Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 06, 2019 08:40

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pet vel 14, 2014 18:05 

Nakon što sam danas s jednom kolegicom imao raspravu u kojoj je ona tvrdila kako škrtost prema sebi nije grijeh, već da je jedino grijeh kad je čovjek škrt prema drugima. Štoviše, prema njoj, svi mi ćemo završiti u paklu (kasnije se ispravila, misleći u čistilištu - pritom mi se čini kako ne shvaća da je čistilište vremenita, a ne vječna kazna) zato jer jedemo bolje nego mali Afrikanci, Sirijci i sl. Štoviše, citirala je navodnu izjavu jednog malog Sirijca koji je rekaao "kako će sve reći Bogu kad stigne k njemu", misleći time kako će nas mali Sirijac tužiti. Isto tako, ustrajavanje u grijehu joj je redovito vraćanje ka npr. jedenju čokolade (kao primjer).

S druge strane, prilično je liberalnih stavova, ta smatra da za njenu vjeru i odnos s Bogom nije nužna Crkva, a ima i poprilično liberalne stavove o gender ideologiji, uključivo i posvajanje djece od strane homoseksualaca.

Zadnja izmjena: Miroslav; Pet vel 14, 2014 20:45; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Pet vel 14, 2014 18:11 

Ako sam (je) dobro shvatio, po njenoj logici mi ne bi trebali čitati knjige (pa ni Bibliju) jer su djeca u nekom dijelu svijeta neuka i ne mogu si priuštiti ni knjige ni školovanje. Mislim...netko si ni zdravstvenu skrb ne može priuštiti (npr. zdravstvo u SAD-u) pa jel to razlog da svi bolujemo? :?

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 11:51 

Čini mi se da smo mi odgovorni za siromaštvo drugih i više nego što mislimo.
Kad kupujemo npr. neke jeftine traperice u trgovini "njemačkog" naziva, odjevni predmet proizveden u "indiji" ili "bangladešu", mi štedimo svoj novac, ali time podupiremo globalnu nepravdu jer taj radnik u "indiji" napravi te lijepe traperice za dolar na dan, a trgovac svoju zaradu višestruko unovči. A time i srozavamo svoju tekstilnu proizvodnju, gdje su radnice također potplaćene, a njihove stvari, iako su lijepe, malo tko kupuje, jer nisu brand...
A kad neka bogatašica kupuje skupo, opet sudjeluje u globalnoj nepravdi jer taj proizvod jednostavno preplaćuje i podržava obogaćivanje "elitne manjine", koja se samo unutar sebe međusobno podupire i malo koga pušta u svoj krug luksuza..

U svakom slučaju, grijeh u kojem sudjelujemo svjesno ili nesvjesno jest stvaran, ozbiljan i težak.

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 12:50 

adrijana je napisao/la:
Čini mi se da smo mi odgovorni za siromaštvo drugih i više nego što mislimo.
Kad kupujemo npr. neke jeftine traperice u trgovini "njemačkog" naziva, odjevni predmet proizveden u "indiji" ili "bangladešu", mi štedimo svoj novac, ali time podupiremo globalnu nepravdu jer taj radnik u "indiji" napravi te lijepe traperice za dolar na dan, a trgovac svoju zaradu višestruko unovči.

Ne mogu ne zamjetiti kako si zaboravila da i Njemačka i Indija kao i sve druge zemlje svijeta imaju svoju vladu koja se brine za svoje građane. Ako su oni izabrali da žive tako (nema minimalca ili je jako nizak, loši propisi za zaštitu radnika,...), onda su si i sami krivi. Tko smo mi da odlučujemo kako će neki Indijac, Pakistanac, Norvežanin, Nigerijac, Kamerunac i tko sve ne živjeti? :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 17:27 

Crni Barun je napisao/la:
Ne mogu ne zamjetiti kako si zaboravila da i Njemačka i Indija kao i sve druge zemlje svijeta imaju svoju vladu koja se brine za svoje građane. Ako su oni izabrali da žive tako (nema minimalca ili je jako nizak, loši propisi za zaštitu radnika,...), onda su si i sami krivi. Tko smo mi da odlučujemo kako će neki Indijac, Pakistanac, Norvežanin, Nigerijac, Kamerunac i tko sve ne živjeti? :wink:

Pa ne odlučujemo mi o njima, pitanje je zašto mi ne odlučujemo - o nama.

Ako misliš ipak da se u ekonomski globaliziranom svijetu "vlada" može određivati prema svojim pravilima i odlučivati o nečemu, onda se varaš.

Neke multinacionalne kompanije su moćnije od naših malih vlada.

A to što živimo u potrošačkom svijetu, ne znači da trebamo i mi (svojim odlukama i odabirom!) podržavati globalnu nepravdu.

P.S. Gdje ti je smisao za građanski odgoj? :D

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 18:13 

adrijana je napisao/la:

Kad država ima potkupljivu vladu onda s njome može tko god što hoće. Ne samo multinacionlane kompanije nego i razne interesne skupine. Govorim naravno, samo hipotetski :|

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 19:18 

Da, Ruta, čak i ne samo hipotetski... :?

* * *

Ili mi se samo čini, ili je to Crni Barun stvarno izjavio da su si siromasi sami krivi...? Jao, jao.

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 20:01 

ajmo redom:
adrijana je napisao/la:
Pa ne odlučujemo mi o njima, pitanje je zašto mi ne odlučujemo - o nama.

imaš izbore svake 4 godine. Drugo, ako izbori ne prikazuju realno stanje stvari, onda dolazi do nasilnih revolucija kao što imaš sada u Ukrajini. Prevedeno, svakako odlučujemo kao kolektiv o sebi. Tim više što u Ukrajini i policajac i prosvjednik je Ukrajinac, odnosno, nemamo prisile jdnog naroda nad drugim.
Citat:
Ako misliš ipak da se u ekonomski globaliziranom svijetu "vlada" može određivati prema svojim pravilima i odlučivati o nečemu, onda se varaš.

kako ekonomsko-globarizirani svijet može utjecati na moju odluku za koga ću glasati? Tim više što je tajno glasanje?
hmmmmm...na kraju ću se još osvrnuti na ovo
Citat:

Koliko one imaju glasa na izborima? :roll:
Citat:
A to što živimo u potrošačkom svijetu, ne znači da trebamo i mi (svojim odlukama i odabirom!) podržavati globalnu nepravdu.

izbori, adrijana, izbori...
Citat:
P.S. Gdje ti je smisao za građanski odgoj?

nemam ga i ne treba mi. Građanstvo je isprdak francuske revolucije. Kao i današnja demokracija po kojoj je narod izabrao biti takav kakav je!

U stvari, sama ne znaš što želiš: s jedne strane imaš defetističko stajalište
Citat:

odnosno, vlade, pa makar bile i pronarodne, ne mogu ništa protiv "multinacionalnih kompanija"; a s druge kažeš:
Citat:

dakle, pozivaš na otpor.
Odluči se! Ili mi nešto možemo ili ne možemo učiniti. Jedino si dosljedna ako smatraš da trebamo svi pomrijet u sukobu s moćnim kompanijama pa onda da ostanu živjeti kompanije i njihove pristaše, a pretpostavljam da to ne misliš... Ili otpor kao u Ukrajini, ili i dalje kukajmo kada nas država pljačka sa porezima i sl. Evo, i u susjednoj BIH su napravili nerede... Alo, u "državi za rođaka" narod je digao glas! I gdje su tu te kompanije? Jesu li kompanije zapošljavale "rodijake"?
Inače, ima jedan podatak koji kaže da je u Hrv. više "miješanih" brakova nego u BIH. Pod "miješani" se ne misli na nacionalnost, već na činjenicu da 1 od supružnika dobija novce od države, tj. radi za državu. Dokle god njima njihova plaća redovito dolazi, dotle i nereda neće biti... Pa onda, jesu li multinacionalne kompanije zaposlile toliko "naših" da su stranke osigurale tako sebi biračku bazu? :wink:
Što da kažem: sami smo krivi...ali će mo sami i ispravljati. A kako će to biti? Možda bolje da ni ne pokušavam pomisliti...

Citat:
Ili mi se samo čini, ili je to Crni Barun stvarno izjavio da su si siromasi sami krivi...? Jao, jao.

a tko je nama kriv za pljačku?
ajde iskreno, kako bi bilo da te siromašne zemlje podignu standard i zaštite svoje radnike?
Kako bi bilo da i ti radnici iziđu na izbore i glasaju za takvu političku opciju? :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 20:11 

Barune, ti si na nekoj svojoj valnoj dužini i ja ne kužim o čemu ti pričaš...

Nadovezao si se na mene, a ja nisam govorila o izborima za parlament niti o Ukrajini!

Ja sam govorila o osobnim izborima u svakodnevnom životu: što ću kupovati, gdje ću trošiti svoj novac i kome ću ga davati..

Što će zar vlada to odlučivati umjesto mene?!

PS. Jesi li ti možda neki profesionalni troll, ajde reci, da ne gubimo vrijeme nadmudrivati se. :?:

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 20:19 

adrijana je napisao/la:
Barune, ti si na nekoj svojoj valnoj dužini i ja ne kužim o čemu ti pričaš...

ne čudi me
Citat:
Ja sam govorila o osobnim izborima u svakodnevnom životu: što ću kupovati, gdje ću trošiti svoj novac i kome ću ga davati..

a zaokruživanje stranke na političkim izborima je osobni izbor ili izbor "multinacionalnih kompanija"? :;
Citat:
Što će zar vlada to odlučivati umjesto mene?!

hoće li o minimalcu odlučivati ti ili vlada? :;
Citat:
PS. Jesi li ti možda neki profesionalni troll, ajde reci, da ne gubimo vrijeme nadmudrivati se.

nisam :))
volim raspravljati, eto što je posrijedi :DD

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Sub vel 22, 2014 20:54 

Po meni tema nije politička (ajmo kritizirat vladu), nego socijalna i vjerska (je li nešto grijeh ili nije).

Jer grijeh je uvijek osobni posrtaj, a ne kolektivni.

Čini mi se da si sklon previdjeti taj osobni grijeh, a krivnju svaliti na nesposobnu vladu ili loše zaokruživanje na izborima.

Vrh

PostPostano: Pon vel 24, 2014 15:07 

Kao i svaka druga škrtost i ona prema sebi je grijeh.
O tome su još pisali Moliere i Držić, i to baš o takvoj škrtosti.
Možda naizgled karikirano, ali škrtac je doista karikatura. Pritom ne mislim na čovjeka koji se svjesno odriče u korist nekoga drugog i pri tom čini žrtvu iz ljubavi. Odbijati uživanje blagoslova koje nam Gospodin proviđa, promašeno je i mazohistički ili opet negdje pliva u zamisli o stvaranju sigurnosti u zalihama. Sigurnost je jedino kod Gospodina koji nas blagoslivlja da bismo u svakom smislu mogli živjeti u punini. A život u punini sigurno podrazumijeva i konkretna djela milosrđa prema bližnjemu.
Istinski život u Bogu, radikalno smanjuje vlastitu potrebu za artiklima.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata