Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet ruj 21, 2018 06:57

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet ožu 10, 2011 15:16 

Stvarno postaje teško pratiti sve slučajave ubijanja i zlostavljanja kršćana.
Egipat: ubijen koptski svećenik, jučer(?) prosvjedi kopta: bačen molotovljev koktel na crkvu, 13 ljudi mrtvo kako sam čuo. Ne rekoše na kojim sttranama jer su muslimani napali pa se umiješala i vojska.
Pred nekoliko dana ubijen starac kršćanin u Iraku.
Ovih dana u Pakistanu nakon što su nepravedno osudili ženu na smrt zbog blasfemije ubijaju i ministra kršćanina koji se tome usprotivio.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 16:00 

Barnaba je napisao/la:
Proganjanje je baš ono što rade te homoseksualne udruge jer progone vjeroučitaljicu privatnom tužbom iako je državno odvjetništvo odbacilo njihove zahtjeve te je odustalo od progona. Progon je tako bestijalan da je muž od vjeroučitaljice preživio čak dva moždana udara ali oni ni iz humanih razloga neće odustati. Dakle obična je glupost i licemjerje tvrdnja kako se brane.

Slažem se. Jedna aktivna manjina nameće svoj "moral" pasivnoj većini. Na žalost tako je. Gotovo je jasno da su progoni počeli, nemoraju konačno biti i krvni kao na počecima kršćanstva, ali ovo je tek prva priča. I sam je Papa nedavno rekao: "da ćemo radije u katakome nego pogaziti svoje vrijednosti" (neznam točno citat, ali pronaći ću ga)

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 18:13 

Pristojni Gost je napisao/la:
Da ja recimo kazem za krscane, Giovi,
da pate od ''teskog poremecaja u cjelini identiteta''
siguran sam da se ti ne bi uvrijedio jer bi ti bilo jasno
da nisam nikoga nazvao ''bolesnikom'', zar ne?

Pristojni, sada daješ argumente protiv kojih se inače boriš. U nastavku je argumentacija takvih stavova. Daljnja je argumentacija u bitnom sadržana u činjenici da u njihovom odnosu jedan član glumi suprotni spol.
Ako kažeš za kršćane da pate zbog nečega, onda to argumentiraj. Ne smatram da misliš negativno već samo repliciram...

Glede ove tužbe, moje je iskustvo, od vremena dok sam pohađao školu, bio profesor na zamjeni jednu godinu, pa i sada kada moja djeca pohađaju školu, da bi se profesori u školama svako malo morali nalaziti na optuženičkoj klupi jer su nekoga ili nešto uvrijedili. Taj pritisak koji se općenito vrši na prosvjetne djelatnike je prevelik. Smatram čak do te mjere da bi mogao uroditi gubitkom identiteta profesora što je zapravo, prema mojem mišljenju, najgori mogući ishod.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 18:51 

adrijana je napisao/la:
karmel je napisao/la:
Mi smo ipak samo ovce. Problem je što pastiri šute ali valjda tako mora biti.

Ne znam što se mislilo time reći, ali sigurno je veći problem, vezano uz ovu temu, ako se nastoji podcijeniti ili omalovažiti rad i zalaganje vjerničkih udruga i samih laika, nazivajući ih "ovcama" ili, kao što je bio nedavni primjer u jednom dnevnom listu, "crkvenim miševima", a traži se samo očitovanje i reakcija biskupa.
Čovjek bi to još i shvatio kad se ne bi poslanice i govori biskupa u javnosti tako često i bez opravdanog razloga ignorirale ili diskreditirale.

Ne, problem nije ni veći ni manji. On je takav kakav jest odnosno odraz cjelokupnog društva i vremena u kojem živimo. Mene nije sram reći za sebe da sam ovca. Onda je i Isus omalovažavao ljude ako je to za tebe uvreda.
Poslanice biskupa su nerazumljive velikoj većini stada jer smo mi ipak neobrazovan narod. Trebale bi biti mnogo razumljivije običnom puku jer je u RH tek nekih 17-18% onih sa višom ili visokom završenom školom.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 20:31 

karmel je napisao/la:
Ne, problem nije ni veći ni manji. On je takav kakav jest odnosno odraz cjelokupnog društva i vremena u kojem živimo. Mene nije sram reći za sebe da sam ovca. Onda je i Isus omalovažavao ljude ako je to za tebe uvreda.

:wink: Nije svaki put uvreda. Ali kontekst ponekad čini taj izraz uvredom. Oprosti, nisam te odmah shvatila što želiš reći.
Naravno da se i sama osjećam ovcom, a ovce imaju i cijene svoje pastire, ali kad treba podignuti glas u društvu i obraniti druge ovce ne treba uvijek čekati mig pastira. A niti sažalijevati se "Pastiri, gdje ste?"...

Citat:
Poslanice biskupa su nerazumljive velikoj većini stada jer smo mi ipak neobrazovan narod. Trebale bi biti mnogo razumljivije običnom puku jer je u RH tek nekih 17-18% onih sa višom ili visokom završenom školom.

Kao obična ovca smatram da su ipak poslanice pastira dostatno razumljive, premda njihov glas ne grmi s neba. Recimo ovo priopćenje našeg kardinala: http://www.hbk.hr/?type=vijest&ID=334, ili pak poruku HBK Otkrijmo iznova snagu koja vraća nadu ocjenjujem kao prilično jasne i onim ovcama koje nemaju visoke škole. Ne bi bilo u redu kad bi neke ovce ili čak pastiri podcjenjivali intelektualni kapacitet drugih ovaca.
Naravno, ne morate se ni ovdje složiti sa mnom.
:D
Svako dobro!

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 22:01 

adrijana je napisao/la:
karmel je napisao/la:

:wink: Nije svaki put uvreda. Ali kontekst ponekad čini taj izraz uvredom. Oprosti, nisam te odmah shvatila što želiš reći.
Naravno da se i sama osjećam ovcom, a ovce imaju i cijene svoje pastire, ali kad treba podignuti glas u društvu i obraniti druge ovce ne treba uvijek čekati mig pastira. A niti sažalijevati se "Pastiri, gdje ste?"...

Citat:

Kao obična ovca smatram da su ipak poslanice pastira dostatno razumljive, premda njihov glas ne grmi s neba. Recimo ovo priopćenje našeg kardinala: http://www.hbk.hr/?type=vijest&ID=334, ili pak poruku HBK Otkrijmo iznova snagu koja vraća nadu ocjenjujem kao prilično jasne i onim ovcama koje nemaju visoke škole. Ne bi bilo u redu kad bi neke ovce ili čak pastiri podcjenjivali intelektualni kapacitet drugih ovaca.
Naravno, ne morate se ni ovdje složiti sa mnom.
:D
Svako dobro!

Ma normalno da se slažem s tobom.
Normalno da mislim sve naj o našim pastirima ali baš zbog ovog vremena i poremećaja društvenih vrijednosti trebali bi se možda malo više potruditi od onoga na što su navikli. Većinom su za to krivi i mediji koji su sluge i promotori neoliberalnog kapitalizma koji živi od hedonizma, a koji je u suprotnosti s vrijednostima koje Crkva propovjeda.

Zato nam naš Dobri Pastir veli:"Evo, ja vas šaljem kao ovce među vukove. Budite dakle mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi! Mt 10,16

Lijep pozdrav i "No hard feelings"

Vrh

PostPostano: Sri ožu 16, 2011 08:55 

Razgovor s Krešimirom Miletićem, jednim od pokretača mirnog prosvjeda pod geslom: Stop kršćanofobiji možete pročitati na http://blog.vecernji.hr/drazen-busic/20 ... anofobija/

Slika

Vrh

PostPostano: Uto ožu 22, 2011 18:51 

Kršćanofobija je prisutna oduvjek i biti će sve do drugog dolaska Sina Božjega.......

Inače slika govori kao tisuću rječi pa evo jedan kratki video
http://www.youtube.com/watch?v=2YRqK23LdOU

Vrh

PostPostano: Uto srp 26, 2011 08:16 

Doznah da je zagrebačka vjeroučiteljica Jelena pobijedila na sudu na koji je poslaše homoseksualci i udruga Kontra i da je oslobođena.

Vrh

PostPostano: Uto srp 26, 2011 09:14 
Administrator

Zanimljiv je članak o tome sa Radio Vatikana:
"Županijski sud u Zagrebu odbio je tužbu Lezbijske udruge Kontra, kojom je optužila prof. Jelenu Ćorić Mudrovčić zbog navodne diskriminacije osoba homoseksualnog ponašanja, i OŠ Bartol Kašić jer je prof.Ćorić Mudrovčić omogućila takvu diskriminaciju. Dok su predstavnici udruge Kontra o svakoj tužbi protiv profesorice Ćorić Mudrovčić i škole u kojoj radi obavještavali medije i poticali svaki mogući publicitet, sada kad je donesena presuda o tome ne obavještavaju medije.
Večernji list u današnjem broju objavljuje članak autora (dp), vjerojatno Darka Pavičića, u kojem netočno navodi da je presudom „potvrđena obrana prof. Mudrovčić da na nastavi vjeronauka nije govorila o homoseksualcima kao bolesnim osobama“. Sud, međutim, nije utvrđivao je li profesorica to rekla ili nije, nego je stao na stanovište da takve izjave ne znače diskriminaciju nego slobodu izražavanja mišljenja. Diskriminacija se vrši uskraćivanjem nekog prava bez valjanog razloga. Izražavanje negativnog mišljenja o nekom ponašanju nije diskriminacija. No, je li homoseksualnost bolest?
O tome postoje različita mišljenja, koja mogu biti točna ili netočna, ali svako od njih čovjek ima pravo izražavati. Mi smatramo da sklonost homoseksualnom ponašanju može možda biti bolesna, međutim da homoseksualno ponašanje nije bolest, kao šepavost ili slabokrvnost. Homoseksualno ponašanje je izbor. Za šepanje je odgovorna bolest, za homoseksualno ponašanje je odgovoran čovjek, koji se tako ponaša, jer je mogao odlučiti i drukčije. Mogao je odbiti postupanje prema takvoj sklonosti. Čovjek odlučuje prema kojoj sklonosti će se ponašati, a prema kojoj neće. Ljudi imaju više negativnih sklonosti, da lažu, da budu nasilni, da ne rade, da kradu..... Pozitivan čovjek se ne ponaša prema takvim sklonostima, nego izabire dobro, konstruktivno, pravedno i pošteno."

Vrh

PostPostano: Čet kol 04, 2011 11:40 

Nije to strah od kršćana, nego mržnja prema kršćanima, totalna sotonska mržnja,a što pokazuje i najnovija "kolumna" sa izrazito antikršćanski i antihrvatski raspoloženog sitea Net.hr.

Vrh

PostPostano: Pet kol 05, 2011 15:02 

Strah od kršćana ili mržnja prema kršćanima? … Kad sam otvarala ovu temu pisalo se o onim slučajevima u Europi diskriminacije prema zaposlenicima zbog javnog izražavanja vjere i tada sam prvi put doznala za onu web-stranicu o kristijanofobiji ( http://www.intoleranceagainstchristians.eu/ ). To se u početku čini mi se željelo u Europi osvijestiti da mnoge nove netolerancije i izjave mržnje imaju korijen u nerazumnom strahu od vjerojatno fundamentalizma, strahu koji nije bio opravdan. Danas se izgleda malo više govori o tome da nije stvar samo u strahu, nego da postoje otvorene anti-katoličke struje koje siju nepovjerenje prema kršćanima, dok i sami kršćani šutke prelaze preko toga jer se smatraju većinom…
Kod nas su stvari malo drugačije jer je kršćanofobija dugo vremena bila forsirana u javno mnijenje i ona se podrazumijevala kao stil pisanja, pa je žalosno što ni danas nema ni savjesti ni većinske volje da se taj mentalitet razotkrije.

Zato hvala na ovom upozorenju za taj portal…

Vrh

PostPostano: Pet kol 05, 2011 15:36 

Da li vam je poznato da je u Njemačkoj izabrana protupapica koja je uzela ime "Rosa I" i ona će držati svoju liturgiju pred zgradom Biskupske konferencije Njemačke kad sveti Otac bude tamo.... O svemu uskoro više!

Vrh

PostPostano: Ned kol 07, 2011 16:20 

Da li ste se zapitali zasto je danas ta tzv. "krscanofobija" jaca u Hrvatskoj nego prije 15-20 godina?

Za vrijeme i odmah poslije Domovinskog rata pripadnost katolickoj vjeri je bila i izraz hrvatstva i domoljublja, nisam vam rekao nista novo. Vjerujte mi da je bilo puno teze deklarirati se tada kao ateist nego sada kao katolik. Cim bi spomenuo ateizam, odmah su krenuli stereotipi u stilu ateist=komunist=jugonostalgicar, a cesto se nastavljalo sa: =Srbin=cetnik itd.

Zasto vam to govorim? U to se vrijeme u mnogim aspektima jako izgubila odvojenost Crkve od drzave koja je garantirana Ustavom (prisutnost svecenika na drzavnim svecanostima, isticanje religioznih simbola u drzavnim ustanovama, uvodjenje vjeronauka u skole.... ). Ova ostra, cesto i agrasivna, kritika koja je sada prisutna, mozda je samo suprotna reakcija na sve one godine (devedesete) sustavnog forsiranja katolicizma u svaku poru zivota i tamo gdje katolicizma ne bi trebalo biti. Moguce je da je ta reakcija i neka vrsta stihijskog zahtjeva drustva za vecom sekularnoscu ove drzave.
Prava krscanofobija bi bila kada bi se takvi napadi nastavljali i u slucaju da je nasa drzava potpuno sekularna, kada pravih razloga za napad stvarno ne bi bilo.

Vrh

PostPostano: Ned kol 07, 2011 20:38 

atheos je napisao/la:
Zasto vam to govorim? U to se vrijeme u mnogim aspektima jako izgubila odvojenost Crkve od drzave koja je garantirana Ustavom (prisutnost svecenika na drzavnim svecanostima, isticanje religioznih simbola u drzavnim ustanovama, uvodjenje vjeronauka u skole.... ).

O kojem (čijem) Ustavu govorimo? Ova tri primjera koja si naveo primjer su poštivanja slobode religije u svakoj normalnoj demokratskoj zemlji. Naravno da to nije bila praksa do '90-tih, jer je Crkva bila potčinjena i društveno marginalizirana, gotovo izbačena iz javnog života.

Danas nije nažalost mnogima lako prihvatiti niti suočiti se s tim, pa oprosti ako ti se čini da namećem svoj pogled, ali jedna ideološka struja kao komunizam (koji je propao) stvarno je, dugi niz godina, propagirao ateizam i da je „religija opijum naroda“. Komunisti su tako reći upravljačkim državnim aparatom sustavno forsirali ateizam. Njihovi mediji su uvijek „nazadnima“ proglašavali vjernike. Da ne kažem "klerofašistima" i sl.

Danas, 20 godina nakon pada tog sustava, slažem se s tobom da svaki ateizam nema korijen u komunizmu, ali razumjela bih tvoje osjećaje da je recimo ikada u novijoj povijesti Hrvatske katolička crkva provodila represiju nad narodom ili se nepravedno isticala. Tako da se nikako se slažem da se devedesetih „sustavno forsirao katolicizam“ na način kako su to do '90-tih činili komunisti s ateizmom, i da su ateisti (samo zbog toga što su ateisti) bili na neki način šikanirani.
Ako se jest "sustavno forsirao katolicizam" onda je to bilo na našu štetu, jer se (ipak) dopustilo da se sakriju u okrilje Crkve i danas prikazuju kao "veliki vjernici" oni koji bi zbog nečasnih radnji, da je pravednosti, morali biti pred sudom. Ali Crkva je samo otvorila vrata kao što po svome poslanju i treba, pa danas imamo Crkvu koja je ostavljena po strani i nitko ju ne sluša i, s druge strane, veliku "katoličku" vladu i oporbu koje još nisu nikad reagirale kad su mediji širili netrpeljivost.

Kršćanofobiju danas uglavnom siju oni koji se s Crkvom ne slažu po ideološkom ključu („bivši komunisti“) i oni koji su antikatolicizam usvojili putem sekti (uvezenih sa Zapada). To je koliko ja znam.

Što se ostalih ateista tiče, ima onih koji objektivno gledaju na stvari i čak se slažu s nama oko nekih moralnih i društvenih pitanja, ima i nekolicina onih odgovornih koji u javnost iznose kritički neke stvarne probleme i mane u sadašnjem katoličanstvu (kao što su iracionalnost, praznovjernost, militantnost ili formalizam i sl.), na čemu im mi sami možemo biti zahvalni, jer opravdana kritika može vjeru učiniti budnijom.

PS. Vjeronauk je izborni predmet, to znači: nije obavezni. To imaju sve normalne države.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata