Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet srp 18, 2019 16:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon lip 17, 2019 21:00 

Za razliku od možda nekih koji vole laganija štiva ljeti, meni je ovo vrijeme kad konačno mogu uzeti u ruke koju staru dobru knjigu crkvenih naučitelja i svetaca. Tako sam ovaj put naišla na sv. Ivana Zlatoustog (otkriće!), prošle sam godine čitala djela sv. Terezije Avilske (o meditacijama, obraćenju i unutarnjem životu duše), a pretprošlo ljeto spise sv. Faustine Kowalske, koje su zapravo čista mistika.

Pa zato postavljam pitanje, koje knjige se ljeti nađu u Vašim rukama?

Vrh

PostPostano: Uto lip 18, 2019 18:32 

Svaka koja je snimljena zvučno :))
Trenutno ponovo preslušavam bibliju , četvrti puta .
Slušam dok radim , naveće sam umoran , malo se zabavim sa djecom i vrjeme za spavanje.
Isto sam preslušao mislim dva puta dnevnik sv. Faustine i komplet Valtortinih knjiga .

Vrh

PostPostano: Sri lip 19, 2019 13:14 

Hmm.....nemam pojma koliko ću stići čitati preko ljeta, ali rado bih malo sv. Franju Saleškog još "ubrao" - imam svoje primjerke "Filoteje" i "Teotima" te nekih misli i tako, a čeka me i dosta toga što sam nabavljao, a nisam stigao pročitati. Svi znamo taj sindrom....
Tu prvenstveno mislim na Augustyna Pelanowskog.
A srce opet vuče svako malo na poznati teritorij pa tako sa sjetom pogledam u nešto od Anselma Grüna, ali dobro.....to mogu ponavljati i kasnije.
Ima tu dosta naslova i/ili autora koje imam na polici, a čekaju čitanje ili bi rado bili ponovo pročitani, a ima i naslova koje bih čitao, ali ih nemam niti ih imam od koga posuditi.
Hrpu knjiga sam izgubio u nedavnoj katastrofi prije par godina u istočnoj Slavoniji, a sada se opet ponešto nabavlja, ali ne više s tolikim žarom - ni za nabavljanje niti za čitanje, iskreno (bar ne uvijek).

i, da - "Dnevnik" sv. Faustyne Kowalske davno nabavio i čitao i moram reći da ga nisam pročitao do kraja. Meni ta vrsta štiva ne sjeda nikako.
Ono lijepo unutra su one njene predivne molitve i izljevanja srca Isusu i to mi je jedino odgovaralo.
Ostalo užas, pretjerivanje, histerija - kako sam ja to tada vidio i kako ga se sjećam.
Inače ne volim štiva tog tipa s hrpu ukazanja, vizija, razgovora......pa ispada da je žena pričala s Isusom i BD Marijom kad joj se prohtje, stotinama i stotinama puta.
Samo je još falilo u knjizi ono "O, Isuse, došao si, aj sjedi, sad ću ja pristavit kavu."
Mislim, karikiram, naravno, ali meni štivo nije sjelo i jasno mi je zašto je tolike godine držano neobjavljeno.

OK, a sad nešto sasvim drugačije - preporuka za kupnju dok akcija još traje.
Evo linka na paket koji sam ja uzeo, a onda možete vidjeti i ostale pakete:

https://knjizara.glas-koncila.hr/index. ... njiga.html

Znači, knjige koje bi inače koštale 280,00 kn dobijete za 60,00kn. Nevjerojatno!
Uzeo sam ovaj komplet jer odavno već "pecam" ovoga Dugandžića, ali ni ova druga nije loša.
Svakako provjeriti ponudu.

Sad vidim da sam se i previše "osvrnuo" na sv. Faustynu pa molim da me ne idete zbog toga pljuvati jer mi se ne da uređivati post. ;-)
Nije mi sjela i gotovo. Weirdo. ;-)
Ali ako Crkva kaže da je OK, onda OK.

Vrh

PostPostano: Čet lip 20, 2019 17:56 

U vezi Faustine: nije ni Terezija Avilska puno lakša :DD tim više što se iz predgovora doznaje da te knjige nisu prvotno bile namijenjene širim slojevima ljudi - Terezija je pisala isključivo za svoje sestre u samostanima... Ima kod nje također "težih" dijelova, ali kad se čita sporije i promišljajući izuzetno su duboka, iskrena i mudra.

Da se vratim Faustini - zainteresirala me prvotno mala knjižica "30 dana s Milosrdnim Isusom" gdje su ulomci iz njenog Dnevnika, tematski složeni, a obuhvaćaju zaista sve. Ona nije imala u pravilu klasična "ukazanja" (tek samo nekoliko), njene vizije su poseban dar unutarnjeg razgovora s Isusom (za koje je u početku mislila da svi to tako doživljavaju) i dar nutarnjeg nadahnuća, spoznaje i otkrića bez neke velike učenosti i bez studija teologije. :)

Čini se zaista da je ona bila toliko okrenuta duhovnosti, da praktički "nije normalna", jer joj vjera toliko prožima svakodnevni život kao da ne živi u stvarnosti. Kao da je zalutala u bespućima maštanja, snova i umišljaja... Ali kad se bolje razmisli i pročita više njenih zapisa, dobiva se dojam da je ona zapravo živjela u jedinoj ispravnoj Stvarnosti koja okružuje svakoga od nas, samo smo mi često zaslijepljeni svojim lažnim snovima, tjeskobnim brigama za sutra ili predrasudama o drugima koje također su najčešće dio naše mašte. Ona je živjela u vjeri svim svojim bićem (i kad priča o molitvi, o klanjanju, o Isusu koji "počiva u njenim rukama", o posjetama duša iz čistilišta koje traže da moli za njih, o anđelima koji je okružuju, ili o demonima koji je napastuju)... Zaista, svi sadržaji vjere na koje često zaboravljamo dio su njenih stvarnih doživljaja i njenog Dnevnika - za ateiste oni su čista bajka, jer u suprotnom i oni bi se trebali obratiti. Njezin stil je toliko emotivan, previše intiman, gotovo sladunjav - pa može na prvi pogled odbiti čitača - a na drugi pogled niti ne bi moglo drugačije jer je bit odnosa s Bogom - ljubav. A Faustina tu ljubav itekako pokazuje u svakoj svojoj rečenici.

Ma ništa, nisam ju htjela braniti, dobre su i ove knjige o Bibliji... Jako dobar izbor...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata