Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub stu 23, 2019 00:53

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: Sub ruj 21, 2019 21:39 
Administrator

Riječ "čistilište" se sigurno nigdje ne spominje u Bibliji, već taj termin proizlazi iz cijelog konteksta čišćenja duše. U njega su vjerovali već starozavjetni Izraelci, tako je i Juda Makabejac molio za već umrle: “Jer da nije vjerovao da će pali vojnici uskrsnuti, bilo bi suvišno i ludo moliti za mrtve… Zato je za pokojne prinio žrtvu naknadnicu, da im se oproste grijesi” (2 Mak 12,43-45)
Molitve i žrtve naknadnice očito ne trebaju onima koji su već u raju, a dušama u paklu neće pomoći nikakve molitve, jer su one već osuđene na “oganj vječni” (Mt 25,41). Već iz tog konteksta proizlazi da mora postojati i neko treće stanje koje možemo nazvati čistilište.

I sveti se Pavao molio za mrtve (Tim 1,16-17), kao i cijela prva Crkva, i bez mogućnosti pročišćenja u nekom stanju nakon smrti njegova bi molitva bila lišena smisla.
Upravo svrha tog stanja koje nazivamo čistilište je pročišćenje duše koja se spasila, ali nije dovoljno čista da uđe u nebo, jer bez posvećenja nitko neće vidjeti Gospodina (Heb 12,14). Tako i netko tko se tek prije smrti obratio i iskreno pokajao za grijehe, bit će doduše spašen makar je cijeli život živio daleko od Boga, ali će proces pročišćenja proći u čistilištu.

Vrh

PostPostano: Pon ruj 23, 2019 14:12 

Ne shvacam bas ovo... dusa nakon uskrsnuca ide Bogu i sta onda? Dusa ce i dalje biti odvojena od Boga, ako sam dobro razumio. A sto ce joj onda opet tijelo, pobogu? I kakvo ce to tijelo biti? Opet ovakvo tvarno, samo ce se zvati "proslavljeno"... jako zamrsena i nerazumljiva teorija. Da li vi tu ista razumijete, jer ja ne razumijem...

Pa ipak, moj najveci prigovor na krscansku vjeru je vezan na uvjerenje da vjera u Krista spasava ljude od grijeha. To smo vidjeli nebrojeno puta da nije istina. Mnogi krscani iskreno vjeruju u Krista pa ipak ih to ne spasava od slabosti i grijeha. To svakodnevno svjedocimo. Vjerovao ili nevjerovao, opet jednako padas pod utjecaj grijeha. Pa koji je onda smisao vjerovati? Cemu onda sluzi vjera?

Fazlija!Pa gdje si ti?
Evo,o čistilištu...Duše,koje su čiste,idu u raj.Oni teški griješnici,koji su na tamnoj strani,tamo i idu,u pakao.A mi,koji nismo baš kao svetci,ali ni toliko ogrezli u grijehu,još ćemo se malo "brusiti"u čistilištu.Tako ja mislim.
Dalje,kršćanin,što je bliže Kristu,bliže,znači,Bogu,to će biti manje grijeha u njemu.To je živa istina.Ima ih puno što kažu da vjeruju,ali samo Bog zna što im je u duši...
E,pa kad nakon smrti budemo,nadam se,većina nas,blizu Bogu,čemu još nakon toga "proslavljeno"tijelo?To ni meni nije potpuno jasno,ali,bumo vidjeli...

Vrh

PostPostano: Pon lis 28, 2019 23:52 

Fazlija!Pa gdje si ti?
Evo,o čistilištu...Duše,koje su čiste,idu u raj.Oni teški griješnici,koji su na tamnoj strani,tamo i idu,u pakao.A mi,koji nismo baš kao svetci,ali ni toliko ogrezli u grijehu,još ćemo se malo "brusiti"u čistilištu.Tako ja mislim.
Dalje,kršćanin,što je bliže Kristu,bliže,znači,Bogu,to će biti manje grijeha u njemu.To je živa istina.Ima ih puno što kažu da vjeruju,ali samo Bog zna što im je u duši...
E,pa kad nakon smrti budemo,nadam se,većina nas,blizu Bogu,čemu još nakon toga "proslavljeno"tijelo?To ni meni nije potpuno jasno,ali,bumo vidjeli...

Da, shvacam da nije bas jasno, vrlo zamrseno vjerovanje. Malo imas tijela, malo nemas, pa opet imas... ali se zove "proslavljeno"...

Moja osnovna teza jeste da Bog postoji vjecno, a svijet je stvoren, traje i nestat ce. Stoga je i grijeh stvoren, a nije vjecan. Jer kada bi bio vjecan, znacilo bi to da je grijeh svojstven Bogu. Obzirom da grijeh nije vjecan, nego prolazan, ne moze niti kazna za njega biti vjecna.

Zasto Bog dozvoljava da se u ljudskom umu stvaraju gresna stanja (npr. sebicnost, mrznja, bijes, pohlepa i sl.)? Mozda da ljudi nesto nauce? Meni se cini da je slijedjenje duhovnih pouka ucitelja poput Isusa najbolji primjer kako nas Bog uci da savladamo gresna stanja naseg uma. Da se u umu ne jave i ne prevladaju gresne osobine.

Isus nas uci sazaljenju, saosjecanju... Kada su mu doveli gresnicu, kako je on reagirao? Da li je rekao, dajte kamenja da je sad zamlatimo, ili... Ne, doveo je bijesnu masu u stanje da se prvo zapitaju tko je od njih bez grijeha. Potom je nju upitao, nema vise nikoga da te osudi, ne osudjujem te niti ja. Idi i ne grijesi vise. Dakle, samilost i oprastanje; a ne bijes, ljutnja i mrznja.

Na mnogim mjestima Isus poducava da ne sudimo, da see prepustimo bozjoj volji, da ucimo vlastitim ponasanjem, a ne moralnim pridikama, da ne budemo licemjeri itd. To mi se cine vrlo doboke pruke koje su izravno usmjerene ka smirenju uma i njegovanju mudrosti, dubokog uvida.

Mozda je to to cistiliste u kojem vec sada zivimo? Nikakve nerazumljive i zamrsene teorije. Isus nije iznosio nikakve zamrsene teorije, nego jednostavnu mudrost srca!

Vrh

PostPostano: Čet stu 07, 2019 23:09 
Administrator

Vidim da ponavljaš iste besmislice, stoga ću samo ovaj put pojasniti mada je offtopic. Nije nikakav grijeh stvoren, grijeh je posljedica naše slobode koju nam je Bog dao. Dao nam je slobodu jer je ona nužna da bi ga mogli zaista ljubiti.
Bog je Ljubav, a ne možemo ljubiti nekoga ako nismo slobodni, ako smo kao roboti. Zato nam je Bog dao slobodnu volju da možemo slobodnim izborom voljeti. Ta sloboda onda dopušta i da se opredijelimo protiv Boga, ona se dakle može i zloupotrijebiti.

Dakle grijeh nije stvoren, stvoren je čovjek sa slobodnom voljom.
I svatko ima slobodnu volju izabrati Ljubav.

A natrag na temu, nekršćani se ne mogu spasiti, odnosno ne mogu završiti u Čistilištu ako ipak ne žele ući u Crkvu i prihvatiti Krista, makar su svjesni da je on nužan za spasenje. Katekizam objašnjava da se to "ne odnosi na one koji bez svoje krivnje ne poznaju Krista i njegovu Crkvu". Ima zaista onih koji nisu imali priliku upoznati Krista, koliko o tome može spoznati npr. netko iz komunističke obitelji gdje se vjera zatomljivala, međutim ljudi kasnije nekad ispituju, proučavaju, iz tko zna kojih motiva, a makar jasno osjete u svojoj savjesti da se trebaju mijenjati, da trebaju Krista, ipak na kraju to ne žele. A takvi se onda ne bi mogli spasiti.

Vrh

PostPostano: Pet stu 08, 2019 00:22 

Izrazavam duboko zaljenje zbog tvojeg pomanjkanja kulture dijaloga i koristenja pogrda umjesto argumenata u dijalogu sa sugovornicima s kojima se ne slazes...

Vidim da ponavljaš iste besmislice, stoga ću samo ovaj put pojasniti mada je offtopic. Nije nikakav grijeh stvoren, grijeh je posljedica naše slobode koju nam je Bog dao. Dao nam je slobodu jer je ona nužna da bi ga mogli zaista ljubiti.
Bog je Ljubav, a ne možemo ljubiti nekoga ako nismo slobodni, ako smo kao roboti. Zato nam je Bog dao slobodnu volju da možemo slobodnim izborom voljeti. Ta sloboda onda dopušta i da se opredijelimo protiv Boga, ona se dakle može i zloupotrijebiti.

Moze li doista postojati slobodna volja stvorenih bica pored svemoguceg Boga? Kako u tom svjetlu tumaciti Isusovu pouku, ne davajte obecanja, jer ne mozete uciniti niti jednu vlas crnom ili bijelom...

A natrag na temu, nekršćani se ne mogu spasiti, odnosno ne mogu završiti u Čistilištu ako ipak ne žele ući u Crkvu i prihvatiti Krista, makar su svjesni da je on nužan za spasenje. Katekizam objašnjava da se to "ne odnosi na one koji bez svoje krivnje ne poznaju Krista i njegovu Crkvu". Ima zaista onih koji nisu imali priliku upoznati Krista, koliko o tome može spoznati npr. netko iz komunističke obitelji gdje se vjera zatomljivala, međutim ljudi kasnije nekad ispituju, proučavaju, iz tko zna kojih motiva, a makar jasno osjete u svojoj savjesti da se trebaju mijenjati, da trebaju Krista, ipak na kraju to ne žele. A takvi se onda ne bi mogli spasiti.

A sto ako netko osjeti da je istinu o Kristu nasao u nekoj drugoj crkvi, a ne u katolickoj? Da li se to racuna? Da li takav moze doci makar blizu nebu, mozda na neki od nizih rajeva? I uostalom, sta ljudi rade u raju?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC + 01:00 sata