Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet srp 18, 2019 16:14

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 172 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Poruka
PostPostano: Pet tra 17, 2015 18:46 
Administrator

Miroslav je napisao/la:
Exodus - opet ista priča kao i sa Noahom...

Christan Bale je opisao Mojsija kao šizofrenika i barbara, a razdvajanje Crvenog mora navodno je rezultat potresa...

Dakle, još jedna liberalističko-masonska podvala...nažalost...

Za razliku od takvih praznih filmova koji nemaju ništa osim novca i efekata (ateizam tu nema ni što ponuditi), preporučam radije pogledati crtani film "Princ iz Egipta" koji nadahnuto prenosi Biblijsku priču, a zanimljiva je i glazba u sinkroniziranoj verziji.

Vrh

PostPostano: Sri tra 22, 2015 19:26 

Giovi je napisao/la:

Za razliku od takvih praznih filmova koji nemaju ništa osim novca i efekata (ateizam tu nema ni što ponuditi), preporučam radije pogledati crtani film "Princ iz Egipta" koji nadahnuto prenosi Biblijsku priču, a zanimljiva je i glazba u sinkroniziranoj verziji.

Je, slažem se, Princ iz Egipta je stvarno odličan animirani uradak, kako produkcijski, tako i što se tiče same priče. Štoviše, gledao sam ga kad je bio u kinu. :)

Vrh

PostPostano: Uto svi 12, 2015 20:31 

NA ABC-ju najesen kreće nova serija "Of Kings And Propeths", o Šaulu i Davidu. Trailer je online, no ne znam što bi rekao, djeluje trashy.

Vrh

PostPostano: Čet kol 18, 2016 23:41 

Većina tih novih serija radi gledatelja mora sadržavati seks i nasilje, inače ne prolazi.

Vrh

PostPostano: Ned tra 16, 2017 23:31 

+!
http://www.tapemovie.com/videos/a-man-f ... mena-1966/

Prijevod filma 'Čovjek za sva vremena' je na srpskom.
Bez obzira na moje primjedbe mora se priznati, da je uložen veliki trud, ali su se trudili i vjerno dočarati likove.

Primjedbe:
- mogao bi netko zaključiti kako je sv. Thomas More imao samo jednu kćerku, a inače je djecu tukao paunovim repom,
- vratio je veliki pečat pošto je dao ostavku "zbog oštrih i stalnih bolova u grudima",
- iznemoglog od tamnovanja doveli su ga do stratišta, a novac za krvnika je dao zetu Roperu,
- brada mu je narasla poslije višemjesečnog (14) boravka u zatvoru, pa ju je odmaknuo kako ne bi nastradala od sjekire, jer nije učinila veleizdaju,
- šteta što se nije obradio i kontakt s biskupom Johnom Fisherom, koji je pogubljen 22.VI, dok je sv. Thomas More pogubljen 6.VII, ali se u Crkvi slave istoga datuma (22. VI),
- šteta što se nije obradio i prijatelj augustinac Erazmo Roterdamski (izvanbračno dijete jednog svećenika),
koji je posvetio 'Pohvala ludosti' svom prijatelju, a i tiskao mu je knjigu 'Utopia' 1516. u ondašnjem nizozemskom Leuvenu (sada belgijski grad, gdje je poznato katoličko sveučilište),
- šteta što se nije bolje obradila njegova sudska služba, gdje je sredio stare parnice, a neke su stajale i 20 godina,...

Mogao bih još nabrajati, ali bi film, koji je fokusiran uglavnom na problematiku zakletve, tada trajao mnogo duže.
No, bio bi bogatiji.

Zato bih naveo neke podatke iz knjige 'Sir Thomas More — Engleski Sokrat', Josip Weissgerber.

a) Kartuzijanac John Bouge piše jednoj ženi:
"Bio je moj župljanin u Londonu. Krstio sam dvoje njegove krasne djece, pokopao sam njegovu prvu ženu,
te mjesec dana iza toga došao mi je nedjeljom kasno navečer noseći mi dispenzu, da može biti vječnan već slijedećeg ponedjeljka bez oglasa. (sin John je imao tek mjesec dana - moja opaska)
Koliko znam, njegova druga žena još je na životu.

Taj je gospodin More bio moje duhovno dijete, a ispovijedi su mu bile tako čiste, tako jasne,
vrlo studiozno pripravljene, s mnogo promišljanja i pobožnosti.
Nikad više nisam čuo takvih ispovijedi.
Bio je veliki gospodin, toliko učen u pravu, književnosti i bogoslovlju, da mu u tom nije bilo ravna među živim svjetovnjacima.
Ujedno je bio visoki gospodin velike umjerenosti i ozbiljnosti i glavar kraljeva savjeta.
Osim toga, malo je jeo i mnogo postio.
Pa me i njegova žena milostiva Alice More nagovarala, da mu svjetujem nek napusti neugodnu i grubu košulju od devine i kozje dlake (kostrijet).
Prošlo je dosta dugo, skoro 12 mjeseci prije nego je saznala za tu košulju bez rukava od dlake.
Ta je košulja trapila njegovo tijelo, da se vidjela krv na njegovu rublju."

b) Thomas More je bio indiferentan prema odijevanju:
odjeća mu je često bila svinuta, zgužvana, pa i zamazana.
Tijelom nije bio jak, nisu ga privlačile igre, čitav je život oskudno jeo,
a nasretniji je bio u društvu školovanih humanista i svećenika mnogo starijih od sebe.

c) Erazmo Roterdamski:
"Srednje je visine, koža mu je svjetla i čista, ima zagasitu kosu, malu bradicu, plavosive oči:
lice mu je kao i karakter milo;
uvijek spreman na šalu bez lakrdijaštva i gorčine."
Erazmo piše Tunstallu kako je More "drljačom dovučen na dvor".

d) U kući Moreovih svake večeri je bila molitva.
Nedjeljom i blagdanom se išlo obavezno k sv. Misi, a u noći prije većih blagdana svi su ustali na ponoćni oficij.
More je sam ustajao obično u 2 sata, molio se i bavio knjigom do 7 sati i onda budio svoju obitelj.
U 10 godina čitao grčke i latinske knjige o primatu rimskog biskupa.
Sam je išao svaki dan na sv. Misu.

e) Djeca i ostali ukućani su se školovali u kući: latinski, grčki, logika, filozofija, teologija, matematika i astronomija.
Uzgajao je mnoge vrste ptica, držao je lisicu, lasicu, majmuna, koji je čuvao kuniće, te mnoge druge životinje.
Naručio vjerojatno prvi obiteljski portret u sjevernoj Europi. - https://hr.wikipedia.org/wiki/Hans_Holbein_mla%C4%91i

SAVJEST
Ima poučnu priču o skrupuloznoj (magarac) i preširokoj savjesti (vuk), a lisica u priči je svećenik.

KRIVOVJERJE
Razlikovao je "krivovjerce samo za se" i "buntovne krivovjerce".
Njegov odgovor na pisanje fra Martina Luthera je veoma zanimljiv, ali ga je stid što su mu ruke uprljane zbog stila toga pisanja.

SUDAC
"Svake je sedmice pola dana sjedio kao sudac šerifskog suda, ne za plaću, koja je uostalom bila malena i koju je redovito odbijao,
nego iz čiste dužnosti i ljubavi prema rodnom gradu."

"Nije prihvaćao parnicu prije nego ju je detaljno i brižno prostudirao.
Zatim bi pokušao navesti parničare, da se dogovore. Ako nije išlo, on bi opomenuo klijenta, "da se ne smije ni u jednoj sitnici odstupiti od istine".

"Nitko nije riješio više parnica od Morea i nitko nije rješavao pravednije.
Obično je pristojbe opraštao parničarima - 3 shillinga od tuženog i 3 od tužitelja - više se nije smjelo tražiti.
Postao je zbog toga vrlo popularan u gradu."

Stapleton svjedoči:
"Kad je preuzeo u London City-ju službeno parnice, koje su ondje nerješene ležale 20 godina, riješio ih je.
Predsjedao je tako spretno i uspješno, da je jedanput, iza kako je sjeo i riješio jednu parnicu, te pozvao slijedeći slučaj,
nije više bilo parnica za sud;
kaže se, da se takva što nije dogodilo ni prije njega ni iza njega."

PISAC
1533. kler mu je nudio 5.000 funti za pisanje protiv krivovjerja i zbog 'Apologije klera', jer su znali za
njegovo teško financijsko stanje, a odgovor je:

"Ne tako, moja gospodo! Radije bih bacio sve u Temzu, nego da ja ili bilo tko od mojih uzme od toga vrijednost jednog penija.
Jer premda je Vaša ponuda, moja gospodo, zaista prijateljska i časna,
ja sam pisao knjige tako iz vlastite radosti i tako malo zbog zarade da ne bih, Vjere mi,
za toliko i za mnogo više gubio tolike noći i san koliko sam ga utrošio u te knjige.
Želio bih za sve to, da sva krivovjerja budu suzbita, pa makar moje knjige bile spaljene i sav napor bio potpuno izgubljen."

https://www.bitno.net/vjera/svetac-dana ... i-mucenik/

Duža verzija:
https://www.youtube.com/watch?v=Io8pDyalMps&t=1816s

Zanimljivo:
- Koliko je od klera (biskup, svećenik, đakon) nastradalo za vrijeme kralja Henrika VIII, a koliko ih je prihvatilo novo stanje?

Laik nije stvorio ni 'pravoslavlje' ni 'protestantizam' ni 'anglikanizam'.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Zadnja izmjena: utopija; Pon tra 17, 2017 10:55; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Pon tra 17, 2017 10:52 

+!
http://www.gledaj-online.com/filmovi-i- ... ee-of-life

'Drvo života' (2011.)

"Malickov jedinstveni stil neće biti dobro prihvaćen od svih, ali za one strpljive gledatelje Drvo života je emocionalna i vizualna poslastica."

https://hr.wikipedia.org/wiki/Terrence_Malick

Od istog redatelja možda bude ove godine gotov film o blaženom Franzu.
https://www.bitno.net/kultura/film-i-tv ... erstatter/

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Sub lis 06, 2018 23:59 

Zna li netko moze li se gdje pogledati film Faithkeepers?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 172 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Vrijeme na UTC + 01:00 sata