Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet pro 12, 2019 11:33

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 119 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Poruka
PostPostano: Uto ruj 24, 2019 20:44 

Vjerski odgoj djece je dužnost i muškarca i žene. Iako uglavnom to čine žene.
Najviše bake. :)
Svaka čast bakama!

Pratim stranicu "Muževni budite...", možda bude štogod zanimljivo..

Vrh

PostPostano: Sri stu 13, 2019 21:01 

Ova zanimljiva tema dobila je i teološko-filozofski osvrt. Je li na poslušnost pozvana samo žena ili također i muškarac, te tko služi kome u kršćanstvu možete pročitati u članku:

http://www.vjeraidjela.com/poslusnost-muskarac-zena/

"Poslušnost koja uključuje Boga je poslušnost jednakosti. Ona ne ovisi o muškarcu i ženi, nego o zahtjevu koji Bog pred njih stavlja. Bog nudi i traži jednakost muškarca i žene i samo ukoliko je poslušnost usmjerena na Boga neće se dogoditi nepravedna poslušnost koja zahtijeva od žene da bude poslušna, ali to isto ne zahtijeva od muškarca. Poslušnost zaborava Boga uvijek je nadmoćna poslušnost i prilika za dominantnu poslušnost. Netko mora biti poslušan, a netko ne mora. Poslušnost zaborava Boga je redukcijska poslušnost kao kad se kaže da su žene u Svetom Pismu poslušne, a izostavlja se muškarce koji su također poslušni Bogu (Abraham, Mojsije, Krist). Tamo gdje se zaboravio Bog i zaboravio Krist, i poslušnost je zaboravljena i pretvorena u mehanizam moći, dominacije i zastrašivanja. Poslušnost koju Bog zahtijeva uvijek je u skladu s naravi i prirodom onoga od koga se poslušnost traži. Ako Bog od žene traži poslušnost jer je majka, redovnica, profesorica, ne traži li Bog poslušnost i od muškarca jer je otac, svećenik, biskup?

Zaborav Boga i zaborav Krista rastavlja i odvaja poslušnost od njezine bitne odrednice, a to je da smo u poslušnosti svi jednaki i obvezni pred Bogom koji je od nas zahtijeva u skladu s našom naravi i prirodom, i ako je redovnica obvezna na poslušnost zašto to ne bi bio i svećenik? Kako smo došli do isticanja poslušnosti žene i do zaborava poslušnosti muškarca? Nije li ova dihotomija koja jedno ističe previše, a drugo previše zaboravlja posljedica isključenja Boga iz govora o poslušnosti i nije li ovaj jaz plod socioloških, društvenih i političkih shvaćanja poslušnosti?"
...

dr. sc. Oliver Jurišić

Vrh

PostPostano: Pet stu 15, 2019 15:59 

https://www.bitno.net/vjera/formacija/p ... Z4cHBVAtPE

Meni je ovaj članak baš onako baš...
Zašto se poslušnost ne bi gledala kao krepost?

Vrh

PostPostano: Pet stu 15, 2019 16:45 

Ja sam oduvijek imala problema s "autoritetima".Ne volim biti poslušna glupljem od sebe,nažalost,često su mi nadređeni bili takvi...Možda,ustvari,vjerovatno,to mi je mana,ali ne vidim velike vrline ni u takvoj poslušnosti.Prednost je što ćeš se,možda,manje živcirati(stari naputak : prst u uho i što te briga),ali nisam takav soj ljudi.A voljela bih da jesam.

Vrh

PostPostano: Uto stu 19, 2019 21:16 

https://www.bitno.net/vjera/formacija/poslusnost-sekularni-mentalitet-krjepost-vrlina-porok/?fbclid=IwAR1h3MkbdB-c1Vw6NVrdV2_FMcMJlCJ1ZeJLHcqXyTMC7r59CZ4cHBVAtPE

Meni je ovaj članak baš onako baš...
Zašto se poslušnost ne bi gledala kao krepost?

Dobar je i taj članak.
Baš je u tome stvar. Poslušnost je krepost, i baš bi je zato trebalo razlikovati od slijepe poslušnosti ili poslušnosti radi pogrešnih ciljeva (kao npr. u mafijaškim klanovima). Poslušnost je vrlina, ali nju dugujemo najprije Bogu.
"Aktivno slušanje" je danas jako moderan pojam, u mnogim zanimanjima je to neophodno, ono je jako važno zbog ljubavi prema bližnjemu (i manjemu i većemu od sebe), i čak bi mogli staviti znak jednakosti sa poslušnosti...
Što misliš, do koje mjere bi trebali biti poslušni jedni prema drugima...?

Vrh

PostPostano: Sub stu 23, 2019 15:25 

Pa dobro, nemojmo banalizirati, mislim da na ovoj temi nitko nije poslušnost prema suprugu izjednačavao s mafijaškim krugovima. :roll:

Svi mi imamo svoju moralnu odgovornost, jedno je poslušnost muzu u okviru poštovanja i ljubavi, a drugi izvršavat neke stvari iz krivih razloga. :??

Nisam udana, ali lagala bih kad utopistički ne mislim da ću imati brak u kojemu ću biti poslušna muža, a ta poslušnost će mi goditi jer će on odabirati ono što je najbolje za mene. :lol: Aha, znam, ne moraš mi, Adrijana, ni reći da sam u krivu i vjerojatno ću tu padati kao kruška. :roll:

Bog od nas traži poslušnost prema supružniku/mužu, no na koncu i Abraham je poslušao Saru kad ga je tražila da pošalje sluškinju i svog ''izvanbračnog'' sina od njih.

Vrh

PostPostano: Sub stu 23, 2019 21:48 

Nisam ja tu neki ispitivač, da sudim tko je u pravu, a tko u krivu... :DD
Meni se čini da Gospodin želi da u poštivanju oboje budemo poslušni jedno drugome, a najprije Njemu, jer On je taj koji učvršćuje vezu dvoje ljudi u sakrament... u nešto zaista sveto... A svaki je čovjek, ama baš svaki, podložan istočnom grijehu, a Duh Sveti jedini zna što je za nas najbolje.. Da muž donosi sve odluke - nije li to preteška odgovornost?.. Prebacivati terete svakodnevnih odluka na drugoga - nije li to odbijanje Božjih milosti i nadahnuća?... Samo glasno razmišljam..

Ova priča o Abrahamu i Sari zapravo uopće ne ide na "moj mlin" jer iako je Sara odlučila otjerati sluškinju, a Abraham ju poslušao, ipak je Bog stao na stranu sluškinje, majke Abrahamovog nezakonitog djeteta i zaštitio ju od Sare...

Vrh

PostPostano: Ned stu 24, 2019 13:23 

Nisam ja tu neki ispitivač, da sudim tko je u pravu, a tko u krivu... :DD
Meni se čini da Gospodin želi da u poštivanju oboje budemo poslušni jedno drugome, a najprije Njemu, jer On je taj koji učvršćuje vezu dvoje ljudi u sakrament... u nešto zaista sveto... A svaki je čovjek, ama baš svaki, podložan istočnom grijehu, a Duh Sveti jedini zna što je za nas najbolje.. Da muž donosi sve odluke - nije li to preteška odgovornost?.. Prebacivati terete svakodnevnih odluka na drugoga - nije li to odbijanje Božjih milosti i nadahnuća?... Samo glasno razmišljam..

Ova priča o Abrahamu i Sari zapravo uopće ne ide na "moj mlin" jer iako je Sara odlučila otjerati sluškinju, a Abraham ju poslušao, ipak je Bog stao na stranu sluškinje, majke Abrahamovog nezakonitog djeteta i zaštitio ju od Sare...

Slažem se oko ovoga, odnosno da je poslušnost mužu krivo shvaćena .
Mislim da Dea budući da nema bračnog iskustva stvar promatra na idealističko- utopijski način.

Vrh

PostPostano: Ned stu 24, 2019 17:51 

Hm, mislilm da me niste shvatili pa da proširim...
Ova priča, odnosno primjer, nisu trebali ići na ničiji mlin. Navela sam ga čisto da pokažem kako i ako se priklonimo mišljenju onoga drugoga u poniznosti, vjerujući mu da on postupa kako je najbolje za nas, ako se i to ne pokaže točnim, Božja će providnost učiniti svoje.
Zato, eto, imam ja pitanje za vas - koliko se i oslanjate li se na Božju providnost u svojoj svakodnevnici?

Vrh

PostPostano: Ned stu 24, 2019 21:04 

Hm, mislim da me niste shvatili pa da proširim...
Ova priča, odnosno primjer, nisu trebali ići na ničiji mlin. Navela sam ga čisto da pokažem kako i ako se priklonimo mišljenju onoga drugoga u poniznosti, vjerujući mu da on postupa kako je najbolje za nas, ako se i to ne pokaže točnim, Božja će providnost učiniti svoje.
Zato, eto, imam ja pitanje za vas - koliko se i oslanjate li se na Božju providnost u svojoj svakodnevnici?

:)) Evo, ne mogu sama sebe točno procijeniti koliko se oslanjam na Božju providnost, ali pokušavam, jer bez tog oslonca postajem malodušna.. Kad mi se dogodi nešto loše najprije me osjećaji shrvaju, ali bez uzdanja u Boga bi svakako bilo puno teže.. Isto je i kad vidim da netko loš napreduje i dobro mu ide u životu, pa to izazove veliki upitnik nad mojom glavom - isto sve to predam u Božju providnost jer On odozgor sigurno vidi sve i zna bolje od mene pa me uči strpljivosti i nadi..

Vidim u tvojim stavovima da si plemenitog srca i stvarno ne vidim ništa loše u tome "da se priklonimo mišljenju drugoga u poniznosti", i to zaista je oznaka prave ljubavi i vjernosti prema nekome. To nikako nije utopija - to sam vidjela kod mnogih i to je čista stvarnost. Pitanje je je li to svaki puta i dobro. Odgovorit ću pomoću riječi svetog Ivana od Križa: ako svjetovna ljubav čini u nama da poraste i duhovna ljubav, onda je to dobro... Ako pak svjetovna ljubav čini u nama da sasvim prekrije Božju ljubav, pa da ona zato postane manja, onda nije dobro... (Čini mi se da sv. Ivan koristi riječ "sjetilna ljubav").

Mene su odgojili franjevci i tijekom cijele srednje škole zaista smo puno razgovarali o moralnim pitanjima u Crkvi, ali nikada nisam čula da se "žena mora priklanjati mišljenju muža". Možda nisam slušala dobro..

Malo sam tražila po internetu i zaista sam našla, kao što i sama kažeš, takve slične stavove kod starijih pisaca, pa da evo uzmem jednog ne tako davnog, kard. Stepinca, ali ne originalne riječi nego interpretaciju teologa Ivice Raguža:

On kaže:
"Muškarac je glava ženi,
muškarac je aktivan, žena je pasivna, ali
kao što biti aktivan ne znači biti bolji, tako ni pasivan ne znači biti lošiji.
Bog je
stvaranjem muškarca i žene postavio takva ‘pravila igre’ muške i ženske naravi.
Tamo gdje se pobrkaju i ponište ta ‘pravila’, nema ni igre. A tamo gdje se ona
poštuje, tamo nastaje prava ‘igra ljubavi’.
U toj je igri, kako vidimo iz Stepinčeva
pisma, sada, upravo zato što je glava,
muškarac ‘podređen’, drugotan, jer je
pozvan kao glava više služiti, više se predavati.« (77.)
Pod tim sažetim biblijskim vidom ispravno se mogu razumjeti
Blaženikove misli o istom dostojanstvu
muškarca i žene koje ne dokida njihovu
razliku,
o tome da je žena na prvome
mjestu majka, kao i o ženinu intuitivnom (osobnijem) pristupu stvarnosti te
o ženinoj fizičkoj slabosti u odnosu na
muškarca, zbog koje se ona ne oslanja
na sebe, nego na Drugoga. A sve nas to
pripravlja da shvatimo i Stepinčev uvid
kako Bog ženi nije ponajprije namijenio
da djeluje u javnom životu, nego u obitelji, u skrovitosti ognjišta i odatle, kao
roditeljica tjelesnoga i duhovnoga života, mijenja svijet na bolje.
"
https://bib.irb.hr/datoteka/977700.DIAC ... epinac.pdf

Malo poduži citat, ali dobar za raspravu.

Što to zapravo znači da je "žena pasivna"? Kakva je to pasivnost koja se od žene traži i zašto je ona dobra?
(Ne očekujte da potpuno odgovorim na to, samo ću dati svoje mišljenje..)

Na jednom drugom mjestu Stepinac piše, kad opisuje kao primjer kršćansku ženu:
"Treće njezino odlično svojstvo – to je neumorna radinost. Njezinom oku ništa ne izbjegne. Zadnja ide na počinak, prva ustaje, tako da se na nju uzalud ne »oslanja srce muža njena« (Izr 31,11). "
https://zenavrsna.com/blazeni-alojzije- ... jkama/3568

Kako pomiriti ovo dvoje - pasivnost i neumornu radinost? Očito, ovo dvoje nije kontradiktorno, nego samo moramo točnije shvatiti..
Znači li pasivnost ovdje zapravo - čuvati u srcu neku vrijednost, meditirati, prebirati u srcu, introvertno se okrenuti prema svom domu radi zaštite "kućnog ognjišta", ne rasipati energiju uokolo na "izvanjske stvari" (imidž, taština, samo-promocija..), ne voditi društveni život koji čini nečistim svetost doma (tračanje, zabadanje nosa u tuđe stvari, "kavice", bježanja u razne provode, stalno nezadovoljstvo..).
Mislim da tu Bog želi reći da zapravo cijeni malenost, samozatajnost, onaj kućni "nevidljiv" posao, držanje obitelji na okupu i ne-eksponiranost..

Može se niz nastaviti..

Vrh

PostPostano: Pon stu 25, 2019 16:32 

:)) Evo, ne mogu sama sebe točno procijeniti koliko se oslanjam na Božju providnost, ali pokušavam, jer bez tog oslonca postajem malodušna.. Kad mi se dogodi nešto loše najprije me osjećaji shrvaju, ali bez uzdanja u Boga bi svakako bilo puno teže.. Isto je i kad vidim da netko loš napreduje i dobro mu ide u životu, pa to izazove veliki upitnik nad mojom glavom - isto sve to predam u Božju providnost jer On odozgor sigurno vidi sve i zna bolje od mene pa me uči strpljivosti i nadi..

Vidim u tvojim stavovima da si plemenitog srca i stvarno ne vidim ništa loše u tome "da se priklonimo mišljenju drugoga u poniznosti", i to zaista je oznaka prave ljubavi i vjernosti prema nekome. To nikako nije utopija - to sam vidjela kod mnogih i to je čista stvarnost. Pitanje je je li to svaki puta i dobro. Odgovorit ću pomoću riječi svetog Ivana od Križa: ako svjetovna ljubav čini u nama da poraste i duhovna ljubav, onda je to dobro... Ako pak svjetovna ljubav čini u nama da sasvim prekrije Božju ljubav, pa da ona zato postane manja, onda nije dobro... (Čini mi se da sv. Ivan koristi riječ "sjetilna ljubav").

Mene su odgojili franjevci i tijekom cijele srednje škole zaista smo puno razgovarali o moralnim pitanjima u Crkvi, ali nikada nisam čula da se "žena mora priklanjati mišljenju muža". Možda nisam slušala dobro..

Malo sam tražila po internetu i zaista sam našla, kao što i sama kažeš, takve slične stavove kod starijih pisaca, pa da evo uzmem jednog ne tako davnog, kard. Stepinca, ali ne originalne riječi nego interpretaciju teologa Ivice Raguža:

On kaže:
"Muškarac je glava ženi,
muškarac je aktivan, žena je pasivna, ali
kao što biti aktivan ne znači biti bolji, tako ni pasivan ne znači biti lošiji.
Bog je
stvaranjem muškarca i žene postavio takva ‘pravila igre’ muške i ženske naravi.
Tamo gdje se pobrkaju i ponište ta ‘pravila’, nema ni igre. A tamo gdje se ona
poštuje, tamo nastaje prava ‘igra ljubavi’.
U toj je igri, kako vidimo iz Stepinčeva
pisma, sada, upravo zato što je glava,
muškarac ‘podređen’, drugotan, jer je
pozvan kao glava više služiti, više se predavati.« (77.)
Pod tim sažetim biblijskim vidom ispravno se mogu razumjeti
Blaženikove misli o istom dostojanstvu
muškarca i žene koje ne dokida njihovu
razliku,
o tome da je žena na prvome
mjestu majka, kao i o ženinu intuitivnom (osobnijem) pristupu stvarnosti te
o ženinoj fizičkoj slabosti u odnosu na
muškarca, zbog koje se ona ne oslanja
na sebe, nego na Drugoga. A sve nas to
pripravlja da shvatimo i Stepinčev uvid
kako Bog ženi nije ponajprije namijenio
da djeluje u javnom životu, nego u obitelji, u skrovitosti ognjišta i odatle, kao
roditeljica tjelesnoga i duhovnoga života, mijenja svijet na bolje.
"
https://bib.irb.hr/datoteka/977700.DIAC ... epinac.pdf

Malo poduži citat, ali dobar za raspravu.

Što to zapravo znači da je "žena pasivna"? Kakva je to pasivnost koja se od žene traži i zašto je ona dobra?
(Ne očekujte da potpuno odgovorim na to, samo ću dati svoje mišljenje..)

Na jednom drugom mjestu Stepinac piše, kad opisuje kao primjer kršćansku ženu:
"Treće njezino odlično svojstvo – to je neumorna radinost. Njezinom oku ništa ne izbjegne. Zadnja ide na počinak, prva ustaje, tako da se na nju uzalud ne »oslanja srce muža njena« (Izr 31,11). "
https://zenavrsna.com/blazeni-alojzije- ... jkama/3568

Kako pomiriti ovo dvoje - pasivnost i neumornu radinost? Očito, ovo dvoje nije kontradiktorno, nego samo moramo točnije shvatiti..
Znači li pasivnost ovdje zapravo - čuvati u srcu neku vrijednost, meditirati, prebirati u srcu, introvertno se okrenuti prema svom domu radi zaštite "kućnog ognjišta", ne rasipati energiju uokolo na "izvanjske stvari" (imidž, taština, samo-promocija..), ne voditi društveni život koji čini nečistim svetost doma (tračanje, zabadanje nosa u tuđe stvari, "kavice", bježanja u razne provode, stalno nezadovoljstvo..).
Mislim da tu Bog želi reći da zapravo cijeni malenost, samozatajnost, onaj kućni "nevidljiv" posao, držanje obitelji na okupu i ne-eksponiranost..

Može se niz nastaviti..

Mislim da si puno rekla na teorijskom planu ili kako bi to trebalo izgledati u nekim idealnim situacijama ali ja bi više volio da govoriš iz vlastitog iskustva...
Tako isto na temi " kontracepcija i plodni i neplodni dani gdje sam pokušao nešto reći o nemogućnosti idealnog održavanja ovog...te sam za primjer iznio vlastito iskustvo odnosno kako ti obično biva u praksi te naišao na ne mali otpor jer kako je moguće da crkva može pogrešiti. Zbog toga kao da vjernici rađe pribjegavaju nekakvoj umišljenomj savršenosti ili rađe žive ono kako bi to trebalo biti nego da iskreno žive prema svojim sposobnostima i slabostima te iskreno priznaju da to baš i ne funkcionira ali da zbog toga ne padaju u depresiju malodušnosti već da izvuku korist u tome da shvate da su samo nesavršena stvorenja koja Bog kao takve jako dobro razumije i voli.

Vrh

PostPostano: Pon stu 25, 2019 17:31 

Ovo kako Stepinac opisuje,danas ne prolazi..."Njezinom oku ništa ne izbjegne.Zadnja ide na počinak,prva ustaje."-To je onaj koncept žene čistačice,koji mi je uvijek išao na živce.Takva je bila moja nona.Majka ne.Nažalost,išla sam na majku.Možda sam krivo shvatila?Nisam fan čišćenja.Tu kao da ženi osporava intelektualna strana.Ako ne radi,nego je cijeli dan u kući,druga je stvar...
I još nešto.Možda već pisah o tome.Ima žena,koje su bolje računovođe od muških,pa vode kućne financije.Štoviše,ima dosta takvih žena.U nekim slučajevima,to radi muž.(Ili kao kod nas,ni ja ni on ne znamo s novcem :DD ).Nema tu prevlasti,nitko nije "glava".Ili će žene,po savjetima pok.Žuži Jelinek,glumiti da su gluplje,ne bi li na taj način perfidno "kontrolirale"muškarca,navodeći ga da "igra kako ona svira"...Ja nisam od takvih.A možda je dobro,praviti se,zbog mira u kući,poslušna i podatna...Ali,nisu ni takve žene san baš svakog muškarca...Ovo sad ispada,kao da sam feministica,a i one mi idu na živce...Pravi je brak nadopunjavanje,a ne borba za prevlast.Staromodni se prvo obraćaju muškarcu,vidim i danas u puno slučajeva(npr.pri iznajmljivanju apartmana,koji je igrom slučaja moj,gosti njega zovu "gazda"),ali ne smeta mi to...tako je kako je...samo ne bih voljela da Crkva tumači,da moram biti poslušna,ili podređena...

Vrh

PostPostano: Pon pro 09, 2019 16:24 

Ovo kako Stepinac opisuje,danas ne prolazi..."Njezinom oku ništa ne izbjegne.Zadnja ide na počinak,prva ustaje."-To je onaj koncept žene čistačice,koji mi je uvijek išao na živce.Takva je bila moja nona.Majka ne.Nažalost,išla sam na majku.Možda sam krivo shvatila?Nisam fan čišćenja.Tu kao da ženi osporava intelektualna strana.Ako ne radi,nego je cijeli dan u kući,druga je stvar...
I još nešto.Možda već pisah o tome.Ima žena,koje su bolje računovođe od muških,pa vode kućne financije.Štoviše,ima dosta takvih žena.U nekim slučajevima,to radi muž.(Ili kao kod nas,ni ja ni on ne znamo s novcem :DD ).Nema tu prevlasti,nitko nije "glava".Ili će žene,po savjetima pok.Žuži Jelinek,glumiti da su gluplje,ne bi li na taj način perfidno "kontrolirale"muškarca,navodeći ga da "igra kako ona svira"...Ja nisam od takvih.A možda je dobro,praviti se,zbog mira u kući,poslušna i podatna...Ali,nisu ni takve žene san baš svakog muškarca...Ovo sad ispada,kao da sam feministica,a i one mi idu na živce...Pravi je brak nadopunjavanje,a ne borba za prevlast.Staromodni se prvo obraćaju muškarcu,vidim i danas u puno slučajeva(npr.pri iznajmljivanju apartmana,koji je igrom slučaja moj,gosti njega zovu "gazda"),ali ne smeta mi to...tako je kako je...samo ne bih voljela da Crkva tumači,da moram biti poslušna,ili podređena...

https://zenavrsna.com/nejednakost-dobra-vas-brak/1867

Vrh

PostPostano: Pon pro 09, 2019 17:57 

Eto,tako nekako je baš.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 119 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vrijeme na UTC + 01:00 sata