Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub kol 24, 2019 01:09

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Ned ruj 18, 2011 14:07 

HRVATSKI KRALJEVI

Slika

Nakon podužeg odgađanja, HRT uskoro kreće sa emitiranjem sedmodijelne dokumentarno-igrane serije Hrvatski kraljevi, autora Domagoja Burića, koja će po prvi put na impresivan način dočarati slavno razdoblje hrvatske povijesti iz doba narodnih vladara. Prikazivanje serijala počinje 14.10. (petak ) na HRT 1 u 20:10h.

U ovoj jedinstvenoj seriji hrvatski vladari Trpimir, Tomislav, Stjepan Držislav, Petar Krešimir IV., Zvonimir i mnogi drugi prvi put će dobiti lica i karakter. Hrvatski će gledatelji prvi put moći vidjeti velike ranosrednjovjekovne bitke Hrvata protiv Bugara, Bizanta, Saracena i Mađara, te krunidbe hrvatskih kraljeva.

Za potrebe serije, prvi put u povijesti u cijelosti je rekonstruirana hrvatska kraljevska kruna, također prvi put u znanstvenoj i kulturnoj povijesti Hrvatske napravljene su vjerne rekonstrukcije starohrvatskih crkvi u prirodnoj veličini te glasoviti kneževski i kraljevski kameni natpisi u svojem izvornom, odavno izgubljenom obličju, što je kulturološki pothvat koji daleko nadmašuje granice pukog filmskog ili dokumentarističkog pristupa.

Svrha ovog projekta jest, uz to što će biti umjetnički dragulj, stvoriti dugotrajno obrazovno štivo za sadašnje i buduće naraštaje. Serija Hrvatski kraljevi postavlja i nove, vrlo visoke standarde filmsko-dokumentarne produkcije, koju je čak i glasoviti BBC dosezao u samo iznimnim slučajevima.

U seriji je korištena najmodernija kompjutorska 3D tehnologija (umnožavanja vojski, izrade zgrada, brodova i sličnih objekata), izrađeno je nekoliko stotina povijesnih kostima, napravljena su cijela izvorna srednjovjekovna sela u Lici i Zagvozdu, a korištena je HD te HD high-speed tehnologija snimanja.

U izradi serije sudjelovalo je gotovo tisuću ljudi, što je čini najvećim projektom u novijoj povijesti HRT-a. Iznimnost ove činjenice sastoji se, među ostalim, i od toga što je HRT na ovaj način učinio velik iskorak, budući da su veliki projekti dosad bili redovito dramskog, zabavnog ili sportskog karaktera, dok su Hrvatski kraljevi prije svega obrazovni projekt.

Detaljan opis serijala u PDF formatu

PROŠLOGODIŠNJI TRAILER

Vrh

PostPostano: Pon ruj 19, 2011 16:20 

Ideja i nije loša, sve si fino ispričao, ali "prošlogodišnji trailer" mi se nekako ne sviđa...
Nasilje, krv, brutalnost...
A kad se čitaju pisma, recimo iz ostavštine kralja Zvonimira, vidi se kako je to bio vrijedan i pravi kršćanski kralj koji je imao važnu ulogu u kristijanizaciji ovih područja...
Prema traileru bi se moglo zaključiti da su Hrvati barbari bili i barbari ostali...

Vrh

PostPostano: Pon ruj 19, 2011 20:06 

A čuješ, ne možeš zanemariti činjenicu kako je brutalnost bila sastavni dio svakog kraljevstva, pa tako i našeg. Dovoljno je sjetiti se silnih bitaka koje je Tomislav vodio sa Mađarima i Bugarima, Domagoj sa Mlečanima (isto kao i Neretvani), Petar Svačić s Mađarima, kako su Miroslav i Mihajilo Krešimir vodili iscrpljujući građanski rat i sl. A ako hoćemo imati jednu kvalitetnu dokumentarnu seriju, onda svakako i navedeni momenti moraju biti obrađeni, zar ne.

Vrh

PostPostano: Pon ruj 19, 2011 20:40 

Miroslav je napisao/la:
A čuješ, ne možeš zanemariti činjenicu kako je brutalnost bila sastavni dio svakog kraljevstva, pa tako i našeg.

Da, ali na početku onog PDF-priloga je anketa koja pokazuje da ljudi malo znaju o onom vremenu. Imam dojam da su dijelovi filma scene ala Robin Hood (s K. Costnerom), rat, bitka, urota, rat, bitka, urota... A dalo bi se toliko reći naprimjer o kulturi. (Nažalost, nije profitabilno, a i ne bi privuklo prosječnog TV-gledatelja odgojenog na američkim blockbusterima...)

Citat:
Dovoljno je sjetiti se silnih bitaka koje je Tomislav vodio sa Mađarima

Ne sjećam se, bit će da sam premlada... :)

Vrh

PostPostano: Uto ruj 20, 2011 06:36 

Bit će sigurno i dijelova o kulturi, kao i životu običnih ljudi tog vremena. Sve piše u PDF-u. :)

Vrh

PostPostano: Sub lis 15, 2011 19:20 

Nakon odgledane prve epizode Hrvatskih kraljeva jednostavno sam oduševljen, O-D-U-Š-E-V-LJ-E-N! Produkcija je dostojna BBC-ja, nekoliko klasa iznad Burićevih "Ludih rimskih careva".

Odmah na početku me uistinu razveselila prekrasna uvodna špica kad se hrvatski vladari bude iz spomenika podignutih u njihovu čast diljem Hrvatske, kao i uvodna bitka Borna vs. Ljudevit, u kojoj Borna pomalo baca na Jasona Momou (Ronon, Khal Drogo, Conan).

CGI je odličan, pogotovo prikaz masovne bitke na početku, te postrojavanje franačke vojske pred Karlom Velikim, kao i prikazi crkava.

Dobar mi je i onaj dio o zdravstvenim navikama u srednjem vijeku, posebice stoga jer je navedeni sniman u meni obližnjem Zagvozdu, u zaseoku Bakote. A i imena su legendarna - Ljutiša, Dobriša, Vukan Tvrdan,... :D , kao i odlazak navedene sedmorica (sedmorica patuljaka ? :D ) u Split, gdje ih ona ženska polije pišakom. :D

Mislim da će druga epizoda biti još bolja, sa Trpimirom i Domagojem u središtu radnje. Jedva čekam. :) :D

I da, soundtrack je odličan, pogotovo dio na odjavnoj špici. Bilo bi odlično kad bi ga objavili na CD-u, a serijal na DVD-u i Blu-rayu. ;)

Vrh

PostPostano: Sub lis 15, 2011 19:34 

Gdje da gledam to sada, sinoć sam htio ali nisam mogao od klinaca, jer sam vidjeo da će biti nekakve krvave bitke. Prerano su to stavili. daj neki link, pliiiiz!!

Vrh

PostPostano: Sub lis 15, 2011 20:56 

Alan Ford je napisao/la:
Gdje da gledam to sada, sinoć sam htio ali nisam mogao od klinaca, jer sam vidjeo da će biti nekakve krvave bitke. Prerano su to stavili. daj neki link, pliiiiz!!

Evo, najednostavnije ti je na YouTubeu, a ako hoćeš skidat pitaj me na PM. ;)

Vrh

PostPostano: Čet lis 20, 2011 19:34 

Da, izgleda jako dobro, a i neka pojašnjenja o životu u srednjem vijeku (osobito ono o slabom imunitetu stanovništva radi česte pothranjenosti) su dobrodošla.

Vrh

PostPostano: Sub lis 22, 2011 09:00 

Dobri su oni što glume seljake, iako im brade pomalo izgledaju nalijepljene kao onima iz Leta 3. :D

Inače, trnci su me prošli kad u jednoj od zadnjih scena sa Trpimirom vidimo dotičnog kako stoji na vrhu one klisure. Prejaka scena, dostojna prikaza legende i moći hrvatskih vladara.

Osim toga, kad je Kokot spomenuo Dalmatinsku Zagoru, kao očito središte stare hrvatske države, opet mi prostruji misao kako smo mi Vlaji uvik bili teški desničari. :D

Inače, na odjavnoj špici se kao jedan od pilota HRZ-a koji su pomagali u realizaciji spominje i neki Rajko Rafael Boban. Prejako. Tek sinoć primjetih. :D

Vrh

PostPostano: Uto pro 20, 2011 18:51 

Meni je serija bila super.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata