Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet srp 18, 2019 17:34

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 649 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sljedeće

Sviđa li vam se stil rada i komuniciranja pape Franje?
1. Da, jako mi se sviđa, mislim da možemo očekivati mnogo dobroga 62%  62%  [ 41 ]
2. Još ne znam, pričekat ću s mišljenjem dok ne vidim kako će se papa nositi s teškim problemima i izazovima 14%  14%  [ 9 ]
3. Ne, nije mi baš nešto, papa bi se trebao drukčije ponašati 24%  24%  [ 16 ]
Ukupno glasova : 66
Autor Poruka
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: Pet srp 24, 2015 22:02 

Nije stvar u poslušnosti (nju svakako zagovaram) nego u fundamentalnom shvaćanju te poslušnosti. Možda se to najdrastičnije vidi u tvom primjeru s druge teme:

Stvar je u tome da Crkva ne očekuje takvu slijepu bezglavu poslušnost, a ni Papa od svojih podanika. Nije on Neron koji će rastjerati ili ekskomunicirati sve koji se usuđuju kritizirati ga... Niti je Crkva militantna organizacija Sjeverne Koreje.

Ako tako argumentiraš, onda znaj da tradicionalisti ne osporavaju samo papinstvo kao takvo (i oni imaju i poštuju svoju hijerarhiju), nego osporavaju neke teme Drugog vatikanskog sabora i tako: za samog Papu tvrde da nije poslušan Tradiciji.

Netko bi rekao (da karikiram malo): Ako Papa kaže da svi svećenici moraju nositi klaunovske perike i plesati sambu ili rumbu nakon prikazanja, onda to tako mora biti, jer Papi treba biti poslušan. Katolici smo. – Što bi mu odgovorili?

Eto, vidiš da to nije argument za ovu temu niti za Ignisardenta.

Malo dulji citat, ali vrijedi pročitati:

Što se tiče tvog odgovora, evo ti;

Da uvijek ostanemo pri istini, treba da za ono što nam se čini bijelim uvijek smatramo i vjerujemo da je crno ako tako izrekne Crkveno Poglavarstvo, u tvrdoj vjeri da je između Krista, našega Gospodina, Zaručnika, i sv. Crkve, Zaručnice njegove, isti Duh, koji nama ravna i upravlja na spasenje naših duša. Sv. Ignacije Lojolski "Duhovne vježbe"

..religiozni posluh volje i razuma treba na osobit način iskazivati autentičnom učiteljstvu rimskoga prvosvećenika i kad ne govori »ex cathedra«; to valja činiti tako da se njegovo vrhovno učiteljstvo priznaje s poštovanjem te se iskreno pristaje uz odluke koje on iznosi... II. VATIKANSKI SABOR "Lumen gentium"

A to što netko ne priznaje II Vatikasnki sabor, što da ti ja kažem? To možemo lako opovrgnuti logikom, tj Crkvenim zakonima.

Što se tiče "prelata" Tome Akvinskog, stoji isto i za Padra Pia i za Katerinu... No, mi niti smo sveci, niti se od iznimke radi pravilo. 'Sveti Petar je dao primjer onima koji upravljaju, da akonekad skrenu s pravog puta, ne odbiju ispravak kao nešto nedostojno, čak i ako dolazi odnjihovih podložnika’’ (Summa theologiae, II.II, q. 33, a. 4).
Augustin lijepo kaže; papina je zadnja. Njemu se može nešto reć, može ga se ispravit, ali mi ne pričamo o tome. Mi pričamo treba li ga se uvijek slušat? To Augustin nedvojebno kaže: da.

Vrh

PostPostano: Pet srp 24, 2015 22:08 

Pročitaj opet pozorno text koji si mi stavila, tj sporan dio;

" sv. Toma Akvinski: ,,Kada postoji neposredna opasnost za vjeru, izjave prelata trebaju njihovi podložnici, čak i javno, osporiti. Tako je i sv. Pavao, kao podložnik sv. Petra, javno osporio njegov postupak zbog neposredne opasnosti od sablazni u pitanju vjere. I, kako nam glosa sv.Augustina govori (Ad Galatas 2,14): 'Sveti Petar je dao primjer onima koji upravljaju, da akonekad skrenu s pravog puta, ne odbiju ispravak kao nešto nedostojno, čak i ako dolazi odnjihovih podložnika’’ (Summa theologiae, II.II, q. 33, a. 4)."

I sad te pitam; gdje oni govore da treba bit neposlušan papi čak i ako pogriješi?

Spominju opomene, da im se ukaže na nepravilnosti. Ali gdje tvrdi netko da se papi može bit neposlušan? Postoji jedno mjest, ali ne kod njih dvojice. Nađi mi ga :mrgreen:

Druga stvar je; ne postoji čovjek koji papi može reć; u krivu si. Niti Crkveno tijelo, niti nešto slično.

Treća stvar; Upadaš u grijeh, ako odbiješ poslušnost papi. A upadanjem u grijeh ne dolaziš bliže Istini/Bogu, zar ne?

Četvrta stvar; Crkva jasno kaže na II Vatikanskom saboru. To što ga netko ne priznaje, što da ti ja kažem? Sam sebe duhovno ehskomunicira po Crkvenim zakonima...Tužno :(( Dobro fran26 kaže; kad počneš mislit svojom glavom, umjesto papinom, e tad si u problemu. To je istina.

Vrh

PostPostano: Sub srp 25, 2015 11:34 

Da skratimo sapunicu:

U slučaju kad bi neki papa upao u krivovjerje, pa tvrdio:

1. da Isus nije Bog

2. ili da je Presveto Trojstvo izmišljotina crkvenih sabora

3. ili da Marija nije Bogorodica

itd., itd.

ili kad bi upao u neku moralnu izopačenost koja bi postala javna i bjelodana stvar

onda bi mu se trebao suprotstaviti SVATKO - počevši od najstarijih, biskupa, kardinala, teologa, jer bi bilo očito da papa ne djeluje u skladu s apostolskom predajom.

A u slučaju da papa postavi neko sumnjivo lice na neki važan položaj u Crkvi, netko bi i mogao reći da je papa pogriješio / ili nije, ali naravno to ne bi bio razlog da se napusti Katolička crkva ili da se pišu peticije protiv pape ili ga se javno ogovara po selu / ili forumu.
Pogrješivost pape u svjetovnim stvarima ili u upravljanju kurijom nije teološki problem niti svjetska panika.
Uznemireno srce treba jednostavno smiriti u molitvi i prihvatiti stvari takve kakve jesu...

Vrh

PostPostano: Sub srp 25, 2015 12:12 

Da skratimo sapunicu:

1. da Isus nije Bog

itd., itd.

ili kad bi upao u neku moralnu izopačenost koja bi postala javna i bjelodana stvar

onda bi mu se trebao suprotstaviti SVATKO - počevši od najstarijih, biskupa, kardinala, teologa, jer bi bilo očito da papa ne djeluje u skladu s apostolskom predajom.

A u slučaju da papa postavi neko sumnjivo lice na neki važan položaj u Crkvi, netko bi i mogao reći da je papa pogriješio / ili nije, ali naravno to ne bi bio razlog da se napusti Katolička crkva ili da se pišu peticije protiv pape ili ga se javno ogovara po selu / ili forumu.
Pogrješivost pape u svjetovnim stvarima ili u upravljanju kurijom nije teološki problem niti svjetska panika.
Uznemireno srce treba jednostavno smiriti u molitvi i prihvatiti stvari takve kakve jesu...

Opet ne kužiš. :DD

Tko ce odredit je li papa govori u nauku ili ne?
Papa ce tvrdit; ja govorim u nauku. Kao što to danas papa čini
Doc ce neki biskup i reć; ne govoriš u nauku. sspxfgr je u pravu. Društvo pape pija je u pravu, ti papa Franjo nisi u pravu. Oni smatraju da je papa pogriješio. Ali to nije ni bitno, on je nepogriješiv za njih. On može pogiješit, ali imamo priliku sad gledat kako završavaju oni koji odbijaju poslušnost. Lijepo je Ignacije Lojolski rekao; Crno je bijelo ako tako kaže poglavar, jer naš razum nas može prevarit, ali imamo vjeru po kojoj vjerujemo da Crkvu vodi Duh Sveti. Znači Crkve ne vodi Luter nego papa. Luther se može pobunit, Luther može bit u pravu, ali u široj slici on je ispao heretik, ništa drugo. A bio je u pravu u vezi nekih stvari. Ne možeš griješit i bit bliže istini. Neposlušnost je grijeh.

Dobro je moj ljubljeni brat citirao;

Ako te tvoja glava povrijedi, odsijeci je, jer bolje je ući u Kraljevstvo Nebesko ne samo poput djeteta već poput imbecila, nego zadržati sav svoj intelekt i zajedno s njim biti bačen u pakao... G. K. Chesterton "Pravovjerje"

Jel kužite oboje ovu rečenicu? Ako vam glava odbija poslušnost, osakatite se, i uđite poput imbecila u raj :mrgreen:

Tko ce odredit tko je od njih dvoje u pravu? Rec cu ti ja tko; papa :DD
Mi možemo upozorit papu ako pogriješi, ali ga ne možemo odbit poslušat. Mislim možemo, ali to vrlo lako rezultira izopcenjem. Drugim riječima, poslušnost papi no.1

Vrh

PostPostano: Sub srp 25, 2015 12:21 

Zaista je ovo predivno sročeno od mog najdražeg brata fran26;

"Može li koji protestant razumijeti ovu rečenicu;

"Ako te tvoja glava povrijedi, odsijeci je, jer bolje je ući u Kraljevstvo Nebesko ne samo poput djeteta već poput imbecila, nego zadržati sav svoj intelekt i zajedno s njim biti bačen u pakao... G. K. Chesterton "Pravovjerje"

Nemerete vi to razmeti, u tome i jest problem. Kako se vi protestanti ponosite sa 40 000 sekti u kojima svatko može razmišljati kako hoće i tumačit kako hoće, istovremeno se dosljedni katolici ponose gotovo ludom, da ne kažem nastranom poslušnošću prema Katoličkoj Crkvi hijerarhijskoj. Ne onog dana, nego onog sata kad katolici počnu mislit svojom glavom, Katolička Crkva će se pretvorit u 67 845 sektaških skupina. To se je vama dogodilo, jel? Previše ste mislili svojom glavom. :roll: E, pa to je! I nemoj misliti da katolici nisu intelektualci jer ne misle svojom glavom, oni su tek intelektualci, jer misle tuđim glavama. I to kakvim glavama! Vjeruj mi, ovom zamljom su šetali daleko pametnji umovi nego je npr. tvoj ili moj. Zato ni nemam potrebu mislit svojom glavom. Pogledaj kako ću te intelektualno ponizit u ovom postu, i to tuđim glavama. Slika Ti studirao na KBF-u, a ja KBF u životu nisam vidio. Ti sveto pismo pročitao najmanje 30 puta, a ja nijednom. E, ali zato sam ja pet godina slušao filozofiju, nije ni filozofija šala. Ali to nije toliko bitno, bitno jest da ja nemam svoje mišljenje, moje mišljenje se zove Joseph Ratzinger."
Fran26

Jel kužiš sad? Ti nesmiš mislit svojom glavom. Tvoje mišljenje je mišljenje papa Franje. Ne Lončara, ne nekog Biskupa, ne nekog trećeg wannabe papae, već pape Franje. Kad se toliko poniziš da ces dat svoju glavu papi Franji da misli s njom, e onda si Katolik. Ako misliš svojom glavom, i mudruješ, onda si protestant :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Sub srp 25, 2015 13:17 

Fran, ne prdi!! :lol: :lol:

Sequitur!

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 12:10 

Da skratimo sapunicu:

1. da Isus nije Bog

itd., itd.

duxe,

evo adrijana ti je lijepo i plastično navela primjere kada bi papa rekao neke hereze , i tada nebi bio dužans lušati ga
neznam stvarno šta ti tu nije jasno??

ti stalno pričaš tko će odrediti da papa griješi...ne mora strogo formalno, pravno to nitko odrediti
mi katolici smo svi dio Crkve, dio Mističnoga Tijela Kristova
mi smo ravnopravni dio Crkve
imamo Katekizam , nauk Crkve, dogme Crkve!
ako papa govori protiv dogmi Crkve onda ih nisi dužan slijediti...nisi dućan kako ti stalno kažeš za bijelo govoriti da je crno

ne treba biti jako pametan i vidjeti kada papa govori hereze ili protivno dogmama crkve
ako bi papa rekao npr. bilo šta od ovoga što ti je navela adrijana, onda bi i prosječnom katoliku bilo jasno da ne treba biti poslušan papi u tome krivom nauku!
ako bi papa npr. rekao sakrament ispovijedi kod svećenika u ispovjedaonici je nepotreban, možete se sami Bogu ispovjediti za smrtne grijehe na početku sv. mise!...ti onda nebi bio dužan slijediti njegovu krivu izjavu, jer to je očita laž i hereza!
ne trebaš čekati ničiju formalnu odluku pa da se odupreš toj herezi!
osiom toga kako sam kažeš tko bi uopće donjeo tu formalnu odluku?..tko bi sudio papi za krive izjave?...postoji li uopće nekakav sud protiv toga...ti se pitaš i ja se pitam?...postoji li nekakav impićment ala protiv predsjednika amerike u KC??

ali ako ti papa daje heretične izjave , izjave kontra dogmi Crkve , onda ga nisi dužan slijediti...ne moraš čekati službenu odluku najviše instance Crkve koja bi ti to službeno izrekla kontra papinih hereza!

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 12:32 

[url=hrki je napisao/la:

duxe,

evo adrijana ti je lijepo i plastično navela primjere kada bi papa rekao neke hereze , i tada nebi bio dužans lušati ga
neznam stvarno šta ti tu nije jasno??

Tko ce odredit govori li papa herezu? Društvo pape pia SS? Luther? Protestanti? Dawkins? :mrgreen:
Meni nije jasno kako ne kužite; papa je vrhovni autoritet :lol:

[url=hrki je napisao/la:
ti stalno pričaš tko će odrediti da papa griješi...ne mora strogo formalno, pravno to nitko odrediti
mi katolici smo svi dio Crkve, dio Mističnoga Tijela Kristova
mi smo ravnopravni dio Crkve
imamo Katekizam , nauk Crkve, dogme Crkve!
ako papa govori protiv dogmi Crkve onda ih nisi dužan slijediti...nisi dućan kako ti stalno kažeš za bijelo govoriti da je crno

Problem je Hrki što to ne govorim ja, nego sami nauk Crkve to govori;

...religiozni posluh volje i razuma treba na osobit način iskazivati autentičnom učiteljstvu rimskoga prvosvećenika i kad ne govori »ex cathedra«; to valja činiti tako da se njegovo vrhovno učiteljstvo priznaje s poštovanjem te se iskreno pristaje uz odluke koje on iznosi... II. VATIKANSKI SABOR "Lumen gentium"

Ne shvaćam, kako ti ovo ne može bit jasno;

Da uvijek ostanemo pri istini, treba da za ono što nam se čini bijelim uvijek smatramo i vjerujemo da je crno ako tako izrekne Crkveno Poglavarstvo, u tvrdoj vjeri da je između Krista, našega Gospodina, Zaručnika, i sv. Crkve, Zaručnice njegove, isti Duh, koji nama ravna i upravlja na spasenje naših duša. Sv. Ignacije Lojolski "Duhovne vježbe"

[url=hrki je napisao/la:
ne treba biti jako pametan i vidjeti kada papa govori hereze ili protivno dogmama crkve
ako bi papa rekao npr. bilo šta od ovoga što ti je navela adrijana, onda bi i prosječnom katoliku bilo jasno da ne treba biti poslušan papi u tome krivom nauku!

Krivo; papa je tovja glava. Ti moraš bit poslušan papi po pitanjma vjere i morala;

„Papa, rimski biskup i nasljednik svetoga Petra, "trajno je i vidljivo počelo i temelj jedinstva kako biskupa tako i mnoštva vjernika". "Rimski prvosvećenik po svojoj službi kao namjesnik Kristov i pastir cijele Crkve ima nad Crkvom potpunu, vrhovnu i opću vlast, koju može uvijek slobodno vršiti".“
(Katekizam Katoličke Crkve, 882.)

Papa, „kao Kristov vikar i pastir cijele Crkve, ima moć koju uvijek nesmetano može provoditi.“
(usp. Kompendij Katekizma Katoličke Crkve, 182.)

I najvažnije;

Da bi sačuvao Crkvu u čistoći vjere predane joj od apostola, Krist (…) je pastire obdario karizmom nezabludivosti u pitanjima vjere i morala.
(Katekizam Katoličke Crkve, 889-890)

Reci mi, čitamo li ja i ti iste riječi;

Božja je asistencija također dana nasljednicima apostola, kad naučavaju u jedinstvu s Petrovim nasljednikom, te, na osobit način, Rimskom biskupu, pastiru cijele Crkve, kad oni - u vršenju redovitog učiteljstva, i kad ne idu za nezabludivom definicijom niti se izjašnjavaju "na konačan način" – predlažu nauk koji vodi boljemu shvaćanju Objave u pitanjima vjere i morala. Uz to redovito učenje vjernici treba da "pristaju s religioznim posluhom" koji, ako se i razlikuje od posluha vjere, ipak ga produžuje.
(Katekizam Katoličke Crkve , 892)

Zamisli, i Katekizam i sv Ignacije Lojolski, i II Vatikanski sabor, pa čak i sam sv Augustin griješe, a mala družina "intelktualaca" na ovom forumu je otkrila da papu ne treba slušat, osim ako se vaš um slaže s Božanski umom. :mrgreen:

[url=hrki je napisao/la:
ako bi papa npr. rekao sakrament ispovijedi kod svećenika u ispovjedaonici je nepotreban, možete se sami Bogu ispovjediti za smrtne grijehe na početku sv. mise!...ti onda nebi bio dužan slijediti njegovu krivu izjavu, jer to je očita laž i hereza!
ne trebaš čekati ničiju formalnu odluku pa da se odupreš toj herezi!
osiom toga kako sam kažeš tko bi uopće donjeo tu formalnu odluku?..tko bi sudio papi za krive izjave?...postoji li uopće nekakav sud protiv toga...ti se pitaš i ja se pitam?...postoji li nekakav impićment ala protiv predsjednika amerike u KC??

ali ako ti papa daje heretične izjave , izjave kontra dogmi Crkve , onda ga nisi dužan slijediti...ne moraš čekati službenu odluku najviše instance Crkve koja bi ti to službeno izrekla kontra papinih hereza!

Najviša "instanca" Crkve(što god to značilo" jest papa. A sumnjam da bi papa sam sebe proglasio heretikom. Kako god, divim se ovom što pišeš, i prvi put ti nisam vjerovao kad si to napisao. Ali sad, ti stvarno vjerujem. Sad si me uvjerio. LOL

Vjernost Rimskome Prvosvećeniku uključuje jasnu i određenu obvezu: poznavati mišljenje Pape izraženo u Enciklikama ili u drugim dokumentima i učiniti, koliko je do nas, da svi katolici poslušaju nauk Svetoga Oca i prema ovim poukama usklade svoj život.
(Kovačnica, 633) Josemaria Escriva

:mrgreen:

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 12:42 

Ako Papa kaže nešto što se protivi Nauku onda zapravo i nije Papa. Postojanje i djelovanje takve osobe treba ignorirati. Ako neki kardinal koji ima heretične stavove bude izabran za Papu, njegov izbor nije kanonski valjan, jer je izabran na prevaru. Treba u miru pričekati da bude izabran pravovjerni Papa, na kojeg će se odnositi obećanje Isusovo o pomoći Duha Svetoga. I ne treba prešućivati da takav nevjerni papa krivo naučava. Npr. ako kaže da dogmu treba podrediti tj. mijenjati radi potreba pastorala, jer, kao, Crkva je tu da služi ljudima, kakvi god bili.

Na takvog krivovjernog Papu ne odnose se odredbe katekizma i ostalo što je naveo DuX, jednostavno zato jer heretik po definicij ne može biti kanonski valjano izabran. Zato, ne da ga se ne treba nego upravo ne smije slušati.

Ne kažem da je današnji Papa Franjo takav papa, ali ako se pokaže da je, hipotetično govoreći, onda znači da smo u sedesvakanciji. I to vrijedi za svakog Papu.

Također, ne radi se tu ni o kakvom svojevoljnom interpretiranju, nego se prosuđuje na osnovu Crkvenog Nauka, Tradicije, koja je kristalno jasna i ne treba nikakvu interpretaciju. Luter se pobunio protiv Nauka i zato je otpao. Kao što ni ljudi ne postoje radi Crkve, niti Crkva postoji zato da bi servisirala ljude bezuvjetno, kako god se njima svidi, tako isto ne postoji ni Crkva radi Pape, nego obratno. Papa je Papa zato da bude sluga Nauka.

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Zadnja izmjena: Ignisardent; Sri srp 29, 2015 12:50; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 12:49 

duxe,

gledaj, ti si u velikoj zabludi..VELIKOJ
možeš ti navoditi citata koliko hoćeš, ali oni se ne odnose na ovo o čemu ti adrijana, igni i ja govorimo!

ti i dalje slijepo zastupaš da je papa u pravu i kada govori herezu, kada govori protiv dogmi KC, i da ga i tada treba slijepo slijediti?? :shock: :oo

meni stvarno nije jasno zašto jednostavno ne priznaš da si oko toga bio u krivu od početka kad si se uključio...isto tako kao što si u mnogim stvarima u pravu, io nitko te ne pobija u onome u čemu si u pravu!
ajde da pokušamo još jednom pojasniti ti , ako treba i nacrtati ti da vidiš , ili ako vveć sada vidiš ali ne želiš samo priznati to, onda da napokon priznaš da si bio u krivu oko toga

jel se slažeš da su mnoge dogme KC jasne i svakom prosječnom katoliku...ne treba biti teolog ili neznam koliko obrazovan da se shvate neke dogme ili neki dijelovi nauka kC, jeli tako?
ako je tako, ajmo opet s nekim jasnim primjerima:

kada bi papa tvrdio npr. slijedeće tvrdnje, da li bi svaki katolik na svijetu trebao ga slijepo slušati i zanemariti službeni nauk KC, odnosno crkveni nauk i crkvene dogme?

da papa kaže: sakramenat ispovijedi-pomirbe je nepotreban, budimo kao protestanti izbacimo ispovjedaonice iz crkvi , da li bi papa učio krivo?
ako se slažeš da bi papa tom izjavom učio krivo, da li bi ga ti onda slijepo slijedio i slušao??
ili bi rekao to je očita hereza, nisam dužan bespogovorno slijediti takav nauk ili papine izjave?

evo , odgovori samo na to?
takvih primjera se može dati na desteke, za sada evo samo ovaj primjer...odgovor na njega sve će reći

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 13:04 

pitao si tko će odrediti da papa izjavljuje ili naučava herezu?

ja ti opet odgovaram slično kao i ranije
nitko ne mora formalno odgovoriti na to , odnosno službeno proglasiti , objaviti to!

drugim rijerčima sam nauk , katekizam KC će odrediti to!
svaki katolik koji se smatra katolikom je prošau barem osnovni vjeronauk...u tome vjeronauku je naučio dogme KC, naučio je osnov nauka KC
i svakome katoliku će sam KATEKIZAM KC reći kada je papa u očitoj zabludi ili herezi oko dogmi KC!!

ako bi papa rekao da BDMarija nije Bogorodica , ili da nije začela po Duhu svetome, ili da nije uzašča u nebo , onda bi svakome ( ili barem velikoj većini ) katolika koji pozna barem dogme KC bilo jasno da papa naučava krivo, i NE BI BIO DUŽAN prihvatiti takve izjave pape , ili takav nauk pape ( ako bi papa pretendirao kroz takve izjave to uvesti kao nauk!) kao ISPRAVNE I OBBVEZATNE ZA SLIJEDITI GA!

Znači , ako papa izgovara ili objavljuje očite hereze, o tome ti ODREĐUJE ne dowkins itd NEGO SAM ZDRAVI RAZUM i sam katekizam KC...sam vjeronauk KC ti govori da to nisi dužan slijediti!
ne treba ničija formalna, oficijelna odluka ...ne trebaš ti i ostali katolici čekati da to netko službeno objavi, proklamira, deklarira , jer i ti sam kao član Crkve uviđaš da u tom slučaju papa naučava KRIVO, protivno katekizmu KC, i da ga normalno nisi dužan slijediti u tome!

PS: kada se već dotičemo nekog organa u KC, evo jedno pitanje za Ignija , Giovija i ostale:
u slučaju da neki papa poludi i počme proglašavati hereze, učiti zablude isl. tko ga može u tome spriječiti , koje tijelo KC i u kojem postupku?

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 13:15 

Nažalost, ovaj vas puta neću citirati, jer u vašim citatima vidim samo vaše privatne mudrolije, koje me previše ne zanimaju. Ne samo mene, nego nikoga ne zanima vaše mišljenje o papi i nauku. Jedino je bitan Crkveni nauk, koji jasno kaže;

Božja je asistencija također dana nasljednicima apostola, kad naučavaju u jedinstvu s Petrovim nasljednikom, te, na osobit način, Rimskom biskupu, pastiru cijele Crkve, kad oni - u vršenju redovitog učiteljstva, i kad ne idu za nezabludivom definicijom niti se izjašnjavaju "na konačan način" – predlažu nauk koji vodi boljemu shvaćanju Objave u pitanjima vjere i morala. Uz to redovito učenje vjernici treba da "pristaju s religioznim posluhom" koji, ako se i razlikuje od posluha vjere, ipak ga produžuje.
:mrgreen:

Hrki, ono što ti ne razumiš, a Insi te navlači na to, jer on štuje društvo pape pia SS. jest;

Mi po vjeri u Krista vjerujemo da Krist uvijek čuva nauk Crkve, i slušajući papu slušamo Sina;

„Papa, rimski biskup i nasljednik svetoga Petra, "trajno je i vidljivo počelo i temelj jedinstva kako biskupa tako i mnoštva vjernika". "Rimski prvosvećenik po svojoj službi kao namjesnik Kristov i pastir cijele Crkve ima nad Crkvom potpunu, vrhovnu i opću vlast, koju može uvijek slobodno vršiti".“
(Katekizam Katoličke Crkve, 882.)

Da bi sačuvao Crkvu u čistoći vjere predane joj od apostola, Krist (…) je pastire obdario karizmom nezabludivosti u pitanjima vjere i morala.
(Katekizam Katoličke Crkve, 889-890)

Što misliš, zašto Ignacije ovo govori;

Što misliš, zašto sestra Faustina govori ovo, čak i kad je imala "sukobe" s Crkvenim poglavarima;

Kada smo poslušni svojim poglavarima, poslušni smo Bogu. Sv. Faustina "Dnevnik"

Ako idete protiv službenog nauka Crkve, onda vi niste Katolici, onda ste protestanti, jehove, sai babe. Sasvim svejedno, služni Katolički Nauk, sa svojim Učiteljima jasno kaže; poslušnost papi UVIJEK :mrgreen:

jEDINO SLJEDEĆI PAPA GA MOŽE PROGLASIT HERETIKOM, ALI TO I NIJE NAŠA BRIGA. NA NAMA JE SAMO DA SLUŠAMO..

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 13:23 

evo da sutra dođe neki papa, ili ovaj papa kaže: nema pretvorbe u svetoj misi, u sv.pričesti ne primamo tijelo i krv Kristovu...drugim riječima da nastupi grozota pustoši na svetom mjestu

da li bi i tebi duxy bilo jasno da papa naučava herezu i da ga nisi dužan slijediti u tom konkretnom primjeru ( u svemu drugome jesi!)
da li bi ti tada rekao ej papa je u pravu samim time jer je papa , ili bi rekao papa priča krivo ( da ne kažem gluposti) i nisam ga dužan podržavati u tome nauku

ili da pokuša ukinuti sakramenat ispovijedi i svete pričesti..ŠTA BI TI NA TO REKAO?
bi li ga podržavao da više u katoličkoj crkvi ne bude sakramenata ili bi se borio kontra takve papine hereze?

odgovori jasno i glasno...pusti citate koji se ne odnose na ovu situaciju!!
dao sam ti 2 jasna primjera i odgovori na njih svojim riječima!

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 13:28 

evo da sutra dođe neki papa, ili ovaj papa kaže: nema pretvorbe u svetoj misi, u sv.pričesti ne primamo tijelo i krv Kristovu...drugim riječima da nastupi grozota pustoši na svetom mjestu

da li bi i tebi duxy bilo jasno da papa naučava herezu i da ga nisi dužan slijediti u tom konkretnom primjeru ( u svemu drugome jesi!)
da li bi ti tada rekao ej papa je u pravu samim time jer je papa , ili bi rekao papa priča krivo ( da ne kažem gluposti) i nisam ga dužan podržavati u tome nauku

ili da pokuša ukinuti sakramenat ispovijedi i svete pričesti..ŠTA BI TI NA TO REKAO?
bi li ga podržavao da više u katoličkoj crkvi ne bude sakramenata ili bi se borio kontra takve papine hereze?

odgovori jasno i glasno...pusti citate koji se ne odnose na ovu situaciju!!
dao sam ti 2 jasna primjera i odgovori na njih svojim riječima!

Mi vjerujemo da Duh SVeti vodi Crkvu Katoličku, a stim i Petrova nasljednika>; papu. I to je jedino što nam Je Krist ostavio. Ne vjerujući u Svetu Crkvu Katoličku, ti ne vjeruješ u Krista. To neka ti je jasno.

Vrh

PostPostano: Sri srp 29, 2015 13:55 

Babi se svašta htilo, jer joj je snivanje jako milo. Neposlušni sinovi će pronaći deseti tisuća razloga za svoj naposluh. I tko želi biti neposlušan, taj će to i biti. Budi sigurna da svi neposlušni svećenici u SS-u imaju deset tisuća razloga zašto su neposlušni biskupu i Crkvi. Hans Küng, Alfonso de Galarreta, Marcel Lefebvre, Bernard Fellay, Richard Williamson, čitava SSPX družina, "raspjevana" časna Jeannine Deckers, moderna časna Teresa Forcades, don Ivan Grubišić, fra Tomislav Vlašić, Martin Luther te ostali “Vlašići” i “Lutheri”, a ima ih, svi oni imaju deset tisuća razloga za neposluh. I gle čuda! Svi su oni u pravu. Sve ti je to rječoborstvo. U povijesti Crkve uvijek je bilo neposluha, stoga ne čudi da današnje vrijeme nije izuzetak. Nije na nama/meni da se borimo protiv toga. I ja poput Kajina pitam: 'Zar sam ja čuvar brata svoga?' (usp. Post 4,9). Šta tko misli o poslušnosti prema biskupu i Katoličkoj Crkvi- zar je to bitno? Nama je važno ono šta Crkva misli o poslušnosti biskupu, poslušnosti prema Crkvi. A Crkva još uvijek nije promijenila stav o poslušnosti biskupu, poslušnosti prema Crkvi;

Problem je da današnji vjernici previše misle svojom glavom. Ne da ne misle svojom glavom i podvrgavaju se papi, vjernici previše misle svojom glavom, čak kad je u pitanju nauk o vjeri i moralu. Vjernici su toliko počeli misliti svojom glavom da su postali papskiji od pape. Vjernici toliko misle svojom glavom da je i sam papa pozvan da se opravdava pred njima, a upravo je to nezamislivo, zato jer je on papa i on može raditi šta hoće. I sigurno ga neće neki anonimac pozivati da opravdava svoje odluke pred njim, a bilo je takvih anonimaca, ne jedan nego više njih, koji su zamislili da će se papa njima opravdavati. :roll: Komentari tipa: papa mi se ne sviđa, papa je previše blizak sa svijetom, papa ima previše para, papa nosi krivi križ itd. Ne. Papa se tebi ne mora sviđati, papa može biti blizak sa svijetom koliko on hoće, papa može imati para koliko on hoće (pa čak i više od toga), papa može nositi križ kakav god poželi. Kako to ljudi ne kuže? On je papa, a ne netko drugi, nego on.

Kad počneš misliti svojom glavom možeš biti siguran da si na poprilično dobrom putu za propast. Kolika je šansa da je netko od vjernika pametniji od pape, a da je duhovnije od pape? Ma ne želin o tome uopće raspravljati. Evo ti primjer Joseph Ratzinger. Čovik se povukao, i šta se onda dogodilo? Ljudi su počeli preispitivati njegovu odluku. Svašta. Po on je papa. Ako se on želi povući on će to i učiniti, bez da se nekome opravdava. Ako on želi u Las Vegas da tamo prokocka 200.000 eura, on to može mirne duše učiniti, zato jer je on papa i neće njemu netko braniti i govoriti šta će i kako će raditi. Doduše, Ratzinger je bio toliko kulturan i naveo je da ga snage izdaju zbog visokih godina. Misliš da je to ljudima bilo dovoljno? Nije. Odmah su krenule teorije: masoni, crne magije, antikrist, CIA, Europska unija, Sanader, ovo ono. Ma de beži. U tome je problem. Nije vjernik postavljen da preispituje papine odluke, ma kakve one bile, vjernik je da izvršava ono šta papa govori.

[url=hrki je napisao/la:
drugim rijerčima sam nauk , katekizam KC će odrediti to!
svaki katolik koji se smatra katolikom je prošau barem osnovni vjeronauk...u tome vjeronauku je naučio dogme KC, naučio je osnov nauka KC
i svakome katoliku će sam KATEKIZAM KC reći kada je papa u očitoj zabludi ili herezi oko dogmi KC!!

Biskupi, nadbiskupi, teološke komisije, Kongregacija za nauk vjere, papine enciklike, crkveni dokumenti, Crkveni oci i naučitelji nisu iznad laika. O tome ti pričam. Tko želi biti neposlušan taj će biti neposlušan. Imam pravo na svoje mišljenje, uvijek ta poznata parola. Imaš, ali šta tvoje mišljene znači u odnosu na mišljenje Crkve? Imam i ja mišljenje da je onkologija nepotrebna, treba je izbaciti iz medicine, to je moje mišljenje, ali te pitam: kakvog to utjecaja ima na medicinu? Lol. O tome pričemo. Pozivaju se, a ni ne znaju na šta se pozivaju, jer Katekizam je malo tko otvorio.

187. P. Tko ima u Crkvi pravo i vlast naučavati?
O. Vlast naučavati imaju u Crkvi Papa i biskupi i ostali službenici pod njihovim nadzorom. Katekizam Sv. Pia X.

188. P. Jesmo li dužni slušati učiteljsku Crkvu?
O. Da, bez dvojbe smo dužni slušati učiteljsku Crkvu pod prijetnjom vječnog prokletstva, jer je Isus Krist kazao o crkvenim pastirima, a to su apostoli: "Tko sluša vas, mene sluša, a tko prezire vas, mene prezire." Katekizam Sv. Pia X.

189. P. Ima li Crkva druge vlasti osim vlasti naučavanja?
O. Osim vlasti naučavanja, Crkva ima vlast upravljati svim svetim stvarima, donositi zakone i tražiti da se vjernici pokoravaju tim zakonima. Katekizam Sv. Pia X.

190. P. Proizlazi li vlast članova crkvene hijerarhije iz naroda?
O. Vlast crkvene hijerarhije ne proizlazi iz naroda i bilo bi krivovjerje kad bi se to kazalo, ona dolazi jedino od Boga. Katekizam Sv. Pia X.

Kan. 273 - Klerici su posebno obvezni iskazivati poštovanje i poslušnost vrhovnom svećeniku i svaki svojem ordinariju.

Kan. 601 - Evanđeoski savjet poslušnosti, prihvaćen u duhu vjere i ljubavi u nasljedovanju Krista do smrti poslušna, obvezuje na podvrgavanje volje zakonitim poglavarima, koji su namjesnici Božji, kad zapovijedaju prema vlastitim konstitucijama.

[url=hrki je napisao/la:
Znači , ako papa izgovara ili objavljuje očite hereze, o tome ti ODREĐUJE ne dowkins itd NEGO SAM ZDRAVI RAZUM i sam katekizam KC...sam vjeronauk KC ti govori da to nisi dužan slijediti!

Sad kad si to tako napisao, i kad pogledam na stvari sa te strane, sad i ja počinjem vjerovati. Doista me čudi kako papa Pio X., sveti Augustin , i papa Ivan Pavao II, te Ignacije Lojolski, Faustina nisu vidili ovo šta ti vidiš. :mrgreen:

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 649 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata