Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned kol 25, 2019 02:28

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri pro 08, 2010 08:44 

Mislim da je njihov glavni prigovor na Križ taj da je to poganski simbol, a često se služe argumentima o poganskom podrijetlu Katoličke vjeroispovijesti. Toliko o Januaru, Februaru, Martu, Aprilu i ostalim mjesecima u godini koji svoja imena vuku direktno iz imena rimskih božanstava.

Vrh

PostPostano: Sri pro 08, 2010 08:55 

Po tom glupom "argumentu" bi 80% stvari vezanih uz zapadnu civilizaciju bilo pogansko. :roll:

Npr. "poganska" su i slova abecede, "poganski" su i brojevi...pa što onda ne odustanu i od njih i žive nepismeni u nekoj pećini usred planine. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Čet pro 09, 2010 07:22 

Upravo tako. :D

Vrh

PostPostano: Pon sij 24, 2011 10:12 

Pozdrav svima.

po ovoj temi preporučam jednu novu stranicu koja se bavi JS :lol:

http://www.svjedoci.net/

Pozdrav,
:wink:

Vrh

PostPostano: Pon sij 24, 2011 10:24 

Zgodna je stranica i ima dobrih argumenata protiv nauka Jehovinih svjedoka. Autor stranice je, koliko vidim, evangelikalni protestant.

Vrh

PostPostano: Pon sij 24, 2011 14:22 

cunjozu, dobar post ali ovaj dio, ako sam ga dobro razumio, ipak nije baš skroz točan...

cunjozu je napisao/la:
Isto tako važno je primijetiti da su Abrahama posjetila tri čovjeka.
...
Jahve mu se ukazao a kad je podigao oči ugledao je ta tri čovjeka. ... uostalom pročitaj to. 18. poglavlje Knjige Postanka(1. Mojsijeve).

Ne znam jesi li ovim htio reći da su ta tri čovjeka utjelovljene 3 božanske osobe Trojstva.
Ako si na to mislio, onda trebaš vidjeti da su od te trojice dvoje bili anđeli a jedan je bio Jahve.

18:2 Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima u susret. Pade ničice na zemlju
18:22 Odande ljudi krenu prema Sodomi, dok je Abraham još stajao pred Jahvom.
19:1 Ona dva anđela stignu navečer u Sodomu dok je Lot sjedio na vratima Sodome.

Ovaj tekst je za JS prilična zbuljola. :shock:

Usput, ovi stihovi iz Postanka su paralela s Fil 2:7-11 jer se vidi da se Bog oplijenio svoje božanske slave i Abrahamu došao kao u obličju čovjeka i čak jeo sa njim. Te kad se Bog tako oplijenio svoje slave Abraham ga je mogao vidjeti, a da ne umre.

Uz to ovdje izgleda da Bog "ne zna sve" jer mora poslati anđele da vide pa mu "jave" što se dešava u Sodomi, što prilično ruši njihovu argmentaciju da Isus nije Bog jer "ne zna sve". Npr. kad kažu da ne zna sve jer je od Boga morao primiti otkrivenje - Otk 1:1...

:lol:

Vrh

PostPostano: Uto sij 25, 2011 22:34 

mali sime je napisao/la:
cunjozu, dobar post ali ovaj dio, ako sam ga dobro razumio, ipak nije baš skroz točan...

cunjozu je napisao/la:
Isto tako važno je primijetiti da su Abrahama posjetila tri čovjeka.
...
Jahve mu se ukazao a kad je podigao oči ugledao je ta tri čovjeka. ... uostalom pročitaj to. 18. poglavlje Knjige Postanka(1. Mojsijeve).

Ne znam jesi li ovim htio reći da su ta tri čovjeka utjelovljene 3 božanske osobe Trojstva.
Ako si na to mislio, onda trebaš vidjeti da su od te trojice dvoje bili anđeli a jedan je bio Jahve.

Zašto taj dio ne bi bio točan. Rekao sam da ga je posjetio Jahve te je on vidio tri čovjeka. Nisam govorio ništa o tome tko je tko. No važno je primjetiti simboliku. To je ono što sam mislio ukazati tim postom. Samo Druga Božanska Osoba je utjelovljena.

Vrh

PostPostano: Sri sij 26, 2011 09:13 

cunjozu je napisao/la:
Zašto taj dio ne bi bio točan. Rekao sam da ga je posjetio Jahve te je on vidio tri čovjeka. Nisam govorio ništa o tome tko je tko. No važno je primjetiti simboliku. To je ono što sam mislio ukazati tim postom. Samo Druga Božanska Osoba je utjelovljena.

Hvala na pojašnjenju da si mislio na simboliku. Ona svakako ima svoju težinu.

Nisam iz tvog prijašnjeg posta razumio jesi mislio doslovno ili na simboliku. Doslovno, izgleda da je jedna božanska osoba tada posjetila Abrahama, a ostala "dva čovjeka" su bili anđeli.

Pozdrav,

Vrh

PostPostano: Pet srp 08, 2011 16:41 

Molim nekoga da mi odgovori imaju li jeh. Svjedoci pričest?

Vrh

PostPostano: Pet srp 08, 2011 19:35 

Matija je napisao/la:

Nemaju.

Vrh

PostPostano: Čet srp 21, 2011 17:48 

Matija je napisao/la:

Imaju nešto što zovu "Spomen svečanost" koja se održava jednom godišnje oko 14. nisana koji pada otprilike u slično vrijeme kao i Uskrs.
Spmen svečanost je osnovana na Isusovim riječima: "Ovo činite meni na spomen..."

Tada se govori zašto je Isus umro, i prisutni su simboli kruha i vina.
U određenom trenutku se ti simboli kruha i vina proslijeđuju svakome prisutnom, no praktički nitko od prisutnih ne uzme udio od kruha i vina... :shock:

Njihovo tumačenje je da od kruha i vina mogu uzimati oni koji su u Novom savezu s Isusom - tj. ako su "iz malog stada od 144'000 pomazanika". Takvih je navodno trenutno oko 10'000 među 7.5 miliona JS u svijetu.

Imaš neke informacije i na službenoj stranici.

Ovo je stvarno jedna od gorih doktrina JS :| jer praktički ne dopuštaju da ljudu uđi u savez s Isusom.. :
Mt 23,13 "Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Zaključavate kraljevstvo nebesko pred ljudima; sami ne ulazite, a ne date ući ni onima koji bi htjeli."

Vrh

PostPostano: Čet srp 21, 2011 20:58 

Još nešto, imaju li katekizam i jednak dekalog?
Hvala

Vrh

PostPostano: Pet srp 22, 2011 20:20 

Animirani film koji ukratko govori o nauku Jehovinih svjedoka:
http://www.youtube.com/watch?v=QzSwBsgHHXI

Evo odmah, od istih autora, animirano o nauku mormona:
http://www.youtube.com/watch?v=n3BqLZ8UoZk

Vrh

PostPostano: Ned kol 05, 2012 14:40 

Tomias je napisao/la:
Sa njima se družim i mogo reći da mi je dobro. Lijepo ragovarom i sve je u najboljem redu.
Istina je da ne vjeruj u uskrusnuće i u božić. Oni se drže bibliske riječi. I vjeruju da su oni prava crkva. Što nije istina niti jedna crkva nema ovlas od Boga.

Oni vjeruju u uskrsnuće,ali malo drugačije od katolika.
Crkvu je osnovao Isus Krist,a kako je on Sin Božji poslan od Oca tako i Crkva ima ovlasti od Boga,Mt 16,18-20.Krist je dao ovlast apostolima da šire Riječ i krštavaju ljude posvuda,Mt 28,18-20.
A s Jehovinim svjedocima može se fino pričati samo ako slušaš njihova naklapanja,a kada im argumentirano kontriraš,odu kao ofureni.Provjereno jer sam se osobno s njima družio skoro godinu dana pošto me zanimalo tko su i što su oni.I sada ponekad s njima popričam,ali nisu baš zadovoljni što im dokazujem da tumače krivi nauk.
Ukratko,po mome sudu,oni uopće nisu kršćani iako se tako deklariraju,prije bih rekao da su vukovi u janjećem runu,kako veli Sveto Pismo.

Vrh

PostPostano: Ned kol 05, 2012 14:46 

Silas je napisao/la:
alojzije je napisao/la:
Sa jehovinim svjedocima sam se upoznao iz prve ruke jer tetka koja je radila u švicarskoj je našla "prosvjetljenje "pa je počela nas ostale obraćati ali je brzo odustala , a mi zakljućili da je imalo bila zainteresirana za čitanje svetog pisma prije nikad ne bi otišla njima. Mi s njom sada redovno kontaktiramo ali ona više ništa ne pokušava. Oni kao takvi svoju vjeru temelje na mržnji prema svećenicima i gledaju ih ocrniti pred potencijalnim mušterijam da bi ih lakše pridobili . Imao sam jedan doživljaj sa jehovinim svjedokom koji je slobodno ću reći znao barem pola biblije napamet . Unajmio me da mu nešto odradim na njegovom posjedu pa kad smo završili sjeli da razgovaramo a da ja nisam znao tko je on . Ispočetka sam se divio njegovom poznavanju biblije dok nije počeo da vuče vodu na svoj mlin tu sam ga ispravio i on je prešao preko toga i nastavio ali kad je rekao da u njemačkoj katolički svečenici vjenčavaju homoseksualce to je meni bilo buđenje pa sam ga pitao koje je on vjere jer da je katolik tako ne bi govorio ali on mi nije htio odmah reć nego je htio i dalje da me obrađuje tek na moje inzistiranje da se očituje priznao je da je jehovin svjedok to je bio i kraj našeg razgovora . Poslje par dana mi je pokušao pokloniti neku knjižicu ali sam odbio i više nije dosađivao . Moj zaključak je da svi koji su od nas otišli njima nisu uopće poznavali našu vjeru ili su bili mlaki a takve je najlakše uloviti . pozdrav svim forumašima/cama.

Ne znaju oni pola Biblije napamet, već uče napamet sektaške propovjedi i pojedine citate, tako da "solidni" jehovac zna bar pedeset takvih Kula stražara-propovjedi napamet. Jedan je tako samnom neko vrijeme "radio" pokušavajući me vrbovati za sektu, ispočetka sam se iznenadio koliko citata zna i kako "propovjeda" i to iz glave, ali se dogodilo da sam istu "propovjed" od riječi do riječi čuo od dva različita jehovca i tada sam shvatio o čemu se radi. Poslije sam nabavio neke njihove interne materijale i vidio kako rade.

Jehovci zapravo nikad ne čitaju Bibliju jer nemaju vremena od silne literature koju moraju iščitati, kao i sati "na terenu" koje moraju napraviti, oni čitaju Bibliju iz Kule stražara ili po novom Stražarske kule, a eventualno i iz njihovog krivotvorenog prijevoda, ali nikad sustavno niti svojom glavom, već kroz sektaške naočale. Njihovi "sastanci" su ispiranje mozga, imaju posebne Stražarske kule za "proučavanje" gdje im je tema obrađena, a onda "voditelj proučavanja" postavlja pitanja, ali ne iz glave, već iz te iste Stražarske kule, a oni odgovaraju, opet ne svojim riječima, već iz Stražarske kule. Nađe se tu i tamo neki jehovac koji i nešto svoje ubaci, pa ga ostali mrko gledaju.

Oni čak niti kada raspravljaju sa katolicima npr. ne raspravljaju po vlastitom nahođenju, već imaju knjigu "Raspravljanje na temelju pisma" gdje im je napisano sve kako moraju raditi od kada pozvone na vrata, posebno obrađene razne rasprave kao recimo o trojstvu,...

Točno je tako,išao sam na njihove sastanke iz znatiželje.Čak sam se i javio da odgovorim na pitanje,pa nisu bili zadovoljni mojim stavom.Još sam se par puta javio za riječ ali ju nisam dobio.A oni moraju točno kao odgovor pročitati redak na koji pitanje za raspravu upućuje.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata