Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub stu 23, 2019 03:00

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Sub kol 15, 2015 11:31 

Samoca vjere
Ivan fra Ivanda

Vrh

PostPostano: Sub kol 15, 2015 11:48 

Zbornik radova sa 22.mariolosko-marijanskog kongresa iz lurda
4-8.9.2008.

Pisu mnogi nasi svecenici ,teolozi,...dr.ivan karlic, prof.a.rebic,petar lubina...urednik biskup v.kosic
Preko 200strana o gispinim ukazanjima zadnjih 150 godina
Ima dosta i o medugorju
Svima cestitam blagdan velike gospe!

Vrh

PostPostano: Uto kol 18, 2015 22:46 

Čitao sam, napisao ju je geopolitičar i analitičar William Engdahl. Napisana je popularno, nema popisa literature, ali mislim da u njoj ima mnogo istine. Tko kontrolira puteve dopreme nafte, kontrolira ritam civilizacije.
Međutim, odmah na početku je fulao s križarskim ratovima koji se nisu vodili isključivo radi kontrole trgovačkih puteva sa začinima. To je prejednostavno tumačenje. Još je više promašio s tumačenjem njemačkog poraza u 1. sv. ratu u završnoj 1918. godini na Zapadnoj bojišnici kao posljedici nedostatka nafte za tenkove i kamione, što je uzrokovalo nedovoljno brzo slanje pojačanja. To bi bilo istina u 2. sv. ratu, ali ne u prvom, jer su 1918. godine Nijemci imali tek nešto više od 30 tenkova za razliku od Saveznika koji su ih imali mnogo više. Uzrok njemačkog poraza nije bio nedostatak nafte (jer tadašnja njemačka armija uglavnom nije bila motorizirana), nego veliku gubitci u ofenzivama koje više nisu mogli nadoknaditi zbog nedostatka ljudi. Osim toga Saveznici su imali veliku tehničku i brojčanu premoć, jer su se u borbe aktivno uključile i američke postrojbe. V. E. M. Ramarque: "Na Zapadu ništa novo". (roman).

Da to oko križara mi je odmah upalo u oči. Interesanto je kako mi se odmah iza nje u rukama našla knjiga "Otkrivena tajna masona". To jedan te isti krug ljudi koji drmaju svijetom.

Vrh

PostPostano: Čet kol 20, 2015 22:27 

Pročitajte "Spjev o Bogu Čovjeku" mističarke Marije Valtorte....!

Vrh

PostPostano: Čet srp 20, 2017 21:10 

Imam tri knjige za preporučiti:

1. Molitvenik pape Franje
Razlog: ovaj molitvenik kao da ima neki blagoslov, jednostavak je i kratak, a naći ćete u njemu poticaje za svaki dan i odgovore na pitanja, naći ćete mir u srcu (ako ga dugo niste uspjeli nigdje naći), te, po preporuci Pape, nosite ga uvijek sa sobom...

2. Sv. Franjo Saleški: Misli
Razlog: to je jako suvremeni i aktualan duhovni priručnik za borbu protiv skrupula, nerazumijevanja, tjeskoba i strahova, pisan od strane crkvenog naučitelja koji je iznimno poznavao različita stanja ljudskog duha...

3. Sv. Terezija Avilska: Zamak duše
Razlog: ako ste ikada ušli dublje u molitvu - prema sv. Tereziji - ušli ste u zamak svoje duše, u kojem vas ona vodi kroz otkrivanje različitih napasti, a ukoliko ustrajete i Božjom milošću ih pobijedite, te kroz "sedam odaja" stignete do one središnje u kojoj stanuje Bog, to iskustvo vam može doista promijeniti život...

Vrh

PostPostano: Pet srp 21, 2017 09:17 

Papu Franju nekako nemam volju čitati.
Netko mi je jednom "doturio" nešto njegovo, ne sjećam se sad naslova, a mrsko mi tražiti - uglavnom, ispostavilo se da su to njegovi nagovori s angelusa srijedom valjda ili tako nekako....a to sam uglavnom čitao ili bar "preletio" u vrijeme kad je i izlazilo jer je bitno.net prenosio tj. prenosi sva ta obraćanja.
Nadalje, imam njegovu "Božje je ime Milosrđe", encikliku "Lumen fidei" i "Lice Milosrđa", bulu najave izvanrednoga jubileja Milosrđa, ali nekako nemam volje za njega. Pogotovo nakon podsjećanja na sve te angeluse i njihove početke s "Buon giorno"..... :mrgreen:

Saleški divan, predobar. Imam i Filoteu i Teotima, ali već "Misli" su dovoljne da se čovjek zaljubi u Saleškog, u njegovu dušu i nađe puno korisnih stvari za duhovni život.

Avilsku nisam čitao. Možda se nekad i uhvatim u koštac s njom. Ako ju župnik ima pa posudim ili tako nešto jer živim u deeeebeloj provinciji gdje sve što želiš pročitati, slušati, gledati zapravo moraš kupiti jer nemaš to gdje posuditi.

Zadnje što sam kupio je "Demon i sveta krv" od Nevenke Nekić, bila u Verbumu na onoj akciji srijedom na 50% - zanimljivo, ima dubinu, stil, dobro urađene likove. Žena zna šta radi.
Zatim sam kupio Božu Baruna "Panika u podzemlju", bio u Teoviziji na akciji za 20kn - dobronamjerno, ali površno i predvidivo. Literarna vrijednost nikakva. A volio sam jako slušati tog čovjeka nekad, imao je sjajne emisije (Oči u oči). Vjerujem da je odličan čovjek, ali sorry, Božo, pisanje ti baš i ne ide.
I kupio sam zbirkicu poezije sjajnog Izidora Poljaka. Doslovno zbirkicu jer su joj dimenzije 7,5x11cm, ima 133 strane. Ne znam zašto su išli tako minimalistički.

Usput, vidim neki dan da KS ima ljetnu akciju gdje je moguće kupiti pojedine naslove već po cijenama od 5 - 20 kn. Nažalost, nisu tako osjetljivi i susretljivi da bi tu akciju ponudili i online. Šteta.

Vrh

PostPostano: Pet srp 21, 2017 21:42 

Ima nešto u onome što je rekao Benedikt XVI. u "Svjetlu svijeta" - kad je netko na papinskoj stolici, može osjetiti jednu posebnu milost pontifikata - a to ne bi bile zasluge osobe koja sjedi na Petrovoj stolici, već milost koju samo Bog daje...
U tom molitveniku zapravo je vrlo malo toga što je napisao papa Franjo osobno, to su molitve koje je on sakupio iz tradicije i od različitih svetaca uz 2-3 njegova nagovora, od kojih jedan nosi naslov "Čuvaj svoje srce", a molitvenik je zapravo općeniti - za početnike, s temeljima vjere. Ali u svoj toj jednostavnosti /a takav je i papa inače/ milost je sigurno u tome, pošto je papa tu minijaturnu knjižicu preporučio i besplatno dijelio u Vatikanu, što ga Duh Sveti doista i slijedi...
Nemam nekog drugog teološkog objašnjenja za to... iskustvo je samo iskustvo...

Unatoč tome što papa Franjo zaista malo banalizira audijencije (dobar dan - dobar tek), njegovi nagovori (koje sam i ja dugo izbjegavala) su zapravo iznimno sržni i istiniti, a njegov način izražavanja krajnje jednostavan (mogla bih reći još za pohvalu i pristupačan). Kome to dobro dođe, neka iskoristi. Međutim, tko je naviknut na dubinu poruke i veličanstveni jezični stil pape Benedikta (kao npr. ja), uvijek i ponovno se njemu vraća.

Znaš što, meni se čini da od svih postojećih kardinala možda samo nekolicina njih imaju takvu refleksiju i dubinu i način interpretacije i način zapažanja problema iz vjerničkog kuta kao što ima Benedikt. Kad sam pročitala njegovu "Isus iz Nazareta I i II" (a pročitala sam usto još 20-tak njegovih knjiga, nije da se hvalim, ali iz svake ponešto naučiš) dobila sam dojam da je taj čovjek zapravo ne samo najveći i najispravniji živući teolog, nego da će njegovo djelo jednog lijepog dana biti kapitalno od svih prethodnih i svih sljedećih stoljeća. Ne zbog jezičnog stila i dubine poruke, nego zbog VJERE koju on toliko brani u tom djelu i od protestanata i od liberalnih teologa, a vjere svima nama najviše nedostaje...

(Otkad sam to pročitala, točno osjetim kad koji svećenik u propovijedi na "liberalan" način komentira evanđelje, mnogi to rade nehotice, jer su i sami tako poučeni ili jer su studirali "krivu" literaturu.)

Encikliku "Lumen Fidei" je također on napisao, ali potpisao ju je papa Franjo jer je "zapala" u njegov pontifikat (neki kažu da ju je malo i preradio). Papa Franjo ima drugačiji stil - on je napisao "Evangelii Gaudium" - također moćno djelo, ali po meni više psihološko (manje teološko - a što i može reći poslije Benedikta?). Također je korisno i ima prekrasne dijelove. (Papa Franjo zapravo i nema doktorat iz teologije, on se kao predavač na studijima bavio psihologijom i književnosti.)

A uvijek sam se pitala zašto njegove ranije radove (npr. "O nebu i o zemlji", ili "Otvoren um, vjerno srce") objavljuje jedan sekularni VBZ, a ne katolički izdavači...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata