Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet svi 29, 2020 07:17

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Sri vel 26, 2020 14:37 

Ovo mi nadošlo jer počinje korizma i odlučila sam poraditi na ljubaznosti, što mi baš i nije odlika, a trebala bi biti, ako se smatram katolikom.
Problem je što je moja firma u vlasti jedne stranke (nije HDZ), posljedično dobivenim izborima, zapošljavaju svoje uhljebe. Meni to ide na jetru. Posebice primjer da osoba sa konobarskom školom, koja se uvukla u neku minornu strančicu, može dizanjem ruke dovesti do prevage u korist trenutno vladajućih i za nagradu dobiti rukovodeće mjesto. Ne veliko, ali ipak šefovsko.
I tako, ja znam, nisam ta koja ima pravo suditi, ali ne trpim nepravdu. I evo, vidim danas, ne uspjevam se natjerati biti ljubazna prema njemu. Što bi vi na mom mjestu i smatrate li da je to grijeh?

Vrh

PostPostano: Čet vel 27, 2020 21:16 

Ovo mi nadošlo jer počinje korizma i odlučila sam poraditi na ljubaznosti, što mi baš i nije odlika, a trebala bi biti, ako se smatram katolikom.
Problem je što je moja firma u vlasti jedne stranke (nije HDZ), posljedično dobivenim izborima, zapošljavaju svoje uhljebe. Meni to ide na jetru. Posebice primjer da osoba sa konobarskom školom, koja se uvukla u neku minornu strančicu, može dizanjem ruke dovesti do prevage u korist trenutno vladajućih i za nagradu dobiti rukovodeće mjesto. Ne veliko, ali ipak šefovsko.
I tako, ja znam, nisam ta koja ima pravo suditi, ali ne trpim nepravdu. I evo, vidim danas, ne uspjevam se natjerati biti ljubazna prema njemu. Što bi vi na mom mjestu i smatrate li da je to grijeh?

To što iznutra govori da se radi o nepravdi, čini i da se ne glumi ljubaznost tamo gdje pravde nema i odnosi nisu pošteni... Ljubav nehinjena - rekao bi sveti Pavao. A ne ljubaznost glumljena i preko volje... Treba se znati i rasrditi u pravo vrijeme, treba znati povući granicu i čak prekinuti odnose koji su štetni - ali i sve pred Bogom u molitvi iznijeti i prepustiti Njemu, osobito prije spavanja, "prije nego što sunce zađe".

Vrh

PostPostano: Pet vel 28, 2020 12:36 

Hvala na odgovoru, Adrijana :))

Vrh

PostPostano: Sub vel 29, 2020 07:33 

Ja bih nadodao:
Što ima više neljubaznosti, što ima više srdžbe, bijesa, što ima više glume i licemjerstva,... što ima više zla - to više će se posvetiti oni koji su u Ljubavi tako što će još više plodova Ljubavi donjeti :))

iz Exultet-a:
O sretne li krivice,
koja je zavrijedila takvog i tolikog Otkupitelja.

Pojašnjenje:
Ako živimo u Ljubavi (u molitvi u odnosu sa dragim Bogom) hraneći se njegovim Tijelom i Krvlju - sve možemo preobraziti/preokrenuti (poput kruha u Tijelo i vina u Krv).
Moć preobrazbe (okretanja usmjerenosti prema dobru, prema Ljubavi, prema Bogu) je moć koja preobražuje cijeli svijet, cijeli svemir.

Bog tvoje rane, tvoje odbacivanje, tvoje odbijanje može učiniti alatom za spas drugih.
Da bi Bog spasio nas može se poslužiti čudima, a može se poslužiti i tragičnim događajima tj. onime što se većinom u društvu naziva zlo, no pravo zlo čuči i vreba u nama...

Tj. ono što društvene vrijednosti smatraju za zlo: smrt, glad, kriza, gubitak karijere, bijeda, bezumlje, podsmjeh, izrugivanje, ogovaranje, kompromitacija, negiranje, suprostavljanje,... tj. tragični događaji mogu jedne prosvjetliti/preobratiti, a druge učiniti još perfidnijima.

Ako želimo, ali samo ako želimo, uz Božju pomoć u odnosu sa Bogom tj. u molitvi svo zlo (ne tragične događaje, već zlo kao oholost, bahatost, bezobraznost, uznositost, licemjerstvo, strahovanje, beznadnost, uznemirenost, stresnost, srdžbu, bijes, neljubaznost, mržnju, osuđivanje ...) se može preobratiti na dobro na Ljubav.
Tako se umnaža Ljubav, a našim utjelovljenjem tj. životom smo pozvani da radimo preobražaj.
Preobražaj ili pretvorba ovozemaljskog u vječno = euharistija je Dar Božji koji nam svakome daje mogućnost (samo ako želimo) da preobratimo sebe da se spasimo (da smo kao mudre djevice) :DD

Budimo suotkupitelji koji želeći, uz Božju pomoć, radimo preobražaj umnažajući Ljubav, Radost i Mir kako bi se divili ovome predivnom očaravajućem svijetu na hvalu i slavu Božju :DD

Ovo sam si zadao za korizmu (i za cijeli život) i biti će mi drago ako i drugi uzmu takav zadatak na koji nas Spasitelj Isus Krist poziva.

Puno Ljubavi i Mira želim!

Vrh

PostPostano: Ned ožu 01, 2020 21:46 

Ja bih nadodao:
Što ima više neljubaznosti, što ima više srdžbe, bijesa, što ima više glume i licemjerstva,... što ima više zla - to više će se posvetiti oni koji su u Ljubavi tako što će još više plodova Ljubavi donjeti :))

iz Exultet-a:
O sretne li krivice,
koja je zavrijedila takvog i tolikog Otkupitelja.

Pojašnjenje:
Ako živimo u Ljubavi (u molitvi u odnosu sa dragim Bogom) hraneći se njegovim Tijelom i Krvlju - sve možemo preobraziti/preokrenuti (poput kruha u Tijelo i vina u Krv).
Moć preobrazbe (okretanja usmjerenosti prema dobru, prema Ljubavi, prema Bogu) je moć koja preobražuje cijeli svijet, cijeli svemir.

Bog tvoje rane, tvoje odbacivanje, tvoje odbijanje može učiniti alatom za spas drugih.
Da bi Bog spasio nas može se poslužiti čudima, a može se poslužiti i tragičnim događajima tj. onime što se većinom u društvu naziva zlo, no pravo zlo čuči i vreba u nama...

Tj. ono što društvene vrijednosti smatraju za zlo: smrt, glad, kriza, gubitak karijere, bijeda, bezumlje, podsmjeh, izrugivanje, ogovaranje, kompromitacija, negiranje, suprostavljanje,... tj. tragični događaji mogu jedne prosvjetliti/preobratiti, a druge učiniti još perfidnijima.

Ako želimo, ali samo ako želimo, uz Božju pomoć u odnosu sa Bogom tj. u molitvi svo zlo (ne tragične događaje, već zlo kao oholost, bahatost, bezobraznost, uznositost, licemjerstvo, strahovanje, beznadnost, uznemirenost, stresnost, srdžbu, bijes, neljubaznost, mržnju, osuđivanje ...) se može preobratiti na dobro na Ljubav.
Tako se umnaža Ljubav, a našim utjelovljenjem tj. životom smo pozvani da radimo preobražaj.
Preobražaj ili pretvorba ovozemaljskog u vječno = euharistija je Dar Božji koji nam svakome daje mogućnost (samo ako želimo) da preobratimo sebe da se spasimo (da smo kao mudre djevice) :DD

Budimo suotkupitelji koji želeći, uz Božju pomoć, radimo preobražaj umnažajući Ljubav, Radost i Mir kako bi se divili ovome predivnom očaravajućem svijetu na hvalu i slavu Božju :DD

Ovo sam si zadao za korizmu (i za cijeli život) i biti će mi drago ako i drugi uzmu takav zadatak na koji nas Spasitelj Isus Krist poziva.

Puno Ljubavi i Mira želim!

Ovo je jako lijepo rečeno. Shvatila sam kako možemo zlo preokrenuti u dobro unutarnjim obraćenjem - odnosom prema Bogu i ljubaznošću. Znači, najprije učiniti da zlo u nama nestane (opraštanjem, opet molitvom), ali kako se ispravno odnositi prema tom bližnjem od kojega nam dolazi zlo?

Čekati od Gospodina da On učini čudo?
Ili se zauzeti u stvarnim životnim uvjetima da, ako ikako možemo, tu nepravdu prekinemo?

Sukob s nepravdom izaziva u nama proturječne osjećaje, srdžbu, gorčinu, strah, nekad i preveliku žalost...
Da se povučemo u svoju unutarnjost gdje smo sami u miru s Bogom... ili pokušamo prekinuti lanac zla - makar i srdžbom?

Vrh

PostPostano: Pon ožu 02, 2020 16:56 

Ja bih nadodao:
Što ima više neljubaznosti, što ima više srdžbe, bijesa, što ima više glume i licemjerstva,...
iz !

Ali bilo bi baš glume i licemjerstva kad bih ja glumila ljubaznost...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 02, 2020 19:37 

Ne ulazim u to što bi i kako bi.
Nije mi to potrebno. Bitno je kako se sama osjećaš po tom pitanju.
Svatko za sebe najbolje zna :; :;
Imaš izbor...

Ovo je jako lijepo rečeno. Shvatila sam kako možemo zlo preokrenuti u dobro unutarnjim obraćenjem - odnosom prema Bogu i ljubaznošću. Znači, najprije učiniti da zlo u nama nestane (opraštanjem, opet molitvom), ali kako se ispravno odnositi prema tom bližnjem od kojega nam dolazi zlo?

Čekati od Gospodina da On učini čudo?
Ili se zauzeti u stvarnim životnim uvjetima da, ako ikako možemo, tu nepravdu prekinemo?

Sukob s nepravdom izaziva u nama proturječne osjećaje, srdžbu, gorčinu, strah, nekad i preveliku žalost...
Da se povučemo u svoju unutarnjost gdje smo sami u miru s Bogom... ili pokušamo prekinuti lanac zla - makar i srdžbom?

Ja ne mogu sam pobjediti zlo, a još manje srdžbom i sl. zlom jer tad umnažam zlo tj. uništavam sebe.

Drago mi je da si shvatila kako možemo doći na izvor Ljubavi, tj. kako možemo živjeti život "punim plućima" :)

Zlo kad je u meni - nije samo u meni; ono je i kroz mene i od mene tj. preko mene...
Kad ja želeći molitvom tj. u vezi sa dragim Bogom napravim promjenu usmjerenja prema dobru, prema Ljubavi opraštajući - ne samo da se riješim zla koje je u meni, već i kroz mene i preko mene.

Dakle ja se u molitvi mijenjam. A mijenjam se tako da ovo tvoje pitanje gubi smisao...

Mnogi se plaše izgubiti vlastito sebe, ne žele se mijenjati želeći promijeniti druge, ali tek kad izgube...
No da se poslužim riječima Isusa:
Lk 9,23-27
A govoraše svima: "Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom.
Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.
Ta što koristi čovjeku ako sav svijet zadobije, a sebe samoga izgubi ili sebi naudi?"
"Doista, tko se zastidi mene i mojih riječi, toga će se i Sin Čovječji stidjeti kada dođe u slavi svojoj i Očevoj i svetih anđela."
"A kažem vam uistinu: neki od nazočnih neće okusiti smrti dok ne vide kraljevstva Božjega."

Isus nam poručuje da kad se molimo; kad vršimo volju Božju - možemo vidjeti kraljevstvo Božje i prije naše smrti, kako je i rekao mnoštvu.
Ja sam jednom ostao zapanjen. Zapanjen toliko da nema toga na ovome svijetu što me "zapalilo" toliko...
To je veličanstveno...
Želim reći bez straha samo naprijed u molitvu.
Oče naš je sasvim dovoljna molitva za razmotriti i napraviti pretvorbu.

Hvala ti dragi Spasitelju Isuse Kriste na predivnoj molitvi :DD
Hvala ti dragi Bože na prerdivnom svijetu, na predivnom životu :DD

Božji blagoslov!

Vrh

PostPostano: Uto ožu 03, 2020 11:32 

Ne ulazim u to što bi i kako bi.
Nije mi to potrebno. Bitno je kako se sama osjećaš po tom pitanju.
Svatko za sebe najbolje zna :; :;
Imaš izbor...

!

Da, pa rekoh da bi bilo licemjerno biti ljubazan prema uhljebu koji je na naročito podao način to postao. Meni. Tebi možda ne. Nemam izbor, jer je u meni prevelik osjećaj za pravdu. Valjda. Možda bi Isus drugačije, ali nismo svi Isus niti isti.

Vrh

PostPostano: Sri ožu 04, 2020 09:46 

Hvala ti na razumijevanju!

Ja ti ne mogu dati blagoslov za ne-opraštanje dugova tj. za produbljivanje dugova.
Imaš priliku za napraviti pretvorbu u sebi, no to je na tebi želiš li to ili ne...
Možeš to ili ne možeš - nije pitanje za nas jer je nama ljudima samima to nemoguće.

Lijep pozdrav!

Vrh

PostPostano: Sri ožu 04, 2020 12:35 

Lijepi su to odgovori...ali, kad bi svatko gledao na takve pun ljubavi, onda znači, prihvaćam, neka je uhljeba i pokvarenih načina za doći do posla...zato i je tako kako je. Znam ni da moje mrgođenje i mrmljanje neće puno pomoći, dapače, samo će meni odmoći. Ali nije valjda katolik tu zato da se blaženo smješi i blagonaklono gleda nepravdu?!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata