Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto ruj 17, 2019 08:23

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned sij 14, 2018 13:20 

Bivša new age feministica Susan Brinkmann koja se obratila na kršćanstvo napisala je knjigu "A Catholic Guide to Mindfulness" u kojoj razjašnjava razlike između katoličke molitvene tradicije i istočnjačkih tehnika meditacije, proisteklih iz budizma, a u zadnje vrijeme popularnih kao lijek protiv "modernih pošasti Zapada": stresa i depresije. Iz vlastitog iskustva govori o tamnim stranama i opasnostima takvih meditacija, ali i kako je spas pronašla u pravoj molitvi - razgovoru s Jedinim Bogom kojeg je spoznala u vjeri.

U ovom intervjuu: https://www.catholiceducation.org/en/re ... lness.html, Brinkmann govori najprije o razlozima zašto se ljudi okreću takvim tehnikama:
1. rastuća sekularizacija koja je zapostavila i izbacila iz društva judeo-kršćanske vrijednosti nije mogla nadomjestiti duhovnu glad ljudi i potragu za smislom, smirenjem i "božanstvom", što ljudi počinju tražiti na drugim mjestima
2. pritisak modernog života učinio je svoje - ljudi se okreću tehnikama koje imaju moć mijenjati stanja svijesti "pražnjenjem" ili kontroliranjem uma i time daju lažan privid odmaka od svakidašnjih briga
3. uza svo poštovanje prema psiholozima i ostalima koji promoviraju ove tehnike, jedan od razloga je i ekonomska dobit, što gledajući na razmjere mentalnih i psihičkih sindroma i poremećaja u svijetu i nije tako mala stvar.

Zašto je kršćanska alternativa superiornija?
Kada netko živi i stalno si posvješćuje prisutnost Božju i vjeruje u Njegovu ljubav, te tako raste u odnosu sa svojim Stvoriteljem, nema potrebe za povremenim bjegovima, zaboravima i izmijenjenim stanjima svijesti koji kratko traju i ne rješavaju konkretne probleme, već iznosi svoje probleme pred samoga Stvoritelja i u razgovoru s Njim traži im smisao (kušnja ili križ), traži Božju volju i utjehu od samoga Boga koji uvijek "dobrima dariva svoju djecu". Najveći Božji dar je Njegova ljubav koja ima moć ne samo popraviti staroga čovjeka, već učiniti čovjeka sasvim novim bićem - onakvim kakvima smo zamišljeni u samom početku da budemo.
Zato prava molitva mora biti razgovor, ukorijenjena u istini, u sadašnjem trenutku i njome trebamo - ništa drugo - nego tražiti i težiti Božjoj ljubavi i izmirenju s Njim. Čak i kad se mole ponavljajuće molitve (krunica, litanije i sl.) - to su molitve prebivanja u Bogu, u kojima nisu toliko važne riječi koje izgovaramo nego usmjerenost naših misli prema Bogu i otvorenost srca Božjim otajstvima (tajnama).

Vrh

PostPostano: Uto sij 16, 2018 09:22 

Hagioterapija i moda odlaska po obnovama je nova katolicka new age tehnika.

Vrh

PostPostano: Uto sij 16, 2018 10:04 

Snjegovic je napisao/la:
Hagioterapija i moda odlaska po obnovama je nova katolicka new age tehnika.

Ne javiš se dugo i onda se vratiš u velikom stilu - kolosalnim promašajem...da ne upotrijebim grublju riječ.

Vrh

PostPostano: Uto sij 16, 2018 13:04 

Sto je nekome dobro drugima steti.U emisiji o hagioterapiji pok.Ivancic vise puta je govorio o losim hagioterapeutima a rade taj " posao". Obnove su prepune kulta licnosti ,stovanja karizmatika kao gurua. Kad bude neka obnova gdje svecenici ispovijedaju , dodje do pravog meteza jer puno njih ne zeli kod" obicnog "svecenika pa redari interveniraju " da nek bude reda" kod ispovijedi ili iste nece biti.To se onda zove kako? Javna sekta.Kakvi su ti ljudi "karizmatici" kad mene kontaktira njegov suradnik,pripadnik reda i trazi me savjet u vezi spolnog zdravlja a svecenik s "darovima" zivi na istom mjestu gdje i on.Zast njega ne pita nego mene?

Vrh

PostPostano: Sri sij 17, 2018 21:31 

Don't feed the troll. :shock: Na pola foruma tema "karizmatici".

Vrh

PostPostano: Čet sij 18, 2018 11:04 

Da.Tako je i u novijoj krscanskoj duhovnosti.Kao sto su duhovne tehnike za svakoga i univerzalne, tako i uglavnom obracenici salju svoje prijatelje na hagioterapiju i obnove kao neko mjesto "gdje ce im biti bolje" Pri tome je naglasak na karizmatiku a ne na Kristu.Nije samo pola foruma o karizmaticima, mene trola, vec gotovo svaki stup u gradu sa letkom o duhovnoj obnovi.Vidim puno slicnosti u prezentaciji duhovnih istocnjackih tehnika i duhovnih obnova.

Vrh

PostPostano: Čet sij 18, 2018 11:57 
Administrator

Snjegovic, imaš posebne teme o hagioterapiji i karizmatskoj obnovi, a ovo što pišeš nema veze sa temom.

U vezi ove teme, postoji kršćanska meditacija koja se razlikuje od istočnjačke, a nešto o tome je već pisano ovdje: "Meditacija: Kršćanstvo i zen-budizam"

Vrh

PostPostano: Čet sij 18, 2018 23:00 

U vezi ove teme, postoji kršćanska meditacija koja se razlikuje od istočnjačke, a nešto o tome je već pisano ovdje: "Meditacija: Kršćanstvo i zen-budizam"

Nema čega nema. :D To je stara tema u kojoj smo raspravljali zapravo o miješanju new agea i kršćanstva, ali
new age + kršćanstvo = new age
i dalje stoji...

dok:
hagioterapija + karizmatici = new age
nije 100 % ispravna računica...

To je kao da svaki govor o duši i o nadnaravnome proglasimo uvezenom izmišljotinom sa Istoka...
Svjedočanstvo kršćana mora se nastavljati (zato hvala Bogu na duhovnim obnovama).
Čak i kada se postavlja najteže pitanje: zašto neki ozdrave, a neki ne? Zašto se neki obrate, a drugi ne? (a doživjeli su isto, a slušali su isto)
Zašto neki ne razumiju, zašto patnje ostaju...?
Kršćanska vjera je - jednostavna, i baš zato je tako teško vjerovati...
Ljudi prije povjeruju u kompliciranu psihoanalizu i "tradicionalnu kinesku medicinu" jer vole mozgati kao ozbiljni poslovni ljudi, a da ih Bog ljubi i da će im oprostiti - to je previše djetinje i naivno...
Ne mogu nikoga osuđivati, jer će nam svima biti sudac jedino Bog.
On poznaje sve "namisli srdaca"... Čak i kada putovi idu u krivo.

Mogu donekle razumjeti sve one koji su nezadovoljni i koji pljuju po Crkvi... Možda su ljutiti na Boga što On, kao, svima pomaže, samo njima ne... Ili što neki prisvajaju položaje i drže se "mudrijima", dok bi trebali svjedočiti ljubav... Sve dok se ne uspostavi dosljedna veza : Bog - konkretna osoba, svi drugi će biti krivi...

A ta veza je, čini se, jedino osobna molitva.

Vrh

PostPostano: Pet sij 19, 2018 10:46 

Nista nije 100 posto ispravna racunica, cim je racunica bilo kakva. U svakom tecaju neke duhovnosti postoji i materijalna racunica organizatora. Neke tzv istocnjacke tehnike nisu ni nastale na istoku, pa nisu ni uvezene.U vezi krscanske molitve postoje takodjer organizirana mjesta i predavanja o tome kako moliti i poduke o krscanskoj duhovnosti koja se cesto prezentira kao brzo rjesenje, iscjeljenje,ispunjenost.To obicno bude na predavanju kao prvi dio duhovnih obnova.Tu je velika slicnost s new age prezentacijom.Govorim o slicnosti u prezentaciji.Tu ima puno detalja.Detalja u prezentaciji, shvacanju i primjene u zivotu,sumnjivih detalja a vrag je u detaljima.Vrlo je tesko razlikovati duhove i potreban je oprez kod bilo kakve javne poduke o molitvi kada se odmah u nastavku programa najavljuje djelovanje i rezultati.

Nije mi jasan pojam "vjere" u neki vid medicine koja nije sa zapada. Ako se negdje trazi "vjera" u medicinu onda je to bas najvise na zapadu zbog sujete lijecnika i neupitnosti ispravnog lijecenja.Koja je to rasprava s modernom medicinom zapada zavrsila a da medicinski strucnjaci nisu bili u pravu.

Vrh

PostPostano: Pet sij 19, 2018 21:02 

Da bolje osvjetlimo stvar: način kršćanske molitve se ne prezentira samo na takvim i onakvim duhovnim obnovama koje ovise o uvjerljivosti ili popularnosti vođe i njegovoj karizmi. Za razliku od new agea, kršćanska molitva se ne temelji na učenjima pojedinih "kreativnih" vođa ni karizmatika - već se oni trebaju podlagati učenju Crkve koje ima svoj temelj u Svetom Pismu, pologu vjere, crkvenim naučiteljima, svecima... Dok new age cvjeta i širi se zahvaljujući kreativnosti i "tajnim umijećima" raznih gurua, također i radi sebi-svojstvene pomirljivosti sa bilo kojim svjetonazorom i moralnim stavovima - kršćanski učitelji molitve nisu samo prezentatori neke tehnike niti uspavljivači ljudske savjesti... Mnogo toga ih veže (i treba vezati) sa cjelovitim kršćanskim naukom, koji je, opet ponavljam, ipak krajnje jednostavan.

Da ljudi lako mijenjaju stvari, jer im je sve slično, to znam dosta dobro... Za neke, recimo, tehnika otvaranja srca nalaženjem "unutarnjeg vodiča" ili "Duha vodiča" posve je jednaka ili bar vrlo slična otkrivanju nadahnuća Duha Svetoga u kršćanstvu. Mnogi upadnu u tu zamku.

Ako se neki čovjek npr. prikloni molitvi krunice jer je opuštajuća - a ne gleda na vjerska otajstva - vrlo će ju lako prije ili kasnije zamijeniti za jogu ili možda aromaterapiju jer mu izgledaju učinkovitije (u onome što on traži). A to nije traganje za pravim Bogom.

Kao što su neki englezi na internetu simpatično preveli riječi svetog Pavla Korinćanima: "We didn't come to you with fancy words, but with power of God", jer sveti Pavao nije htio biti slatkorječiv i podilaziti ljudima, već ih je osvajao čistom snagom Božjom - tako i ispravan vjernički stav treba biti: čak i suhoparna svećenikova propovijed u polupraznoj crkvi pred samim Isusom bolja je i vrednija od tisuću slatkih riječi nekog popularnog "mesije" u krcatoj dvorani gdje Isusa nema.

Vrh

PostPostano: Sub sij 20, 2018 00:32 

A koji su " ti" ispravni? Razglabas nacelno " kako bi trebalo biti". U praksi ponude-potraznje je drugacije.Trebali bi, mi moramo,nemojmo se zavaravati.
..pred nama je niz izazova, zajednistvo, uskladjivanje,isto tako ne smijemo zaboraviti....Mozda su tebi stvari jasnije nego izmucenim, umornim i tumarajucim ljudima na duhovnom trzistu..Tko tebe cita, cita vjerski program i plan ko u nekoj emisiji.Sve je tocno.. i sta sad?

Vrh

PostPostano: Sub sij 20, 2018 10:16 

:roll: Razlog je u tome:
kad se čitatelj postavlja otpočetka cinički daju mu se načela da može sam razlučiti što je dobro, a što ne,
a kad se javi izmučeni, umorni čovjek razgovarat ću drugačije...
Jel to pošteno?

Vrh

PostPostano: Sub sij 20, 2018 16:30 

Moze:) Kad me netko kontaktira proslijediti cu osobu tebi ako da privolu.Pripremi se i na pokoje nocno dezurstvo.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 03, 2018 13:56 

Zasto mislite da bi ta praksa "mindfulness" bila stetna? Po meni oni ne rade nista neprirodno ili stetno. Samo promatraju svoj dah, misli, osjecaje... Ne vidim nista posebno stetno niti sektasko u tome. Svatko moze promatrati bilo koju pojavu u svojem tijelu ili umu, ne bi to trebalo biti nista posebno cudnovato.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 04, 2018 18:00 

Na početku animatori kazuju same dobrobiti kao sa nekakvog reklamnog panoa, a s posljedicama se ionako sudionici otrežnjavaju sami.

Za nekoga može biti da je izabrao radije "bijeg" nego rješavanje konkretnog problema koji je doveo do potrebe za tehnikom meditacije. Drugoga ta ista meditacija može voditi u "izmijenjeno stanje svijesti" što je slično kao kod droge, (osobno sam i u vrlo ozbiljnim zdravstvenim priručnicima našla vrste meditacija u kojima se susreće "duha vodiča" i slično...)

U prvom postu kojim sam započela temu navela sam obraćenje jedne New-age-aktivistice koja se dugo godina bavila time, a članak o njoj me i naveo da započnem temu o svemu ovome.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata