Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 22, 2019 15:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: katolik.hr
PostPostano: Čet srp 30, 2009 17:35 

Braćo i sestre, dragi forumaši, zadovoljstvo mi je predstaviti prvu sustavnu apologetsku web stranicu na našem prostoru, naziva katolik.hr, za koju se nadamo da će dati značajniji doprinos obrani i predstavljanju vjerodostojnosti katoličke vjere, evangelizaciji i katehezi:

http://www.katolik.hr

http://tuespetrus.blog.hr/2009/07/index.html#dan30

Stranica se trenutno nalazi u početnoj fazi svog djelovanja, sa očekivanim napretkom što se tiče vizualnog aspekta kao i same materije. Preporučamo u molitve, kako bi se kroz ovo djelo Bog u potpunosti proslavio, po Njegovoj volji, za širenje Božjeg kraljevstva i spasenje duša!

Vrh

Naslov: Re: Apologetika
PostPostano: Čet srp 30, 2009 18:32 

:wink: Častitke Socratesu i hvala na trdu. Nadamo se da će njegov pristup crkvenoj problematici biti mnogima od koristi.
Jednako tako njegova besprijekorna crkvenost probuditi će u mnogima svijest o uvišenosti svetih otajstava, pa i kod svećenika - mislim, posebno kod svećenika.
Evo jednog poduljeg citata namjenjenog kleru:

Citat:
ti dragi župniče, dragi svećeniče. Nosiš mi Isusa za Pričest? Hvala ti. Ali jedno te i molim – ne „kljukaj“ me Njime, ne šopaj me, nisam guska. Nego te molim. Prvo mi ga pokaži. Stavi ispred lica. Objavi mi Ga kako je propisano. Gledaj me u oči i reci „tijelo Kristovo“. Potom kreni prema ustima, a ne odmah bez pokazivanja. Ne želim taj čin na brzinu. Kuda se žuriš? Zašto ne moliš biskupa da imenuje dodatnog pričestitelja? U čemu je problem? Nema žurbe. Znam da to možeš, hvala ti.
Značilo bi mi i da poštuješ šutnje i stanke propisane u misalu dok vodiš Misu. Nisu tu bez veze. Bog govori u tišinama. Napravimo Misu još doličnijom, još svečanijom. Nisam na traci, nego na Misi, u središtu povijesti, već uskrsnuo sa zalogom Duha Svetog. Hoćeš li? Puno ti hvala i na ovome.

Dragi župniče, razmišljaš, a ha, završio je s laicima, sada će opaliti po meni. Ne brini, neću, točnije neću jako, samo još par prigovora. (Ne)propovijedanje. Naročito u tjednu. Gdje je propovijedanje? Nema ga? Zašto? Znam da možeš činiti po nahođenju, ali nije mi jasno zašto si nepropovijedanje kada nisi obavezan, dakle u tjednu, napravio pravilom? Zar se nema što reći? Zar je Božja riječ tako jasna, a kateheza za odrasle u punom cvatu? Ne bih rekao. Bolje i dvije riječi u tjednu, nego ni jedna. Nije ni propovijedanje u Dan Gospodnji često briljantno. Posebno kada čitaš, još onim metalnim tonom. Molim te, znaj, nema tako zanimljivog pročitanog primjera ili nauka, koji može zamijeniti makar i osrednje (kvalitetom) živo i jasno propovijedanje. Ljudi ne vole čitanje. Vole vidjeti pripremljenog propovjednika. Uvjerljivog. Koji sipa ono što zapravo živi. Tako volim i ja. Možeš/te li to uvažiti? Puuno hvala!

Propisane misne molitve – čemu žurba? Misa od 20 minuta? Nije li to Božja služba i riječ? Nema li zbog toga uvijek vitalnost i transcedentnost? Ne uzdiže li duh, nekoliko misnih obrazaca koji fluktuiraju? Nemamo li 4 euharistijske molitve? Ako ti je suhoparno, pa zašto ih ne mijenjaš? Zašto ne vježbaš naputke, ako želiš u misni obrazac staviti po nekom svecu ili slično? Liturgija obrazaca Mise je bogata, može se izabrati. Mi ju učinimo monotonom, zar ne? Ne? Ne bih rekao da ne, iskustvo pokazuje tako.

Umjesto zaključka:
Meni je sad lakše kada sam vam ovo rekao. Ako se prepoznajete, možete li za ljubav Božju mojoj sitničavoj duši pokušati učiniti milost, i promjeniti štogod od ovoga? Ne čujem „možemo“, ali ne čujem ni „ne možemo“. Aleluja, meni je i to dovoljno, zapravo, već to što sam saslušan (pročitan)! Hvala Vam, govorio sam samo o ponašanju na svetoj Misi, nisam (za sada) prigovore htio proširivati na ostalo. Vidimo se na našem svetom Skupu!

Mirko Horvat

Dragi Mirko, hvala ti na ovim primjedbama. Moram priznati da se dosta toga i mene tiče.....
A znaš kakvi smo mi svećenici, zabrinuti uvijek za spasenje dobrih dušica. Stoga te neka previše ne izjeda duhovni zelus, ako nije sve u redu. Pokušaj sve te nedostatke drugih, i laika koji su bili predhodno obrađeni, primiti s ljubavlju i strpljivošću. To je velika krepost. Možda će ti tada Isus biti daleko bliže, premda ga kod podizanja zasjenjuju leđa brata po vjeri. Uspiješ li, recimo ovim apelom ishoditi da tvoj subrat po vjeri klekne i ti pobjedonosno vidiš Isusa u hostiji; pitam se khoće li ti On biti sada bliže, nego da si u sebi šapnuo: Gospodine, znam da si sada na poseban način tu premda ne vidim svetu Hostiju, blagoslovi mene i moga subrata koji stoji ispred mene. Ispuni me svojom ljubavlju!

Vrh

PostPostano: Čet srp 30, 2009 18:58 

samo ću reći da bih ja želio još mnogo više nego je sokrates napisao.. ali kad .. ma ništa ... kad me moj vertigo pritisne...a vrućina ne da disati,,, a neki sladokusci čekaju torte ..a kuhinja daje samo žgance... ili u najboljem slučaju čvarke.,..a kako je sve jednostavno a opet sve komplicirano...a žuriš na dvije tri župe...a ...a oni bi najslađe da ne bude ni nedjeljne mise... jer zimi zima ljeti vruce...
Pa etooo nije lako biti svećenik.,.. a još teže ga je razuimjeti..kad skoro ne razumije ni samog sebe... uffffffff crnila... a nije sve takoo..

Bio moj predšasnik i mlad zanosan propovijeda on svaki dan a samo u crkvi stara teta Ele Perićeva... a on govori li govori... ona se diže i kaže odlazeći iz crkve "vi predikojte a jo gren jer će mi izgorit fažol..." a propovijed izgori sa fažolom..

nego pada mi na pamet - da ne tako davno nije trebala biti propovijed na svakoj misi...ni nedjeljnoj ni blagdanskoj

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2009 17:41 

Socrates je napisao/la:
Braćo i sestre, dragi forumaši, zadovoljstvo mi je predstaviti prvu sustavnu apologetsku web stranicu na našem prostoru, naziva katolik.hr, za koju se nadamo da će dati značajniji doprinos obrani i predstavljanju vjerodostojnosti katoličke vjere, evangelizaciji i katehezi:

Nakon dugo vremena i najav i to smo dočekali. Moram malo pogledati prje nego se osvrnem a za sada općenito mislim kako je nedostatak skoro svih apologetskih stranica (ali i općenito katoličkih) to što su na laičkim leđima. Pravi pomak će biti kad se "službena" Crka u to uključi, sa svim svojim arsenalom.

Vrh

PostPostano: Pet kol 14, 2009 13:25 

Barnaba je napisao/la:
Nakon dugo vremena i najav i to smo dočekali. Moram malo pogledati prje nego se osvrnem a za sada općenito mislim kako je nedostatak skoro svih apologetskih stranica (ali i općenito katoličkih) to što su na laičkim leđima. Pravi pomak će biti kad se "službena" Crka u to uključi, sa svim svojim arsenalom.

Zapravo ista je situacija i na prostorima gdje je apologetika uzela puno više maha - primjerice, valja spomenuti da čak i najveća apologetska organizacija kao što je ''Catholic Answers'' često dolazi u financijski deficit pa je prisiljena voditi posebne peticije, što znači da službena Crkva ipak nema značajnijeg angažmana u njihovu radu. Bit kršćanskih udruga upravo jest u njihovoj autonomnosti, dok je s druge strane teško reći kako bi se službena Crkva iz vlastite inicijative mogla i trebala uključiti u apologetsku aktivnost (u smislu otvaranja vlastite institucije). No, kler je naravno uvijek u mogućnosti uključiti se na individualnoj razini, tako da bi možda tu trebalo tražiti rješenja.

Vrh

PostPostano: Pet kol 14, 2009 18:25 

To je razumljivo i naravno da ja ništa ne predbacujem udruzi i ovakvom vidu djelovanja laika, za njih u svakom slučaju ima mjesta jer je žetva velika a žeteoca malo. Međutim rupu koja vapi samo mogu ispuniti službene stranice i bez njih je apologetika manjkava kako god okreneš. :wink:

Vrh

PostPostano: Uto kol 18, 2009 15:48 

angelus je napisao/la:
:wink: Častitke Socratesu i hvala na trdu. Nadamo se da će njegov pristup crkvenoj problematici biti mnogima od koristi.
Jednako tako njegova besprijekorna crkvenost probuditi će u mnogima svijest o uvišenosti svetih otajstava, pa i kod svećenika - mislim, posebno kod svećenika.
Evo jednog poduljeg citata namjenjenog kleru:

Citat:
ti dragi župniče, dragi svećeniče. Nosiš mi Isusa za Pričest? Hvala ti. Ali jedno te i molim – ne „kljukaj“ me Njime, ne šopaj me, nisam guska. Nego te molim. Prvo mi ga pokaži. Stavi ispred lica. Objavi mi Ga kako je propisano. Gledaj me u oči i reci „tijelo Kristovo“. Potom kreni prema ustima, a ne odmah bez pokazivanja. Ne želim taj čin na brzinu. Kuda se žuriš? Zašto ne moliš biskupa da imenuje dodatnog pričestitelja? U čemu je problem? Nema žurbe. Znam da to možeš, hvala ti.
Značilo bi mi i da poštuješ šutnje i stanke propisane u misalu dok vodiš Misu. Nisu tu bez veze. Bog govori u tišinama. Napravimo Misu još doličnijom, još svečanijom. Nisam na traci, nego na Misi, u središtu povijesti, već uskrsnuo sa zalogom Duha Svetog. Hoćeš li? Puno ti hvala i na ovome.

Dragi župniče, razmišljaš, a ha, završio je s laicima, sada će opaliti po meni. Ne brini, neću, točnije neću jako, samo još par prigovora. (Ne)propovijedanje. Naročito u tjednu. Gdje je propovijedanje? Nema ga? Zašto? Znam da možeš činiti po nahođenju, ali nije mi jasno zašto si nepropovijedanje kada nisi obavezan, dakle u tjednu, napravio pravilom? Zar se nema što reći? Zar je Božja riječ tako jasna, a kateheza za odrasle u punom cvatu? Ne bih rekao. Bolje i dvije riječi u tjednu, nego ni jedna. Nije ni propovijedanje u Dan Gospodnji često briljantno. Posebno kada čitaš, još onim metalnim tonom. Molim te, znaj, nema tako zanimljivog pročitanog primjera ili nauka, koji može zamijeniti makar i osrednje (kvalitetom) živo i jasno propovijedanje. Ljudi ne vole čitanje. Vole vidjeti pripremljenog propovjednika. Uvjerljivog. Koji sipa ono što zapravo živi. Tako volim i ja. Možeš/te li to uvažiti? Puuno hvala!

Propisane misne molitve – čemu žurba? Misa od 20 minuta? Nije li to Božja služba i riječ? Nema li zbog toga uvijek vitalnost i transcedentnost? Ne uzdiže li duh, nekoliko misnih obrazaca koji fluktuiraju? Nemamo li 4 euharistijske molitve? Ako ti je suhoparno, pa zašto ih ne mijenjaš? Zašto ne vježbaš naputke, ako želiš u misni obrazac staviti po nekom svecu ili slično? Liturgija obrazaca Mise je bogata, može se izabrati. Mi ju učinimo monotonom, zar ne? Ne? Ne bih rekao da ne, iskustvo pokazuje tako.

Umjesto zaključka:
Meni je sad lakše kada sam vam ovo rekao. Ako se prepoznajete, možete li za ljubav Božju mojoj sitničavoj duši pokušati učiniti milost, i promjeniti štogod od ovoga? Ne čujem „možemo“, ali ne čujem ni „ne možemo“. Aleluja, meni je i to dovoljno, zapravo, već to što sam saslušan (pročitan)! Hvala Vam, govorio sam samo o ponašanju na svetoj Misi, nisam (za sada) prigovore htio proširivati na ostalo. Vidimo se na našem svetom Skupu!

Mirko Horvat

Dragi Mirko, hvala ti na ovim primjedbama. Moram priznati da se dosta toga i mene tiče.....
A znaš kakvi smo mi svećenici, zabrinuti uvijek za spasenje dobrih dušica. Stoga te neka previše ne izjeda duhovni zelus, ako nije sve u redu. Pokušaj sve te nedostatke drugih, i laika koji su bili predhodno obrađeni, primiti s ljubavlju i strpljivošću. To je velika krepost. Možda će ti tada Isus biti daleko bliže, premda ga kod podizanja zasjenjuju leđa brata po vjeri. Uspiješ li, recimo ovim apelom ishoditi da tvoj subrat po vjeri klekne i ti pobjedonosno vidiš Isusa u hostiji; pitam se khoće li ti On biti sada bliže, nego da si u sebi šapnuo: Gospodine, znam da si sada na poseban način tu premda ne vidim svetu Hostiju, blagoslovi mene i moga subrata koji stoji ispred mene. Ispuni me svojom ljubavlju!

Poštovani Angelusu,
Ovdje Mirko. Uz dužno poštovanje, ne treba mi prvopričesnička kateheza o bratskoj ljubavi. Oznake ljubavi nisu samo npr. nježnost i brižnost. Ljubav može biti i prijeka. U tom duhu je i napisan ovaj tekst, ali ne bez riječi kao molim. Uzmimo primjer majke koja nakon trećeg bezuspješnog upozorenja ošamari dijete što prelazi cestu tamo gdje je opasno. Da li je to učinila iz ljubavi ili neljubavi? Mislim da znamo odgovor, i želio bi se poslužiti takvom analogijom prema osobama u dotičnom tekstu. Dakle, uopće nije tematizirana međusobna kršćanska ljubav u svom "klasičnom" izričaju kakav mi želite plasirati, iako sam ja s njim upoznat, već u svom nekonvencionalnom izričaju. što se tiče "blagoslivljanja subraće" po crkvama, misama i sl. počesto se ne radi o subraći već često o "lažnoj braći" kako reče Sv. Pavao, a nekada i o kolektivnim kolonadama pogana nadošlih na 'pučke običaje' kao evo neki dan u mojoj župi na Veliku Gospu. Pristigli sa svih strana. Morao sam glavu okretati od minica i dekoltea, bježati s djecom u unutrašnjiji dio crkve da uopće mogu čuti i sudjelovati, i sl. I ovaj puta je bio sajam parfema i geliranih zurkica plus sva sila skupocjene vanjštine. Što bi falilo vama svećenicima da i o tome prozborite s oltara? Hvala. :?:

Vrh

PostPostano: Uto kol 18, 2009 23:11 

Rasprava je skrenula na tekstove s stranice katolik.hr pa sam to podijelio u zasebnu temu.
Moderator

Rio je napisao/la:
Poštovani Angelusu,
Ovdje Mirko. Uz dužno poštovanje, ne treba mi prvopričesnička kateheza o bratskoj ljubavi. Oznake ljubavi nisu samo npr. nježnost i brižnost. Ljubav može biti i prijeka. U tom duhu je i napisan ovaj tekst, ali ne bez riječi kao molim.

Pozdrav Rio (Mirko) dobro došao na forum,
budući sam kažeš kako ljubav može biti i prijeka, ako mogu ja napisati svoje mišljenje i primjetiti da ti ni onaj prvi tekst, na koji je Angelus reagirao, a pogotovo ovaj post nisu uopće apologetski tekstovi već više meditacije u stilu "moj obračun s njima".

Rio je napisao/la:
Uzmimo primjer majke koja nakon trećeg bezuspješnog upozorenja ošamari dijete što prelazi cestu tamo gdje je opasno. Da li je to učinila iz ljubavi ili neljubavi? Mislim da znamo odgovor, i želio bi se poslužiti takvom analogijom prema osobama u dotičnom tekstu.

Ovakvo bi ponašanje majke upućivalo da je podlegla epidemiji popustljivog odgoja, stvorila malog tiranina i na kraju pukla pa počela šamarati. Pogriješila je prije u odgoju pa griješi i dalje. E sada ako želiš baš takvu analogiju na svoj takst..?! :?: :wink:

Vrh

PostPostano: Sri kol 19, 2009 11:13 

Rio je napisao/la:

Poštovani Angelusu,
Ovdje Mirko. Uz dužno poštovanje, ne treba mi prvopričesnička kateheza o bratskoj ljubavi. Oznake ljubavi nisu samo npr. nježnost i brižnost. Ljubav može biti i prijeka. U tom duhu je i napisan ovaj tekst, ali ne bez riječi kao molim. Uzmimo primjer majke koja nakon trećeg bezuspješnog upozorenja ošamari dijete što prelazi cestu tamo gdje je opasno. Da li je to učinila iz ljubavi ili neljubavi? Mislim da znamo odgovor, i želio bi se poslužiti takvom analogijom prema osobama u dotičnom tekstu. Dakle, uopće nije tematizirana međusobna kršćanska ljubav u svom "klasičnom" izričaju kakav mi želite plasirati, iako sam ja s njim upoznat, već u svom nekonvencionalnom izričaju. što se tiče "blagoslivljanja subraće" po crkvama, misama i sl. počesto se ne radi o subraći već često o "lažnoj braći" kako reče Sv. Pavao, a nekada i o kolektivnim kolonadama pogana nadošlih na 'pučke običaje' kao evo neki dan u mojoj župi na Veliku Gospu. Pristigli sa svih strana. Morao sam glavu okretati od minica i dekoltea, bježati s djecom u unutrašnjiji dio crkve da uopće mogu čuti i sudjelovati, i sl. I ovaj puta je bio sajam parfema i geliranih zurkica plus sva sila skupocjene vanjštine. Što bi falilo vama svećenicima da i o tome prozborite s oltara? Hvala. :?:

Evo došla mi neka cura skoro sve sise vanka da će čitat na Veliku Gospu. Ja je prekorio - ona se okrenula i otišla. Kometar drugih je bio da meni smetaju djevojačke sise pa sam joj stoga nisam dopustio čitati. A da je to bila neka druga onda bi nju bili napalili na pasja kola.. Prema onoj Quod licet Iovi non licet bovi.. A pristojnost, kultura i poštovanje svetosti mjesta ajme .. župnik za sve kriv!

Vrh

Naslov: Re: katolik.hr
PostPostano: Sri kol 19, 2009 13:57 

Pozdrav Rio (Mirko) dobro došao na forum,
budući sam kažeš kako ljubav može biti i prijeka, ako mogu ja napisati svoje mišljenje i primjetiti da ti ni onaj prvi tekst, na koji je Angelus reagirao, a pogotovo ovaj post nisu uopće apologetski tekstovi već više meditacije u stilu "moj obračun s njima".

Pozdrav i tebi Barnaba, hvala na dobrodošlici.
Naravno da možeš primjetiti. Iako je Katolik.hr apologetska stranica, to neće značiti da nećemo smjeti ni prstom maknuti u drugom smjeru. Tako i taj tekst. No apologetika je i još puno širi pojam no što ju mi / ti (zbog realne potrebe) trenutno srozavamo na samo onu prema protestantskom fundamentalizmu.

Ovakvo bi ponašanje majke upućivalo da je podlegla epidemiji popustljivog odgoja, stvorila malog tiranina i na kraju pukla pa počela šamarati. Pogriješila je prije u odgoju pa griješi i dalje. E sada ako želiš baš takvu analogiju na svoj takst..?!

Ne slažem se s ovim tumačenjem, možda i sam nisam dobro prethodno objasnio tu analogiju. Čak možda dalje nije ni bitna. Uglavnom, smeta mi što se počesto s ambona propovijeda Isus mekušac (papak), te što se onda vjernike pokušava pretvoriti u isto to.
Da bi bio bolje shvaćen citirat ću profesionalnog apologeta, Karla Keatinga, što ja ipak nisam:

"Zašto mnogi koji, kao katolici, počinju doista cijeniti kršćanstvo, a to je nešto što svaki katolik mora neprestano činiti (vjera djeteta nedovoljna je odraslom čovjeku), napuštaju Crkvu? Zašto oni danas napokon shvaćaju da kršćanstvo treba uzeti ozbiljno, a već sutradan potpisuju pristupnicu "biblijskoj" crkvi koja se nalazi na kraju ulice? To se često događa zbog toga što je Krist kojemu su im govorili u njihovoj župi mekušac. Ne znam kako bit to pristojnije rekao.
Ako im govore o Isusovu životu, ne kažu im ništa o čišćenju Hrama Mt 21,12; Mk 11,15; Iv 2,15. Mekušci se tako ne ponašaju. Oni žive i puštaju druge da žive. Oni ne čuju ništa o Kristovoj osudi postupaka farizeja - tu nema ni spomena o "obijeljenim grobovima" Mt 23,27. Isto tako od mekušca nikad nećete čuti neku ljutitu riječ. Oni su čuli nešto o grijesima kao što su krađea, ubojstvo i rasizam, što im se vjerovatno ionako ne čini zanimljivim. Ali njima se ne govori da Isusa smetaju grijesi koje oni tako vole, kao što je umjetna kontrola rađanja, preljubništvo i pijančevanje. Isus se prikazuje kao popustljivi brat, a nikad kao strogi sudac koji će ljudima suditi na posljednjem sudu. Prikazuju ga kao obzirnu osobu, spremnu svakoga saslušati, ali nikada kao nekoga tko bi rekao: 'Idi i od sada više nemoj griješiti Iv 8,11'. Možemo li ih okriviti zato što im se ne čini posebno privlačan? Ne samo što nam ga ne prikazuju kao Boga kojega možemo shvatiti ozbiljno, nego nam ga prečesto prikazuju kao nekoga tko ne sliči ni na čovjeka."

I dodatno obraćanje Angelusu:
Nisam te htio povrijediti istom tom prijekošću, ali smatrao sam da će to bolje izoštriti vid. Naročito kada si ponizno počeo sa Dragi Mirko, hvala ti na ovim primjedbama. Moram priznati da se dosta toga i mene tiče.....

no nastavak je bio minijatura moralna tirada. Mislim da je sa ovim dodatnim riječima postignuto i više razumijevanja. Blagoslov i tebi i Barnabi. :lol:

Vrh

PostPostano: Pet kol 21, 2009 10:22 

Rio je napisao/la:
Uglavnom, smeta mi što se počesto s ambona propovijeda Isus mekušac (papak), te što se onda vjernike pokušava pretvoriti u isto to.

Moram priznati kako ne razumijem o čemu pišeš? Nisam nikad čuo neku propovijed koja je prikazivala Isusa kao slabog čovjeka (mekušca), a nadam se da ne trpaš propovjedi o milosti Božjoj u mekane. Vjerovati u Božje milosrđe je vrijedno nasljedovanja:
http://www.vatican.va/news_services/lit ... na_en.html
Čast Karlu Keatingu ali kako on djeluje u USA ne možemo primijeniti sve što tvrdi na naše društvene prilike, osim ako nećemo sve amerikanizirati. Uostalom zar nije i on počeo baš na način kako se to desilo kod nas, a Apologetikom prema protestantskom fundamentalizmu? Dakle ne može se govoriti o nekom srozavanju na taj način. O srozavanju ću više napisati na temi Apologetika.
Još mogu reći da bi smisao katoličkih udruga, između ostalog, trebala biti suradnja i pomoć kleru, ako ih se počne odmah prozivati i naređivati im kako da se ponašaju i propovijedaju, bojim se da od opće koristi neće biti ništa, već će se promovirati sukob i odmicanje svećenika od ovakvih inicijativa.

Vrh

PostPostano: Pet kol 21, 2009 13:09 

Moram priznati kako ne razumijem o čemu pišeš?
Vidim.
Nisam nikad čuo neku propovijed koja je prikazivala Isusa kao slabog čovjeka (mekušca), a nadam se da ne trpaš propovjedi o milosti Božjoj u mekane.
Opće ne kužiš. Nisam ja tvrdio da su propovijedi takve, naročito nisam to tvrdio na generalnoj razini. Ja sam po Keatingovim riječima ustvrdio da se prečesto propovijeda kriva slika Boga - Bog milosrdni, bez Bog pravedni - što naravno uključuje Sud, dugovremeno čistilište, ili čak Pakao (za neke). Dakle, polovična slika.

Vjerovati u Božje milosrđe je vrijedno nasljedovanja:

Ovo me nije dovelo na link na koji si želio da pročitam. Provjeri da li si nešto izostavio iz adrese.

Čast Karlu Keatingu ali kako on djeluje u USA ne možemo primijeniti sve što tvrdi na naše društvene prilike,
A tko je to tvrdio?
osim ako nećemo sve amerikanizirati. Uostalom zar nije i on počeo baš na način kako se to desilo kod nas, a Apologetikom prema protestantskom fundamentalizmu? Dakle ne može se govoriti o nekom srozavanju na taj način. O srozavanju ću više napisati na temi Apologetika.
Napiši. Sad ja priznajem da ne kužim što želiš reći. :shock:

Još mogu reći da bi smisao katoličkih udruga, između ostalog, trebala biti suradnja i pomoć kleru, ako ih se počne odmah prozivati i naređivati im kako da se ponašaju i propovijedaju, bojim se da od opće koristi neće biti ništa, već će se promovirati sukob i odmicanje svećenika od ovakvih inicijativa.

Problem tvog shvaćanja je što uzimaš stvari ili ili. Ili crno ili bijelo, a tematiziranu stvar generaliziraš. Kao što je Angelus napisao da se u nekim stvarima prepoznaje, tako se neki drugi svećenik neće u njima prepoznati. Zatim, gdje si vidio naređivanje?! Stvari koje su tamo navedene kao riješenje, potječu iz njihove vlastite ministerijalne discipline sakramenata i bogoslužja. Već su odavno donesene, dakle daleko od toga da sam ih ja izmislio, i daleko od nekog mog naređivanja. Moram priznati da mi se ne sviđaju takve tvoje imputacije, i kao da se malo praviš tošo oko cjelog ovog o čemu pišemo. Jedan mi je prijatelj upravo pohvalio to isto što ti kudiš, i rekao da su mu stvari nakon toga što je rekao Keating puno jasnije. Ništa, pogledat ću malo tvoje starije postove, na ovom forumu da vidim kako rezoniraš, i isplati li se uopće korespodencija s tobom, jer ovo bi nazvao dosta lošim početkom. :!: - znaš moj Barnaba kako piše za Pavla i Barnabu kako su se razišli u Djelima?

Vrh

PostPostano: Pet kol 21, 2009 13:30 

Rio je napisao/la:
Vjerovati u Božje milosrđe je vrijedno nasljedovanja:

Ovo me nije dovelo na link na koji si želio da pročitam. Provjeri da li si nešto izostavio iz adrese.

Ne kužim koji je problem s linkom, jer on u mom postu posve radi, klikni samo na plava slova.
Ili klikni na ovaj naslov MARY FAUSTINA KOWALSKA

Rio je napisao/la:

Problem tvog shvaćanja je što uzimaš stvari ili ili. Ili crno ili bijelo, a tematiziranu stvar generaliziraš. Kao što je Angelus napisao da se u nekim stvarima prepoznaje, tako se neki drugi svećenik neće u njima prepoznati. Zatim, gdje si vidio naređivanje?! Stvari koje su tamo navedene kao riješenje, potječu iz njihove vlastite ministerijalne discipline sakramenata i bogoslužja. Već su odavno donesene, dakle daleko od toga da sam ih ja izmislio, i daleko od nekog mog naređivanja. Moram priznati da mi se ne sviđaju takve tvoje imputacije, i kao da se malo praviš tošo oko cjelog ovog o čemu pišemo. Jedan mi je prijatelj upravo pohvalio to isto što ti kudiš, i rekao da su mu stvari nakon toga što je rekao Keating puno jasnije. Ništa, pogledat ću malo tvoje starije postove, na ovom forumu da vidim kako rezoniraš, i isplati li se uopće korespodencija s tobom, jer ovo bi nazvao dosta lošim početkom. :!: - znaš moj Barnaba kako piše za Pavla i Barnabu kako su se razišli u Djelima?

Što se ostalog tiče to su bila moja razmišljanja o smislu katoličkih udruga, općenito ne inputacija tebi, niti bilo kome u udruzi Katolik.
Što se tvog mogućeg odlaska tiče ne kužim zašto sad prijetiš odlaskom a prije si pisao da ne voliš mekušce, zar te smeta malo kritičkog tona? Doći ćemo i do pohvala ali nije nužno da se samo hvalimo, zar ne? :wink:

Vrh

PostPostano: Pet kol 21, 2009 14:22 

Što se ostalog tiče to su bila moja razmišljanja o smislu katoličkih udruga, općenito ne inputacija tebi, niti bilo kome u udruzi Katolik.
Što se tvog mogućeg odlaska tiče ne kužim zašto sad prijetiš odlaskom a prije si pisao da ne voliš mekušce, zar te smeta malo kritičkog tona? Doći ćemo i do pohvala ali nije nužno da se samo hvalimo, zar ne? :wink:

No dobro. Išao sam kako sam najavio malo surfati tvoje starije posteve, pa nisam našao nešto posebno zbog čeg bi mogao abortirati moguću buduću korespodenciju s tobom, pa onda to neću ni učiniti. Dakle, to što zoveš "prijetnjom odlaskom" nije načelne prirode već samo osobne prema tebi. I inače se želim poštedjeti suvišnih i niškorisnih dopisivanja, ne samo vis a vis osobnog prosperiteta, već i bilo koga tko čita ova naša dopisivanja. Mislim da na forumima ima previše "spama" pa i naturanja nekih vlastith frustracija svima. - Jer to je neizbježno, čim se post napiše. Iz sličnog razloga, ne vidim, barem za prvo vrijeme potrebu da se na Katolik.hru formira forum. Osim ako ga izričito ne budu zatražili članovi Udruge Katolik, ili posjetitelji. Mislim da i katolički.info sasvim dobro zadovoljava tu potrebu; a Udruga Katolik, i Katolik.hr uopće ne žele pošto poto ni u čemu biti ekskluzivni ili elitistični, već se samo ugraditi u cjelu katoličku obitelj. Po mom skromnom mišljenju ta je ugradnja s potrebom apologetike na webu solidno započeta. Nije nužno da se samo hvalimo, naravno, već se radilo o brkanju stvari. Ali inače sam raspoložen za svaki argumentirani prigovor i kritiku. Pozdrav. :o

Vrh

PostPostano: Uto ruj 01, 2009 08:27 

Čini mi se da imate nekih tehničkih problema, ne otvara se zadnji članak na stranici. :!:

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata