Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto stu 12, 2019 12:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet ožu 02, 2012 08:06 

Citat:
Po meni je problem otpada to što ljudi ne poznaju dovoljno svoju vjeru.

Ovo je najtočniji opis problema , ali je problem i to što se ne trude da ju upoznaju .
Jer da poznaju ne bi odlazili i u kojekakve sekte i otkrivali toplu vodu , a katoličku vjeru nikad s razumjevanjem nisu pokušali shvatiti.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 02, 2012 08:49 

Koliko vidim oko sebe najveći broj ljudi vjera ne zanima, a ne zanima ih baš i je li život završava smrću na zemlji, odnosno uvjereni su da ima nešto, ali baš ne zainteresirani da razmišljaju o tome.
I moji učenici su daleko zainteresiraniji za ovozemne stvari - tipa odjeća, obuća, dobar provod nego za bilo što drugo - čast izuzecima. To podržava i moderni trend u kojemu je sasvim ok sve izmiješat i uzimat što ti se sviđa - tako se radi.
A dirne ih nešto spektakularno - npr. propovijedanje na stadionu, ali su rezultati nikakvi. Primjećujem da su u crkvi češći ljudi koji prije petnaestak godina u nju ne bi zavirili - imali su drugog posla - sad kad stiže starost i bolest, počinje interes. No, tu je nepoučenost, hrpa praznovjerja i nerazumijevanja stvari, što je logično - davno su zaboravili što su učili na vjeronauku ako su uopće na njega išli.
Naravno da ima i svijetlih stvari, ali one nisu ovdje tema.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 02, 2012 15:19 

sara je napisao/la:
Koliko vidim oko sebe najveći broj ljudi vjera ne zanima

U mojoj sredini je ovo izvorni problem. Ne da ne poznaju vjeru i da se ne trude upoznati je, nego ih jednostavno nije briga. Važniji je posao, novac, zdravlje, djeca, TV, internet, sport, itd.

Ovo se odnosi na ljude koji su bili prisutni u Crkvi do prve pričesti ili krizme, na veliku većinu njih. A gdje su tek oni ostali koji nikad Crkve nisu vidjeli....

Vrh

PostPostano: Pet ožu 02, 2012 17:27 

Za mlade ljude ljudi vjernici su postali stereotip kao naprimjer svecenik pedofil, fanatik kreacionist, laik nazadnjak. Mnogi mladi ne zele napustiti ideju Boga, ali im se Crkva gadi pa bez zastite Crkve razvijaju posve krive slike Boga u koje oni ne zele vjerovati i tko bi ih sudio s obzirom koliko krive slike Boga postoje. Lijek nije jednostavan zapravo ne postoji bolji lijek za probleme drustva osim osobne svetosti. Ti moras da ti duso koja citas moras postati sveta. Samo u cemu je svetost? Pronadji duhovnu osobu to bi bio uglavnom neki svecenik za koju smatras da je sveta ili blizu tome i zamoli je za duhovno vodstvo. Svetost se nalazi u cinjenju onoga sto Bog hoce. Buduci jos nismo dobili od Boga njegov broj mobitela najbolje je da svoj duhovni put upotpunite savjetima osobe koja je vec dio svog puta prevalila. Lorenzo Scupoli u knjizi Duhovni boj daje upute za duhovni zivot: 1. nepouzdanje u nas same 2. pouzdanje u Boga 3. vjezbanje 4. molitva.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 03, 2012 01:41 

sneni je napisao/la:
Pa eto da i ja nešto k ovoj temi - iako nisam sve gornje postove pažljivo pročitao. Vjera je odgovor na Božji poziv. Primjeri vjere u Bibliji upravo to pokazuju. Odgovoriti životom na Božji poziv. Koliko mi svećenici - predvođeni biskupima do toga držimo? (Isus je rekao ne sudite da ne budete osuđeni), ali pitanje stoji! Koliko svojim životom odgovaraju obični kršćani na Božji poziv (isto pravilo kao gore) ali ja kao dušobrižnik vidim i sve mi je teže davati odgovore jer Božji poziv je jedno a naš život drugo a "kršćanstvo je palačinka u kojoj se nalazi bljutavi namaz" (ovo nisma nigdje pročitao - to mi je jutros palo na pamet). Korizma sa svojim lijepim, narodu dragim pobožnosatima, običajima, pjesmama sve više postaje "palačinka sa sve bljutavijim namazom". A u nedjelju Isus nas želi povesti na goru ... prevedeno ostaviti dolinu sa svim našim navikama, našim pjesmama i običajima , a slijediti njegov poziv: Tko hoće biti moj učenik neka se odreče sebe...hm... Isuse, a onda idi sam...

Bez uvrede ostalim forumašima ali ovo je najbolji odgovor i svaka čast za "palačinka sa sve bljutavijim namazom". Tuđa trulež me navodi da postanem još truliji farizej . Smrad mog brata me navodi da se s osudom gnušam na njega . E sad da nemislite da vam solim pamet ja sam stvarno farizejčina , otpadnik od vjere . Jer kako drugačije nazvati nekog koga Gospodin probudi i onda umjesto da živim svoju vjeru -
Citat:
2Pt 2/19
Jer svatko robuje onomu tko ga svlada. 20 Doista, pošto su po spoznaji Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista odbjegli od prljavština svijeta, ako se opet u njih upleću i daju se svladati, ovo im je potonje gore od onoga prvoga. 21 Bilo bi im doista bolje da nisu spoznali puta pravednosti, negoli, pošto ga spoznaše, okrenuti leđa svetoj zapovijedi koja im je predana. 22dogodilo im se što veli istinita izreka: "Pas se vraća svojoj bljuvotini i okupana svinja valjanju u blatu."
Zašto ljudi otpadaju od vjere ? Zašto mi je Gospodin moj otvorio oči a zna koja sam svinja i koliko sam uronjen u blato ? Prije sam čitajući bibliju stalno :roll: na farizeje neznajući da sam to ja . Sad iz svog blata vidim koliko je uska staza do Stvoritelja . Sa velikim brvnom u oku ne mogu izvaditi trun iz oka bratova niti ću rječima obratiti svoju okolinu mogu im samo još svojim lošim životnim potezima ogaditi vjeru.
Citat:
1Pt 2/12 življenje vaše meðu poganima neka bude uzorno da upravo onim za što vas sada potvaraju kao zloèince, pošto promotre vaša dobra djela, proslave Boga u dan pohoda.
Pokušavam "Ora et labora" ali raditi na sebi. Mislim da mi Gospodin daje kušnje i pad u vjeri da vidim koliko sam nesavršen bez Krista , Ne znam smijem li doći na svadbu Jaganjčevu u svojoj okaljanoj krsnoj haljini . Hoću li moći u krvi Kristovoj oprati svoju trulež ?

Vrh

PostPostano: Sub ožu 03, 2012 23:32 

Bartolomej preporuka od srca :D
http://www.verbum.hr/knjige/umijece-kak ... kama-3004/

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 13:04 

alojzije je napisao/la:
Citat:

Ovo je najtočniji opis problema , ali je problem i to što se ne trude da ju upoznaju .
Jer da poznaju ne bi odlazili i u kojekakve sekte i otkrivali toplu vodu , a katoličku vjeru nikad s razumjevanjem nisu pokušali shvatiti.

Pozdrav,novi sam na ovome forumu,a ovo je baš tema koja me zanima.
Na nekom drugom forumu sam pisao o katoličkoj vjeri,i vjeri općenito,pokušavajući ateistima objasniti zašto sam vjernik i zašto čovjek uopće treba biti vjernik.Njihove reakcije ne moram ni opisivati.
Pa me zanima,da li kao običan vjernik smijem govoriti o vjeri,širiti Kristovu Riječ,ili je to rezervirano samo za svećenike,s obzirom da je Krist poslao apostole,dakle svećenike,da šire evanđelja?
Naravno da sam bio i izvrijeđan,prozvan luđakom i slično.Da li takvim ljudima jednostavno reći "Zbogom!",otresti prašinu s obuće kao što kaže Krist i poći dalje?
Eto,to me zanima,jer bih volio da svi prihvate Krista i spase se.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 13:40 

paulus je napisao/la:
Pozdrav,novi sam na ovome forumu,a ovo je baš tema koja me zanima.
Na nekom drugom forumu sam pisao o katoličkoj vjeri,i vjeri općenito,pokušavajući ateistima objasniti zašto sam vjernik i zašto čovjek uopće treba biti vjernik.Njihove reakcije ne moram ni opisivati.
Pa me zanima,da li kao običan vjernik smijem govoriti o vjeri,širiti Kristovu Riječ,ili je to rezervirano samo za svećenike,s obzirom da je Krist poslao apostole,dakle svećenike,da šire evanđelja?
Naravno da sam bio i izvrijeđan,prozvan luđakom i slično.Da li takvim ljudima jednostavno reći "Zbogom!",otresti prašinu s obuće kao što kaže Krist i poći dalje?
Eto,to me zanima,jer bih volio da svi prihvate Krista i spase se.

Lijep pozdrav, Paulus i dobro došao...
Naravno da kao običan vjernik svatko smije (pa čak i treba!) govoriti o svojoj vjeri, iako svećenici znaju puno više od nas laika, potrebno je i naše svjedočanstvo ili iskustvo.
Na forumima je malo teže svjedočiti vjeru jer se mnogi ljudi krijući pod forumskom anonimnosti usude reći i ono što ne bi rekli u stvarnom životu, a pogotovo ne u javnosti. Internet tako postaje suprotnost onome što bi trebao biti i postaje mjesto svađanja, međusobne mržnje i vrijeđanja, dakle nepodnošljivo mjesto s kojeg je u nekim slučajevima najpametnije otići i otresti prašinu. Jednostavno otići s takvih mjesta je nekada zaista potrebno . A s druge strane, mi bi i u takvim virtualnim okruženjima kao trebali se truditi unijeti drugačiju atmosferu i prihvaćanje, a to je ponekad teško...

U zadnje vrijeme ovdje je nekoliko forumaša izrazilo želju da više svećenika sudjeluje u radu foruma, a kad se pojavi koji svećenik odmah ga napadaju sa svih strana i počnu provocirati, pa se onda na moje moderatorske obavijesti dure i slično... Nigdje nije savršeno. :wink:

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 17:48 

alojzije je napisao/la:
Citat:

Ja se slazem sa ovim..Samo ,tko je kriv da " oni" svoju vjeru ne poznaju?

Netko ipak snosi odgovornost!

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 18:12 

Leja je napisao/la:

Pa možda ja kao kao župnik snosim svoju odgovornost. No savjest mi je u tom pogledu mirna, održavao sam župni vjeronauk svim uzrastima.. Deset godina su sa mnom rasli, učio ih govorio, tumačio.. uvađao ih u obrede i ne znam što. Na zadnjem satu vjeronauka pred krizmom (3. r gimnazije) stasit momak od prilike ovako govori: "A što meni znači neki raspeti Židov.. ja sam mislio da je misa samo jedna predstava gdje vi glumite popa, ja ministranta a moj otac pjevača - a prisutni u crkvi su publika koja limozinom plaća ulaznicu." Bio je iskren .. otišao je a ja sam zinuo ostao pitajući se a što sam ja radio deset godina?

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 18:36 

sneni je napisao/la:
Leja je napisao/la:

Pa možda ja kao kao župnik snosim svoju odgovornost. No savjest mi je u tom pogledu mirna, održavao sam župni vjeronauk svim uzrastima.. Deset godina su sa mnom rasli, učio ih govorio, tumačio.. uvađao ih u obrede i ne znam što. Na zadnjem satu vjeronauka pred krizmom (3. r gimnazije) stasit momak od prilike ovako govori: "A što meni znači neki raspeti Židov.. ja sam mislio da je misa samo jedna predstava gdje vi glumite popa, ja ministranta a moj otac pjevača - a prisutni u crkvi su publika koja limozinom plaća ulaznicu." Bio je iskren .. otišao je a ja sam zinuo ostao pitajući se a što sam ja radio deset godina?

Vel.Sneni ,ja vas razumijem,i razumijem i roditelje,jer sam i sama roditelj.
Pa evo ,i ja kao majka osjecam se da snosim odgovornost..Dala sam sto sam mogla i smatrala da trebam dati.Ipak ,nisam zadovoljna s mnogim stvarima ,za koje danas smatram da smo ipak trebali vise uloziti u to..muz i ja,kao roditelji.Moji idu u crkvu..i kada vide da nema nitko od njihove generacije,pitaju me zasto,nema?
Zivimo u selu gdje je sve izmjesano,nacionalnost i religije..Moja kcerka priprema privopricesnike za ovu godinu..i 4 djece ,moj unuk i jos jedan stranac,i 2 domacih..Moja unuka,i ovaj mali unuk,koji se priprema za prvu pricest su jedini ministranti u zadnje dvije godine.Zupa nam propada.Roditelji koji su imali..jedni 8 djece,jedni 6 djece zale se na sve.na djecu,na unucad ...i svi se pitaju "zasto"?
Ja ovdje ne prozivam nikoga,i ne mislim na pojedince,nego opcenito na sve..

Nesto ne stima kod nas ,jer prime se sakramenti,mozda i vjencaje i poslje vise se ne ide u crkvu..Po ovome ne mozemo okriviti nikoga.Svi su dali,a ipak crkve su prazne..

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 19:24 

Pa don Sneni sad ste me dali u razmišljanje .

I ja sam išao na vjeronauk i pošto sam uspio naučiti više manje sve što je župnik tražio primio sam Duha svetog u sedmom razredu (nas petero od šezdeset) zajedno s osmašima . "Sada odgovorno tvrdim da svetosti toga čina nisam bio svjestan,, . I da sam živio u malo labaviojoj vjerničkoj atmosferi gdje se toleriraju razne stvari itd. i možda otišao na škole ne znam kako bi završio.
Ali evo tek sa 18-19 godina sam shvatio vjeru , do tada mi je vjera bila običaj i nešto što moram iako me uvjek i privlačila iz meni skrivenih razloga....

Naslov je "Zašto ljudi otpadaju od vjere i kako ih vratiti?,, Previše je sablazni i napasti koje vrebaju na svakog pojedinca. Na primjer prvo bi trebalo izbaciti tv iz kuće ili barem drastično smanjiti njegov rad.
A vratiti bi bi ih mogli jedino primjerom i dosljednošću, ljubavlju i dobrotom vjernika prema svima .
Sjećate se prvih kršćana kako su oni osvajali simpatije pogana ???

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 19:34 

Meni se čini da pravi odgovor ne postoji, odnosno postoje mnogi odgovori. Ipak, jedan mi se čini temeljan - čovjek postaje dostatan sam sebi i gubi smisao za transcedentno. Zanima ga ovdje i sada i svako odgađanje doživljava neprihvatljivim.
Vidim među kolegama koliko ih uopće ne zanimaju tzv. filozofska pitanja, tj. ona o smislu ljudskog bića i njegovog postojanja. Ako se prisjetim svoje mladosti - bila su to pitanja kojima smo se svi bavili. Danas nisu in. Sigurno je da ima razloga i u neživljenju Evanđelja, ali ni prije nisu sami sveci hodali zemljom. Jednostavno društvo postaje dekadentno i miri se s tom dekadencijom.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 19:56 

Meni ovo ništa danas nije niti najmanje čudno.
Uz ovakav konzumerizam, mi i petkom govorimo "Neće grijeh u usta, nego iz usta", dakle ne moraš postiti, ništa to nije potrebno, sve će Isus oprostiti, On te neopisivo voli, sada evo SDP uvodi ponedjeljak bez mesa zbog stakleničkih plinova i nije im problem, a mi smo post sveli na "ma neće grijeh u usta", što čujem svaki put kada pitam katolika koji jede meso petkom!!
Uz propovijedi, na kojima se ne spominje pakao, u kojima grijeh ima sporednu ulogu, a pakao nikakvu, koji je za mračni srednji vijek, u z propovijedi na kojima nisam čuo da nekakav svećenik govori o kontracepciji, o pilulama, o kondomima, o predbračnim odnosima, o spiralama. Općenito o kontracepciji koju koriste 95% katolika, valjda da se nebi uvrijedili, jer ne daj Bože im nešto reći što je njima teško, da se ne bi crkva ispraznila.
Danas rastavljenih i ponovno vjenčanih koliko hoćeš, pune ih župe, jer eto si ne pašu, pa je onaj drugi bolji, i preko toga se olako prelazi, i niti riječi o tome.
Sve nekakve sladunjave i jednolične propovijedi ,o, ne mrzi susjedu, pomozi ako hoćeš drugom, nemoj ogovarati, o materijalnom i kako ljudi teško žive, i iči će te svi u raj jer vam političari nisu obezbijedili kvalitetniji život, da na miru možete ići u shoping nedjeljom i slično.
Pa dotle kad se diže presveto ili kad se prima, svi odjednom invalidi i u novim bijelim hlačama, jučer kupljenim, pa će Bog razumjeti, kao da to rade jer moraju. Kako da netko drugi i povjeruje da u toj Hostiji nešto ili je, kad se jede ko čips i prilazi ko za šank, a da nam netko da 100000 kn, klečali bi ležali pred tim, i ljubili ruke do sutra.
O korizmi, da i ne govorim, jedni se odreknu alkohola pa se na Uskrs naroljaju ko svinje, jedni cigareta, pa se kasnije napuše ko turčini, jedni se slatkog pa se kasnije nažderu ko krmad i slične glupost. Ali ne daj Bože u nečiji stav i mišljenje dirat, sačuvaj Bože, kako se možemo samo usuditi!!
Gadi mi se danas ova bljutava, sladunjava i "sve će Bog prostit" vjera, bez imalo žrtve , bez imalo odgovornosti, bez kapi znoja i zrnceta samokritičnosti.
Što mladima ostaje u ovom svemu, nego da gledaju na sve ovo kao nekakav teatar sa Euharistijskim Kristom u sporednoj ulozi, koji se smiješi na Faustininoj slici Milosrdnog sa pet prsti i kaže"prika daj peticu, ne brini i samo "deri"!!

Vrh

PostPostano: Pon ožu 05, 2012 20:56 

Alan Ford je napisao/la:
Meni ovo ništa danas nije niti najmanje čudno.
Uz ovakav konzumerizam, mi i petkom govorimo "Neće grijeh u usta, nego iz usta", dakle ne moraš postiti, ništa to nije potrebno, sve će Isus oprostiti, On te neopisivo voli, sada evo SDP uvodi ponedjeljak bez mesa zbog stakleničkih plinova i nije im problem, a mi smo post sveli na "ma neće grijeh u usta", što čujem svaki put kada pitam katolika koji jede meso petkom!!
Uz propovijedi, na kojima se ne spominje pakao, u kojima grijeh ima sporednu ulogu, a pakao nikakvu, koji je za mračni srednji vijek, u z propovijedi na kojima nisam čuo da nekakav svećenik govori o kontracepciji, o pilulama, o kondomima, o predbračnim odnosima, o spiralama. Općenito o kontracepciji koju koriste 95% katolika, valjda da se nebi uvrijedili, jer ne daj Bože im nešto reći što je njima teško, da se ne bi crkva ispraznila.
Danas rastavljenih i ponovno vjenčanih koliko hoćeš, pune ih župe, jer eto si ne pašu, pa je onaj drugi bolji, i preko toga se olako prelazi, i niti riječi o tome.
Sve nekakve sladunjave i jednolične propovijedi ,o, ne mrzi susjedu, pomozi ako hoćeš drugom, nemoj ogovarati, o materijalnom i kako ljudi teško žive, i iči će te svi u raj jer vam političari nisu obezbijedili kvalitetniji život, da na miru možete ići u shoping nedjeljom i slično.
Pa dotle kad se diže presveto ili kad se prima, svi odjednom invalidi i u novim bijelim hlačama, jučer kupljenim, pa će Bog razumjeti, kao da to rade jer moraju. Kako da netko drugi i povjeruje da u toj Hostiji nešto ili je, kad se jede ko čips i prilazi ko za šank, a da nam netko da 100000 kn, klečali bi ležali pred tim, i ljubili ruke do sutra.
O korizmi, da i ne govorim, jedni se odreknu alkohola pa se na Uskrs naroljaju ko svinje, jedni cigareta, pa se kasnije napuše ko turčini, jedni se slatkog pa se kasnije nažderu ko krmad i slične glupost. Ali ne daj Bože u nečiji stav i mišljenje dirat, sačuvaj Bože, kako se možemo samo usuditi!!
Gadi mi se danas ova bljutava, sladunjava i "sve će Bog prostit" vjera, bez imalo žrtve , bez imalo odgovornosti, bez kapi znoja i zrnceta samokritičnosti.
Što mladima ostaje u ovom svemu, nego da gledaju na sve ovo kao nekakav teatar sa Euharistijskim Kristom u sporednoj ulozi, koji se smiješi na Faustininoj slici Milosrdnog sa pet prsti i kaže"prika daj peticu, ne brini i samo "deri"!!

Hajde nemoj govorit nevalja ovo ne valja ono napiši što bi trebali svećenici propovijedati (ne tvrdim da neke stvari koje si rekao ne stoje) ali ima svećenika koji govore i o grijehu i o paklu i o kontarcepciji i nedopušta ponovno oženjenima na sakramente.. Zato molim paušalne ocjene - ne! aA da ti samo napomenem da je Isus rekao a kad opet dođe Sin Čovječji hoće li naći vjere na zemlj? Ako Isus tako govori - ...????

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata