Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet ruj 21, 2018 06:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 627 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet stu 12, 2015 15:53 

Barnaba je napisao/la:
Što zapravo tvrdiš? Kako je Tuđman bio kršćanski političar? Koja je svrha tih priča kako se krvnik tito možda ipak spasio?

Tvrdim da ni ti, ni ja, ni enigmus ne možemo sa sigurnošću reći da li se Tuđman vjenčao u Crkvi zbog političkih poena ili zbog osobnog obraćenja. Isto kao što nitko sa sigurnošću ne može tvrditi da li se Tito ispovjedio ili nije i da li je spašen ili nije. Svrha ove priče je da bez obzira što mi mislili Bog ima zadnju riječ i da nije potrebno ocrnjivati mrtve.

Citat:
Mislim kako je Božo povukao državnički potez u pravom smjeru. Međutim prljava politika i pokvareni mediji, počeli su mljeti Most i tu ideju koja spaja. Pri tome prejadno koriste kvazi-znanstvenike poput Rimca koji loše glume smokvine listove za te prljave rabote.

Bez povratka Bogu i kršćanstvu nema nama pomoći. Kako se Božo uklapa u to s obzirom na ovo ja ne razumijem:
http://narod.hr/hrvatska/bozo-petrov-za ... lnog-braka
Kako je Božo uspio dobiti ovoliko medijskog prostora dok je npr. U ime obitelji potpuno medijski ignorirana.

Vrh

PostPostano: Pet stu 13, 2015 09:29 

Više je tu momenata koje treba objasniti:
toni1 » Jučer, 15:53 je napisao/la:
Tvrdim da ni ti, ni ja, ni enigmus ne možemo sa sigurnošću reći da li se Tuđman vjenčao u Crkvi zbog političkih poena ili zbog osobnog obraćenja.

To nije argument da je on bio kršćanski političar. Realno gledano, malo je argumenata za tvrdnju kako je on bio istinski katolik. Ako imaš koji slobodno me pouči.
Isto kao što nitko sa sigurnošću ne može tvrditi da li se Tito ispovjedio ili nije i da li je spašen ili nije. Svrha ove priče je da bez obzira što mi mislili Bog ima zadnju riječ i da nije potrebno ocrnjivati mrtve.

Spominjati spašavanje zločinca tita, u kontekstu ove rasprave je nepotrebno da ne kažem čista glupost koja se može nažalost čuti i od teologa. Iako je to vrlo opasno jer šalje poruku kako je zločinačko ponašanje možda nekažnjivo i u Božjem planu. Zašto bi se ljudi onda uopće obraćali i mijenjali svoj život? Mogu i dalje biti članovi zločinačkih organizacija koje se ne obaziru na učenje crkvenog učiteljstva i moralna načela. Mogu bez problema udaljavati od Crkve, veličati razne spxx-ove, izopćene osobe itd. Prava istina se sastoji u tome što u slučaju kad bi se zločinac tito neposredno prije smrti obratio i nakon toga ga Bog spasio, ta osoba bi bila toliko promijenjena u čistilištu, zbog svojih grijeha izmučena, spaljena (vatrom pročišćena) do neprepoznatljivosti svoje životne biti. Postavlja se pitanje što bi ostalo od njega? Ako se ne istaknu te činjenice onda se uvijek relativizira nauk o Spasenju i zavarava ljude. A vrhunac nekorektnosti je tvrditi kako je ocrnjivanje mrtvih tvrdnja kako se oni vrlo vjerojatno nisu spasili zbog svojih zlih djela.
Bez povratka Bogu i kršćanstvu nema nama pomoći. Kako se Božo uklapa u to s obzirom na ovo ja ne razumijem:
http://narod.hr/hrvatska/bozo-petrov-za ... lnog-braka .

Ja nisam pisao o programu Bože Petrova, niti sam glasao za njega, već ustvrdio kako je zadnjih dana povukao nekoliko odista državničkih poteza. Ako je država u krizi onda stvarno situacija zahtjeva jedinstvo. Drugo činjenica je da su novi izbori jeftiniji od 4 godine nesposobne vlasti. Treće prekinuo suradnju s zaplotnjakom Prgometom. Odgovor na tvoje pitanje je: Božo Petrov se uklapa u Božji plan po onoj Biblijskoj da je svaka vlast od Boga. S obzirom na tu činjenicu i naš demokratski izborni sustav, mi se na izborima opredjeljujemo za, po nama, najbolje, a nakon izbora ocjenjujemo i pozdravljamo one koji trenutno vuku dobre poteze dok se u isto vrijeme borimo protiv onih koji donose odluke suprotne učenje crkvenog učiteljstva i moralnih načela. One odluke koje je Božo Petrov do sada donio nisu bile protive crkvenom učiteljstvu i moralu već su po mom sudu državničke.
Kako je Božo uspio dobiti ovoliko medijskog prostora dok je npr. U ime obitelji potpuno medijski ignorirana.

Mediji u Hrvatskoj su odigrali i igraju svoju prljavu igru te prilikom svakih izbora jednu stranku dižu, a na drugim ju uništavaju te tako dokazuju svoju moć i ostvaruju utjecaj nad politikom.

Vrh

PostPostano: Pet stu 13, 2015 13:55 

Barnaba: Most predlaže osnivanje zajedničke vlade HDZ-a, SDP-a i Mosta

Za koaliciju HDZ-SDP, kad bi ju htjeli, nije im potreban Most.

Vrh

PostPostano: Pet stu 13, 2015 14:32 

Barnaba: Most predlaže osnivanje zajedničke vlade HDZ-a, SDP-a i Mosta

Za koaliciju HDZ-SDP, kad bi ju htjeli, nije im potreban Most.

Ti ponavljaš tu Pusićkinu izjavu nekritički kao i svi mediji. Međutim izjava je bezvezna jer jedino Most inzistira na reformama te jedini uspijeva premostiti ideološke razlike. Zato je on nužan kao korektiv u takvoj koaliciji. Kad bi se složili HDZ i sdp to bi bila obična politička trgovina koje ima na svim razinama vlasti. Dakle nije istina da se te dvije najveće stranke ne mogu složiti (one negdje i koaliraju prešutno) već to ne bi bilo korisno za državu. Uz to jedino je Božo Petrov do sada vukao državničke poteze dok su ostali vukli poteze isključivo stranački motivirani, a ne državnički.

Vrh

PostPostano: Pet stu 13, 2015 16:54 

Barnaba, Barnaba, problem(i) su glavni pjetlići - sadašnji premijer i potencijalni - kao pod a).
Nebriga me za izjave političke glasnogovornice, jer sam razum to kaže: da su htjeli REFORME, poduzeli bi ih i lijevi i desni, a ne čekali ovakvo srozavanje HR.
Naravno da ima čak genijalnih umova-stručnjaka u obje velike stranke, ali..imaš li možda prijatelja koi je stručnjak (moj je ekonomist), pa je morao iz stranke, pošto "sije mudrost". Uz to je bio mlad - 31 god. Nebitna je stranka, jer sve su iste.
Svima je jasno da je ovo borba za fotelje a ne izvlačenje iz gliba.
Samo MOST želi istinske reforme. I to nam je jasno, dakako. Premostiti ideološke razlike je u biti jednostavno, međutim ako krene (a u to vjerujemo) konačno sve na bolje, zar će SDP ili HDZ moći svojatati zasluge za sebe?
Bojim se da je cijeli problem TU!

Vrh

PostPostano: Pon stu 16, 2015 07:52 

Nažalost nije dugo prošlo, a odustalo se od poštene ideje o Vladi nacionalnog spasa. Sada će reforme, ako ih uopće bude, biti obojene ideološki pa vjernički gledano nema puno nade za boljitak. Eventualno bi se mogao zadržati status quo ako bi Most i Domoljubna koalicija načinili vladu, ali to je malo izgledno.

Vrh

PostPostano: Pon stu 16, 2015 14:07 

Barnaba je napisao/la:
To nije argument da je on bio kršćanski političar. Realno gledano, malo je argumenata za tvrdnju kako je on bio istinski katolik. Ako imaš koji slobodno me pouči.

Nije bio protiv Crkve.

Citat:
Spominjati spašavanje zločinca tita, u kontekstu ove rasprave je nepotrebno da ne kažem čista glupost koja se može nažalost čuti i od teologa. Iako je to vrlo opasno jer šalje poruku kako je zločinačko ponašanje možda nekažnjivo i u Božjem planu. Zašto bi se ljudi onda uopće obraćali i mijenjali svoj život? Mogu i dalje biti članovi zločinačkih organizacija koje se ne obaziru na učenje crkvenog učiteljstva i moralna načela. Mogu bez problema udaljavati od Crkve, veličati razne spxx-ove, izopćene osobe itd. Prava istina se sastoji u tome što u slučaju kad bi se zločinac tito neposredno prije smrti obratio i nakon toga ga Bog spasio, ta osoba bi bila toliko promijenjena u čistilištu, zbog svojih grijeha izmučena, spaljena (vatrom pročišćena) do neprepoznatljivosti svoje životne biti.

Ne vjeruješ da Bog u sakramentu Ispovjedi oprašta grijehe ? Vrhunac nekorektnosti i gluposti je uspoređivati čovjeka koji se želi vratiti u krilo KC i traži sakrament Ispovjedi i onoga koji KC okreće leđa.

Citat:
A vrhunac nekorektnosti je tvrditi kako je ocrnjivanje mrtvih tvrdnja kako se oni vrlo vjerojatno nisu spasili zbog svojih zlih djela.

Sv. Ivan Marija Viannej kaže da je pričanje loše o mrtvima zlobni govor. Iznošenje na vidjelo pogrešaka jednog mrtvaca naziva teškim zločinom.

Citat:
Ako je država u krizi onda stvarno situacija zahtjeva jedinstvo....

Ne znam o kakvom jedinstvu pričaš i s kim ću biti ujedinjen ? S Sdp- om?

Citat:
Mediji u Hrvatskoj su odigrali i igraju svoju prljavu igru te prilikom svakih izbora jednu stranku dižu, a na drugim ju uništavaju te tako dokazuju svoju moć i ostvaruju utjecaj nad politikom.

Mediji u Hrvatskoj pišu kako im gazde narede. Kako gazde medija nisu u dobru s Crkvom i Bogom, svako dizanje neke stranke, u medijima, meni budi sumnju u čestitost te stranke.

Vrh

PostPostano: Pon stu 16, 2015 15:07 

Nije bio protiv Crkve.
To je pozitivna stvar, ali zar je to dovoljno da se nekoga nazove kršćanskim političarom? Mogao je iz politikantskih razloga biti takav.
Ne vjeruješ da Bog u sakramentu Ispovjedi oprašta grijehe ? Vrhunac nekorektnosti i gluposti je uspoređivati čovjeka koji se želi vratiti u krilo KC i traži sakrament Ispovjedi i onoga koji KC okreće leđa.
Zloban ti je zaključak. Katolici, (dakle i ja), vjeruju da Bog oprašta grijehe u valjanoj ispovjedi, ako ispovijed nije valjana onda se čini samo još jedan grijeh te postaje na osudu onoga koji izvrdava. Dakle nikada ne postoji automatizam, otići na ispovijed = automatsko opraštanje grijeha. A zar stvarno misliš kako je korektno graditi tolike zaključke na temelji priče o tobožnjoj „titinoj“ ispovjedi koja nije ničim dokazana? Bolje ti je priznaj kako si pogriješio s utrpavanjem spasenja jednog očitog zločinca u ovu raspravu, nego što nastavljaš s nekakvim neodrživim konstrukcijama.
Sv. Ivan Marija Viannej kaže da je pričanje loše o mrtvima zlobni govor. Iznošenje na vidjelo pogrešaka jednog mrtvaca naziva teškim zločinom.
Možeš li mi točno citirati taj dio na koji misliš?
Ne znam o kakvom jedinstvu pričaš i s kim ću biti ujedinjen ? S Sdp- om?
Promašio si kontekst, osim ako nisi izabran u Sabor da možeš biti u prilici biti u jedinstvu s sdp-eom.
Mediji u Hrvatskoj pišu kako im gazde narede. Kako gazde medija nisu u dobru s Crkvom i Bogom, svako dizanje neke stranke, u medijima, meni budi sumnju u čestitost te stranke.
Pa eto zašto bi se mijenjali kad po tvojoj logici mogu raditi što žele i na kraju života fingirati ispovijed i obraćenje?

Vrh

PostPostano: Pon stu 16, 2015 15:15 

Iz nekih postova se nazire ovo što ću sad kompletirati, nadovezavši se na sličnu tvrdnju prijatelja:
Da se samo i Sinju slavi Gospa koliko pobjednik Sinjske alke - Hrvatska i Hrvati bi bili na pragu svetosti.
(samo Gospa, nije rečeno Bog, jer je Gospa neodvojiva od Sina, Sin od Oca dakle Pr. Trojstva).
Pretjerano ili ne, na tragu je one potrebe koja se, kako "šapnuh" iščitava iz ovih prepirki. :)

Vrh

PostPostano: Pon stu 16, 2015 22:44 

Barnaba je napisao/la:
To je pozitivna stvar, ali zar je to dovoljno da se nekoga nazove kršćanskim političarom? Mogao je iz politikantskih razloga biti takav.

Dobro i koja je poanta ? Ti znaš da se on oženio zbog političkih poena ? Siguran si u to ?

Citat:
Zloban ti je zaključak. Katolici, (dakle i ja), vjeruju da Bog oprašta grijehe u valjanoj ispovjedi, ako ispovijed nije valjana onda se čini samo još jedan grijeh te postaje na osudu onoga koji izvrdava. Dakle nikada ne postoji automatizam, otići na ispovijed = automatsko opraštanje grijeha. A zar stvarno misliš kako je korektno graditi tolike zaključke na temelji priče o tobožnjoj „titinoj“ ispovjedi koja nije ničim dokazana? Bolje ti je priznaj kako si pogriješio s utrpavanjem spasenja jednog očitog zločinca u ovu raspravu, nego što nastavljaš s nekakvim neodrživim konstrukcijama.

Dakle ti tvrdiš da je isto kad raskajani ubojica dođe u ispovjedaonicu tražiti Božje milosrđe i to uspoređuješ s čovjekom koji se udaljava od Crkve govori protiv nje itd. Objasni mi u čemu je moja zloba. Može li Bog u sakramentu ispovijedi oprostiti mnoštvo grijeha ?

Citat:
Možeš li mi točno citirati taj dio na koji misliš?

http://verbum.hr/knjige/bog-nas-ljubi-1807/

Strana 119. Naziv poglavlja: "Zlobni govor" Propovjed za 11. nedjelju poslje Duhova

Citat:
Promašio si kontekst, osim ako nisi izabran u Sabor da možeš biti u prilici biti u jedinstvu s sdp-eom.

Očito. Dakle stranka koja me maltretirala prošle četiri godine gender ideologijom, koja je u škole pokušala uvesti zdravstveni odgoj, koja je vrištala protiv referenduma o braku itd. itd. Božo pokušava ujediniti njih s kim ???? Ideologiju ćemo ostavit sa strane i svi ćemo raditi za boljitak Hrvatske :lol: .

Citat:
Pa eto zašto bi se mijenjali kad po tvojoj logici mogu raditi što žele i na kraju života fingirati ispovijed i obraćenje?

Da li posjeduješ neke nadnaravne moći pa znaš kad je netko fingirao ispovjed i obraćenje? Zašto se recimo po mojoj logici (mojoj ne onoj koju mi pokušavaš nametnuti, i prikazati je kao moju) ne bi netko stvarno mogao zahvaljujući milosti Božjoj pokajati, i u sakramentu ispovjedi tražiti oproštenje.

Vrh

PostPostano: Uto stu 17, 2015 12:46 

toni1 » Jučer, 22:44 je napisao/la:
Dobro i koja je poanta ? Ti znaš da se on oženio zbog političkih poena ? Siguran si u to?
Poanta je da Tuđman nije bio istinski katolički političar te vjerojatno iz tog razloga nije proveo ideje za koje se Crkva zalaže (zabrana pobačaj, ...). Što se tiče njegove ženidbe to i nije nešto presudno, ali mislim kako bi vjerodostojnije bilo da se proveo uobičajeni obred crkvenog vjenčanja uz odlazak mladenaca na zaručnički tečaj nego što se to obavilo po osebujnom principu „ucjepljenja u korijenu“.
Dakle ti tvrdiš da je isto kad raskajani ubojica dođe u ispovjedaonicu tražiti Božje milosrđe i to uspoređuješ s čovjekom koji se udaljava od Crkve govori protiv nje itd. Objasni mi u čemu je moja zloba. Može li Bog u sakramentu ispovijedi oprostiti mnoštvo grijeha ?
. Stvarno ne znam na osnovu čega si ovo zaključio. Možeš li mi molim te, to objasniti uz točno navođenje mojih riječi? Kad je tito bio raskajani grešnik, kada je došao u ispovjedaonicu jer i po tim nedokazanim pričama, Udba je uhitila i dovela svećenika u bolničku sobu, nakon toga ga ubila?
http://verbum.hr/knjige/bog-nas-ljubi-1807/Strana 119. Naziv poglavlja: "Zlobni govor" Propovjed za 11. nedjelju poslje Duhova
To nije citat pa dok ne skupim 60 kn i kupim knjigu ne mogu komentirati. Mogu samo ponoviti kako reći istinu o životu nekog očito zlog vladara nije ocrnjivanje mrtvih već naprosto istinit govor koji ima svrhu u tome da se ne nasljeduje takav poguban život koji vodi u propast duše. Zašto bi se ljudi onda uopće obraćali i mijenjali svoj život?
Očito. Dakle stranka koja me maltretirala prošle četiri godine gender ideologijom, koja je u škole pokušala uvesti zdravstveni odgoj, koja je vrištala protiv referenduma o braku itd. itd. Božo pokušava ujediniti njih s kim ???? Ideologiju ćemo ostavit sa strane i svi ćemo raditi za boljitak Hrvatske :lol: .
To nije odlika samo kukuriku stranaka već je i hdz preko Primorca sprječavao roditelje u odgoju djece, doduše ne tako očito ali ipak su oni uvijek više slušali EU zahtjeve nego Crkvu. Moj komentar se odnosio na jedinstvenu vladu koja bi imala šansu ne trošiti vrijeme i resurse na maltretiranje građana s gender i drugim ideologijama već se pobrinuti za uspostavu bolje ekonomske situacije. Međutim teško će biti izbjegnuta lijeva ideologija u slučaju vlade Mosta i samo jedne od dvije opcije.
Da li posjeduješ neke nadnaravne moći pa znaš kad je netko fingirao ispovjed i obraćenje? Zašto se recimo po mojoj logici (mojoj ne onoj koju mi pokušavaš nametnuti, i prikazati je kao moju) ne bi netko stvarno mogao zahvaljujući milosti Božjoj pokajati, i u sakramentu ispovjedi tražiti oproštenje.

Pogledaj još jednom što sam napisao. Nije teško vidjeti kao sam pisao o možebitnom budućem ponašanju zbog toga što im se prezentira „titino spasenje“ te se nemaju zašto žuriti s mijenjanjem života. Dakle budućnost je sasvim logično u sferi pretpostavke, ali pitanje je zašto ti inzistiraš na pretpostavci u prošlosti? Da je tito ičim pokazao svoje obraćenje, onda bi to bila realnija opcija koja bi se mogla navoditi kao primjer, ali budući to nije slučaj, nema pastoralne svrhe spominjati njegovo spasenje kao imalo realno, pogotovo bez isticanja potrebe čišćenja njegovih grijeha u mukama čistilišta. Stvarno je laž tvrditi kako se tito spasio (dakle kako je u raju) pored tako velikih zlodjela, a umro je tek prije 35 godina. Ako mu se Bog i smilovao, maršal će se još dugo pržiti u mukama.

Vrh

PostPostano: Čet pro 03, 2015 15:30 

Dojmove nakon saborske sjednice za Studio 4 HRT-a iznijeo je novi zastupnik Ladislav Ilčić, predsjednik stranke HRAST, jedine istinske katoličke stranke u Saboru.
Kod:
http://www.hrt.hr/311184/vijesti/analiticari-realno-je-da-se-sabor-danas-nece-konstituirati
http://www.hrt.hr/311184/vijesti/analit ... stituirati

Vrh

PostPostano: Pet sij 08, 2016 22:29 
Administrator

Imamo zanimljivu situaciju u vezi toga smije li biskup kritizirati političke odluke.
Naime kada je Most odlučio ići sa SDP-om koji im je na papiru sve potpisao, biskup Košić je na svom facebooku napisao:
"Želim izraziti i svoje razočaranje Mostom (...) potez Milanovića ne čudi jer komunisti uvijek lažu i njima laž i prijetvornost ništa ne znači. No, da će Petrov tako nasjesti i odvesti Most u ralje komunista, nisam se nadao. (...) Petrov je i nesiguran – čudne li kombinacije: psihijatar i političar! – ali i posve slijep! Onaj je stari lisac, lopina i prevarant, a ovaj naivčina i zapravo – izdajica. Neka nam se Bog smiluje."

Prije toga je Petrov već i sam otkrio da ga Milanović želi prevariti i otišao s HDZ-om, a neki dan je izjavio da ne doživljava kritičke objave biskupa Košića:
"Da su SDP i HDZ bili jednaki, da nas SDP nije pokušao prevariti, njegov bi govor mene sigurno natjerao da idem s koalicijom Hrvatska raste".

Biskup Košić se kasnije ispričao Petrovu, nije ni imao namjeru da njegov komentar bude javan i mislio je da će to čitati samo njegovi prijatelji, što se vidi i iz stila poruke. Za Z1 je objasnio:
"Nije mi bilo teško ispričati mu se. Nisam kritizirao ljude nego pojave. Ako se nešto radi pred očima svih onda svi to imaju pravo kritizirati. Nisam se ispričao kao da povlačim riječ, nego ako je to nekoga osobno povrijedilo, jer to nije bilo osobno i priznao sam da je on time što je prihvatio da ne bude premijer u kombinaciji s koalicijom Hrvatska raste pošten i častan čovjek."

Na pitanje smije li se Crkva baviti politikom Košić je rekao da smije, kao i svaki drugi građanin, član društva, koji svojim doprinosom kreira javni prostor.
"Svećenici nemaju pravo zlorabiti svoju poziciju. (...) Niti sam član stranke, niti mislim tako djelovati. No želim doprinositi, dakako ne pred oltarom. Nekad je u kritičnim trenucima to dobro, jer kada je brod nagnut da se prevrne, ljudi se trebaju prebaciti na drugu stranu. U suodgovornosti za ljude, smatram da imamo pravo to reći. To nije zlouporaba moje službe, nego moj stav kao i svakog drugog građanina."

Vrh

PostPostano: Ned sij 10, 2016 10:14 

Svećenici i biskupi su javne osobe. Nije isto kada ja kažem "ovaj je komunist" ili "ovaj je ustaša" i kada to kaže javna osoba. One bi trebale osjetiti veću odgovornost za izrečeno.

Vrh

PostPostano: Pon sij 11, 2016 23:31 
Administrator

Svakako, mada ovdje očito nije bila namjera dati izjavu za javnost. Košić se kasnije ispričao Petrovu na neprimjerenim riječima,
međutim nije problem u riječniku. Na pitanje je li se Crkva smjela upetljati u izbore na način kao što je to učinio sisački biskup Vlado Košić, kardinal Bozanić je izjavio: "Crkva se nikad ne upliće tamo gdje ne treba".
Crkva i država imaju svoj djelokrug u kojem moraju biti neovisni. Crkva se ne bavi politikom, niti se država treba baviti crkvenim stvarima, ali u mješovitim pitanjima u kojima se interesi sukobljavaju, poput pitanja braka, abortusa, nametnutog odgoja djece, Crkva ima pravo podržavati političare koji će promicati kršćanske vrednote u društvu.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 627 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata