Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet kol 14, 2020 15:09

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Sub lis 19, 2019 19:13 

Posto je tema na kojoj smo Kopitar i ja na miru i pristojno razgovarali o bozanskoj biti, a sve po uzoru na drevne carigradske teoloske rasprave, bila naprasno zakljucana, nastavljamo svoju raspravu na novoj temi.

---

Ako Bog stvara unutar svoga bića a u kršćanstvu je Bog osoba, onda nužno imamo biće iste kvalitete i prirode a pošto je izvan vremena i prostora te ako stvara unutar sebe postaje automatski jednako Bogu jer je kao i Bog izvan vremena i prostora.

Nije nuzno da bi Bog unutar sebe stvorio tvorevinu iste kvalitete. Stovise, to bi znacilo da nije nista niti stvorio. Poznato je da se 2 vala iste frekvencije, iste kvalitete spajaju u jedan val. Dakle, jedino stvaranje o kojem doista mozemo govoriti jeste ono pri kojem se stvara nova tvorevina koja bi imala svojstva razlicita od Boga.

Dakle iz toga proizlazi da Bog ne stvara unutar svoga bića jer bi dobili drugog Boga, već je nužno da sve što je stvoreno budući da je materijalno i propadljivo uzima ili točnije ne uzima jer nema od kuda već poziva u postojanje iz ničega ( budući da je Bog svemogući nije mu potrebno nešto iz čega bi stvorio jer bi onda to nešto bilo u ravnini sa njim) a koje je budući da je izvan njegovog bića koje se nalazi u vječnosti automatski podložno svemu onome što je suprotno od vječnosti i besmrtnosti a to je prolaznost i raspadljivosti, smrt itd.

Svojstva koja ima stvorena tvorevina, poput materijalnosti, propadljivosti, smrtnost itd. su sve privremena svojstva koja ne traju vjecno. Dakle, stvorena su, odrzavaju se bozjom voljom i sta biva s njima kada ih bozja volja prestane odrzavati? Vracaju se u jedinstvo s Tvorcem.

Vec smo vidjeli da je i grijeh stvoren. Da nije postojao u vjecnosti prije stvaranja. Dakle, ako je stvoren, onda je i prolazan. I ne moze biti rijeci o vjecnom ispastanju za nesto sto je stvoreno, traje odredjeno vrijeme i prolazno je. Tako se i svaka pojava unutar tvorevina nestaje i vraca se Tvorcu.

Vec smo prije vidjeli da nikakve praznine, a niti nistavila nije moglo postojati uz, niti pored Boga. Da je Bog beskonacan i sve prisutan, bez praznine, bez nistavila. Dakle, ako je Bog pozvao u postojanje tvorevinu, to je mogao samo iz sebe Samoga.

Međutim Bog želi da i ova propadljiva materija bude vječna kao On ali to će ga skupo koštati...i ako je svemoguć on ipak ne stvara druge bogove tj. materiju odmah vječnom iz razloga koji sam ti gore objasnio.

Lose i neuvjerljivo objasnjeno, moram priznati. Objasnjenje s prazninom i nistavilom je jako dvojbeno jer bi poricalo Bozju bekonacnost i sveprisutnost.

Međutim svi veliki crkveni oci vjeruju da je duša besmrtna samo po milosti i meni je to logično, inače koji smisao Isusova dolaska i uskrsnuća a također se uvodi neoplatonističkoj dualizam da je duša vječna i od uvjek a tijelo nepotrebna i prljava materija koje se treba riješiti.

Upravo ovaj argument pokazuje da i vi prihvacate da Bog moze po svojoj volji mijenjati svojstva svoje tvorevine.Od necega sto je prolazno i propadljivo naciniti svojom voljom (miloscu, kako god to nazvali) da postane vjecno i jednako njemu. Pa ako je to tako, zasto onda poricati da je mogao iz Sebe sama uobliciti nesto prolazno i privremeno pa onda to isto "vratiti" nazad k Sebi.

Volio bi malo do Sarajeva ali teško da bi mogao voditi takve razgovore sa običnom rajom a teško i sa nekim istitucionalnim teolozima i vjernicima...možda prije sa neki sufijom i sl. samo njih mnogi muslimani smatraju sektom.

Naravno, obicni ljudi o tome nemaju pojma. O tome bi mogao govoriti samo sa sufijama. Cak niti s obicnim muslimanima.

Evo sada ako netko misli da Kopitar ne zastupa dovoljno katolicke stavove, moze se slobodno ukljuciti u raspravu o bozjoj biti s nama dvojicom i obogatiti ovaj razgovor. Pri tome, naravno, bijes, ljutnju, strah i cenzuru ne smatram kvalitetnim i pozeljnim prilogom ovoj raspravi.

Vrh

PostPostano: Pon lis 21, 2019 11:37 

Što je pjesnik htio kazati?Boga ne možeš spoznati...Čemu ti lancuni ili možda bliže ti čaršafi od postova?Što želiš postići?

Vrh

PostPostano: Pon lis 21, 2019 14:00 
Administrator

Na ovom forumu se ne raspravlja o prirodnim religijama ni o "bogu" nego o Bogu koji je živ.
Kakve carigradske rasprave, kršćani razgovaraju o Bogu uvijek, a prije svega svjedoče svojim životom. Umjesto ispraznog filozofiranja dijele stvarne životne teme.

A sa ovakvim izmišljanjima se ne mislim baviti.
Još jednom ću ponoviti, Katolička crkva direktno uči da je duša besmrtna (po svojoj naravi, prirodi), Sv Toma Akvinski definira: "ljudska duša postoji po sebi, (...) Bog je stvara, a po svojoj je naravi nepropadljiva i besmrtna." A odgovarati na nečije stalno misionarenje je gubljenje vremena.

Katolička vjera nipošto nije nekakvo filozofiranje.
Ljubav je bit katoličke vjere, jer Bog je Ljubav. Dakle ako pričamo o Bogu koji nam se objavio, a ne nekom bogu kojeg sami oblikujemo, onda pričamo o Ljubavi, to nam je u našem konkretnom životu najbliže kako možemo doživjeti Boga, a ne sa nekakvim dalekim pojmovima koje preočito ne razumije i ne shvaća ni onaj koji piše.

Vrh

PostPostano: Uto lip 16, 2020 11:51 

Katolička crkva direktno uči da je duša besmrtna (po svojoj naravi, prirodi), Sv Toma Akvinski definira: "ljudska duša postoji po sebi, (...) Bog je stvara, a po svojoj je naravi nepropadljiva i besmrtna."

Mene zanima kako nesto sto je nije postojalo u vjecnosti, nego je u jednom trenutku stvoreno, moze biti vjecno, besmrtno i nepropadljivo?

Ako je dusa vjecna, nepropadljiva i besmrtna, onda ona ima ista obiljezja kao i Bog sam. Onda je ona dio Boga samoga... jer dio beskonacnosti je jednako tako beskonacan. Dio vjecnosti je jednako tako vjecan itd. Po tome ispada da je dusa u svojoj najizvornijoj biti ustvari nista drugo do Bog sam.

Mozes li nam pojasniti sto RKC uci po tom pitanju?

Vrh

PostPostano: Uto lip 16, 2020 14:05 

Srećom, za razliku od drugog katoličkog foruma, ovdje imamo moderatora koji miče trolove.
Tebe sam vidjela negdje gdje propagiraš hinduizam, budizam ili što znam, pa dođeš povremeno ovdje trolati, kao fol, nešto te zanima...Očito nisi siguran u svoja uvjerenja, kao ni ateisti koji ovdje dođu provocirati...
Evo malo Fazlija, tvog pisanja i u što ti vjeruješ:
Kashmirski shaivizam je poznat kao cisti trika (trojstvo) sustav – ucenje o trojedinstvu covjeka, svijeta i Boga. Ovo je ucenje namjenjeno svim ljudima, bez obzira na njihovu kastu, polozaj, boju ili spol. Po ucenju kashmirskih tantrika, trika filozofija se nalazi u srcu vrhovne sile Bozanske svijesti. Ona nas uci da ovaj cijeli pojavni svijet pred nasim ocima, nije odvojen od Bozanske svijesti. Ne morate spoznavati Boga koji je na nekom sedmom nebu. Bog i covjek su jedno. Ova spoznaja je sustina shaivizma." (Sw. Lakshman Joo)

Abhinavagupta, tantricki svetac i ucitelj iz 11. stoljeca, je napisao kratku filozofsku pjesmu u 15 stihova pod nazivom:

Bodhapancadashika (15 stihova mudrosti)

1. Blijesak Jednote Bica ne blijedi pred vanjskim svjetlom ili tamom,
jer svaka vanjska svjetlost ili tama proizlaze iz vrhovnog sjaja Bozanske svijesti.

2. To Bice se naziva Gospod Shiva. On je priroda i postojanje svih bica.
Vidljivi pojavni svijet je ispoljenje Njegove sile i ispunjen je sjajem i slavom
Bozanske svijesti.

3. Duh i Sila (Shiva i Shakti) nisu svjesni odvojenosti.
Oni su povezani kao oganj i njegova toplina.

4. On je Bog Bhairava. On stvara, stiti, razara, prekriva i razotkriva Svoju
prirodu kroz kruzenje ovog svijeta. Ovaj je svijet stvoren od Boga u Njegovom
vlastitom Bicu, kao odraz u ogledalu.

5. Sveukupnost svemira je Njegova vrhovna Sila (Shakti), koju je stvorio u
svrhu razotkrivanja Svoje vlastite prirode. Ta Moć (Shakti), kao sveukupnost
postojanja svijeta, u ljubavnom zanosu utjece na stanje Bozanske svijesti

itd, itd, itd...pa drž se toga i ne pokušavaj nas odavde navoditi na to...

Vrh

PostPostano: Uto lip 16, 2020 20:10 

Srećom, za razliku od drugog katoličkog foruma, ovdje imamo moderatora koji miče trolove.
Tebe sam vidjela negdje gdje propagiraš hinduizam, budizam ili što znam, pa dođeš povremeno ovdje trolati, kao fol, nešto te zanima...Očito nisi siguran u svoja uvjerenja, kao ni ateisti koji ovdje dođu provocirati...
Evo malo Fazlija, tvog pisanja i u što ti vjeruješ:
Kashmirski shaivizam je poznat kao cisti trika (trojstvo) sustav – ucenje o trojedinstvu covjeka, svijeta i Boga. Ovo je ucenje namjenjeno svim ljudima, bez obzira na njihovu kastu, polozaj, boju ili spol. Po ucenju kashmirskih tantrika, trika filozofija se nalazi u srcu vrhovne sile Bozanske svijesti. Ona nas uci da ovaj cijeli pojavni svijet pred nasim ocima, nije odvojen od Bozanske svijesti. Ne morate spoznavati Boga koji je na nekom sedmom nebu. Bog i covjek su jedno. Ova spoznaja je sustina shaivizma." (Sw. Lakshman Joo)

Abhinavagupta, tantricki svetac i ucitelj iz 11. stoljeca, je napisao kratku filozofsku pjesmu u 15 stihova pod nazivom:

Bodhapancadashika (15 stihova mudrosti)

1. Blijesak Jednote Bica ne blijedi pred vanjskim svjetlom ili tamom,
jer svaka vanjska svjetlost ili tama proizlaze iz vrhovnog sjaja Bozanske svijesti.

2. To Bice se naziva Gospod Shiva. On je priroda i postojanje svih bica.
Vidljivi pojavni svijet je ispoljenje Njegove sile i ispunjen je sjajem i slavom
Bozanske svijesti.

3. Duh i Sila (Shiva i Shakti) nisu svjesni odvojenosti.
Oni su povezani kao oganj i njegova toplina.

4. On je Bog Bhairava. On stvara, stiti, razara, prekriva i razotkriva Svoju
prirodu kroz kruzenje ovog svijeta. Ovaj je svijet stvoren od Boga u Njegovom
vlastitom Bicu, kao odraz u ogledalu.

5. Sveukupnost svemira je Njegova vrhovna Sila (Shakti), koju je stvorio u
svrhu razotkrivanja Svoje vlastite prirode. Ta Moć (Shakti), kao sveukupnost
postojanja svijeta, u ljubavnom zanosu utjece na stanje Bozanske svijesti

itd, itd, itd...pa drž se toga i ne pokušavaj nas odavde navoditi na to...

Ovaj "poetični" opis mi skroz liči na Fazijin avatar, pogledaj ga samo: nešto smotano da ti se zavrti u glavi a služi upravo zamatanju u glupost još veće gluposti...

Vrh

PostPostano: Sub lip 20, 2020 12:02 

Ali zasto bi to trebalo nuzno biti upitno, nepozeljno pa cak i opasno kada bi sugovornici nastupali iz svojih razlicitih religijskih svjetonazora?!

Ukoliko bi se vodio smislen dijalog, pa cak i onaj medjureligijski, o nekim temama, mislim da bi to obogatilo, a ne osiromasilo ovaj forum.

Hvala ti sto, u nemogucnosti da sa mnom vodis smislen dijalog na ovom forumu, vrijedno pratis moje pisanje na drugim forumima.

Vrh

PostPostano: Uto lip 23, 2020 15:34 

Ne pratim tebe konkretno, već sam na raznim temama. Primjetila sam da tebe nije briga za dijalog, već imaš neka svoja uvjerenja koja želiš naturiti i pokazati da su superiornija od naših.

Vrh

PostPostano: Čet srp 16, 2020 22:58 

Ne pratim tebe konkretno, već sam na raznim temama. Primjetila sam da tebe nije briga za dijalog, već imaš neka svoja uvjerenja koja želiš naturiti i pokazati da su superiornija od naših.

Meni se cini da problem u smislenom razgovoru nastupa onda kada vise ne razgovaramo uopce o temi... npr. tema ove rasprave je Bozja bit, nego raspravu spustamo ad hominem, na sugovornika. Kada se ne osvrcemo vise na tvrdnje sugovornika... o Bozjoj biti u ovom slucaju, nego razgovaramo o tome sto je on ustvari mislio, koji su mu skriveni motivi, kako pise na drugim forumima... jednom rjecju, izbjegavamo razgovor o temi i skrecemo razgovor na sugovornika.

Sugovornici bi trebali pokusati razmijeniti svoja misljenja i stavove. To naravno ponekad znaci da se nece sloziti oko svega. Tada se moze jednostavno doci do zakljucka da se ne slazemo, da se razlikujemo u misljenju. To ne bi trebao biti tako nepremostiv problem. No, to je jako tesko postici ako sugovornici svaku razlicitost dozivljavaju kao provokaciju.

Vrh

PostPostano: Pet srp 17, 2020 10:52 

Ako zastupaš hinduizam, neznam zašto imaš želju ovdje "saznati" što katolici misle o određenim pitanjima. Dapače, sigurna sam da ti to nije cilj, već postavljaš neka (po tvom mišljenju) začkoljasta pitanja, na koja misliš da ti netko neće dati smislen odgovor a ti ćeš onda dokazati "superiornost" svojih uvjerenja. Eto, tako ja mislim i mislim da sam u pravu. Nije teško razlikovati želju za dijalogom ili iskreni interes za nešto, od želje dokazivanja da su tvoji vjerski postulati jači, bolji, objašnjiviji, odnosno, pokušavanje navođenja vode na svoj mlin.

Vrh

PostPostano: Sub kol 01, 2020 01:55 

Ako zastupaš hinduizam, neznam zašto imaš želju ovdje "saznati" što katolici misle o određenim pitanjima.

Zato sto je forum mjesto razgovora, dijaloga. Zasto mislis da bi trebao biti problem da ljudi razlicitih pogleda razgovaraju?

Dapače, sigurna sam da ti to nije cilj, već postavljaš neka (po tvom mišljenju) začkoljasta pitanja, na koja misliš da ti netko neće dati smislen odgovor a ti ćeš onda dokazati "superiornost" svojih uvjerenja.

Meni ne bi smetalo da mi ljudi postavljaju zackuljicasta pitanja o bilo cemu. Dapace, to bi me samo poticalo da bolje razmislim o svojim uvjerenjima. Imam vrlo izazovno, ali lijepo iskustvo razgovora s jednim vrlo, vrlo ucenim pravoslavnim teologom... doduse, ne na ovom forumu... i moram ti reci da nije lako s njim voditi raspravu. Puno sam naucio od njega. Bilo bi mi drago sresti takvog ucenog katolickog sugovornika. Evo, nas Kopitar je otprilike negdje na tom tragu. Nije li upravo predivno s njim razgovarati? Divna dusa, divan sugovornik.

Nije teško razlikovati želju za dijalogom ili iskreni interes za nešto, od želje dokazivanja da su tvoji vjerski postulati jači, bolji, objašnjiviji, odnosno, pokušavanje navođenja vode na svoj mlin.

Pa ako su nasa uvjerenja utemeljena i ispitana, tko ih i sto ih jos moze poljuljati?

Zadnja izmjena: Fazlija; Sub kol 01, 2020 01:58; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Pon kol 10, 2020 07:14 

Zato sto je forum mjesto razgovora, dijaloga. Zasto mislis da bi trebao biti problem da ljudi razlicitih pogleda razgovaraju?

Meni ne bi smetalo da mi ljudi postavljaju zackuljicasta pitanja o bilo cemu. Dapace, to bi me samo poticalo da bolje razmislim o svojim uvjerenjima. Imam vrlo izazovno, ali lijepo iskustvo razgovora s jednim vrlo, vrlo ucenim pravoslavnim teologom... doduse, ne na ovom forumu... i moram ti reci da nije lako s njim voditi raspravu. Puno sam naucio od njega. Bilo bi mi drago sresti takvog ucenog katolickog sugovornika. Evo, nas Kopitar je otprilike negdje na tom tragu. Nije li upravo predivno s njim razgovarati? Divna dusa, divan sugovornik.

Pa ako su nasa uvjerenja utemeljena i ispitana, tko ih i sto ih jos moze poljuljati?

Što misliš da se dogodi čudo i da ti neko sa ovog foruma kaže..bravo brate Fazlija ovo što si napisao je uglavnom istina i ajmo sada vidjeti što tu ne štima pa da to promjenimo na opće zadovoljstvo i korist..ali naravno čuda su rijetka pojava i to se na žalost neće dogoditi.

Vrh

PostPostano: Uto kol 11, 2020 12:19 

Što misliš da se dogodi čudo i da ti neko sa ovog foruma kaže..bravo brate Fazlija ovo što si napisao je uglavnom istina i ajmo sada vidjeti što tu ne štima pa da to promjenimo na opće zadovoljstvo i korist..ali naravno čuda su rijetka pojava i to se na žalost neće dogoditi.

Zabrinut sam za naseg Giovija, da mu se nije nesto desilo? Jer da je ziv i zdrav, odavno bi po svojem obicaju obrisao gomilu zadnjih postova, a nama podijelio zabrane pisanja od po par tjedana ili mjeseci... Nesto se neobicno desava s njim, to se vidi po tome sto je forum malo zivnuo.

Vrh

PostPostano: Uto kol 11, 2020 13:05 

Nije živnuo već ga pokušavate uništiti kao što ste i drugi katolički forum uništili. Srećom imamo ovdje moderaturu, onaj drugi je propao zbog nedostatka iste, pa je svatko pisao što ga volja i ljudi se pored tolikih bedastoća nisu više htjeli upuštati u razgovore.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata