Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto ruj 17, 2019 07:53

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Čet srp 31, 2014 10:40 

31. srpnja Crkva slavi spomen sv. Ignacija Loyole, utemeljitelja Družbe Isusove. Iako ga se protestanti boje jer ga smatraju strategom protureformacije on je prije svega bio mistik i molitelj.
Nakon sintetiziranja svog duhovnog iskustva u knjizi Duhovnih vježbi, sumnji, zatvora i saslušanja inkvizicije, dobio je izričito odobrenje Crkve za Duhovne vježbe, od pape Pavla III., 1548. godine. Papa Pio XI. ga je 1922. godine proglasio zaštitnikom Duhovnih vježbi, a svim članovima klera po Crkvenom zakonu je naređeno da ih obnove barem svake treće godine u najmanjem trajanju od tri dana u nekom od domova duhovnih vježbi.

Vrh

PostPostano: Sri pro 03, 2014 23:24 

General koji je želio prekrstiti Turke. Meni je najzanimljivije kako je on otišao sa prijateljima , nakon što su osnovali družbu u podrumu, do Pape i tražio da njegov red bude priznat. Zamisli da nas par dođe do Pape sa tom idejom?

Isusovci , po meni, su nenadmašivi. Toliko su dali Europi kroz edukaciju. Otuda i nadimak: "School masters of Europe"

Vrh

PostPostano: Čet pro 04, 2014 08:50 

the L je napisao/la:
General koji je želio prekrstiti Turke.

Pozdrav The L. U tvojim brojnim kratkim odgovorima, koji su dani na puno tema, nalazim na čudne tvrdnje. Nema smisla sve propitati, ali ova tvrdnja koju sam citirao mi je potpuno nepoznata?
Možda ne misliš samo na Turke već općenito na pokrštavanje (ne prekrštavanje) muslimana u Svetoj Zemlji i to mirnim putem? Inače je sv. Ignacije suvremenik Sulejmana I - zakonodavca, (mlečani su ga zvali veličanstvenim), a rat je spriječio svetčev odlazak u Svetu Zemlju kojom su Osmanlije, u to vrijeme, vladali. Uglavnom gdje si pročitao to o Turcima?

Vrh

PostPostano: Čet pro 04, 2014 09:34 

Možeš me zvati samo L. Koji ti je post čudan? Mislim vrlo rado bi obrazložio svoj stav. Slobodno pitaj. Radujem se dijalogu.

Otkud mi informacija o pokrštavanju Turaka. Hm pročitao sam negdje. Ko bi se sjećao svih knjiga. Mislim, ovako na prvu, da sam pročitao kao usputnu informaciju u

http://www.amazon.com/Sacred-History-Ch ... 691&sr=1-1

Povijesno gledano, Crkva tad nije imala odgovor na nasilni Islam. A onda se pojavio Ignacije.

Vrh

PostPostano: Pet pro 05, 2014 10:40 

the L je napisao/la:
Možeš me zvati samo L. Koji ti je post čudan? Mislim vrlo rado bi obrazložio svoj stav. Slobodno pitaj. Radujem se dijalogu.
Smisao forumskog nicka je u razlikovanju sugovornika te ga nema smisla skraćivati, a o praktičnosti si trebao misliti kad si ga birao. Isto tako napisao sam kako u postovima ima dosta čudnih tvrdnji poput ove o Turcima, koje objektivno nisu točne.
the L je napisao/la:
Otkud mi informacija o pokrštavanju Turaka. Hm pročitao sam negdje. Ko bi se sjećao svih knjiga. Mislim, ovako na prvu, da sam pročitao kao usputnu informaciju u
Takvo što iako izgleda benigno prečesto odvodi do pogrešnih zaključaka. Na kojoj je strani ta tvrdnja "prekrštavanju Turaka"?
the L je napisao/la:
Povijesno gledano, Crkva tad nije imala odgovor na nasilni Islam. A onda se pojavio Ignacije.

Moram priznati kako mi je ovo užasno zanimljivo jer mi je sveti Ignacije Loyola poznat kao duhovnik i veliki protivnik reformacije, ali uopće mi nije poznat njegov rad po pitanju Islama. Imaš li neki internet izvor za ovu svoju citiranu tvrdnju?

Vrh

PostPostano: Ned pro 07, 2014 16:19 

Barnaba je napisao/la:
the L je napisao/la:
Smisao forumskog nicka je u razlikovanju sugovornika te ga nema smisla skraćivati, a o praktičnosti si trebao misliti kad si ga birao. Isto tako napisao sam kako u postovima ima dosta čudnih tvrdnji poput ove o Turcima, koje objektivno nisu točne.
the L je napisao/la:
Takvo što iako izgleda benigno prečesto odvodi do pogrešnih zaključaka. Na kojoj je strani ta tvrdnja "prekrštavanju Turaka"?
the L je napisao/la:

Moram priznati kako mi je ovo užasno zanimljivo jer mi je sveti Ignacije Loyola poznat kao duhovnik i veliki protivnik reformacije, ali uopće mi nije poznat njegov rad po pitanju Islama. Imaš li neki internet izvor za ovu svoju citiranu tvrdnju?

Rekao sam ti već. Mislim da sam pročitao u toj knjizi. Iz čega možeš (valjda) zaključiti da ne znam stranicu.
Nisam znao da trebam fusnote za razgovor.
Koliko se sjećam da je Igancije došao sa dva prijatelja kod Pape tražiti da mu prizna red. Ma da ih je prvotno bilo 10.
Papa je odobrio jer je bio između dvije vatre. Anabaptizam i Luteranizam sa jedne strane a sa druge strane Turci i Islam.
Već idući Papa nije baš volio Isusovce.

Po meni Isusovci su nenadmašivi. Prvi put da sam se počeo diviti nekom redu su oni. Još da Xavier nije radio u Goi što je radio bili bi bez mrlje. No i ovako, od južne Amerike do Azije. U Europi u kratko vrijeme preko 800 škola...

Da nisu valjali ne bi postali predmet zavisti i ljubomore! :DD

Vrh

PostPostano: Uto pro 09, 2014 22:30 

Ako ima neki Isusovac na ovom forumu molim da mi se javi privatnom porukom.

Unaprijed hvala!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata