Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 22, 2019 13:31

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon stu 10, 2014 21:43 

ZANIMAJU ME MIŠLJENJA

Vrh

PostPostano: Pon stu 10, 2014 22:03 

ILI :mrgreen:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Uto stu 11, 2014 10:24 
Administrator

O tome smo već puno pisali, pogledaj na ovoj temi:
viewtopic.php?f=3&t=219

Vrh

PostPostano: Ned pro 09, 2018 18:32 

https://www.youtube.com/watch?v=0EdSeufOV2Q&list=PLzLvmSe8RtukDNvQKXwMLnqIEmrhvWiCV

Vrh

PostPostano: Pon pro 10, 2018 09:45 

Evolucija je stvarnost za normalne.

Vrh

PostPostano: Pon pro 10, 2018 20:46 

Evolucija je stvarnost za normalne.
Vrlo jaki argument!

Vrh

PostPostano: Uto pro 11, 2018 20:09 

Vrlo jaki argument!

Razumno je vjerovati naučnim dokazima.

Vrh

PostPostano: Sri pro 12, 2018 08:03 

Razumno je vjerovati naučnim dokazima.
To si dobro rekao. Samo problem je što ta teorija se ne bazira na znanstvenim dokazima već na vjerovanju. Čak je i Tomislav Ivančić jednom prilikom na medicinskom fakultetu rekao da je ta teorija već odavno propala čak i u znanstvenim krugovima. Meni samo nije jasno to grčevito držanje za tu teoriju čak i među vjernicima.

Vrh

PostPostano: Pon tra 15, 2019 06:13 

https://www.bitno.net/academicus/znanos ... dam-i-eva/
Evo kako se preko noći promjene znanstvene dogme.

Vrh

PostPostano: Pet tra 26, 2019 15:29 

Poći ću ovdje od jedne rečenice iz gornjeg članka:"Budući da puka tvar nikada ne može evoluirati u duh, pravi čovjek sigurno se odjednom pojavio..."

Ovo je u suprotnosti sa tvrdnjom jednog od najpoznatihih katoličkih teologa, K Rahnera da je ljudska duša postepeno evoluirala iz nižih oblika u današnji što mi se i inače ne sviđa iz više aspekata o kojima ovdije neću govoriti jer nije to tema već to navodim kao primjer kontradikcije između stavova unutar službene Crkve.

Iz navedenog članka ne proizlazi ništa drugo što bi bilo važno za vjernike nego to da se naučne tvrdnje pa posredno i izvedene hipoteze i teorije, danomice mijenjaju.

Zato, po mom mišljenju, službena Crkva griješi kad prihvaća teoriju velikog praska i teoriju evolucije (pa makar i samo kao dio) tumačenja Božjeg stvaranja.

Istina, pisano velikim slovom, je jedna i nepromjenjiva, ali ona nije kod ljudi i nikad neće to ni biti.

A izjednačujući naučne tvrdnje s istinom ne samo da se vrijeđa Istina kao Božje počelo nego se tim načinom ujedno dolazi do još veće podieljenosti katolika na one koji vjeruju u dosljedno tumečenje Biblije i one koji su uz stav DANAŠNJE Crkve o evoluciji. (riječ "današnje" sam naglasila jer se nadam da neće tako i ostati).

Iz ovog članka se, izmmeđu ostalog, vidi da službeni tumači Crkve nisu bili u pravu jer biblijska objava ostaje ista dok se nauka mijenja iz dana u dan i treba reći, kao što sam već jednom pisala na ovim stranicama, da vjernik može koliko hoće polagati vjeru u nauku (što je uostalom oksimoron jer vjera slijedi Božju objavu koja je nepromjenjiva a nauka tobože zna, a u stvari luta osobito kad su u pitanju stvari tako daleke i trenscendentne) ali pravi vjernik nipošto ne može uzimati naučne "istine" kao Božje i apsolutne.

Takav današnji stav službene Crkve je i, kako sam već i navela, štetan za ukupan vjernički puk koji se tako razdvaja jer se sukobljava u mišljenjima.

Doduše, ako ćemo pravo, daleko su tvrdnje iz gornjeg članka od toga da postoji dokaz o tome da Bibliju treba doslovno tumačiti ali nema ni dokaza da tomu nije tako a sve dotle dok ne znamo koja je prava istina o postanku (a po mom mišljenju to je upravo ono biblijsko pitanje o nedopuštenom branju plodova spoznanja koje Bog nije ni htio da čovjek dira, pa odgonetku toga i nećemo saznati za ovozemnog života) daleko je ispravnije tumačiti stvaranje tako mistično i na prvi pogled nedorečeno kakvo je doslovno shvaćanje Biblije (mada i tu ima bezbroj pitanja kako i zašto je tako objavljeno) nego tvrditi da nešto znaš pa onda drugi dan to ispravljati. Uostalom, Biblija se doslovno tumačila tisućljećima što je imalo svoje razloge mada je i prije bilo onih koji su "znali" ili pak samo slutili da ne treba tako činiti. I danas prvi grijeh ne možemo kvalitetno objasniti nego kao grijeh Adama i Eve a iz tog tumačenja proizlazi i tumačenje potrebe spasenja po Isusu Kristu što je osnova naše vjere. Pa onda ako to tumačimo klimavo evolucijski ispada da prvog grijeha nije ni bilo pa ni izgona iz Raja i sve onda gubi smisao, vjera se umanjuje ...a kud ćeš veće štete od tog???

Veliki naučnik i katolik V. Paar tvrdi da čovjek mnogo novog i korisnog spoznaje i otkriva ali svaki novi odgovor povlači za sobom stostruki broj pitanja a kako vidimo u ovom slučaju i mogućih lutanja. To ne znači da u nauci ne treba ići naprijed ali NIKAD ne treba nauku stavljati u istu ravan kao Božju objavu ili još gore Objavu tumačiti naukom što je ludo kao da biste svemir pokušali osvijetliti svjetlošću šibice:) A još je veća razlika između nas ljudi i Boga, zar ne?

Vrh

PostPostano: Ned tra 28, 2019 23:03 

Jako i razumljivo ovo zadnje dole napisano @kristinka,pohvale,mada bi ti okorijeli evolucionisti rekli da si fundamentalist i da tumacis sve krivo i doslovno Bilbliju.
Meni je jedan svecenik rekao da je npr.Postanak pisan mitoloski kao i dosta toga u Bibliji,jer sam ja njemu rekao na ispovijedi da sam posumnjao u takvo stvaranje kao sto pise u Bibliji jer sam tada vec odavno znao za Big Bang (a Big Bang je otkrio katolicki svecenik sto nisam ni znao donedavno) i Evoluciju,rekavsi mi da to nije grijeh jer je to netko pisao mitoloski i da bi se "razumijelo" pojednostavljeno i rekao mi je da googlam kako citati stari zavijet jer ima caka i da nabasao sam na neke vjerske sajtove ja msm da je bio laudato gdje je covjek imao pitanje kako citati stari zavjet jedan od svecenika je napisao jako opsirno ako nadjem link stavit cu ga u tekst dole ,tako da vrlo vjerovatno ne znamo 100% kako se sve odigralo,nauka ima nesto,zapravo mislim da je nauka svijetla tocka u svijetu isto kao i vjera al ako se uzme u korist covijeka,a ne da se svadjamo ko je bolji.
E sada mene muce pitanja od pocetka "ljudi" pod navodnike sam stavio ljude jer u evoluciji pise da smo se razvili od homonida,da ne nabrajam sve,sta je covjek i tko su ove polu zivotinje polu ljudi ja stvarno ne znam,niti gdje bi stavio istocni grijeh.
Covjek je morao nekako nastati,nauka kaze ovako.Dosta sam razbio glavu oko toga gdje smjestiti Adama i Evu i istocni grijeh i jeli Adam i Eva odmah bili preodredjeni kao smrtni........................................................................da nepisem dalje mogu pricati 2 dana.
Ali dali je bitnije o tome razbijati glavu ili jeli bitnije sto je covjek danas?

Vrh

PostPostano: Pet svi 03, 2019 20:47 

Jako i razumljivo ovo zadnje dole napisano @kristinka,pohvale,mada bi ti okorijeli evolucionisti rekli da si fundamentalist i da tumacis sve krivo i doslovno Bilbliju.
Meni je jedan svecenik rekao da je npr.Postanak pisan mitoloski kao i dosta toga u Bibliji,jer sam ja njemu rekao na ispovijedi da sam posumnjao u takvo stvaranje kao sto pise u Bibliji jer sam tada vec odavno znao za Big Bang (a Big Bang je otkrio katolicki svecenik sto nisam ni znao donedavno) i Evoluciju,rekavsi mi da to nije grijeh jer je to netko pisao mitoloski i da bi se "razumijelo" pojednostavljeno i rekao mi je da googlam kako citati stari zavijet jer ima caka i da nabasao sam na neke vjerske sajtove ja msm da je bio laudato gdje je covjek imao pitanje kako citati stari zavjet jedan od svecenika je napisao jako opsirno ako nadjem link stavit cu ga u tekst dole ,tako da vrlo vjerovatno ne znamo 100% kako se sve odigralo,nauka ima nesto,zapravo mislim da je nauka svijetla tocka u svijetu isto kao i vjera al ako se uzme u korist covijeka,a ne da se svadjamo ko je bolji.
E sada mene muce pitanja od pocetka "ljudi" pod navodnike sam stavio ljude jer u evoluciji pise da smo se razvili od homonida,da ne nabrajam sve,sta je covjek i tko su ove polu zivotinje polu ljudi ja stvarno ne znam,niti gdje bi stavio istocni grijeh.
Covjek je morao nekako nastati,nauka kaze ovako.Dosta sam razbio glavu oko toga gdje smjestiti Adama i Evu i istocni grijeh i jeli Adam i Eva odmah bili preodredjeni kao smrtni........................................................................da nepisem dalje mogu pricati 2 dana.
Ali dali je bitnije o tome razbijati glavu ili jeli bitnije sto je covjek danas?

Taj zajednički predak svih hominida nikad i nigdje nije pronađen, tako da i to ostaje u znanosti samo teorija - tojest vrsta vjerovanja.
Činjenica što takve vrste "znanstvenih vjerovanja" slabe u ljudima vjeru u pravog i jedinog Boga Stvoritelja, moramo se pozabaviti i time... :)

Vrh

PostPostano: Sub svi 18, 2019 16:29 

https://www.youtube.com/watch?v=AK4Svloss9w

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata