Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet svi 29, 2020 08:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Iskorištavanje
PostPostano: Pet tra 17, 2020 14:36 

Hvaljen Isus i Marija!

Pišem ovo pitanje ovdje jer me zanima mišljenje ljudi koji su vjernici. Htjela bi u navedenoj situaciji postupiti onako kako to vjera nalaže, ali ne znam što bi bilo ispravno napraviti.

Idem u 3. razred srednje škole. Ima jedna cura koja stalno od mene traži zadaće, a inače govori mnoge ružne stvari o meni. Idu mi dobro strani jezici tako da kad god nešto dobijemo, moram joj slikati i slati. Ponekad joj moram prevoditi ogromne sastavke. Kad god se prijavim na Messenger, nešto traži od mene. Ona meni nije nikad ništa pomogla. Dok je trajala škola tražila je da joj rješavam testove i poslije je bila nezahvalna za to i napala me pred drugima zašto sam joj 2 zadatka krivo riješila, a i sama ih nisam znala. Nisam to više mogla izdržati pa sam na samo rekla profesorici i zamolila ju da me stavi daleko od nje na testu. Kad smo imali test iz matematike došla je k meni u zadnju klupu i pomagala nekima svojima koji su bili u klupi ispred, meni nije ništa pomogla. Dobila sam 1, ona 5, i to na prevaru, preko neke aplikacije koja izračunava. Inače joj smeta svaki moj uspjeh. Govorila je mnoge zlobne stvari o meni.

Sad ne znam što da napravim. Osjećam se jako loše kad pomažem takvoj osobi. S druge strane, Isus kaže da moramo pomagati svojim neprijateljima i ako nas netko udari po obrazu, dati mu drugi. Dali to znači da se moramo dati iskorištavati? Htjela bi postupiti ispravno, ali ne znam što je ispravno. Najradije bi joj napisala da mi je dosta njezinog iskorištavanja, ali nemam hrabrosti. Nju vole svi u razredu, a ja nemam nikog bliskog. Strah me je što bi mi mogla napraviti ako odbijem.

Trebamo li pomagati nekome tko je užasan prema nama? I dopustiti mu da nas iskorištava?

Hvala na odgovorima :)

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2020 18:21 
Administrator

Varanje nije pomaganje. Ne trebaš i ne bi smjela rješavati njezine zadatke i zadaće jer je to nepošteno i takvim načinom neće nikad naučiti gradivo.

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2020 21:04 

Sad ne znam što da napravim. Osjećam se jako loše kad pomažem takvoj osobi. S druge strane, Isus kaže da moramo pomagati svojim neprijateljima i ako nas netko udari po obrazu, dati mu drugi. Dali to znači da se moramo dati iskorištavati?

Ne, ne smijemo se dati iskorištavati u takvim situacijama sličnima tvojoj... Sad kad si spoznala da ona svojim ponašanjem nije "prijateljica", već tvoja "neprijateljica" ne smiješ više s njom sudjelovati u zajedničkom grijehu, a to je prevara kod zadaća i ispita. "Ljubiti neprijatelja" znači da joj se nećeš osvećivati niti prema njoj gajiti mržnju (koja može zapravo tebe zagorčavati iznutra), ali trebaš se jasno odvojiti od njenoga grijeha i nešto pozitivno naučiti iz ove situacije. Prepisivanje u školi nije pomaganje i nije vrlina.
Ne boj se prekinuti takav odnos i nekome se povjeriti, osobito ako te ona zastrašuje ili prijeti. To može prerasti u maltretiranje, zato se na vrijeme odvoji, draga Bubamaro!

Možeš se pomoliti da ti svemogući Bog da hrabrosti i sjeti se one pjesme "Prijatelji kad te prezru, to za žrtvu Bogu daj! On će uzet te za ruku, utjeha će biti znaj!"

Vrh

PostPostano: Ned tra 19, 2020 14:39 

Moj osvrt:
Ima tu meni više zanimljivosti:
Ima jedna cura koja stalno od mene traži zadaće, a inače govori mnoge ružne stvari o meni. Idu mi dobro strani jezici tako da kad god nešto dobijemo, moram joj slikati i slati. Ponekad joj moram prevoditi ogromne sastavke. Kad god se prijavim na Messenger, nešto traži od mene. Ona meni nije nikad ništa pomogla. Dok je trajala škola tražila je da joj rješavam testove i poslije je bila nezahvalna za to i napala me pred drugima zašto sam joj 2 zadatka krivo riješila, a i sama ih nisam znala. Nisam to više mogla izdržati pa sam na samo rekla profesorici i zamolila ju da me stavi daleko od nje na testu. Kad smo imali test iz matematike došla je k meni u zadnju klupu i pomagala nekima svojima koji su bili u klupi ispred, meni nije ništa pomogla. Dobila sam 1, ona 5, i to na prevaru, preko neke aplikacije koja izračunava. Inače joj smeta svaki moj uspjeh. Govorila je mnoge zlobne stvari o meni.

Sad ne znam što da napravim. Osjećam se jako loše kad pomažem takvoj osobi. S druge strane, Isus kaže da moramo pomagati svojim neprijateljima i ako nas netko udari po obrazu, dati mu drugi. Dali to znači da se moramo dati iskorištavati? Htjela bi postupiti ispravno, ali ne znam što je ispravno. Najradije bi joj napisala da mi je dosta njezinog iskorištavanja, ali nemam hrabrosti. Nju vole svi u razredu, a ja nemam nikog bliskog. Strah me je što bi mi mogla napraviti ako odbijem.

Trebamo li pomagati nekome tko je užasan prema nama? I dopustiti mu da nas iskorištava?

Hvala na odgovorima :)

Možeš biti zahvalna što netko od tebe nešto traži. Zamisli si situaciju da nitko od tebe ništa ne traži, da si npr. gubavac ili trenutno zaražen koronom...
Uvijek možemo biti zahvalni - sve je stvar naše odluke.
Odluke želimo li tu situaciju sagledati sa lijepe strane ili ocjenjivačke-kritičke...

Ako smatraš da joj možeš pomoći na način da nauči i sama bolje prevoditi - to je po meni odličan način da na obostrano zadovoljstvo riješite traženje-davanje :))
Ako tebi idu dobro strani jezici, pomogni da i tvojoj prijateljici idu dobro strani jezici.
Učeći drugog i sama učiš.
Dakle djeljenjem - svi dobivamo :))

Kad joj tako pomogneš - ja vjerujem da neće ružno niti pomisliti pričati o tebi.

Jesi li ti nju tražila da ti pomogne u učenju ili sl. što njoj ide dobro?
Zamisli si da imaš dijete koje treba stalnu pomoć. Što majka traži zauzvrat?
Kad dobije osmjeh - to je najveća plaća :;
Treba u malim stvarima vidjeti veličinu ljepote ovga svijeta.

Osjećaj koji sad imaš je nemir i ogorčenje zbog nepravde.
Nismo na ovome svijetu da si radimo nemir i očaj.

Kao vjernica možeš poslušati Isusa.
Moja praksa je molitva koja me mijenja.
Oče naš je odlična molitva koja me/nas mijenja.

Kod molitve dočaraj si osjećaj kako opraštaš prijateljici, a to je osjećaj u zahvalnosti i poniznosti kad daruješ od srca (npr. dočaraj osjećaj kad mami daruješ poklon za rođendan).
Blagoslivljaj je. Učini je u sebi dobrom i plemenitom. Zavoli je baš takvu kakva je grešna. Zamoli Boga da tebi oprosti svoju grešnost, da ti oprosti nemir i očaj koji si stekla nepravdom osuđujući sebe i druge.
Ako to od srca napraviš bez traženja da se ispuni, bez traženja razloga da to učiniš, bez opravdanja - Bog će napraviti promjenu u tebi preko Duha Svetoga.
Ja sam to više puta napravio i nije bilo niti jednom da me Bog nije čuo :))

Vjerujem da ti prijateljica tad ne će biti izvor nelagode, stresa i da će sve nepravde postati u tebi samo povjesna informacija tvog života, a osjećaj radosti življenja će ti biti glavna nit vodilja kroz život.

Bog je uvijek tu uz nas i strpljivo nas čeka da ga zamolimo u ljubavi pomoć.

Lijep je ovaj naš život kad imamo takvo velikog Otkupitelja!
Slava ti i hvala Bože!

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2020 09:49 
Administrator

Ne treba i ne smije se pristajati na grijeh (varanje u školi, pisanje tuđih zadaća) bez obzira koliko tko to od nas traži i inzistira.
Nekad treba znati reći "ne".

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 17:01 

Samo je stvar principa .Nemoj sebi stetiti vise nego sto ces netkom pomoci to se ne isplati i nitko ti nece reci ni hvala. Ako ti napises zadacnicu i tebi ne steti da njoj das to je ok cak i ako te to smeta. Ali ako te za vrijeme testa netko zadrzava i ti zbog toga losije napises to onda nije prihvatljivo jel to nitkom nije u interesu.
Isto tako imas mane na kojima treba raditi jel da ih nemas znala bi balansirati ovu situaciju.

Vrh

PostPostano: Sub tra 25, 2020 09:30 
Administrator

Nažalost previše ljudi u našem društvu misli da se može varati ako te ne otkriju. Pa kažu napiši mi diplomski, nitko neće znati, ili neki čak napravi mi lažnu diplomu. I misle, meni to ništa ne šteti. A onda cijelo društvo ispašta kad takvi ljudi ne znaju raditi posao jer imaju lažno znanje, umjesto onih koji su zaista sposobni i stručni a ne mogu doći do posla. Kad tad to dođe do izražaja i svi na kraju ispaštamo.

Papa Franjo je još kao kardinal rekao "Grijeh se oprašta, a korupcija se ne može oprostiti. Ona, prije svega, treba biti izliječena."
"Riječ je prije svega o mentalitetu kojemu bivamo podložni, a koji se na koncu može poistovjetiti s moralnom pokvarenošću koje nismo ni svjesni: pokvareno srce više ne vidi svoj grijeh, nego od njega čini životni stil, uzdižući ga na razinu vrline ili barem prihvaćene društvene danosti."

Treba učiti zbog sebe, da možemo kvalitetno raditi svoj posao u društvu. Ako netko to ne želi ili možda nije sposoban za to, pomagati mu da dobije nepoštenu ocjenu nije pomoć nego zlo i za njega i za cijelo društvo.

Vrh

PostPostano: Ned tra 26, 2020 23:55 

Nažalost previše ljudi u našem društvu misli da se može varati ako te ne otkriju. Pa kažu napiši mi diplomski, nitko neće znati, ili neki čak napravi mi lažnu diplomu. I misle, meni to ništa ne šteti. A onda cijelo društvo ispašta kad takvi ljudi ne znaju raditi posao jer imaju lažno znanje, umjesto onih koji su zaista sposobni i stručni a ne mogu doći do posla. Kad tad to dođe do izražaja i svi na kraju ispaštamo.

Papa Franjo je još kao kardinal rekao "Grijeh se oprašta, a korupcija se ne može oprostiti. Ona, prije svega, treba biti izliječena."
"Riječ je prije svega o mentalitetu kojemu bivamo podložni, a koji se na koncu može poistovjetiti s moralnom pokvarenošću koje nismo ni svjesni: pokvareno srce više ne vidi svoj grijeh, nego od njega čini životni stil, uzdižući ga na razinu vrline ili barem prihvaćene društvene danosti."

Treba učiti zbog sebe, da možemo kvalitetno raditi svoj posao u društvu. Ako netko to ne želi ili možda nije sposoban za to, pomagati mu da dobije nepoštenu ocjenu nije pomoć nego zlo i za njega i za cijelo društvo.

Korupcija ne dolazi iz prepisivanje za neku dvojcicu nego iz moci .
Koliko njih su u skoli brilirali i sve lijepo posteno radili a kad su dosli do moci iskoristavaju ljude kako god mogu i znaju.
Amerika je najbolji primjer gdje je prepisivanje drustveno neprihvatljivo.
Dok svaka nakarada covjeku poznata je prihvatljiva.
Ako je prepisivanje grijeh to je valjda najmanji grijeh od svih.
Da ne govorim da u bilo kojoj ozbiljnijoj skoli prepisivanje nije niti moguce jel se barem pola odgovara usmeno.
Ali korupcija je svugdje moguca pa i cak je i potpuno zakonita i po svim mogucim pravilima kao kod nas .

Vrh

PostPostano: Pon tra 27, 2020 16:06 

Ne treba i ne smije se pristajati na grijeh (varanje u školi, pisanje tuđih zadaća) bez obzira koliko tko to od nas traži i inzistira.
Nekad treba znati reći "ne".

Upravo ovo. Nazalost curino nema nista s vjerom i dobrotom, vec da nauci postavit svoje granice.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata