Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon ruj 23, 2019 14:47

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri ožu 06, 2013 14:36 

Jedno tehničko pitanje/prijedlog za Admina, ako ga je već ranije netko postavio ispričavam se:
Da li je moguće izmjeniti naslov citata, primjerice da umjesto "adrijana napisao:" piše "adrijana napisao/la:", bilo bi ispravnije? :)

Vrh

PostPostano: Čet ožu 14, 2013 09:38 

Iako je admin Giovi vjerojatno jako zauzet i ja bih se pridružio sir.oliverovom pitanju s podsjećanjem da će trebati u naslovnu sliku dodati lik novog Pape Franje ili ju maknuti.

Inače ovo sir.oliverovo pitanje mi se čini skroz uredu iako neke stvari koje se čine jednostavnim za izvesti to u stvari nisu. Evo jedna mala digresija koja nas možda potakne na strpljivost dok čekamo. Npr. sjećam se jednog tehničkog admina na jednom forumu koji nije bio vičan svom poslu, ali izrazito sklon populizmu pa udovoljavao svim zahtjevima članova samo da bi posjećenost foruma bila veća. Tako je on svako malo populistički dodavao zgodne smajlije i svako malo mijenjao tehnikalije, ali forum je time više zablokiravao što je admina vodilo u sve veću frustraciju. Iako te stvari poput smajlija ili riječi u citatima neki niti ne primjećuju, a suština je da forum dobro funkcionira i omogućava pisano izražavanje.

Zadnja izmjena: Barnaba; Pet ožu 15, 2013 08:43; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 14, 2013 17:14 

sir.oliver je napisao/la:
Jedno tehničko pitanje/prijedlog za Admina, ako ga je već ranije netko postavio ispričavam se:
Da li je moguće izmjeniti naslov citata, primjerice da umjesto "adrijana napisao:" piše "adrijana napisao/la:", bilo bi ispravnije? :)

Iskreno, mene ne smeta. Zapravo, drago mi je što me uopće netko citira. :D Bez obzira kojeg sam spola, a kojeg roda.

Barnaba je napisao/la:
Iako je admin Giovi vjerojatno jako zauzet i ja bih se pridružio sir.oliverovom pitanju s podsjećanjem da će trebati u naslovnu sliku dodati lik novog Pape Franje ili ju maknuti.

Jesi li svjestan da će ta ceremonija s ustoličenjem novoga pape neko vrijeme potrajati? :lol:

Citat:
Inače ovo sir.oliverovo pitanje mi se čini skroz uredu iako neke stvari koje se čine jednostavnim za izvesti to u stvari nisu. Evo jedna mala digresija koja nas možda potakne na strpljivost dok čekamo. Npr. sjećam se jednog tehničkog admina na jednom forumu koji nije bio vičan svom poslu, ali izrazito sklon populizmu pa udovoljavao svim zahtjevima članova samo da bi posjećenost foruma bila veća. Tako je on svako malo populistički dodavao zgodne smajlije i svako malo mijenjao tehnikalije, ali forum je time više zablokiravao što je admina vodilo u sve veću frustraciju. Iako te stvari poput smajlija ili roječi u citatima neki niti ne primjećuju, a suština je da forum dobro funkcionira i omogućava pisano izražavanje.

Bit će da je kod mladih Admina jednostavno zakazao bolonjski proces...

Vrh

PostPostano: Čet ožu 14, 2013 22:03 

Evo vidim Giovi je našao vremena napraviti korekciju. Zahvaljujem! :D
Slažem se s Barnabom da bi trebalo dodati i sliku novog Pape u naslovu foruma, kad se uhvati vremena naravno. :)

Vrh

PostPostano: Pet ožu 15, 2013 11:21 
Administrator

Evo, učinjeno!

Vrh

PostPostano: Pet ožu 15, 2013 11:30 

Giovi je napisao/la:
Evo, učinjeno!

Odlično.
(Moja isprika na maloj šali otprije.)
Iznad svih mojih očekivanja. :D

Vrh

PostPostano: Pet ožu 15, 2013 13:55 

Odlična slika.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 15, 2013 14:48 

Ekspresno i lijepo izvedeno! :)

Vrh

PostPostano: Pet ožu 15, 2013 18:18 

Bravo za izgled stranice.Na ovu stranicu novi papa je brzo došao. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Sri ruj 10, 2014 18:09 

KONSTRUKTIVNA KRITIKA:
IDE MI NA JETRA SVAKI PUT KAD UREĐUJEM POST PAR MINUTA I HOĆU GA OBJAVITI ONDA MI SE POJAVI PORUKA DA SE MORAM PRIJAVITI!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
ISTO TAKO KAD PRETRAŽUJEM FORUM PAR MINUTA OPET SE MORAM PRIJAVITI AKO HOĆU NEŠT NAPISATI!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

IZGLEDA DA JE FORUM JOŠ UVIJEK POD:

Slika Slika SlikaSlika

Vrh

PostPostano: Sri ruj 10, 2014 19:47 
Administrator

Kada se drugi put prijavljuješ, označi kvačicom "Prijavi me automatski kod posjete forumu".

Vrh

PostPostano: Sri ruj 10, 2014 20:04 

Giovi je napisao/la:
Kada se drugi put prijavljuješ, označi kvačicom "Prijavi me automatski kod posjete forumu".
MEA CULPA, MEA CULPA, MEA MAXIMA CULPA!
Slika

Vrh

PostPostano: Čet kol 13, 2015 14:59 

Molio bih administratora da kod 2 moja posta / Teme za nekatolike zbog preglednosti zadrži samo moje odgovore s obzirom da su prethodni postovi od kolege Duxa dosta iscrpni pa da ne zbunjujem posjetitelje.

Za post koji je objavljen u 22:29 samo ostaviti:

Što se Kanta tiče i referiranja na Devčićevo djelo to stoji, Boga se može 'spoznati po vjeri'. Kant je tu sistematično stavio um u njegove granice.
Hvala ti na trudu oko prikupljanja korisnih referenci. Mogu samo reći, nadam se da neće zvučati blasfemično, negdje u sebi se 'nadam da me Bog neće pronaći dostojnim da me stavi u stanje takve tamne noći duha koju je proživjela sveta Terezija, Majka Tereza i niz drugih svetaca. Moje stajalište da je povratak u ateizam nakon stanja hoda u vjeri i milosti malo vjerojatan govori u prilog tome da sam na niskoj razini posvećenja jer mi Bog još uvijek ne uskraćuje ovu utjehu, nadu, 'protezu' na koju se oslanjam. Unatoč svemu 'miris vjere' i sjećanje na Božje pohode je još uvijek prisutno i to ražaruje svjetlo u duši. I da, ne poznajem ga tako dobro kao što mislim.. Ovo što sam napisao ima izvor u iskustvu i razini 'spoznaje' koju posjedujem, posljedica mojeg hoda s Bogom (iako bi ispravnije bilo reći Božjeg hoda sa mnom..)

Nemam šta dodati tvojem referiranju na dijelove Svetog Pisma. Sve stoji..
Povratak grijehu iz pravednosti čini Boga gnjevnim..Čovjek zadrhti kad to pročita..I da nije onoga tko je naše grijehe uzeo na se..

Moguće je odvratiti se od pravednosti, zato i ne računam na vlastitu pravednost i nadam se da neću doživjeti dan u kojem Bog odlazi i više mi se ne vraća.
Moguće je odvratiti se od pravednosti, ali se nadam da se Pravednost neće odvratiti od mene.

stoj mi dobro do novog susreta

za post koji je objavljen u 22:59 staviti:

citat Dux:
'Ono šta ja tvrdim jest da će se vjernik, ako uistinu želi biti vjernik, susresti sa patnjom. E ali ne bilo kakvom patnjom, patnjom "odsutnosti Boga". I kod toga postoji opasnost da se čovik potpuno odvoji od Boga'

Odgovor:

Zasigurno. I postoji ta opasnost, ali što ti preostaje kad ti Bog izblijedi iz pamćenja, kad molitva presahne, sakramenti ne donose utjehu, kad proces 'poništenja duše' traje iz dana u dan, tjedna u tjedan, potpuno 'gol' stojiš pred svojim Bogom..Ne možeš ga niti moliti da te spasi..
Preostaje ti Bog sam..

citat Dux:

' Vjerovao si da znaš dosta o Bogu, a sada se pokazuje da ništa više nije u redu. Bog je potpuno drugačiji. Bog, za kojeg si mislio da Ga poznaješ, bio je u neku ruku projekcija: zamišljao si Ga kao produžetak dobrote i ljubavi što si iskusio u svom životu. Ali istiniti i pravi Bog nije sličan projekciji. Ako je On pun ljubavi, onda je to na drugi način nego što smo mi ljudi. Negativna teologija ovdje uvelike slavi pobjedu. Ako si ranije molio: «O Bože, kako si dobar!», sada moliš: «Bože, tko si Ti?»
Noć duha je prijelaz od imanentnog na transcendentnog Boga. Bog, koji je dosada bio Bog za tebe, tvoja radost, tvoja utjeha, tvoje blaženstvo, povlači se i postaje nedohvatljiv. Božje lice nije više okrenuto prema tebi i Njegov pogled ne prebiva više na tebi. Sada je osjećaj takav. «Ovo bi se stanje moglo opisati kao osjećaj da živiš bez Boga, kao osjećaj da Te je On kaznio i odbacio kao žrtvu Svoje nesklonosti i ljutnje» (Tamna Noć II 6,2).
Onom brzinom kako Bog postaje drugačiji, mijenja se također tvoja vjera. Izgleda kao da si na putu da izgubiš vjeru. Budući da je Bog u kojeg si ranije vjerovao i imao povjerenje, nestao, nemaš ništa više na što bi «objesio» svoju vjeru. Vjeruješ upravo u ništa. Može li se ovo zvati vjera?
Ne postoji drugi put u slobodu nego da Bog odlučno odbije ispuniti tvoje uvjete. U toj se frustraciji koja nastaje kad čuješ samo jeku svoga vlastitog povika, a ne razabireš nikakav odgovor - u slučaju da si frustraciju prihvatio cijelim srcem i na nju potvrdno odgovorio - tope i posljednji ostaci sebičnosti. Wilfrid Stinissen "Noć je moje svjetlo"

Kako kaže opis ove knjige; Namjera knjige "Noć je moje svjetlo" je pokazati da je tamna noć nezaobilazna etapa na putu k Bogu.

Prihvati da to postoji, jednostavno je tako. I to može trajati godinama, a pitam se kako ćemo govoriti o vjeri nakon godina takvog iskustva? Kako tko jel?

Odgovor:
Nema nam druge nego prihvatiti..Zar imamo neki izbor? Sjećam se da sam negdje čitao da se Jeremija žali što se dao 'zavesti' od Boga kad je shvatio dokle ga je to dovelo, ali tada je već bilo kasno..Da nas Bog prvo ne hrani mliječnom hranom tko bi se usudio poći s Njime?

Ostalo se pod ova 2 posta može izbrisati.

hvala

Vrh

PostPostano: Čet kol 13, 2015 20:29 
Administrator

OK, ispravio sam, a ubuduće pokušaj promijeniti post u roku dok je moguće uređivanje (24h).

Vrh

PostPostano: Čet kol 13, 2015 21:01 

ok

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata