Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lis 14, 2019 00:23

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 172 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon sij 10, 2011 20:11 

Mihael je napisao/la:
Možda Ben Hur. Njega se samo djelomično sjećam. Pasiju nisam gledao, a možda ni neću. Tu se spominju LOTR i Matrix. Smatram da to nema veze s kršćanstvom. To su po meni kako bi ja nazvao fantasy filmovi, drugim riječima ljudske izmišljotine. LOTR sam gledao par puta, ali iz zabave. Borba za pravdu ima neke indirektne veze, ali neku direktnu vezu s kršćanstvom nema. Isto ne volim kad netko ženski izmišljen lik u filmu uspoređuje s Gospom, jer je tako nešto nemoguće i neprimjereno uspoređivati.
Inače, večina tih filmova koji opisuju neke priče iz Biblije su dosta nevjerodostojno napravljeni pa ih niti ne gledam.
Sad nedugo je bio film o Esteri. I sad ona dolazi u kraljevu palaču da se pripremi za noć s kraljem i ona pita služavku (sa smiješkom na licu) kako je spavati s muškarcem? Smatram da to uopće nije bilo tako zbog toga, jer ispada da joj je na neki način to bilo drago, a po meni je istina da bi ona sa strahom pitala takvu stvar pošto je bila djevica i da joj to nebi bilo drago. Eto, to su ti današnji režiseri.

Zar moraš baš sve negirati, Mihaele? Snimi Ti jedan film. To nije lako.
Dok sve povežu, od filma ispadne ono što ispadne.

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 21:56 

crusader je napisao/la:
Mihael je napisao/la:
Možda Ben Hur. Njega se samo djelomično sjećam. Pasiju nisam gledao, a možda ni neću. Tu se spominju LOTR i Matrix. Smatram da to nema veze s kršćanstvom. To su po meni kako bi ja nazvao fantasy filmovi, drugim riječima ljudske izmišljotine. LOTR sam gledao par puta, ali iz zabave. Borba za pravdu ima neke indirektne veze, ali neku direktnu vezu s kršćanstvom nema. Isto ne volim kad netko ženski izmišljen lik u filmu uspoređuje s Gospom, jer je tako nešto nemoguće i neprimjereno uspoređivati.
Inače, večina tih filmova koji opisuju neke priče iz Biblije su dosta nevjerodostojno napravljeni pa ih niti ne gledam.
Sad nedugo je bio film o Esteri. I sad ona dolazi u kraljevu palaču da se pripremi za noć s kraljem i ona pita služavku (sa smiješkom na licu) kako je spavati s muškarcem? Smatram da to uopće nije bilo tako zbog toga, jer ispada da joj je na neki način to bilo drago, a po meni je istina da bi ona sa strahom pitala takvu stvar pošto je bila djevica i da joj to nebi bilo drago. Eto, to su ti današnji režiseri.

Zar moraš baš sve negirati, Mihaele? Snimi Ti jedan film. To nije lako.
Dok sve povežu, od filma ispadne ono što ispadne.

Ne negiram nego velim svoje viđenje nekih filmova.

Vrh

PostPostano: Uto sij 11, 2011 21:29 

Potpuno se slažem s Mihaelom da LOTR nema baš puno veze s kršćanstvom. Osim što je film bajkovit, mnogi likovi su preružni (nakaze), mnoge scene su prestrašne, a i previše je nasilja da bi to bio primjer kršćanskog filma. Pitanje je mogu li se uopće filmovi koji imaju oznake PG 12 i više nazivati kršćanskim?
Trebaju li i kršćanski filmovi pribjegavati nasilju i hororu, samo da privuku publiku?
Da se mene pita, od fantastičnih filmova puno bolji mi je npr. "Čarobnjak iz Oza". Poruka je tu još i više vjernička: Dorothy pomaže trojici likova koji traže mudrost, hrabrost i srce (ljubav)... sasvim prikladno da se i djeca solidariziraju i užive u radnju...

Vrh

PostPostano: Uto sij 11, 2011 23:38 

Svemogući Brus po meni je sprdnja i ismijavanje sa mojom vjerom i u tom pogledu djeci nisam dopustio da ga gledaju.............

Vrh

PostPostano: Sri sij 12, 2011 19:32 

alojzije je napisao/la:
Svemogući Brus po meni je sprdnja i ismijavanje sa mojom vjerom i u tom pogledu djeci nisam dopustio da ga gledaju.............

Baš sam se htio ispraviti kako taj film i nije kršćanski jer se ne govori eksplicitno o kršćanskom Bogu, ...

U temu "kršćanski filmovi", no tu su se ubacili i neki koji to nisu,
ali se forumašima čine zanimljivima i s krščanskom porukom ili s određnim alegorijama.

Tako je spomenut Matrix, koji nema veze s krščanstvom, ali bi mogao za evangelizaciju učiniti puno obzirom na popularnost samog filma i očitih paralela (ranije opisano)

Što se tiče filma Svemogući Bruce, zanimljivo je da je moja kćer film gledala u kinu prije mene i da se vratila razočarana. Kasnije je objasnila da su je zapravo iritirale osobe koje su išle u kino gledati glavnog glumca i cerekati se njegovim Ace Ventura prenemaganjima.

Osobno u filmu sam vidio odgovore na sasvim ljudska pitanja o kojima bi se moglo raspravljati i na forumu.
Misliš da je Bog nepošten prema tebi, da je svima dao više nego tebi, da si rođen pod nesretnom zvijezdom...
evo tebi, ti budi bog pa vidi...
U što se pretvara čovjek? U kretena koji se uglavnom glupira... tko je bolji za prikaz takvog čovjeka od Jima Carreya?
naravno tako sam to vidio nakon drugog gledanja, prvi puta mi je bio iritantan i višak filma.

Što bi tu mogao biti problem? To da je glavni glumac "ukrao" film pa se zapravo njegovo glupiranje "svidi" publici
kao i njegovo sređivanje nepravdi koje su njemu učinjene (kako ljudski).

Slažem da svojim sadržajem film može izazvati i neke suprotne reakcije od mojih...dokaz alojzije...

Samo mi još fali da napišem kako mi se sviđa Isus Krist Superstar

Vrh

PostPostano: Sri sij 12, 2011 20:17 

Slavomir je napisao/la:
Matrix je jedan od najboljih kapelana u mojoj bivšoj župi nazivao najkršćanskijim filmom ikad. Ja nisam čuo njegove argumente, ali mi je osobno masu stvari padalo u oko. Morepheus kao Krstitelj najavluje Nea, koji je odmah vezan (u kasnijim nastavcima posebno naglašeno) uz Trinity (trojstvo). Mnogi, ga ne priznaju, a oni koji da, ne vjeruju samo u njegvu moč unutar fiktivne matrice već i na ovom. Meni posebno drag dio filma kada odabere crvenu pililu pored plave. Istinu, a ne ropstvo u laži. Kao sila u Star Warsu ovdje je vjera. Vjerom čine sve.
Koliko god ne djeluje kršćanski, mislim da je i jedan od ta dva što su ga režirali nedavno promjenio spol, film je ipak masu stvari pokupio iz Biblije.

Sjetio sam se da sam svojedobno dobio majicu s natpisom Use the force, Luke, ali nikada to nisam povezivao s nečim kršćanskim. To bi se prije povezalo s nečim nekršćanskim. Čudi me da kapelan veli da je Matrix najkršćanskiji film ikad.

Vrh

PostPostano: Pet sij 14, 2011 14:29 

adrijana je napisao/la:
Potpuno se slažem s Mihaelom da LOTR nema baš puno veze s kršćanstvom. Osim što je film bajkovit, mnogi likovi su preružni (nakaze), mnoge scene su prestrašne, a i previše je nasilja da bi to bio primjer kršćanskog filma. Pitanje je mogu li se uopće filmovi koji imaju oznake PG 12 i više nazivati kršćanskim?

A da malo proučiš religijska stajališta J.R.R. Tolkiena?

I koji su to likovi ružni? Orci i Golum. Pa dotični i moraju biti ružni, jer su negativci. :roll: I znaš li zašto su uopće ružni, kako su orci nastali, tko ih je iskvario, tko je, uostalom iskvario i same Saurona i Balroge, tko su Valari, kakve veze imaju sa Illuvatarom i sl.?

Vrh

PostPostano: Pet sij 14, 2011 17:31 

Ako gledamo sa te strane onda i Quo Vadis ne treba gledat jer nije u potpunosti ispravan i dječica mogu dobiti krivu predodžbu o ranim kršćanima.
Kažem samo da Matrix ima dio kršćanske poruke jer je masu motiva skupio od nas, iako kasnije crusader tvrdi da je riječ o Zenu, o kojem, priznajem, ne znam mnogo.
To da nije riječ o filmu tipa Padre Pio - veliki svetac velika srca nije bilo teško skužiti.

Vrh

PostPostano: Pet sij 14, 2011 22:23 

Miroslav je napisao/la:
adrijana je napisao/la:

A da malo proučiš religijska stajališta J.R.R. Tolkiena?

I koji su to likovi ružni? Orci i Golum. Pa dotični i moraju biti ružni, jer su negativci. :roll: I znaš li zašto su uopće ružni, kako su orci nastali, tko ih je iskvario, tko je, uostalom iskvario i same Saurona i Balroge, tko su Valari, kakve veze imaju sa Illuvatarom i sl.?

Tu se prije svega raspravlja o filmu u kojem neke stvari nisu tako lijepo razrađene kao u knjizi. Jedan ljubitelj Tolkiena s kojim sam razgovarao, razočaran je filmom. Naravno, glavno mu je retoričko pitanje (slično Miroslavu) "A zašto je zapravo Sauron loš?"
Naravno, odgovor nisam dobio, valjda u nadi da ću posegnuti za literalnim predloškom...

Otvorimo temu Kršćanske knjige - preporuke
Tu bi se sigurno puno više toga imalo za pisati i raspravljati.

Vrh

PostPostano: Pet sij 14, 2011 22:44 

Matrix: Film ocrtava budućnost (kraj 22. stoljeća) u kome ljudi žive u Matrici (virtualnom svijetu), dok njihova tijela zapravo služe kao izvor energije strojevima.
Koja je poruka i pozadina filma? Mislim da je to svakom razumnom čovjeku jasno, a to je da film nema veze s kršćanstvom nego s materijalističkim pogledom na svijet, drugim riječima to je čisti antikršćanski film.

Sjetim se onog filma - Umjetna inteligencija od Spielberga (dječak-robot koji osjeća ljubav). To je bolje ne komentirati, jer mi se tlak odmah digne.

Vrh

PostPostano: Sub sij 15, 2011 08:40 

arsen je napisao/la:
Tu se prije svega raspravlja o filmu u kojem neke stvari nisu tako lijepo razrađene kao u knjizi. Jedan ljubitelj Tolkiena s kojim sam razgovarao, razočaran je filmom. Naravno, glavno mu je retoričko pitanje (slično Miroslavu) "A zašto je zapravo Sauron loš?"
Naravno, odgovor nisam dobio, valjda u nadi da ću posegnuti za literalnim predloškom...

Otvorimo temu Kršćanske knjige - preporuke
Tu bi se sigurno puno više toga imalo za pisati i raspravljati.

Sauron je loš zato što ga je iskvario Melkor (kasnije prozvan Morgoth), jedan od najvećih Aniura, tzv. Valara (najbliži pojmu anđela u stvarnosti), a koje je stvorio Illuvatar-Eru (Tolkienov naziv za Boga u svijetu Međuzemlja). Morgoth je praktički alter-ego Sotone u Tolkienovom svijetu. Praktički je čitav Silmarillion još nadahnutiji kršćanskim temama nego LOTR.

Za razliku od toga, Harry Potter je izrazito antikršćanski, sa vješticama i ostalim gadarijama. U LOTR-u praktički i nemamo čarobnjake, druga je stvar što ih šira javnost takvima naziva. Naime, ni Saruman, ni Gandalf, ni Radgast, nisu čarobnjaci, nego jedni od Ainura, narod Maiara kojim u Valinoru upravljaju Valari. Pritom su se neki od tih Maiara iskvarili, poput Saurona, i žele uništiti sve ono što Illuvatar i Valari brane - tzv. Iluvatarovu djecu - vilenjake i ljude, te pridruženu Illuvatarovu djecu - patuljke.

Što se tiče Matrixa, navedeni uzima neke kršćanske motive, poglavito u liku Nea, no slažem se kako nema veze sa kršćanstvom, čak mu u nekim elementima i oponira, pa je praktički bliži istočnjačkim religijama (reinkarnacija Nea i sl.) I da, čisto tehničko pojašnjenje - mi ne znamo kad se odvijaju događaji iz Matrixa, zato što Matrica prikazana u filmu nije prva, već ih je prije bilo nekoliko, budući je Zion nekoliko puta uništen. Navedeno eksplicitno u prvom dijelu navodi i Morpheus.

Vrh

PostPostano: Pon sij 24, 2011 05:39 

Evo jedan "veliki" hit film iz 1986: "MISIJA"

THE MISSION (1986) info: http://www.imdb.com/title/tt0091530/

Trailer http://www.youtube.com/watch?v=PvWaD-NErlY

Baš sam skinuo BluRay neki dan, a jučer ga gledao. Skoro sam zaplakao.
Film prati nekoliko isusovaca koji u 18.stoljeću pokreću prve misije u planinama Paragvaja.
Svi događaji su istitinti, uključujući masovno istrebljenje koje je nastalo zbog nemara tadašnjeg biskupa.
Izvrsno okarakterizirani likovi i scenarij;
Mislim da ste gotovo svi ranije mogli vidjeti ovaj film koji zasigurno prema vašem shvaćanju nije antikršćanski.

Slika

Vrh

PostPostano: Pon sij 24, 2011 09:34 

Film Misija značjan je i po tome što je dobio zlatnu palmu na festivalu u Cannesu.
Vrhunska glumačka ekipa, tko nije gledao film, možda je negdje čuo i vrhunsku glazbu autora enio morriconea.
Film sam žarko želio vidjeti u reprizi (naravno kao hit sam ga gledao) pa sam kupio i DVD.
Svakako ljudi nisu stradali nemarom biskupa (to moram demantirati) već je Crkva dovedena u dosta tešku situaciju...
No nadam se da će se neki opedjeliti za gledanje pa ne bih baš sve prepričavao...
No definitivno se radi o djelu koje će duboko preispitati naše vjerske i katoličke stavove,
kako na globalnoj razini (odnos Crkve prema misiji) tako i na osobnoj (npr. ajde se ti sad ispričaj, a bio si u pravu kao 2+2=4)
I taj film je jednom prilikom služio kao inspiracija za propovjed koju sam slušao.

Vrh

PostPostano: Pon sij 31, 2011 07:51 

Pogledao sam Ostrov - Island, ruski film o monahu koji živi u pravoslavnom manastiru i kaje se zbog davno počinjenog grijeha. Jednostavno, film je poseban, atmosferičan i melankoličan, pravi kršćanski film s poukom i ljudskoj povezanosti s Bogom i pokajanjem. Uvodna scena gdje uz dramatičnu glazbu starac Anatolij moli Isusa da mu oprosti je toliko dramatična i snažna da sam se naježio.

Oni malo zadrtiji i antikršćanski nastrojeni su film proglasili propagandom, mislim stvarno, čovjek nema srca ako to kaže, kao da su demonima ispunjeni. :? Ovaj film ipak nikoga ne može ostaviti ravnodušnim, pojačava svjesnost o vlastioj čovjekovoj grešnosti, podiže moral i čisti srce.

Slika

a bajkama se priklanjati.'' (2 Tim 4, 2-4).

Vrh

PostPostano: Pon sij 31, 2011 16:55 

Citadel je napisao/la:
Pogledao sam Ostrov - Island, ruski film o monahu koji živi u pravoslavnom manastiru i kaje se zbog davno počinjenog grijeha. Jednostavno, film je poseban, atmosferičan i melankoličan, pravi kršćanski film s poukom i ljudskoj povezanosti s Bogom i pokajanjem. Uvodna scena gdje uz dramatičnu glazbu starac Anatolij moli Isusa da mu oprosti je toliko dramatična i snažna da sam se naježio.

Oni malo zadrtiji i antikršćanski nastrojeni su film proglasili propagandom, mislim stvarno, čovjek nema srca ako to kaže, kao da su demonima ispunjeni. :? Ovaj film ipak nikoga ne može ostaviti ravnodušnim, pojačava svjesnost o vlastioj čovjekovoj grešnosti, podiže moral i čisti srce.

Slika

Je je i ja sam ga odgledao 2-3 puta i stvarno nemam primjedbe a najbolje mi je kad subratu spali čizme kojima se ponosio (spalio vraga ) ha ha ha........

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 172 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata