Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet svi 29, 2020 07:38

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 85 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: Ned sij 26, 2020 15:02 

Odlično, sve si dobro rekao. I čestike za krasnu obitelj.
No, kad kažeš:
viz je napisao/la:
Imaš pravo - molitva je osobna intimna stvar.
- želim samo reći da sam tu zapravo mislio na "osobnu molitvu" ili molitvu srca kako je neki nazivaju, ono kad moliš svojim riječima, bez obrasca, razgovaraš s Gospodinom, izlijevaš Mu i predaješ svu svoju nutrinu, cijeloga sebe.
Eto, samo to. Ostalo sve super.

Vrh

PostPostano: Ned sij 26, 2020 20:34 

Zahvaljujem ti na otvorenosti - to je dobra osobina i to cijenim :)
To što se ne slažeš u svemu samnom je po meni normalno jer smo jedinstveni. Nismo klonovi. Bog nije stvorio klonove, ali je zakon po kojem živimo valjan za sve:
Mt 7, 12
"Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima. To je, doista, Zakon i Proroci."

Po tom zakonu sve funkcionira. Nema tu puno filozofije, a opet mi ljudi smo skloni filozofirati oko toga... Ja ne vidim tu nikakav problem :)

Kod svoje vjerničke prakse koja je u zadnje vrijeme kontemplacijska nisam se sreo sa tekstovima/knjigama Sv. Ivana od Križa i Sv. Terezije Avinske.
Dajem si u zadatak da to proučim. Vjerujem da mi može samo pomoći. No ja sam dokaz da to nije nužno znati...

A zgodno mi je za primjetiti da sam počeo kontemplirati moleći baš molitvu Oče naš.
Kasnije sam shvatio da je to kontemplacija - do tad nisam niti znao taj pojam.
Nije to nikakva posebna tehnika, posebna vještina. To može svatko od nas napraviti uz Božju pomoć. Što više Isus nas poziva da tako molimo i ja sam bio samo poslušan - ništa više.
A onda mi dolazi razočaranje kad spoznajem da tu jednostavnost neki smatraju darom za određene...
To mi nije jasno, ali ako slušam Isusa - jasno je. Isus govori da smo mi ljudi često takvi.
Nisu se po tom pitanju ljudi ništa promjenili.

Ribari i čobani lakše slijede poziv Isusa nego uzoriti pismoznanci, teolozi, filozofi, sociolozi, znanstvenici, političari...
Ja npr. nemam nikakve veze sa teološkim i društvenim studijima, a bez problema kontempliram tj. od srca sa žarom molim - povezan sam sa Bogom ponizno vršeći njegovu volju ovakav grješan i slab, nenačitan i priprost.

Mogu reći da odaziv Boga kad kontemplativno molim i nije ključan tj. ja ga niti ne očekujem.
Ali gore spomenuti zakon (zakon akcije i reakcije) određuje odaziv Boga na molitvu mijenjajući me (jačajući kreposti u meni).
Jasno mi je da svatko ima jedinstven odaziv na molitvu, no kad nas molitva ne mijenja - naša akcija nije bila iskrena. Na žalost - to je tako...

Koliko sam puta molio npr. Oče naš i ništa se nije događalo. Nisam se mijenjao, nisu mi kreposti rasle (nada, vjera, ljubav).
Ali ja sam to površno molio. Površno znači da ne osjećam to što izgovaram.
Tek kad sam počeo istinski osjećati ono što izgovaram u molitvi Oče naš - tek tada sam osjetio odaziv Boga koji me mijenja.

A tek kad sam počeo istinski osjećati (kontemplirajući moliti) poziv Isusa u Lk 6,27-36 - to je ono što "obara sa nogu".
A to je ono što tvori zajedništvo sa drugim osobama koje su jedinstvene, to je ono što probuđuje ljubav koja nas veže i spaja, samo Ljubav :DD
Poniznost, zahvalnost, nada, vjera, ljubav - kako samo to eksplodira u nama kad vršimo volju Božju iz Lk 6,27-36

A za to nije potreban poseban studij, potrebno poznavati neke tehnike, umijeća...
Potrebna je najprije samo želja iz zakona koji nam je Isus rekao:
Mt 7, 12
"Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima. To je, doista, Zakon i Proroci."

Svako dobro :)

U svemu napisanome imaš potpuno pravo, istina, nekad se ne trebamo slagati u svemu, ali ovdje potpuno jednako razmišljamo...

Kažeš da iako nisi "učen" doživljavaš kontemplaciju, to je dobar zaključak: ona se može naučiti samo - moleći se... Ne ovisi o naobrazbi, ni teoriji, ni pročitanim knjigama...

Vidim da puno citiraš Sveto pismo: drago mi je što nas ima ovdje dosta kojima je to važno i vidimo vrijednost u tome...

Nisi čitao Tereziju Avilsku - nema uopće problema... Malo ih je čitalo, a mnogima je ona komplicirana, jer je svoja djela pisala isključivo za svoje susestre i čak za života nikada nije htjela da se njeni spisi objave...

Ali naš Katekizam zna koliko je ona važna, pa ju citira na samom početku odlomka o unutarnjoj molitvi (kontemplaciji). To je vrlo lijep i jednostavan tekst, a vrijednost mu daje što je dio Katekizma, znači cjelovitog nauka naše vjere...

(Jako volim tu knjigu, zato oprosti ako sam dosadna, nekima ju je teško naći na internetu ili snaći se u njoj jer je golema, pa ću samo preporučiti one odlomke koji se odnose na kontemplaciju - od 2709 do 2719 - a naravno, tko ima vremena, i cijelo zadnje poglavlje o molitvi...)

http://hbk.hr/wp-content/uploads/2018/1 ... -Crkve.pdf

Vrh

PostPostano: Pon sij 27, 2020 14:05 

Hvala ti za link KKC.
Dobro je tamo napisano.
Ono što mi je iz vlastitog iskustva vjere znano je npr.:
-2710 - Srce je mjesto traženja i susreta, u siromaštvu i u vjeri.
-2712 - o unutarnjoj molitvi i Božjoj milosti: Unutarnja molitva jest smjerno i siromašno predanje u ljubljenu Očevu
volju u sve dubljem jedinstvu s njegovim ljubljenim Sinom.

Fenomenalna izjava :)
koja se razmatra u 2713, 2714 i 2715.
-2725 - molitva je boj i dalje o tome
-2727 srž svega: molitva je »ljubav prema ljepoti« [ϕιλοκαλία],
žudnja za Slavom Boga živoga

Ono što sam skužio u 2699 je da su 3 aspekta molitve: usmena, razmatrajuća i promatrajuća/kontemplativna u biti jedno samo ponekad neki aspekt je jače, a neki slabije izražen.

Svako dobro :)

Vrh

PostPostano: Sri vel 05, 2020 15:04 
Administrator

Upozoravam da stranica "Kontemplacija & Mistika - Centar duhovnih putova Zagreb" nije katolička (kao što je već adrijana napisala) i prema pravilima foruma nije dozvoljeno pozivati na takve stranice.
Naivno ulaženje u takve "zajednice" može biti duhovno opasno, tu se promovira joga, učenje o čakrama, polaganje ruku povezano "s drevnom tradicijom ritualnoga liječenja/iscjeljivanja". O osobi koja uči i polaže ruke na druge piše: "Polaganjem ruku počela se baviti 2013. godine te je nakon završenoga dvogodišnjega studija postala ovlaštena učiteljica u školi Anne Höffler." Naravno da takvo ovlaštenje ništa ne predstavlja. Pritom se jedino ispravno navodi kako "Polaganje ruku može imati tjelesne, emocionalne i duhovne rezultate/posljedice".

Uglavnom, ne upuštajte se nipošto u takve stvari. Ovdje pričamo o katoličkom nauku, molitvi i meditaciji.

Vrh

PostPostano: Čet vel 06, 2020 07:11 

Kajem se, žao mi je što sam prekršio pravila foruma pozivajući na stranice koje nisu katoličke. Moj grijeh!

Dajem si u zadatak da se to neće ponoviti.

Inače sam proučio malo "centar ..." i što tamo piše i generalno ja ne vidim zlo u tim navodima. No drugo je koliko je to ispravan put vjernika jer se očito puno toga izbacilo, a puno se drugoga i nadodalo...
Generalno tehnike opuštanja tj. relaksacije su na žalost samo to... To su po meni "brzinski popravci" koji su daleko od onoga bitnoga - onoga što nam je pokazao i rekao Isus Krist.

Neki su uobičajeni "popravci" česti u društvu: alkohol, kava, duhan, čaj, boravak u prirodi, trčanje-džogiranje, dugo plivanje, planinarenje, duge šetnje, slušanje opuštajuće muzike, kupke, neobavezni razgovori, šetnje sa psom, ostanak u tišini ...
Ako je to u nekoj umjerenoj mjeri - društvo to prihvaća kao "u redu". Društvo ne prihvaća neke "brzinske popravke" koji nisu dio naše kulture i jasan mi je strah od "novoga".
No da će sve ostati kako je bilo ili kako je - to moramo svi znati da će doći novo vrijeme koje donosi promjene.
Neki se više, neki manje opiru promjenama - no život nije konstanta - život je stalna promjena.
To navodim stoga što će nešto otpasti od uobičajenog, a nešto će se nadodati. Htjeli mi to ili ne htjeli...

Iz svog iskustva mogu dati zaključak da kad se držimo bitnoga - vjere, ovi "instant popravci" su toliko malo važni. Tako da uvezemo li neke nove "prakse" - po meni se neće ništa novoga dogoditi...
Ne može ništa zamijeniti npr. kad se moli srčano ono što Isus govori u Lk 6,27-36
Kad to u srcu doživiš - svi oni uobičajeni "instant popravci" su toliko nebitni...
A vidim da se to potencira: opuštanje, ostanak u tišini, smirivanje...

No kod molitve gdje se ide u srž, kao u Lk 6,27-36, treba biti i te kako svjestan i pribran, a ne opušten i odmaknut. Možda "instant pripravci" pomognu u početku, ali iz vlastitog iskustva oni mogu dati i kontra efekt i to osobito kad im se da važnost i bitnost.
Smatram da te "instant pripravke" treba što prije zamijeniti onom istinskom molitvom.
Isus naš Spasitelj nas je dobro poučio i pokazao kako moliti. Najjači meni primjer je Lk 23,34.

Hvala ti i slava Bože što nam pomažeš da se spasimo i nadiđemo sami sebe :))

Vrh

PostPostano: Čet vel 06, 2020 11:51 

Viz. Čula sam, a potom i pronašla nešto što bi ti se moglo svidjeti. To su "33 meditacije" Tomislava Ivančića.
Imaš ih za skinuti na forumu "Alfa i Omega". Samo fali dvadeset četvrta, neznam zašto...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 09, 2020 18:57 

Prof. Ivančića mi supruga dosta slušala i generalno je OK, no meni je to premalo radikalno.
Ima nas svakakvih...

Kako su me uputili iz "Jeke tišine" da proučim knjigu - link koju su izdali/preveli:
https://www.jeka-tisine.org/uploads/2/1 ... vijest.doc
sad mogu reći da u biti to nije za mene.
Vjerojatno za neke rastresene to ima smisla - molitva sabranosti u tišini, no ja nisam takav i to me nimalo ne privlači.

Po meni molitva mora biti svjesna želja i odluka u srcu, a ne prepuštanje tišini mantranjem svete riječi prema sabiranju...
Ne osuđujem to, jer mnogima baš to očito trerba. Nismo isti...

Mogu se samo ponoviti:
Kod molitve gdje se ide u srž, kao u Lk 6,27-36, treba biti i te kako svjestan i pribran, a ne opušten i odmaknut.
Isus naš Spasitelj nas je dobro poučio i pokazao kako moliti.
Najjači meni primjer je Lk 23,34.

Eto i ovu zagonetku sam spoznao, a možda i nekome pomogne...
Život nije "kamilica" i ne mazi nas i tako to treba biti da se možemo spasiti - da se možemo obratiti.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 09, 2020 21:41 

Meni je prof. Ivančić baš radikalan... Pokrenuo je prave teme i bio dosta kritičan prema nama, uspavanim kršćanima koji nismo svjesni kakvo blago imamo. Bio je poseban i sad vidim da je najveća njegova krepost bila u stalnoj prisutnosti, u toj neumornosti da do kraja bude svjedok, učitelj, dušebrižnik...

Navedenu knjigu Thomasa Keatinga imam (kao i Poziv na ljubav), prije nešto više od 10 godina pročitala sam ju u cjelosti, a kako sam i prije navela - ima dobrih zapažanja - ali koristiti isključivo samo tu njegovu tehniku Učiteljstvo Crkve ne preporučuje, mada sigurno može u nekim razdobljima pomoći nekome, da se smiri, sabere i lakše usredotoči na pravu molitvu.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 09, 2020 22:28 

Eto - tu se vidi kako smo različiti :) Bogu hvala!

Meni je po odlučnosti i razmatranju uz pavlina oca Marka Glogovića (rodom sam iz podnožja Svetica gdje je u službi) i pavlin iz Poljske p. Augustyn Pelanowski taman najbolji.
Neka razmatranja su nam gotovo podudarna, a dosta i novog spoznam, a ima nešto i malo što me manje dotakne,
no ukupno je p. Augustyn odličan evangelizator - moj naklon!

Samo neka nastavi ovako :))

Vrh

PostPostano: Uto ožu 10, 2020 12:12 

Eto - tu se vidi kako smo različiti :) Bogu hvala!

Meni je po odlučnosti i razmatranju uz pavlina oca Marka Glogovića (rodom sam iz podnožja Svetica gdje je u službi) i pavlin iz Poljske p. Augustyn Pelanowski taman najbolji.
Neka razmatranja su nam gotovo podudarna, a dosta i novog spoznam, a ima nešto i malo što me manje dotakne,
no ukupno je p. Augustyn odličan evangelizator - moj naklon!

Samo neka nastavi ovako :))

Čitao sam nekoliko knjiga od patera marka k. glogovića....odličan je
pozna dosta crkvene pokrete , duhovit je , jako dobro brani prolife stavove KC ( protivljenje abortusu...npr. Samo za 100 ovcu koju sam nedavno čitao mogu preporučiti svima!)
iako je mlad, jako je zreo, odlično i duhovito iznosi svoje stavove

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 85 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC + 01:00 sata