranost igranjem video igara koje postaju dominantna aktivnost u svakodnevnici. Igranje igrica zauzima veći prioritet nego ostale aktivnosti u životu, pa se javlja gubitak interesa za odnose, hobije i druge oblike zabave u stvarnom životu. Kod većine djece "gamera" se može više ili manje upravo to uočiti, nije samo u pitanju škola nego slabljenje interesa za sve drugo u životu. Čak i sport, nogomet kojeg djeca inače vole, sjećam se kada je Ivica Olić koji je poznat po svojoj motiviranosti i trčanju, upitan za svoje sinove rekao, "Treniraju obojica, ali teško da će se tu nešto značajnije dogoditi. PlayStation generacija..."

Moj savjet svima bi bio izbjegavati igrice i živiti život. Družiti se, baviti glazbom, sportom, ima raznih hobija koji su korisni za fizičko i psihičko zdravlje. Mozak je dok se igra zauzet nečim virtualnim, ali možemo puno više napredovati i stvarati kroz neku znanost, baviti se nečim, nešto proučavati i biti korisniji i na kraju, ispunjeniji. Igranjem nivo dopamina privremeno poraste, osjećamo se dobro, a onda u realnom svijetu nema ništa od toga, pa nismo zaista radosni i ispunjeni. Bez igrica u početku može biti dosadno ali onda se otvore zanimanja za mnoge nove stvari u životu, treba se samo pokrenuti.

Prilažem i jedno svjedočenstvo ovisnika o igricama:
http://www.zmvb.org/uploads/doc/svjedoc ... e-igre.pdf

Vrh

PostPostano: Sub svi 09, 2020 20:00 

Giovi jel mozes dat neke studije? Slika ne govori nista sama po sebi...
Sto se ticr ovisnosti, mislim da nitko ne nijece ovisnost o videoigrama. To postoji, kao sto postoji ovisnost o svemu...nijedna ovisnist nije dobra

Vrh

PostPostano: Pon svi 11, 2020 09:41 
Administrator

Pa recimo ova studija tvrdi da igrači pucačkih igara smanjuju sivu materiju mozga.
https://www.nature.com/articles/mp2017155
Bez obzira na to, mislim da nije sadržaj najopasnija stvar, pucačke ili druge igre, (ima razlike dakako) nego upravo uronjenost koja odvodi u sate i sate igranja.
U praksi, u stvarnom životu se direktno vidi takav negativan utjecaj igrica zbog stalnog igranja koje donosi loše rezultate i navike u svemu, školi i društvu. To je glavni problem. On se već sustavno prepoznaje, pa su eto početkom godine u našoj školi organizirali gledanje filma o gamerskoj ovisnosti kojom je pogođen veliki broj djece.
Djecu treba usmjeravati na korisnije sadržaje za psihu i tijelo, a odrasli bi trebali sami naći ono što ih ispunjava i čini radosnima.

Vrh

PostPostano: Pon svi 11, 2020 20:57 

Ali giovi, u toj studiji pise da igre mogu doprinjet razvoju ili unistenju sivih materija, to ti pise na kraju? Tj da zavisi o modelu 3d fps igre.
Takoder, trend povecanja igrica ima svoj uzrok, i taj uzrok je ono sto svih zabrinjava izgleda, iako se nigdje ne spominje.
Ono sto ti zelim rec, giovi, jest, da je lezerniji nacin zivota ok, i da ne treba konstantno nesto produktivno radit. Uostalom, to nikad nije ni bio katolicki stav; to je stav kapitalizma i konzumerizma; skraceno progresivizam. Mene ne zabrinjava igranje igrica, igram ih, i igrat cu ih. Ono sto mene zabrine u ovakvim razgovorima je ideja koja stoji iza svega; "da smo svi stvoreni da nas zanima skola, ucenje, glazbe, umjetnost" i da se dan posto/poto mora produktivno iskoristit.
Giovi, to nikad nije bio katolicizam??

Vrh

PostPostano: Uto svi 12, 2020 15:31 
Administrator

Svi smo stvoreni za svetost. Ne mora svakome ići škola, glazba, umjetnost, ali neke darove svatko ima jer je jedinstven i ima talente koje mu je Bog dao da ih razvija i iskoristi. A stalnim igranjem igrica se umjesto odmaranja zapravo umrtvljujemo i paraliziramo u realnom životu.
U Poljskoj na susretu mladih papa Franjo je govorio o ovisnosti o igrama koja čini mlade ljude "pospanima i tupima".
Ohrabrio ih je da izađu i ostave pozitivan trag u svijetu. Papa Franjo izjavio je da igranje pruža djeci i mladima iluziju o tome kakav je život uistinu - život koji je siguran od straha, boli ili briga.
Upozorio je da ove navike sprečavaju mlade da ulaze u životne borbe na pravi način i umjesto toga će uranjati u igre kako bi pronašli utjehu i olakšanje.

„Pitam vas: želite li biti mladi koji su zaspali, omamljeni? Želite li da drugi za vas odlučuju o budućnosti? Želite li biti slobodni? Želite li biti budni? Želite li se boriti za svoju budućnost?“

"Nemojte živjeti u snu, nemojte dopustiti da drugi odlučuju o vašoj budućnosti. Umjesto ugode, radije birajte slobodu; zamijenite paralizirajući kauč za cipele kako biste išli Božjim putovima i današnji svijet zarazili radošću – poručio je Sveti Otac.

"Na kauču se osjećamo ugodno, mirno i sigurno. Kauč, kakvi su sada u modi, s masažom, tako da u njemu možeš i spavati - jamči nam sate mira kako bismo se mogli prenijeti u svijet video igrica i sate provoditi za računalom (...) Padnemo u san da to i ne primijetimo, postanemo ošamućeni i tupi dok drugi, možda ne oni najbolji, nego oni koji su budni - odlučuju o budućnosti umjesto nas", rekao je.
"Dragi mladi, nismo došli na svijet kako bismo vegetirali ... došli smo iz drugog razloga: da ostavimo trag."

Vrh

PostPostano: Sri svi 13, 2020 11:32 

Ako je papa tako rekao, onda je to tako. Apsolutno se pokoravam njegovu misljenju.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata