Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned svi 31, 2020 02:49

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Čet stu 19, 2009 09:15 

svećenik sneni je bio otvorio jednu zanimljivu temu, koja je zaključana ( nije dano nikakvo objašnjenje zašto je zaključana??)
da li je ta tema negdje drugdje premještena? ako je mogao se prije zaključavanja po meni dati link gdje je premještena
evo c-p vezan za tu temu:

Zastrašujući nestanak strahopoštovanja u Crkvi

Potaknut brojnim pokazateljima nestanka strahopoštovanja u našoj Crkvi, odlučio sam prevesti ovaj dokument i predati ga svećenicima hvarske biskupije na razmišljanje, a bit će objavljen i na internetu, kao moj prvi prilog Godini svećenika. (don Ivica Matulić)

Francis, kardinal Arinze, bivši prefekt Kongregacije za bogoslužje i disciplinu sakramenata je održao u biskupiji Linz, župa Neumarkt, predavanje o liturgiji kao izvoru i vrhuncu kršćanskog života i zastrašujućem nestanku strahopoštovanja prema Euharistiji. Kurijalni kardinal je naglasio da je žrtva na križu i Euharistijska žrtva jedinstvena žrtva. Arinze naglašava: „...kod svete mise sjedinjuje Krist Crkvu sa sobom u prinošenju ove žrtve.“ Na oltaru je prisutan cijeli Krist.

Kath.net. donosi, doslovno, cijelo predavanje kardinala Francisa Arinze.

U žrtvi i sakramentu presvete Euharistije pokazujemo našem Gospodinu Isusu Kristu, Bogu i čovjeku, čašćenje, strahopoštovanje, poklon, zahvalu i ljubav.

Sa žalošću, mnogi uzimaju do znanja da je u našoj Crkvi na djelu zastrašujuće opadanje strahopoštovanja. Temelj ove velike zabrinutosti leži u tome da euharistijski misterij u životu Katoličke Crkve zauzima središnje mjesto. Što znači strahopoštovanje? Gdje je ključ strahopoštovanja prema Euharistiji? Kasnije ćemo razmišljati kako se pokazuje strahopoštovanje prema Euharistiji u njezinom slavlju, njezinom primanju, klanjanju svetoj Euharistiji izvan mise...

ja sam to isto primjetio i često se pitao zašto ljudi su tako površni i bez nekog jasnijeg odnosa prema svetosti Isusove žrtve na križu, prema Njemu kao Otkupitelju i Spasitelju

meni je isto tako čudno da kad ljudi idu na svetu pričest da se jako malo ljudi poklekne ili nakloni prije primanja hostije- Isusa??

dali je problem u ljudima, u katehezi-vjeronauku , u pu svećnicima koji nas ne uče kako bi to trebalo pobožno i dostojo učiniti ili u čemu već...

ja osobno uvijek pokleknem i prekrižim se prije primanja pričesti, i mislim da je to minimum što praktični vjernik, katolik treba učiniti
zašto velika većina to ne čini neznam?
da li ljudi u biti neznaju šta ta hostija predstavlja , ili...?

ako ova ili slična tema ( ili ako je od snenog premještena negdje) već postoji , molim neka se stavi linki , a ova zaključa

moli bih snenog da nam stavi točan link, točnu adresu sa kath.net odakle je uzeo članak u vezi poštovanja prema Bogu na svetoj misi i liturgiji

Vrh

PostPostano: Čet stu 19, 2009 10:12 

Pozdrav Hrki dobrodošao na forum.
Tema koju tražić je na linku Zastrašujući nestanak strahopoštovanja u Crkvi

Međutim tematika koju si ovdje naznačio je uže vezana uz temu Kako se pričešćivati?
Dakle tvoj post tamo pripada.

Uglavnom teme se obično ne brišu eventualno premjeste, uz privremenu obavijest o premještanju, koja se makne nakon nekog vremena.
Inače imaš gore desno Pretražnik te pomoću njega možeš naći svaku temu.

Vrh

PostPostano: Čet stu 19, 2009 11:58 

Barnaba je napisao/la:
Pozdrav Hrki dobrodošao na forum.
Tema koju tražić je na linku Zastrašujući nestanak strahopoštovanja u Crkvi

Međutim tematika koju si ovdje naznačio je uže vezana uz temu Kako se pričešćivati?
Dakle tvoj post tamo pripada.

Uglavnom teme se obično ne brišu eventualno premjeste, uz privremenu obavijest o premještanju, koja se makne nakon nekog vremena.
Inače imaš gore desno Pretražnik te pomoću njega možeš naći svaku temu.

hvala na odgovorima i savjetima

nisam tražio odmah po pretražniku jer neki znaju biti neprecizni i da se ne nađe na njima ako se točno upiše
ali nebitno, mislim da ako se tema zaključala , da je trebalo iza posta od snenog dati razlog tome i navesti gdje se nalazi ta tema ako je premještena ( dati link-url adresu)
onako izgleda naprasno, nejasno i da se svašta pomisliti... :cry:

ja sam otvorio zato užu temu, jer sam mislio da ako postoji tema pod istim nazivom kao kod snenog da je onda ja opet ne ponavljam

hvala ti za link o načinu sv.pričesti...tamo ću nastaviti, mada vidim da se velika većina opet po meni nepotrebno fokusira oko ruke-usta , a manje na važniju simboliku naklon-klecanje+ križanje : uspravno i gordo stajanje pri dolasku do svećenika , pri pričesti i poslije nje :cry:

Vrh

PostPostano: Čet stu 19, 2009 12:12 

kako neznam napraviti i anketu uz ovu temu,a neznam da li bih to smio/mogao tehnički izvesti molim moderatora da uz ovu temu postavi i anketu:

1) da li prije primanja svete pričesti poklekneš (ili pokloniš se) i prekrižiš se?
a) da
b) ne

2)da li smatraš da je vanjski čin obreda sv.pričesti bitan ili ne?
a) da
b) ne

Vrh

PostPostano: Čet stu 19, 2009 12:30 

hrki je napisao/la:
kako neznam napraviti i anketu uz ovu temu,a neznam da li bih to smio/mogao tehnički izvesti molim moderatora da uz ovu temu postavi i anketu:

1) da li prije primanja svete pričesti poklekneš (ili pokloniš se) i prekrižiš se?
a) da
b) ne

2)da li smatraš da je vanjski čin obreda sv.pričesti bitan ili ne?
a) da
b) ne

1. Nepotrebno, ankete nisu reprezentantne
2. ne mogu dvije u jednu temu
3. samo autor teme može kreirati anketu na početku

hrki je napisao/la:
hvala na odgovorima i savjetima

Nema na čemu

hrki je napisao/la:
nisam tražio odmah po pretražniku jer neki znaju biti neprecizni i da se ne nađe na njima ako se točno upiše
ali nebitno, mislim da ako se tema zaključala , da je trebalo iza posta od snenog dati razlog tome i navesti gdje se nalazi ta tema ako je premještena ( dati link-url adresu)
onako izgleda naprasno, nejasno i da se svašta pomisliti... :cry:

Čini mi se kao da imaš predrasude prema pretražniku a nisi ga uopće koristio :wink:
Uostalom što bi se to dalo "pomisliti" ako čovjek nema predrasude?

hrki je napisao/la:
hvala ti za link o načinu sv.pričesti...tamo ću nastaviti, mada vidim da se velika većina opet po meni nepotrebno fokusira oko ruke-usta , a manje na važniju simboliku naklon-klecanje+ križanje : uspravno i gordo stajanje pri dolasku do svećenika , pri pričesti i poslije nje :cry:

Bitno je da možeš izraziti svoje mišljenje a ostali raspravljaju u smjeru za koji misle da je bitan.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata