Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon svi 25, 2020 22:14

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet tra 09, 2020 10:45 

Postavlja se pitanje ima li straha kod svećenika od zaraze, pa se išlo u smjeru vlastite zaštite
Hajmo sve zatvoriti i pričati o duhovnoj pričesti, duhovnom pokajanju," duhovnim sakramentima" , a nemojmo se izložiti da se sami zarazimo...jes da smo mi pastiri Božji za vjernike, ali pusti ti to, treba izbjeći svaku opasnost po nas
To što će tko zna koliko umrijeti bez sakramenta bolesničkog pokajanja, bez sakramenta pokore , bez svete pričesti...a šta se može, izvanredna situacija :oops:

Vrh

PostPostano: Čet tra 09, 2020 20:09 

Postavlja se pitanje ima li straha kod svećenika od zaraze, pa se išlo u smjeru vlastite zaštite
Hajmo sve zatvoriti i pričati o duhovnoj pričesti, duhovnom pokajanju," duhovnim sakramentima" , a nemojmo se izložiti da se sami zarazimo...jes da smo mi pastiri Božji za vjernike, ali pusti ti to, treba izbjeći svaku opasnost po nas
To što će tko zna koliko umrijeti bez sakramenta bolesničkog pokajanja, bez sakramenta pokore , bez svete pričesti...a šta se može, izvanredna situacija :oops:

Slažem se s tobom, slažem,
ali gledajući danas misu na televiziji iz Sopota umjesto iz naše lijepe katedrale i cijelu tu turobnu atmosferu,
nekako sam se osjećala potišteno
i došlo mi je kao da nam baš sada u ovo svečano vrijeme fali zajedništvo,
da prebrodimo svi lakše ovu udaljenost
i budemo jedni s drugima barem u duhu...
Moje riječi prije su možda bile preoštre, ah, dugog sam jezika,
a Veliki četvrtak je danas
i nikako nije vrijeme za osuđivanje...
Svi su mi oni jako dragi,
osjećam veću povezanost s njima nego s rođenom braćom,
i izrazito mi je žao što smo ovako "online",
pa odustajem od daljnje ljutnje...

Gdje je nemir, neka dođe mir,
gdje je tuga, neka dođe radost,
gdje je ljutnja, neka dođe poniznost,
gdje je stres, neka dođe sabranost,
gdje je strah, neka dođe vjera...

Vrh

PostPostano: Pet tra 10, 2020 11:09 
Administrator

Upravo tako, vjernik ne treba kritizirati ili govoriti što bi trebali ili smjeli napraviti, nego slušati svoje biskupe. Vodstvo i teške duhovne odluke su stvar pastira - biskupa koji su primili taj dar polaganjem ruku te "tko njih sluša, sluša Krista, a tko njih prezire, prezire Krista" (LG 20).

Svi mi želimo da sakramenti budu dostupni, u toj želji sam i usporedio kako mediji i civilne vlasti nejednako gledaju neka civilna i vjerska okupljanja. Ali shvaćam da je misu bilo nemoguće organizirati za sve vjernike po sadašnjim civilnim odredbama.

Vezano uz to, ako netko ima jako veliku potrebu za pomirenje sa Bogom i Crkvom, možda može pokušati dogovoriti pojedinačnu ispovijed sa nekim svećenikom. Iza staklenih vrata druge prostorije u telefonski dogovoreno vrijeme i sl., ali masovno to ne prolazi.

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2020 10:56 
Administrator

U ovim drugačijim trenutcima želim svima sretan Uskrs, radujmo se jer Isus je uskrsnuo!
Zapravo na internetu sve ostaje kao što je i bilo, virtualno čestitanje, ali od srca i sa vjerom u uskrsnuće.

Mi smo molili u obitelji Molitveno slavlje nedjelje uskrsnuća:
http://www.hilp.hr/dokumenti_clanci_upl ... 713130.pdf
i blagoslov jela u obitelji:
https://zupakristakraljatrnje.hr/wp-con ... itelji.pdf

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2020 12:17 

"Ja sam uskrsnuće i život, tko u mene vjeruje neće umrijeti nikada!"

Sretan Uskrs svima na forumu!!
I ove godine virtualno i od srca.. kao i uvijek..

Što je prednost ove godine?
Svaki dan možeš biti u drugoj katedrali, a da ne izlaziš iz svoje sobe..

Moram usput pohvaliti i one koji su pjevali ovih dana na misama i obredima u Sopotu,
možda je i to Božja volja: da se mi naučimo kako to treba izgledati..
Da iduće godine budemo, uz Božju pomoć, u našim crkvama bolji..

:D

Vrh

PostPostano: Sri tra 15, 2020 08:38 

"Ja sam uskrsnuće i život, tko u mene vjeruje neće umrijeti nikada!"

Sretan Uskrs svima na forumu!!
I ove godine virtualno i od srca.. kao i uvijek..

Što je prednost ove godine?
Svaki dan možeš biti u drugoj katedrali, a da ne izlaziš iz svoje sobe..

Moram usput pohvaliti i one koji su pjevali ovih dana na misama i obredima u Sopotu,
možda je i to Božja volja: da se mi naučimo kako to treba izgledati..
Da iduće godine budemo, uz Božju pomoć, u našim crkvama bolji..

:D

Sretan Uskrs svima
Možemo se mi tješiti, pa možda pomalo i "lagati"
Ali ova nenormalna situacija se ne može zvati pobjedom i nekim posebnim užitkom za sve normalne vjernike
Nemao svetih sakramenata što nije NIKADA BILO OD osnutka katoličke Crkve!!
To je vama normalna pojava??

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2020 21:31 

Sretan Uskrs svima
Možemo se mi tješiti, pa možda pomalo i "lagati"
Ali ova nenormalna situacija se ne može zvati pobjedom i nekim posebnim užitkom za sve normalne vjernike
Nemao svetih sakramenata što nije NIKADA BILO OD osnutka katoličke Crkve!!
To je vama normalna pojava??

Nije normalna pojava za nikoga, ali sada nakon mjesec dana i ja sam odlučila ne osuđivati i ne prosipati teške riječi, osobito prema našim biskupima i svećenicima...

Nametnuli su nam malo duži "euharistijski post", ali to još može biti kod mnogih i od duhovne koristi.

Čitam komentare na bitno.netu, kako vjernici napadaju samu Crkvu kojoj pripadaju i pišu kako "tv-misa nije prava misa i nije zamjena za pravu euharistiju". Po tome vidim da neki nisu čitali Uredbu biskupa i da prenagljuju sa zaključcima.

U Uredbi stoji da se "vjernici u Hrvatskoj oslobađaju obveze sudjelovanja na nedjeljnoj i blagdanskoj svetoj misi". Znači mi smo unaprijed dobili oprost grijeha protiv 3. zapovijedi, a sve ovo što je zamjena naravno da "nije to to", ali se živo preporučuje nama na korist:

Neka vjernici ovu obvezu zamjene molitvom, postom, dobrim djelima, čitanjem Božje riječi, molitvenim sudjelovanjem u prijenosu euharistijskoga i drugih slavlja, prenošenih putem radija, televizije i drugih elektroničkih sredstava.

Da biskupi mogu vjernike osloboditi obveze nedjeljne svete mise (pojedinačno, ali i ovako kolektivno) stoji i u našem Katekizmu, a događalo se i prije u posebnim slučajevima:

2181 Nedjeljna euharistija utemeljuje i učvršćuje cjelokupno
kršćansko djelovanje. Zato su vjernici dužni sudjelovati u Euharistiji
u zapovjedane dane, osim ako su opravdani ozbiljnim razlogom (npr.
bolest, skrb za dojenčad, ili su od svoga župnika dobili oprost). Oni
koji hotimice ne izvrše tu obvezu čine teški grijeh.

2183 »Ako nema dovoljno posvećenih službenika ili zbog drugog važnog
razloga bude nemoguće sudjelovanje
u euharistijskom slavlju, veoma se
preporučuje vjernicima da sudjeluju u službi Riječi, ako se ona prema propisima
dijecezanskog biskupa slavi u župnoj crkvi ili na drugom svetom mjestu, ili da
potrebno vrijeme provedu u molitvi osobno ili u obitelji
ili, prema prigodi, u
skupinama obitelji.«
http://hbk.hr/wp-content/uploads/2018/1 ... -Crkve.pdf

Sad smo po prvi puta svi u takvoj situaciji, svi opravdani jer "trebamo biti u samoizolaciji / obiteljskoj izolaciji" i čekamo da to vrijeme prođe, u molitvi, djelima ljubavi i razmišljajući što kao vjernici možemo učiniti i što je bilo pogrešno u našim dosadašnjim "svetkovanjima Dana Gospodnjeg" - npr. zašto se u većinski katoličkoj zemlji nije još ukinuo rad nedjeljom i čime smo mi to kao narod vrijeđali Boga, pa nas je stiglo ovo... :))

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2020 21:55 

Smiju li policajci rastjerivati okupljeni narod u crkvi?

Sigurno se sjećate onog mračnog dana kad su branitelji prosvjedovali na Trgu sv. Marka i kad je pala noć sklonili se u crkvu, a policija ih htjela silom istjerati. Tada se pater Ike Mandurić stao na vrata i zaštitio branitelje, a policajci nisu ustuknuli samo zbog njegovih snažnih ruku, nego i stoga što u Zakonu koji državna tijela moraju poštivati stoji:

"Republika Hrvatska jamči nepovredivost mjesta za bogoštovlje: crkava, kapela te crkvenih prostora."

U istom Zakonu ipak dalje stoji:

"Nadležna tijela Republike Hrvatske mogu poduzeti sigurnosne mjere u tim mjestima i bez prethodne obavijesti nadležnih crkvenih vlasti, ako je to hitno zbog zaštite života i zdravlja ili zbog spasavanja dobara posebne povijesne i kulturne vrijednosti."

Ipak, važi i to da je izraz "hitno zbog zaštite života i zdravlja" u ovoj situaciji doista diskutabilan...

Vrh

PostPostano: Ned tra 19, 2020 15:21 

Ovako je to: kada su branitelji prosvjedovali unatoč zabrani okupljanja, pa se sakrili u crkvu kada ih je policija došla rastjerati, nije realno prijetila nikakva opasnost po život ili zdravlje građana i u tom slučaju je policija ispravno poštivala nepovredivost, iako su branitelji bili u prekršaju, ali za manje prekršaje se ne upotrebljavaju sredstva prisile.

Situacija sa koronavirusom je drugačija, ovdje prijeti opasnost po život i zdravlje ljudi i u tom slučaju policija ima pravo i dužnost spriječiti okupljanje, bez obzira na nepovredivost vjerskih objekata.

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2020 10:54 
Administrator

Mediji pišu da HBK i stožer pregovaraju oko ublažavanja mjera pa ako se nastavi pad zaraženih uskoro će se moći na mise. Jer ako država namjerava popuštati u vezi kafića i frizera, onda bi trebala dozvoliti i mise makar s manjim brojem vjernika.

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2020 21:09 

Ovako je to: kada su branitelji prosvjedovali unatoč zabrani okupljanja, pa se sakrili u crkvu kada ih je policija došla rastjerati, nije realno prijetila nikakva opasnost po život ili zdravlje građana i u tom slučaju je policija ispravno poštivala nepovredivost, iako su branitelji bili u prekršaju, ali za manje prekršaje se ne upotrebljavaju sredstva prisile.

Situacija sa koronavirusom je drugačija, ovdje prijeti opasnost po život i zdravlje ljudi i u tom slučaju policija ima pravo i dužnost spriječiti okupljanje, bez obzira na nepovredivost vjerskih objekata.

Razumijem ja to, ali u ovoj situaciji različita pravila važe za različite situacije i nažalost radi se na štetu malenih. Jednog svećenika koji bi samo htio služiti misu razvlači se po novinama, dronovima se nadzire i snima koliko se ljudi skuplja na groblju kad svaki pojedinačno dolazi urediti grob (doživjela osobno) i kažnjavaju se i zapečačuju obrtnici, obični mali ljudi čim dođu očistiti radnju (isto doživjela osobno) dok u većim firmama radi i stotinu ljudi u jednoj smjeni, a trgovine su također prepune...

Ako ne zbog vjere, onda barem zbog kulture: pomozi slabijemu, a strogost pokaži na jakome...

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2020 13:21 

Sad slušam konferenciju Stožera, i opet slijede pitanja drugova novinara na slijedeći način:

a) "kad ćete "relaksirati" mjere što se tiče ugostitljskih objekata, restora, javnog prijevoza, jer je više krajnje vrijeme za navedeno, rekao i drug Milanović?"

minut kasnije....

b) "rekli ste da bi mogi dozvoliti sv.Mise, biskup Škvorčević je tražio navedeno, kako ćete postupiti u tom segmentu? *novinarka tonom navodi da se to ne dopusti*

Tko ih ne zna skupo bi ih platio...

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2020 13:24 

Citat:
dok u većim firmama radi i stotinu ljudi u jednoj smjeni, a trgovine su također prepune...

Upravo to, tipa ureda u velikim privatnim firmama, gdje zaposlenici doslovno sjede jedan na drugome, bez ikakve distance...

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 11:16 

Vidi ovog boljševika: https://www.dnevno.hr/vijesti/profesor- ... l-1460119/

Nešto su se u zadnjih mjesec-dva još više okuražili, pun je internet otrovnih Facbook komentatora, sve vrvi njima, KNOJ u punom zamahu.

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 19:26 

Vidi ovog boljševika: https://www.dnevno.hr/vijesti/profesor- ... l-1460119/

Nešto su se u zadnjih mjesec-dva još više okuražili, pun je internet otrovnih Facbook komentatora, sve vrvi njima, KNOJ u punom zamahu.

Znam nažalost, čujem i sa drugih strana.. Nemam facebook već dugo vremena i bolje mi je.. To je kao veliki sajam taština, psi laju karavane prolaze..

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata